Nejlepší mobily 2024 – recenze, test, srovnání

Trh s mobilními telefony je nejvíce rozpínající se trh. Díky vývoji stále novějších technologii pro mobilní zařízení výrobci chrlí na trh stále novější modely. Žádný z výrobců nechce zaostávat za konkurencí. I nároky uživatelů se za poslední roky rapidně zvýšily. Dnes už přistupujeme k nákupu mobilního telefonu jinak, než před pár lety. Zvažujeme výkon, výdrž, technologické novinky a samozřejmě i design. Základní kritéria pro výběr jsou u každého jiné. Někdo rád a často fotí a upřednostní zařízení s kvalitním fotoaparátem. Jinému záleží na výkonu kvůli hrám a náročným aplikacím. Někdo si zase potrpí na luxusní design a kvalitní zpracování pro reprezentační účely. Jak si poradit v bohaté nabídce mobilních telefonů?

Mobilní telefony

Sesbírali jsme testy telefonů, domácí i zahraniční recenze, hodnocení. Prošli jsme stovky diskusí a přečetly obrovské množství uživatelských recenzí. Výsledkem je tento seznam nejlepších telefonů co se týče kvality, ceny a hodnocení. Trh s mobilními telefony se strašně rychle mění a proto tuto tabulku pravidelně obnovujeme.

Nejlepší telefony

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy S24 Ultra   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Google Pixel 8 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
iPhone 15 Pro   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
OnePlus 12   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Xiaomi 14   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší smartphony do 10 000 Kč

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi 13T   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Motorola Moto G54   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Xiaomi Redmi Note 13 Pro   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Samsung Galaxy A34   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Apple iPhone XR   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší fotomobily

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 15 Pro   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Google Pixel 8 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
OnePlus 12   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Honor Magic 6 Pro   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Telefony – recenze

Bez telefonu si většina z nás neumí představit svůj život. Ať už kvůli pořizování fotografií, sledování videí, připojování se na sociální sítě, chceme jen to nejlepší. Výrobci jako Huawei, Samsung, Nokia, Apple či CAT nabízejí každý rok novinky, které jsou, resp. by měly být o něco propracovanější, nablýskanější a často i větší. Nezatracujte však ani starší modely, které bývají často stejně kvalitní. Připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů telefonů, které by vám při výběru vašeho nového telefonu mohly být nápomocné.

Jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefon je zařízením, které dnes provází naše životy. Den bez něj si jen málokdo dokáže představit. Zajišťuje pro nás sociální funkci, pomáhá nám v běžném životě iv práci. Dnes už mobil není jen prostředkem komunikace. Využíváme jeho plný potenciál ai tak stále vývojáři přicházejí s něčím novým. Člověk se už pomalu nevyzná v tom, co trh nabízí. Proto jsme pro vás připravili jednoduchého průvodce, který vám pomůže s výběrem mobilního telefonu.

Inteligentní, nebo hloupý?

Výběr začíná od charakteru mobilního telefonu. Jak je možné, že má mobil charakter? Jednoduše. Mobilní telefony dnes dělíme na dva základní tábory. Inteligentní či chytré telefony, tzv. smartfóny mají dotykový displej, velkou obrazovku, fotoaparát, Bluetooth a mnoho jiných funkcí. Kromě toho zvládají provádět několik procesů najednou. Klasické nebo tzv. hloupé telefony jsou charakteristické menším displejem, tlačítky a tím, že SMS/MMS zprávy, telefonování a hádek v telefonu jsou to jediné, co zvládnou. V dnešní době však svůj účel plní a stále si najdou své věrné příznivce.

Hrání se na mobilním telefonu

Při klasických telefonech je lákavá hlavně cena a jejich výdrž. Tlačítkové telefony jsou pro všechny, kteří nepotřebují být stále online na síti. SMS, telefonování, jednoduché hry, kalkulačka, ale také jednoduché připojení na internet, ačkoli maximem obvykle bývá kontrola mailu, zvládnou. Někomu postačí i to. Fotoaparát nebývá nejlepší, ale pokud potřebujete něco vyfotit, dá se to. A největší devizou je zmiňovaná výdrž baterie. Vydrží váš smartphone týden bez nabíjení? No vidíte.

Smartphone, ten co má 95% populace, je pro lidi, kterým mobilní telefon dělá společníka či asistenta. SMS/MMS, telefonování jsou jen dnem toho, co smartphone dokáže. pohodlné surfování po internetu, emailové účty, sociální sítě, focení, natáčení videí a to vše na velkém dotykovém displeji. Telefonu s dotykovým displejem již podlehla drtivá většina lidí. Není se co divit, pohodlí, zábava a pohotovost jsou dnes cenné veličiny.

Operační systémy

Nepůjdeme daleko do historie. V ní bychom objevili velké množství operačních systémů, které procházely vývojem. Na trhu převládají 2 dominantní systémy. Ne že by jiné nebyly, ale tyto dva ovládli svět. Ano, řeč je o Androidu a operačním systému iOS. Mezi mírných konkurentů ještě lze zařadit Windows od Microsoftu, ale pokud budete vybírat, Android a iOS jsou v 90% logickou volbou už z hlediska uživatelského rozhraní. Podobný Androidu je např. operační systém Samsung Bada společnosti Samsung, který ještě není velmi rozšířený. Pokud vám záleží na lepším sdílení hudby, fotografií či videí, vyberte si operační systém kompatibilní s vaším notebookem.

Android

Android pochází z dílny dalšího amerického velikána. Google nabízí otevřený operační systém, který je k dispozici mnohým výrobcům mobilních telefonů. Samsung, Lenovo, Huawei a mnohé i méně známé značky využívají různé úrovně operačního systému Android. Společnost Google pravidelně přináší nové verze operačních systémů, které jsou označeny číslem, ale i sladkým názvem jako Donut, Lolipop, Marshmallow či nugát. Krok za krokem nabízejí lepší stabilitu a funkčnost. Android disponuje oproti App Store o poznání lepším obchodem. Google Play nabízí zájemcům stáhnout různé aplikace od malých i velkých vývojářů. Zajímavostí však je, že stažením jiné aplikace, než od společnosti Google, ztrácíte záruku na operační systém.

Operační systém telefonu – Android či iOS?

iOS

iOS je operačním systémem americké společnosti Apple. Tento operační systém najdete pouze v mobilních zařízeních této společnosti. Známý pojem iPhone netřeba nijak zvlášť představovat. iOS pravidelně přichází s vždy perfektně vyladěným softwarem a hardwarem. Každá aktualizace je krok vpřed. Obecně jsou smartphony od Apple ve vyšší cenové třídě, ale i přesto jsou zbožím, který se prodává ve velkém. Společnost disponuje vlastním internetovým obchodem s aplikacemi AppStore. iOS je však oproti Androidu uzavřenějším operačním systémem, a tak ani obchod některé aplikace obdobné v systému Android nenabízí. Rozhraní tohoto operačního systému je snadno zvládnutelné. V iPhone telefonech se nachází tlačítko Domů, které umožňuje zavření nebo zálohování aplikací, kontrolu jejich stavu, spuštění vyhledávání či návrat na domovskou obrazovku. Nabízí také široký přístup k hudbě, videím či hrám. Svůj telefon můžete ovládat pomocí hlasově řízeného asistenta Siri.

Windows

Jde o operační systém společnosti Microsoft, který je zatím jen okrajovým hráčem na trhu. Telefony s tímto operačním systémem nabízejí řadu funkcí, které jsou totožné s těmi v počítačích. Nabízí také různé aplikace, které se dají najít v obchodě Windows Marketplace.

Jaký displej

Kritérium velikosti displeje hraje při rozhodování důležitou roli. Byly doby, kdy výrobci mobilů tlačily velikost úhlopříčky dolů a zaměřovali se na výšku displeje a výkon. Dnes to platí také, protože každý chce co nejtenčí mobil. S tím rozdílem, že úhlopříčka roste. Smartphony s displejem menším než 5" jsou prodávány mnohem méně.

Displej mobilního telefonu

Menší úhlopříčky kolem 4" jsou ideální pro "one hand" ovládání. Větší displej je však mnohem pohodlnější pro psaní, čtení a celkově využívání celé škály funkčnosti smartphonu. Pochopitelně, menší displej je skladnější. Displeje pod 4,5" jsou dnes spíše raritou.

Displeje s rozměry 6" nejsou výjimkou. Přestože je tato velikost na hraně rozhraní s tablety. Takový mobil už jen tak do váčku nevopcháte. Proto doporučujeme displej s rozměrem od 4,5 do 5,4 palce. Jde o ideální kompromis.

Velikosti displejů podle uživatelského rozhraní:

  • 4" až 4,4" – vhodné pro ovládání v jedné ruce. Velmi kompaktní rozměry. Nevýhodou jsou však činnosti jako psaní či surfování na internetu.
  • 4,5" až 4,9" – opět perfektně padnou do ruky. Využíval jejich dokonce i iPhone 7 či iPhone 8. Dnes je však již výrobci téměř nenabízejí.
  • 5" až 5,4" – nejoblíbenější velikost displejů, která spojuje pohodlné používání a zároveň kompaktní rozměry.
  • 5,5" až 5,9" – rovněž velmi často vyhledávaná kategorie displejů. Stejně tak se velmi dobře takový mobil ovládá a zároveň jeho rozměry jsou ještě kompaktní.
  • 6" a více – hranice mezi smartphonem a tabletem začíná někde na tomto čísle. Na velkém displeji se sice pracuje pohodlně a rychle, no je nepraktický.

Technologie displeje a jeho rozlišení

Kvalitní obraz rozhoduje nejen při výběru televizoru (podle průměrných čísel sledujeme TV zhruba 2 až 3 hodiny do dne), ale i mobilního telefonu. Do mobilu se během dne díváme totiž ještě o 2 a půl hodiny více. Rozlišení, technologie displeje a jeho čitelnost mají tedy svou důležitou roli. Ve světě smartphonů existuje několik druhů technologií:

  • OLED – aktuální nejinovativnější technologie využívána při výrobě mobilních displejů. Vynikají výrazným podsvícením, dobrou čitelností, věrnějším zobrazením barev. Životnost je o něco nižší než v případě LCD displejů. Tyto displeje mají ještě své podkategorie AMOLED a P-OLED.
  • AMOLED – jde o aktivní matrici displeje, která se odlišuje technologií zobrazení černé barvy. Díky vykreslování černé vytváří nejlepší kontrasty. Tento druh zobrazení rovněž šetří výdrž baterie.
  • P-OLED – jde o pasivní matrici displeje, která vykresluje barvy pomaleji. Využívá se při menších úhlopříčkách nebo například při smarthodinkách.
  • LCD – nepraktické hlavně kvůli vyšší spotřebě než OLED technologie. Jejich technologické zpracování je mnohem jednodušší a využívá jej množství výrobců. Mají 2 podkategorie – IPS a TN.
  • IPS – klasické displeje, které mají širokou škálu barev. Jde o kategorii, která se najde ve střední i vyšší třídě mobilních telefonů. IPS má nejlepší pozorovací úhly. Není však příliš úsporná. Velmi dobře zobrazuje světlé barvy (zejména bílou), trochu hůř tmavší barvy. Některé displeje mají speciální úpravu povrchového skla (index lomu světla), díky čemuž se mohou pochlubit zlepšenou čitelností. Vynikají dlouhou životností.
  • TN – jde o starou technologii LCD displejů, která má vysoký jas, ale v celku slušnou výdrž baterie. Pozorovací úhly jsou však značně omezené. Dnes se již téměř nevyužívá.

Rozlišení displeje mobilního telefonu

Rozlišení (kolik barevných bodů/pixelů má displej po hranách) vypovídá o kvalitě obrazu. Jelikož každý bod tvoří část obrázku, ty nejlepší zobrazení mají i nejvyšší čísla. Když bude pixelů málo, obrázek bude rozkockovaný, pokud jich zas bude na malé ploše hodně, lidské oko je nezaznamená, takže si zaplatíte za něco, co ani neuvidíte. Starší tlačítkové telefony měli rozlišení 240 x 360 pixelů, což bylo pro malý displej dostačující. Při smartphonech se za dobré rozlišení považuje to od 1920 x 1080 pixelů. Jemný obraz vám poskytnou mobily s rozlišením 2160 x 1080 pixelů a více. HD rozlišení se již stalo standardem a mnohé smartphony nabízejí FULL HD displej. 2K a 4K jsou rovněž ve hře, ale třeba myslet na to, že rozlišení a kvalita zobrazení značně ovlivňují výdrž baterie. Samozřejmě, rozlišení displeje podřizujte velikosti telefonu. Pro smartphone s úhlopříčkou 3,5 palce je dostačující rozlišení 540 × 960 pixelů, telefony s větším displejem budou potřebovat i větší rozlišení.

Nejen rozlišení, ale také hustota pixelů jsou důležité pro kvalitu obrazu. Jednotkou hustoty pixelů je ppi (pixels per inch). Toto číslo zohledňuje rozlišení displeje i jeho velikost. Minimum je 250 ppi (obraz není rozrastrovaný), pokud ovšem máte tu možnost, vyberte si raději telefon s hustotou pixelů 300 až 400 ppi, kde jsou body téměř nerozeznatelné a obraz je jemný.

Jas a svítivost displeje

Pokud vám záleží na zachování zdravého zraku, měli byste si všímat i tento parametr. Široká škála jasu vám umožní pohodlně číst za tmy i za slunečného dne. Minimální hodnota by měla být 1 cd/m2, maximální více než 500 cd/m2, nejlepší telefony mají až 700 cd/m2.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu v smartphonech je pro mnohé velmi důležitým parametrem, pak jsou tu lidé, kteří fotoaparát použijí jen příležitostně. Dnes však už iv smartphonech střední třídy najdete celkem slušné fotoaparáty.

Jako první zapomeňte na mýtus, že čím více megapixelů, tím lepší fotoaparát. To, že má zadní fotoaparát 20 Mpx ještě neznamená, že dělá hezčí fotky jako 8Mpx konkurent. Výkon fotoaparátu se testuje za ideálních podmínek. V tomto ohledu hraje roli světelnost. Ta se označuje písmenem f (f/1.7, f/2.0, f/2.3...). Čím je číslo menší, tím jsou rozostření a světelnost lepší. Známý je možná i pojem clona. Zadní fotoaparát má zpravidla vyšší výkon, protože umožňuje lepší zapracování čočky do těla telefonu. Většinou jde o 8, 12 či 16 Mpx. Dnes již nejsou výjimkou ani 23 Mpx fotoaparáty.

Focení s mobilním telefonem

S fotoaparátem souvisí i přisvětlovací dioda, resp. blesk, který je dnes běžným vybavením zadních i předních fotoaparátů. Přední kamera, tzv. selfie fotoaparát má obvykle rozlišení kolem 5 až 12 Mpx. Důležitá v případě zadního i předního snímače je stabilizace obrazu. Tu oceníte i při videu.

Duální fotoaparáty se začínají vyskytovat stále častěji. O co jde? Smartfón disponuje na zadní straně dvěma objektivy. Jejich funkce může být v závislosti na výrobci různá. V jednom případě se jeden objektiv během focení stará o vykreslování černé a bílé barvy a ostrost. Ten druhý pro změnu reaguje na sytost barev a celkovou kvalitu snímku. Kvalita fotek je o poznání vyšší, ale až takový velký "boom" to není.

Výkon telefonu

Pokud patříte mezi uživatele, kteří svůj smartphone využívají denně, paměť RAM a výkon jsou pro vás velmi důležité. Pokud surfujete po internetu, spravujete stránky, sledujete videa, na pozadí máte spuštěné různé aplikace a smartphone je vaší kanceláří, výkon nepodceňujte. Výrobci procesorů jako Qualcomm či Snapdragon jsou něco jako Intel a AMD ve světě počítačů.

Aktivní používání smartphonu

Základní součástkou telefonu je procesor s různým počtem jader (1, 2, 4 či 8). Většinou platí, že čím více jader, tím lépe, protože systém je výkonnější a telefon funguje plynuleji. Závisí to však i na tom, zda jsou jádra homogenní nebo heterogenní (obvykle je druhý typ lepší), jeden typ jader totiž může plnit méně náročné procesy, druhý krátkodobě ty náročnější, jejich kombinací se dosahuje lepší spotřeba. Ve světě procesorů existuje několik výrobců procesorů, kteří se soustředí na maximalizaci výkonu smartphonu. V tomto případě jsou nejvýkonnější 14-nm nebo 10-nm jádra. Qualcomm vede na trhu s 8-jadernými procesory. Po novém se neztrácí ani Exynos, který je produktem Samsungu.

Výkon telefonu a rychlost systému ovlivňuje i frekvence procesoru, která se pohybuje cca mezi 1,3 a 1,5 GHz (neboli 1 300 000 000 až 1 500 000 000 otáček za sekundu).

Velikost paměti RAM

Výkon jader úzce souvisí s pamětí RAM. Systém, každá SMS zpráva, každý kontakt, který si uložíte do telefonu, fotografie zabírají určité místo. Nejvhodnější je vybírat telefon s co nejvyšší kapacitou paměti – uživatelskou i RAM. RAM paměť je o něco důležitější, neboť zajišťuje bezproblémové fungování mobilního telefonu. Ukládá všechna data, která mobil používá. Když je RAM překročena, všechny nadbytečné procesy se ukončí. RAM paměť, která běžnému uživateli, který surfuje po Facebooku a občas prohlédne web a vyfotí nějaké momenty, postačí, je 2 GB. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, 4 či 6 GB RAM paměti pro vás budou lepším řešením.

Nabíjení mobilního telefonu

Velikost vnitřního úložiště mobilního telefonu (uživatelská paměť) je objem dat, který si můžete uložit do svého telefonu. Část zabírá operační systém, část zas aplikace, které máte nainstalovány. Zbytek je volný pro obrázky, videa, hry či aplikace. Velikost úložiště je většinou 16, 32 nebo 64 GB.

Zapomínat nesmíme ani možnost vkládání SD karty a navýšení interní paměti. Karty s kapacitou 32, 64 nebo 128 GB jsou dnes běžným artiklem. Interní paměť často bývá na úrovni 8 či 16 GB, pravda je taková, že něco spolkne samotný operační systém a aplikace, které již v mobilu jsou. Reálné proto počítejte s menší interní pamětí. Pokud si neulítate na všech aplikacích a ani nehrajete různé hry, 8-16 GB paměti vám postačí.

Výdrž baterie

Kapacita baterie při výběru hraje důležitou roli. Abyste neměli den co den stres, zda vám mobil vydrží do večerní cesty domů, můžete s sebou nosit powerbank. Nebo se zaměřte na smartphony s vysokou kapacitou baterie. Nároky na energii jsou vyšší u dotykových telefonů, kde probíhá více činností než v tlačítkových telefonech, jejichž procesor ani jiné vnitřní součásti nejsou tak výkonné.

Nabíjení telefonu

Dotykové telefony mají velké nároky na výkon, což se podepsalo pod vysokou spotřebu. Minimální kapacita baterie by měla být kolem 2 200 až 3 200 mAh. S vyšší kapacitou se prodlužuje doba nabíjení, avšak i výdrž telefonu. Při nákupu se dívejte i na tento parametr a snažte se ho přizpůsobit svému každodennímu fungování. Smartphony s kapacitou baterie okolo 4 000 až 5 500 mAh vám vydrží celé dny.

O výdrži mobilního telefonu vám něco napoví i pohotovostní doba telefonu. Tato hodnota říká, jak dlouho vydrží telefon na jedno nabití v pohotovostním režimu. Pohotovostní doba telefonu se často pohybuje mezi 300 až 400 hodinami, jde však o stav, kdy je většina funkcí omezena a závisí na dalších faktorech jako jsou teplota, síla signálu, opotřebení baterie či využití funkcí. To číslo je trochu nadnesené, protože 10 dní vám telefon, alespoň ten moderní, určitě nevydrží. Při aktivním používání je výdrž okolo 2 – 3 dnů.

Reproduktor

Kvalita reproduktoru je nezanedbatelným parametrem, pokud telefon používáte především na telefonování. V tomto případě vám nezbývá, než si telefon ještě před jeho koupí vyzkoušet. Každému totiž vyhovuje něco jiného, ​​resp. každý má jinak citlivý sluch. Dejte si telefon na nejnižší a nejvyšší hlasitost a odzkoušejte si jeho zvuk. Zda je čistý, jaká je jeho intenzita a hlasitost.

Konektivita

Nejdůležitější součást funkčnosti vašeho mobilního telefonu tvoří konektivita. V lidské řeči, jednoduše, jak se dokáže smartphone přizpůsobit a adaptovat k jiným zařízením či funkcím. chybět nesmí Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC. Tyto funkce by měly být absolutním standardem. NFC možná mnohých překvapí, no funkce bezkontaktní platby mobilem se stává trendem.

DUAL SIM telefon

S konektivitu souvisí i připojitelnost. Sluchátka potřebují mít 3,5 jack a pro nabíjení by zde nemělo chybět napájení prostřednictvím mini nebo micro USB. Dnes populární typ USB C, který dokáže mobil nabít během hodiny.

Při konektivitě nezapomínejme na univerzálnost. Co tak DUAL SIM a tedy využití dvou SIM karet v mobilu najednou. Dvě SIM karty umožňují využívat služby dvou operátorů najednou. S operátory souvisí i poskytování internetové sítě a možnost připojení telefonu k 3G, 4G nebo LTE síti, která je nejrychlejší. LTE je na našem území omezené, ale i tak vašemu telefonu by tato funkce neměla chybět.

Odolnost

Pokud hledáte nezničitelný smartphone, neporadíme vám. Zřejmě takový ani nenajdete. Pokud však chcete takový, který odolá i náročnějším vlivům počasí nebo mu nenadělají potíže ztížené podmínky, hledejte extra odolné materiály.

Odolné smartfóny s ochranou IP68 odolají prachu, vodě (do 1,5 metru) i mechanickým nárazům. Smartphony mají obvykle hrubé tělo a jejich rámeček je složen z gumy, tvrzeného ABS plastu a ochranného skla. Známým výrobcem je CAT.

Používaní telefonu

Běžnému uživateli postačí odolnost displeje proti prasknutí a mírná odolnost vůči dešti. Stejně tak je určitě dobře, pokud displej vašeho smartfónu opatříte ochranným sklem a dáte ho do ochranného obalu.

Cena

V tomto směru rozhodují finanční možnosti samotného zákazníka. To, kolik jste ochotni do nového smartphonu investovat, je vaše rozhodnutí. Zklidníme vás, že v každé cenové kategorii najdete množství kandidátů, kteří vaše očekávání splní. Tlačítkové mobilní telefony, které nestárnou tak rychle jako smartphony, bývají levnější než dotykové telefony, ale déle si drží cenu. Při smartphonech platí, že novinky jsou na začátku drahé, avšak rychle stárnou a snižuje se i jejich cena. Protože během roku se na trh dostanou desítky smartphonů a jejich technologie jdou rychle vpřed, to, co je nového počátkem roku, je koncem roku již běžnou záležitostí.

Pokud bychom měli mluvit o cenových kategoriích, smartphone, který splní svůj účel, seženete od 5 000 Kč výše. Najdete samozřejmě i levnější smartphony, ty však často nevynikají kvalitou. Střední kategorií jsou smartphony od 7 000 do 12 500 Kč. Vyšší cenové relace jsou již pro mnoho lidí až nelogické. Za nový smartphone od Apple iPhone 11 Pro zaplatíte například od 26 000 Kč výše. To, jestli vám daný model bude vyhovovat, zjistíte až časem. Určitě se však zaměřte na osvědčené výrobce jako Samsung, Apple, Lenovo či Huawei.

Nejlepší mobil střední třídy

Mobilní telefony střední třídy (cenově se pohybují okolo 7 500 až 10 000 Kč) se řadí k nejprodávanějším telefonům na trhu. Poměr cena/kvalita je výborný a hardwarová výbava dostatečná, aby nabízeli obstojný výkon. Telefony střední třídy se mohou pochlubit pevnou a odolnou konstrukcí, dobrou operační pamětí (min. 4 GB) a alespoň Full HD rozlišením. Doporučit vám můžeme např. telefony Xiaomi Mi 9T, Honor 20 Pro, Huawei P20, Samsung Galaxy S8 či Apple iPhone 7.

Nejlepší mobil střední třídy

Nejlepší mobil do 7 500 Kč

V této cenové kategorii vám můžeme doporučit Xiaomi Redmi Note 13 s prostorným displejem, čtyřnásobným fotoaparátem, 5 000 mAh baterií a pamětí 8 GB/256 GB. Kvalitním telefonem je i Samsung Galaxy A34 či Huawei nova 10. Velikost a rozlišení displeje, RAM, rozlišení fotoaparátu či kapacita baterie potěší i náročné uživatele.

Nejlepší mobil do 5 000 Kč

Do nižší střední třídy se řadí několik kvalitních telefonů, jejichž poměr/cena výkon je velmi příznivý. Mezi cenově dostupnými telefony nechybí Xiaomi, Huawei a ani Samsung. Nejprodávanějším v této cenové kategorii je Xiaomi Redmi Note 12S, následuje Samsung Galaxy A14, dobrým recenzím se těší např. Honor Magic 5.

Mobil s nejlepší výdrží

Stále více lidí hledá telefon s dobrou výdrží baterie, který by jim byl vždy nablízku a mohli si jím krátit čas v autobuse či u lékaře, hrát hry nebo sledovat videa. Dobrou výdrží se mohou pochlubit Samsung Galaxy A54, Huawei P60 Pro, Doogee S110 či Ulefone Armor 22. Pokud si zvolíte mobil s baterií 4500 mAh a více, budete s výdrží spokojeni.

Jaký telefon koupit? Recenze pomohou s výběrem

Při výběru telefonu se můžete řídit naším návodem, ve kterém se dozvíte vše potřebné, dobrým krokem je také všímat si recenze jednotlivých telefonů. Ze zkušenosti jiných se dozvíte o plusech a mínusech telefonů asi nejvíce. Čísla totiž někdy vypadají lépe než skutečnost. Často bývají nadhodnoceny, resp. měřeny v ideálních podmínkách.

Jaký telefon koupit?

Porovnání mobilů Xiaomi

Telefony této značky patří mezi nejoblíbenější. Poměr cena/výkon je velmi příznivý, telefony nabízejí uživatelsky přívětivé prostředí, aktualizace jsou pravidelné, design je elegantní, zpracování kvalitní. Xiaomi nabízí několik řad telefonů, nejvyšší jakost mají Xiaomi Mi telefony, oblíbené jsou Xiaomi Redmi, Redmi Note, ale i Pocophone. Milovníci her zas dobře znají Xiaomi Black Shark.

Xiaomi Mi jsou telefony s lepšími specifikacemi, čemuž odpovídá i o něco vyšší, avšak stále velmi přijatelná cena. Telefony mohou, ale také nemusí mít doplňující označení, které označuje určitou vlastnost mobilu, a číslo, které odkazuje na generaci telefonu. Xiaomi Mi Mix je označení pro bezrámčekové telefony, jejichž displej zabírá rekordních 91% přední plochy. Tato řada telefonů nabízí 8-jádrový procesor, 8 GB RAM a baterii s kapacitou 4 400 mAh. Xiaomi Mi Max jsou smartphony s nadprůměrně velkým displejem (6,44 palců) a 4 850mAh baterií. Xiaomi Mi A označuje telefony s čistým Androidem (bez nástavby), Xiaomi Mi SE zas odlehčené varianty telefonů Mi. Ty nejlepší telefony s označením Xiaomi Mi se mohou pochlubit čtečkou otisků prstů, trojitým fotoaparátem, rychlým nabíjením či vysouvací selfie kamerou.

Xiaomi Redmi telefony nižší a střední třídy, které svými parametry často přesahují ostatní telefony v této cenové kategorii. RAM mají 2 – 4 GB, rozlišení 1520 x 720 px, prijateľnúú jemnost displeje (cca 270 ppi) a rozlišení fotoaparátu je 12 Mpix. Chcete-li telefon s displejem větších rozměrů, vybírejte z mobilů s označením Xiaomi Redmi Note, které mají o něco lepší parametry než Redmi.

Xiaomi Black Shark jsou výkonné telefony na hraní her. Kapacita baterie je cca 4000 mAh, RAM 6 – 8 GB a uživatelská paměť 64 GB a více. Rozlišení telefonu (12 Mpix), vzhledem k tomu, že jde o herní mobily, je dostačující.

Zlatým středem jsou telefony Xiaomi Pocophone, které nabízejí velký displej, dostatečný výkon, dlouhou výdrž (4000 mAh baterie) i kvalitní fotoaparát (12 Mpix).

Vlajkové lodě výrobců mobilů

Vlajkové lodě jsou nejvybavenější a nejdražší zařízení každého výrobce telefonů. Jde o novinky, určené pro uživatele, kteří vědí ocenit jejich funkce. Prémiové smartphony stále dokáží zaujmout, a to i přesto, že novinky se od svých předchůdců neliší tak moc, jak to bývalo v minulosti. Vlajkovovu lodí Samsungu byl uplynulém roce model Galaxy S24, společnost Huawei představila svůj telefon se špičkovým fotoaparátem Huawei P60 Pro, jehož dostupnější verzí je Honor Magic 6 Pro. Společnost iPhone uvedla svůj telefon 15 Pro, Xiaomi model 14.

Vlajkové lodě 2020 – koupě nového smartphonu

Nejlepší fotomobily

Milovníci kvalitních fotografií si mobil vybírají vždy podle kvalitního fotoaparátu. Rozlišení fotoaparátu, světelnost, zoom a stabilizace obrazu jsou parametry, které jsou při fotomobilů nejdůležitější. Kvalitním fotoaparátem se mohou pochlubit více smartphony známých značek. Honor Magic 6 Pro je špičkový fotomobil se čtyřnásobným širokoúhlým objektivem s rozlišením 50 + 50 + 180 Mpx. Cenově dostupným mobilem se zadním fotoaparátem s trojicí objektivů s rozličnou světlostí snímků je Xiaomi 14. Kvalitním fotomobilem je i Samsung Galaxy S24 Ultra s 5 objektivy s různým rozlišením a světelností. Pokud dáváte přednost značce Apple, kvalitní fotografie uděláte s modelem iPhone 15 Pro.

Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ

Vybrat si správné telefon je doslova věda. Je třeba si všímat množství parametrů, zohlednit své preference a pak se ještě vyznat ve všech dostupných modelech. I to je důvod, proč nám zasíláte na toto téma mailem různé otázky. Na některé jsme odpověděli v návodu, jak si vybrat telefon, na některé vám odpovídáme na tomto místě. Pokud je ještě něco, co byste se chtěli zeptat, k dispozici jsou vám komentáře pod článkem. Na otázky vám odpovíme co nejdříve.

Které smartphony jsou momentálně nejprodávanější?

K nejprodávanějším se vzhledem k velmi dobrému poměru cena/výkon řadí telefony Xiaomi a Samsung Galaxy. Velmi dobře prodávan je i iPhone 11 od společnosti Apple či Huawei P30 Lite. Všechny z těchto telefonů se těší příznivým recenzím.

Jaký telefon do 10 000 Kč byste mi doporučili?

V této cenové kategorii je několik želízek v ohni. Doporučit vám můžeme Xiaomi Redmi Note 13 s kvalitním fotoaparátem, výkonným procesorem a superrychlým nabíjením. Dobrou volbou je např. i iPhone SE 128 GB.

Který Huawei telefon je momentálně nejlepší?

Letošní vlajková loď společnosti Huawei, tedy model Huawei P60. Pokud máte omezený rozpočet, zvolte si P50, který má výborný fotoaparát, dostatečnou kapacitu baterie i paměť. Pokud nemusíte mít nejnovější model, dobrou volbou je i Huawei P30, který se může pochlubit velmi dobrými parametry od fotoaparátu přes RAM až po kapacitu baterie.

Který Xiaomi telefon je momentálně nejlepší?

V současnosti je nejlepším telefonem od Xiaomi model 13T. Má dlouhou výdrž, nechybí mu rychlonabíjení, kvalitní fotoaparát, šetrný displej. Jelikož nedisponuje možností vložení paměťové karty, třeba si zvolit model s větší uživatelskou pamětí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jak vybrat mobilní telefon

Jak vybrat mobilní telefon

Každý výrobce nabízí nejméně tři třídy svých aktuálních modelů. Je to nižší třída s dobrými parametry za nižší cenu. Pak tu máme střední třídu, která je nejvíce zastoupena. Výborný výkon v poměru k ceně. Do nejvyšší třídy patří vlajkové lodi výrobců. Jde o prémiové zařízení s výborným výkonem,... Přečíst článek

Pomáháme při výběru Dual SIM telefonu

Pomáháme při výběru Dual SIM telefonu

Telefony, které umožňují používání dvou SIM karet současně, jsou mezi některými uživateli velmi oblíbené.   V současnosti je již těchto telefonů na trhu dostatek a v nabídce nejznámějších, či méně známých čínských výrobců tyto Dual SIM modely najdeme pravidelně každý rok.   Mezi hlavní... Přečíst článek

Vybíráme voděodolné smartphony

Vybíráme voděodolné smartphony

Voděodolné nebo pokud chcete vodotěsné smartphony jsou velmi populární mezi lidmi, kteří přicházejí do styku s vodou poměrně často. V letním období a období dovolených, kdy tráví většina z nás čas u vody, bychom takový telefon ocenili asi všichni. Voděodolnost telefonu však neznamená, že si ho... Přečíst článek

Recenze navigace Garmin Drive 50 LMT

Recenze navigace Garmin Drive 50 LMT

Tuto navigaci jsem si koupil, protože jsem dosud využíval jako navigaci smartphone s aplikací. Hlavně kvůli zácpě a také pokud cestujeme na dovolenou, tak se taková věcička sejde. Nehledal jsem žádnou drahou, ale takový dobrý poměr kvality a ceny. Tento model mi doporučil kolega, který s ní je... Přečíst článek

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Mobilní telefony patří dnes k nejvýznamnějším technickým výdobytkům, bez kterých si mnozí neumějí představit den. Jsou nejen naším spojením s blízkými a známými, ale obsahují také naše citlivé údaje, vzpomínky v podobě fotografií, zábavu a mnoho dalšího. Proto je důležité, abychom se na svůj... Přečíst článek

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Životnost vašeho chytrého telefonu, notebooku, smarthodinek i jiné elektroniky závisí na mnoha faktorech, ke kterým se řadí i správné nabíjení. Jde o činnost, kterou děláme zcela automaticky a nad kterou se moc nezamýšlíme, avšak právě nabíjení má významný vliv na to, jak dlouho vám technika... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(87%)
Datum publikování: 27.11.2016
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek