Nejlepší bio krb do bytu na stěnu pořadí recenze. Výhřevnost, výhody, nevýhody, zkušenosti

Přáli byste si mít doma krb, ale nemáte k dispozici komín a elektrické krby s imitací plamene se vám zdají nepřirozené? Je tu ještě jedna možnost – tzv. bio krby se skutečným plamenem, ale bez zápachu.

Bio krb

Vysvětlíme vám, na jakém principu fungují, jak si takový bio krb vybrat a představíme vám i nejoblíbenější modely.

Nejlepší bio krby

Skutečný plamen bez zápachu

Tzv. bio krby využívají namísto dřeva či podobného materiálu jako palivo tzv. biolíh. Ten, na rozdíl od klasického lihu, obsahuje složky ovlivňující barvu plamene a omezující zápach. Díky tomu plamen hořícího biolihu připomíná ten ve skutečném krbu na pevná paliva.

Bio krby nezapáchají, při hoření produkují pouze oxid uhličitý a vodu – nepotřebují tedy komín pro odvod spalin, nevytvářejí žádné saze ani popel.

Moderní bio krb

Aby byl krb bezpečný

Při používání bio krbu byste měli dodržet několik bezpečnostních zásad.

Jako každý plamen, i ten z biolihu potřebuje na své hoření kyslík. Při běžných krbech to nebývá problém, mnoho z nich má totiž externí přívod vzduchu. Při používání bio krbu vždy musíte zajistit dostatečné větrání, aby hladina kyslíku v místnosti neklesla pod kritickou hodnotu. Při hořícím bio krbu raději nikdy nespěte.

Z uvedených důvodů výrobci zpravidla doporučují používání bio krbů v místnostech s určitým minimálním objemem. U nejmenších modelech je to 30 m3, při středně velkých cca 60 m3.

Dbejte i na bezpečné umístění krbu, volně stojící krb uložte na místo, kde je malá pravděpodobnost, že ho nechtěně otočeními. Krb neumisťujte do blízkosti záclon, polic ani jiného nábytku. Výrobci doporučují umístění alespoň 60 cm od podlahy a 180 cm od stropu.

Malý bio krb

Při zapáleném krbu nikdy nemanipulujte s biolíhem, před doléváním či odléváním biolihu vždy počkejte několik minut po uhašení, dokud se krb ochladí. Horký líh se totiž vypařuje velmi rychle a lihové výpary by se mohly vznítit či explodovat.

Bio krb jako ohřívač? Spíše estetický doplněk

Bio krby se vyrábějí ve variantách s výkonem 1 – 5 kW, což postačí na vaše zahřátí, ale nepočítejte s tím, že by dokázali vytopit celou místnost. Poslouží vám tedy spíše jako estetický doplněk. U některých modelů výrobci z tohoto důvodu výkon ani neuvádějí.

Výkon i velikost plamene závisí na velikosti hořáku. Některé bio krby umožňují velikost plamene i regulovat. Od výkonu pak závisí i doba hoření na jednu nádrž. Bio krby jsou totiž vybaveny vestavěnou nádržkou na biolíh, který musíte po vyčerpání dolévat.

Objem nádržky se obvykle pohybuje okolo 3 dl, spotřeba je přes 1 dl na každý kW výkonu za hodinu hoření.

Do bytu i do domu

Montáž a ani používání bio krbu není legislativní omezené a na tuto činnost nepotřebujete žádné povolení.

Na bio krb nepotřebujete žádné povolení

Bio krby se hodí do bytu, domu i na chatu, protože se vyrábějí v různých konstrukčních provedeních:

  • Vestavěné bio krby – jsou určeny k zabudování do zdi, vzhledem asi nejvíce připomínají klasické krby na pevná paliva. Jsou mělčí, přesto si při těchto typech všímejte jejich hloubku, protože čím mělčí krb, tím méně budete muset sekat do stěny. Najdete je i v rohovém provedení pro zabudování do výklenku.
  • Nástěnné (závěsné) bio krby – můžete je jednoduše zavěsit na stěnu na téměř libovolné místo (při dodržení bezpečnostních doporučení výrobce) podobně, jako např. obraz. Nemusíte tedy vysekávat do zdi žádné otvory, při mnohých stačí použít klasické rozpěrky (hmoždinky) a šrouby. Montážní sada je zpravidla součástí balení. Některé závěsné bio krby můžete také zabudovat do stěny, tak jako vestavěné, obvykle k nim musíte dokoupit tepelnou izolaci.
  • Volně stojící bio krby – jejich výhodou je především mobilita, protože je můžete umístit téměř kamkoliv. Některé modely jsou určeny k přisunutí ke stěně či do rohu, jiné jsou zase designově přizpůsobené na položení na podlahu do středu místnosti. Jelikož jsou přenosné, můžete si je s sebou vzít např. i na chatu. Pokud máte doma neposedné děti, volně stojící krb možná nebude nejlepší volbou kvůli riziku převrácení. Z toho důvodu by měl být volně stojící bio krb robustní a mít vysokou hmotnost.

Bio krby jsou nejčastěji konstruovány z oceli, volně stojící modely často i z designově přívětivé kombinace nerezavějící oceli a skla. Vestavěné či závěsné bio krby jsou vybaveny tepelnou izolací v podobě izolační keramické vaty či dvojitého opláštění. Nejlepší modely jsou vybaveny i izolačním sklem.

K některým si můžete dokoupit i dekorační kameny nebo falešné dekorační polínka pro autentický pocit z pravého krbu.

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 21.07.2019


Přidat komentář