Nejlepší vyhřívací deky, polštáře a podložky poradí recenze a zkušenosti

Určitě znáte ten pocit, když přijdete vyzáblý z chladného počasí a za žádnou cenu se nedokážete ohřát. Ideálním pomocníkem v tomto případě je vyhřívací deka či podložka. Její používání je příjemné, má příznivé účinky na organismus, ale v některých případech může i uškodit.

Spánek na elektrické dece

Poradíme vám, jak tyto šikovné pomůcky používat, jak si vybrat tu správnou a představíme vám i nejoblíbenější modely.

Nejlepší elektrické deky a podložky

Pomáhají, ale mohou i ublížit

Vyhřívací deky a podložky jsou vybaveny plochým elektrickým ohřívacím tělesem, které díky dobré tepelné izolaci nemusí mít vysoký výkon (zpravidla okolo 100 W). Těleso je ovládáno termostatem, který udržuje nastavenou teplotu podle zvolené úrovně vyhřívání.

Přestože jsou napájeny z klasické 230 V zásuvky, těleso je dobře izolované a úraz el. proudem vám tedy nehrozí. Obavy nemusíte mít ani ze spálení, vestavěný termostat teplotě nedovolí vystoupit na nebezpečnou hodnotu.

Při nadměrném používání může teplo z vyhřívací deky či podložky poškodit horní vrstvy pokožky a povrchové žíly. Následkem toho je zarudnutí – podobně, jako když se spálíte při dlouhém pobytu na slunci. Pro lidi se sušší pokožkou nemusí být takové vysoušení pokožky teplem příjemné.

Vyhřívací deka

Při uvážlivém používání vyhřívací deky a podložky napomáhají i regeneraci vašeho pohybového aparátu. Působením tepla totiž zvyšují průtok krve, což vám pomůže zbavit se bolesti svalů i kloubů, ať už z přetížení nebo kvůli jiné příčině.

Kromě toho vás příjemně zahřejí a poslouží i jako náhradní zdroj tepla při výpadku vytápění.

Různé druhy, různé tvary

Vyhřívacích pomocníků můžeme rozdělit podle tvarů:

  • Vyhřívací deka – dokáže zahřát celé vaše tělo. Deky jsou dostupné i v rozměrech 180 × 140 cm, díky kterým zakryjí vás i vašeho partnera či dítě. Jsou univerzální, proto je můžete použít i jako vyhřívací podložky (pokud vám nepřekáží ležení na měkkém materiálu).
  • Vyhřívací podložka – příjemně vám vyhřeje postel před spaním, případně hřbet či jinou část těla. Některé modely lze připevnit k matraci, aby neklouzaly. Vyrábějí se v rozměrech od 30 x 40 cm až po cca 150 × 80 cm.
  • Vyhřívací polštář – polštáře se vyrábějí v různých tvarech, některé jsou univerzální a můžete je přikládat na každou část těla, jiné jsou speciálně tvarované, aby vám zahřály např. šíji a krk. Lepší modely jsou vybaveny i kapsami na zahřátí nohou.
  • Vyhřívací bota – disponuje dostatečným místem pro prohřátí obou vašich chodidel a lýtek.

Pokud máte citlivou pokožku, vyberte si deku, podložku, polštář či botu vyrobenou z antialergenního materiálu. Některé vyhřívací pomůcky lze i prát (ať už ručně nebo v pračce), což vám zjednoduší čištění.

Ovládání většinou kabelovým ovladačem

Ovládání topných pomůcek zpravidla zajišťuje ovladač, který se nachází na konci napájecího kabelu při dece, resp. podložce. Dražší modely mají tento kabel odpojitelný kvůli jednoduššímu skladování a možnosti praní.

Elektrická podložka ovládaná kabelovým ovladačem

Nejlevnější pomůcky na vyhřívání mají pouze 1 funkci – zapnutí či vypnutí. Při těch dražších si můžete zvolit z několika stupňů vyhřívání (obvykle od 2 do 10), buď tlačítkem nebo otočným či posuvným voličem.

Některé z nejširších topných dek či podložek disponují dokonce dvěma topnými tělesy se samostatným nastavením teploty pro vás a druhou osobu.

Lépe vybavené modely se dokáží samy vypnout po určitém čase (pokud náhodou usnete), případně si na časovači lze nastavit automatické vypnutí po žádaném počtu hodin.

Další parametry a funkce

  • Pojistka proti přehřátí – jde o vratnou pojistku, která deku v případě překročení bezpečné teploty vypne a zabrání tak vašemu popálení či vzniku požáru.
  • Výkon - čím vyšší je, tím větší plochu a tím rychleji topné těleso vyhřeje. Díky dobré tepelné izolaci deky výkon nemusí být velký – pohybuje se v rozmezí od 60 W při malých topných polštářích až do 180 W při velkých topných dekách pro 2 osoby.
  • 12 V napájení – díky němu můžete podložku využít i v autě jako náhradu za vyhřívaná sedadla.
  • Délka kabelu – pohybuje se od 1,5 do 3 m. Před výběrem deky si ujasněte, kde ji budete nejčastěji používat a zda je na tom místě dostupná el. zásuvka. V opačném případě se může stát, že budete muset k dece natáhnout prodlužovací kabel.
  • Podsvícený ovladač – nastavení stupně vyhřívání či ostatních funkcí budete díky podsvícení moci bez problémů provést i v noci.
Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 19.07.2019


Přidat komentář