Jak vybrat zmrzlinovač? Nejlepší jsou Delimano Joy, Bosch i Delonghi

Slyšeli jste už o zmrzlinovačích? Jde o šikovné domácí pomocníky, kteří vám dokáží vyrobit vlastní zmrzlinu, sorbet či mražený jogurt.

Jak si vybrat zmrzlinovač

Podívali jsme se na nabídku na trhu a poradíme vám, podle jakých parametrů si zmrzlinovač vybrat.

Nejlepší zmrzlinovače

S chlazením, či bez?

Zmrzlinovače, nebo pokud chcete výrobníky zmrzliny, se dělí zejména podle úrovně automatizace výroby zmrzliny na:

  • Zmrzlinovače bez chladicího systému – nejsou vybaveny chladicím kompresorem, nádobu tedy musíte před použitím nechat zchladit v mrazničce několik hodin (samotná výroba v zmrzlinovači potom trvá cca 20 min.). Počítejte tedy s tím, že ani v nejžhavějších dnech z nich nezískáte více než 1 dávku zmrzliny denně. Některé modely dokonce nedisponují odnímatelnou nádobou a musíte je proto vložit do mrazničky celé, takže vaše mraznička musí být dostatečně velká. Výhodou Zmrzlinovač bez kompresoru je mnohem nižší cena než u modelů s kompresorovým chlazením.

Výroba domácí zmrzliny v zmrzlinovači bez chladicího systému

  • Zmrzlinovače s chladícím systémem – disponují vestavěným chladícím kompresorem, takže celý proces výroby zmrzliny zvládají samy, bez vašeho zásahu. Celý proces pak může trvat v závislosti na objemu zmrzlinovač a výkonu chlazení 0,5 – 2 h. Jde o dražší řešení.

Kromě toho se zmrzlinovač skládá už jen z nádoby na suroviny (v případě modelu bez kompresoru je izolovaná, aby z ní neunikal chlad) a z lopatkového míchadla. Míchadlo může být buď na elektrický, nebo na ruční pohon – ten je nepohodlný, protože pro rozmíchání surovin musíte po celou dobu otáčet klikou.

Materiálové provedení

Nejlevnější zmrzlinovače jsou vyrobeny celé z plastu, některé mají průhledné víko. Jejich životnost není nijak oslnivá, protože plast je ustavičně namáhán prudkými změnami teploty.

Zmrzlinovač vyrobený z plastu

Dražší modely mají tělo z nerezové oceli, ne každý však disponuje i nerezovou nádobou, která vydrží velké teplotní výkyvy i tvrdší zacházení

Displej i automatické programy

Na nejjednodušších zmrzlinovačích s el. pohonem najdete pouze jediné tlačítko, které spouští a zastavuje elektromotor míchadla. Konzistenci, a tedy i čas míchání si musíte pohlídat sami.

Lepší modely disponují několika tlačítky a displejem, na kterém můžete sledovat uplynulý čas, v případě dražších modelů si můžete čas přípravy nastavit, přičemž zmrzlinovač se po jeho uplynutí automaticky vypne.

Nejdražší modely se po skončení automaticky přepnou do režimu chlazení a disponují i ​​pokročilými funkcemi, jako např. manuálním režimem chlazení či displejem, který zobrazuje průběh a konzistenci zmrzliny.

Zmrzlinovač Klarstein

Pokud se považujete za náročnější milovníky zmrzliny, sáhněte po modelech s automatickými programy, které přizpůsobí teplotu a čas přípravy vámi požadované konzistenci (mražený jogurt, klasická zmrzlina, sorbet, gelato).

Další parametry a funkce zmrzlinovač

  • Čas přípravy zmrzliny – závisí na objemu nádoby zmrzlinovače, případně do ní vložených surovin a výkonu chladicího systému. Pohybuje se od 20 min. do cca 2 h, při zmrzlinovačích bez chlazení nezapomeňte započítat i dobu vychlazení mrazem.
  • Objem – tato hodnota udává max. finální objem zmrzliny, ne objem surovin, které do ní lze vložit. Zmrzlina totiž našlehaním svůj objem zvětší, proto výrobci doporučují plnit nádobu pouze na cca 60 % objemu. Objem se u jednotlivých modelů pohybuje v rozmezí 0,3 – 2,5 l. Čím větší objem, tím déle budete muset nádobu chladit.
  • Max. množství zmrzliny – někteří výrobci udávají i maximální množství vyrobené zmrzliny v gramech. Jde o přesnější parametr než je objem nádoby.
  • Příkon – pohybuje se v rozmezí od 10 do 30 W při zmrzlinovačích bez chladicího systému a od 90 do 250 W při zmrzlinovačích s vestavěným chlazením. Zpravidla platí, že čím vyšší příkon, tím chladicí systém rychleji zchladí suroviny.
  • Spotřeba energie – výrobci ji nespecifikují, stejně jako ani energetickou třídu. Zmrzlinovač totiž používáte pouze v teplých obdobích roku. Pokud tedy chcete úsporný zmrzlinovač, vyberte si ten s nejnižším možným příkonem a pro vás dostatečným objemem.
Hodnocení článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 15.07.2019

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář