Nejlepší čelovky na trhu, ze kterých si vybere každý

Ačkoliv se zdá nákup čelovky na první pohled banální záležitostí, může vás v obchodě zaskočit nejen bohatá nabídka, ale také různé technické parametry, při kterých se můžete rychle ztratit. Jednoduché malé zařízení s jasnou funkcí svícení vás může překvapit, ale zároveň zklamat v závislosti na konkrétním modelu.

Čelovka na sport

Jaké jsou nejdůležitější kritéria, podle kterých se můžete rozhodnout a jaké rozdíly mezi jednotlivými čelovku existují? Pokusíme se vám poradit, jak si vybírat a máme pro vás hned i pár tipů na ty nejlepší čelovky na trhu, které dostali kladné hodnocení od uživatelů.

Nejlepší čelovky

Kde budete čelovku používat?

V první řadě si musíte ujasnit, kde budete čelovku používat. Jste víkendový obdivovatel přírody, sem tam se zatouláte do jeskyně v okolí nebo rádi kempujete a k povinné výbavě do batohu potřebujete i dobře svítidlo? Nebo máte rádi adrenalinový sport, náročnější lezení po horách a potulujete se hluboko v lese? Pro běžné nenáročné situace vám postačí jednodušší model. Pokud však potřebujete 100-procentní svítidlo v náročném terénu nebo pracovním prostředí, váš výběr by se měl zúžit na špičkové čelovky, které mají výborné parametry a užitečné funkce, o kterých ani nevíte, že je budete jednou potřebovat.

Čelovka na běhání

Cena čelovek za základny modely je nízká a dostupná pro každého. Pokud si budete vybírat kvalitní profesionální čelovku, tam už počítejte s vyšší částkou, která bude odpovídat vysoké kvalitě.

Parametry, na které byste se měli zaměřit

Pokud máte jasno v tom, při jaké aktivitě budete čelovou lampu používat, malým vodíkem pro výběr je právě účel, na který čelovku potřebujete. Zatímco při běhu je důležitá hmotnost, při cyklistice už záleží vysoký dosvit, široké ohnisko a v neposlední řadě doba svícení. Horolezci a milovníci turistiky zase vyžadují čelovku, která má nižší hmotnost, vyšší dobu svícení, široké ohnisko a velmi vysoký dosvit. Určitě záleží i bezpečný způsob upnutí, ať už přímo na hlavu nebo na přilbu. vodní a zimní sporty nebo jakékoliv outdoorové aktivity vyžadují, aby vaše čelovka byla odolná vůči vodě, prachu, nárazu, měla vysoký dosvit a vydržela delší dobu svícení. Při cestování a  poznávání přírody jistě oceníte model s nižší hmotností a velkou výdrží doby svícení.

Důležité parametry:

  • světelný výkon, dosvit a vydrž svícení,
  • regulace svitu,
  • způsob napájení,
  • odolnost (vodotěsnost, nárazu vzdornost, odolnost vůči prachu),
  • způsob upnutí a nastavitelnost čelovky na hlavě,
  • celková hmotnost,
  • kvalita zpracování,
  • ověření výrobci (Fenix, Led Lenser, Petzl, Inova, Silva).

Dosvit

Tento parametr udává vzdálenost, do jaké vám čelová lampa dokáže svítit. Při stanovačke vám postačí dosvit několik metrů (70 - 200 lumenů). Pokud se pohybujete v neznámém náročném terénu, je ideálnější čelovka s dosvitem, který pronikne až několik metrů a nedělá mu problém křoví a lesní porost a to v rozmezí 200 - 450 lumenů. Špičkové modely dosahují maximální dosvit až 700 - 900 lumenů, výjimkou není ani vyšší hodnota.

Čelovka do jeskyně

Světelnost čelové lampy se udává v lumenech (lm), tedy množství světla, které vyzařuje tento světelný zdroj. Ačkoliv vyšší číslo lumenů znamená vyšší svítivost konečný výsledek závisí ještě od rozptylu světla. Například klasická žárovka s výkonem 40 W vydá svítivost asi 400 lumenů. Při 5 W LED žárovce je to stejná hodnota 420 lumenů. 25 W halogenová žárovka má 260 lumenů. Pokud byste chtěli dosáhnout hodnoty, jakou svítí 100 W klasická žárovka, potřebovali byste 1 360 lumenů.  

Zdroj světla

Nejčastějším zdrojem světla čelové lampy bývá LED diody, ale výjimkou nejsou ani halogenové žárovky. Světelnost obou je více než dobrá. Výběr je v tomto případě věcí preferencí. Ovlivňovat může například to, zda máte raději měkké nebo ostré světlo.

Hmotnost

Celková váha bývá údaj, který určitě nepřehlédněte, pokud budete využívat čelovku při běhu, cestování nebo sportovních aktivitách. Hmotnost čelovky bez baterie a s baterii může překvapit, proto si ověřte, zda údaj o hmotnosti označuje celkovou váhu s akumulátorem nebo bez něj.

Odolnost

Horolezci, skialpinisti nebo sportovci jistě ocení zvýšenou odolnost čelovky. Ta se udává krytím IP dle norem od IPX4, kdy vám postačí odolnost vůči dešti až po IPX8. Tato odolnost zvládne i ponoření do vody.

Čelovka na turistiku

Výdrž nebo doba svícení

Hodnota doby svícení se může rapidně snížit v minusových teplotách, proto pokud budete používat čelovku v zimě, mrazu nebo extrémně vlhkém prostředí počítejte se zkrácením výdrže.

Typ napájení

Nejvíce se využívají jako zdroj napájení tužkové nebo mikrotužkové baterie. Výkonnější modely jsou napájeny lithiovými nebo Li-Ion akumulátory s možností nabíjení.

Inteligentní čelové lampy

V současnosti najdete na trhu i inteligentní čelovky, kterým nechybí možnost nabíjení pomocí USB portu, automatické ostření, jakož i senzorové přizpůsobování podle pohledu a nastavení různých světelných režimů pro aktivity.

Ty nejdůležitější technické parametry při čelovky ještě doplňují celkový design, umístění baterie a možnosti nastavení čelovky přímo na hlavě, případně přilbě. Čim komfortnější a jednodušší manipulace s čelovkou přímo na hlavě, tím lépe. Výhodou je i umístění baterie tak, aby byla vyvážená s reflektorem. Velmi oblíbenými jsou čelovky s  pouzdrem umístěným v zadní části hlavy, tím je zaručena dobrá rozloženosť váhy.

Recenze a hodnocení

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 15.11.2018


Přidat komentář