Horkovzdušná fritéza Delimano - recenze

Fritéza, to je ta nádoba s litry přepáleného oleje, kde se smaží hranolky a křupavé kuřecí křidélka. Možná tomu tak bylo kdysi. Doba se však mění as ní přicházejí i inovativní technologie a ani to co bylo kdysi mastné a nezdravé již takovým být nemusí. I proto Delimano přišlo s novým druhem fritézy, která při fritování nepotřebuje ani kapku oleje.

Horkovzdušná fritéza Delimano Air Fryer

Jak to je možné? Delimano Air Fryer je nová horkovzdušná fritéza, která dokáže smažit několikanásobně zdravější než klasické fritézy.

Klasická fritéza

Příběh klasické fritézy je znám. Ani ty ale nejsou jedna jako druhá. Pokud si vybíráte z klasických fritéz, narazíte na fritézu se skrytým topným tělesem nebo na fritézu s topným tělesem ponořeným v oleji. Zásadní rozdíl je právě v tom, že v případě ponořeného tělesa je spirála v přímém kontaktu s olejem. V druhém případě se olej vlévá do nádoby a topné těleso je ukryto v dně fritovací nádoby.

Princip smažení je však stejný. V obou případech nalijete do fritézy fritovací olej, který se zahřeje na požadovanou teplotu, vložíte pokrm a můžete smažit dokud se olej nepřepálí. Právě na to třeba dávat velký pozor, protože přepálený olej produkuje karcinogenní (rakovinotvorné) látky. To platí i o smažení na pánvi.

Výhody

 • Nižší cena
 • Typická chuť smažených pokrmů

Nevýhody

 • Vysoká spotřeba oleje
 • Vyšší kalorická hodnota jídla
 • Nebezpečí přepáleného oleje
 • Těžší údržba

Horkovzdušná fritéza

A v čem je horkovzdušná fritéza jiná? Především v tom, že i když budete smažit - fritovat, nebudete potřebovat ani deci oleje. Jídlo připravíte rychle, chutně a zdravě. Oproti klasickým fritézám jídlo nepřipravujete za pomoci horkého oleje ale za pomoci horkého vzduchu. Právě díky takovému šetrnému způsobu přípravy bude kalorická hodnota jídla mnohem nižší.

Smažení v horkovzdušné fritéze Delimano Air Fryer

Cirkulace horkého vzduchu v horkovzdušné fritéze zaručí téměř identický výsledek, jako byste jídlo připravovali v klasické fritéze plné oleje. Ohřev je navíc rychlejší, protože vzduch se zahřeje rychleji než olej. Navíc dražší modely disponují multifunkčními schopnostmi a připravovat v nich můžete pizzu, koláče či péct maso.

Výhody

 • Rychlá příprava
 • Nižší kalorická hodnota jídla
 • Příprava pokrmů bez oleje
 • Snadná údržba

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Méně identická chuť smažených pokrmů

Delimano Air Fryer - technické parametry

Model Delimano Air Fryer možná mnozí znají z televizní reklamy. Tato horkovzdušná fritéza by tak měla splňovat všechny nároky, které si zákazník na fritézu klade. Nabízí výkon 1 500 W a vyjímatelnou nádobu o objemu 2,5 litru. Ta vám tedy postačí na přípravu hranolků jakož i dobrých řízků na nedělní oběd. Vhodná je tedy i pro 4-člennou rodinu.

To nejdůležitější však je, že jídlo připravuje, aniž byste museli použít kapku oleje. Horký vzduch se zahřeje v rozmezí 80 - 200 ° C. Za pomoci analogových tlačítek regulujete teplotu a nastavit můžete i 30-minutový časovač. Fritujete tak chutně, rychle a hlavně zdravější. Problém nebudete mít ani s údržbou. Nádoba je vyjímatelná a snadno ji tedy umyjete v myčce nádobí.

Líbilo se mi

Když slyšíte, že můžete jíst smažené dobroty, které jsou zdravé a chutné, protože jsou připravovány bez kapky oleje, očekáváte, že v tom bude nějaký háček. Delimano Air Fryer je horkovzdušnou fritézou, která by tyto úkoly měla splnit. Je třeba říci, že očekávání byly velké, protože křupavé hranolky, jak je známe z fastfoodu, miluje opravdu každý.

Při přípravě hranolek Air Fryer obstál. Příprava hranolků za pomoci horkého vzduchu jim na chuti nic neubrala a Delimano to hravě zvládl. Ačkoliv člověk nejdříve odhaduje, kolik času přibližně potřebuje na jejich přípravu, později už přesně ví, jaký čas přípravy je ideální. Čím dávám do pozornosti, že fritéza se opravdu jednoduše ovládá. Stačí zapnout, Potoci tlačítkem na správnou teplotu, vložit pokrm, nastavit časovač a vše je v procesu přípravy.

Delimano Air Fryer horkovzdušná fritéza

Při přípravě masa je odhad času trochu složitější, ale také po pár pokusech přesně víte, kolik vaše smažené stehýnka či křidélka potřebují. Připravovat v ní klidně můžete i smažený sýr. Nic se nestane pokud na dno nádoby dáte pár kapek oleje, dodá to pokrmem správnou aroma. Navíc mě překvapila rychlost přípravy, která je oproti klasické fritéze kratší. A největší výhodou je pochopitelně fakt, že snížíte kalorickou hodnotu jídla, takže rázem ani smažená kuře není až tak "smažená" jako bývalo.

Nelíbilo se mi

Upřímně, nebylo toho mnoho. Méně pozitivní hodnotím objem nádoby. Vzhledem k velikosti kuřete, zda jde o stehna nebo prsa, třeba připravovat na vícekrát, větší množství je problematické. Pokud tedy chcete, aby bylo jídlo připravené dokřupava. Snad jediné negativum. Fanoušci smažených však mohou mít výhrady, že smažená není jako smažená. A ano, je to tak. Příprava fritovaného jídla horkým vzduchem není totéž, jako když ponoříte řízek do oleje a necháte smažit. Nicméně, pokud vám záleží na zdraví, dokážete tento faktor obětovat, protože jídlo připravuje za pomoci Delimano Air Fryer chutná opravdu fantasticky.

Hodnocení

Delimano Air Fryer je horkovzdušná fritéza, která překonala očekávání. Přestože jsou na trhu i levnější verze, Air Fryer vás vyjde na přibližně 3 800 Kč, nelze mu nic vytknout. Funguje spolehlivě, jednoduše se ovládá a zároveň je malý a kompaktní. Skvělý pomocník do kuchyně. Jídla, které jste dosud připravovali táním v oleji, nyní můžete připravit bez kapky oleje. Pokud tedy přemýšlíte nad koupí fritézy a nevadí vám, že po bradě vám nebude stékat olej, Delimano Air Fryer je skvělou volbou. Klasické fritézy tedy odložte a kráčejte s dobou. Pokud by mělo Deliamno o něco větší nádobu, nic by mi nepřekáželo. Hodnotím proto 9/10.

Hodnocení článku:
(78.8%)

Pulbikované dňa: 01.03.2019

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář