iPhone XS Recenze telefonu pro náročné

Nový iPhone XS je v pořadí mým 4. modelem telefonu od Apple. Předchozí iPhone 7 mi sloužil velmi dobře a designově patřil mezi můj nejoblíbenější model. Dostal však nového majitele v rámci rodiny a já jsem se posunula k novějšímu iPhonu.

iPhone XS od Apple

Váhala jsem delší dobu, jestli zůstat věrná Apple nebo zkusit jiného výrobce. Velmi mě lákal Samsung nebo Huawei se svými nejnovějšími modely, které jsou nejen hardwarově silné, ale i designově krásně smartphony. Nakonec jsem zvolila nový iPhone XS a to z praktického hlediska. Mám několik produktů Apple, které s iPhonem výborně fungují, a investovala jsem dost do nákupu aplikací z AppStore. Jak jsem spokojená po delším čase s tímto modelem, shrnu do několika vět.

Luxusní, trochu okoukaný design

Vybrala jsem si stříbrnou verzi s kapacitou 64 GB. Po vybalení jsem byla sice nadšená z designu, ale nebyl překvapením, protože výrobce už měl s podobným designem na trhu starší model. Trochu mě zklamala tloušťka, ta je o málo větší než modely z řady 7. Ten štíhlý design telefonu chybí. Skleněná zadní část je překvapivě velmi dobře udržitelná v ruce a nestalo se mi, že by iPhone klouzal. Rám z nerezové oceli při barevném provedení Silver je dost lesklý. Zde jsem se nejvíc obávala, že se při používání poškrábe. A přestože jsem několikrát při vkládáním kabelu do lightning konektoru trefila pomimo, rám je odolný vůči běžnému poškrábání.

Tlačítka jsou po stranách. Zapnutí / vypnutí na levé straně, ovládání hlasitosti a přepínání do tichého módu na pravé straně. Spodní část patří vestavěnému mikrofonu a stereo reproduktoru a lightning konektoru pro nabíjení a připojení sluchátek. Audiojack zde už samozřejmě není. Druhý stereo reproduktor se nachází v horní části. Na malý výřez na displeji jsem si rychle zvykla a vůbec si ho při používání neuvědomuji. S černou nebo tmavou tapetou je to ideální. Zadní část patří fotoaparátu, který je řešen podélně. Designu se mi líbí a není nic, co by mi na něm vadilo nebo působilo rušivě. iPhone XS působí luxusně, přestože už má okoukaný design svého předchůdce.

Síla hardwaru

Uvnitř se ukrývá silný hardware a kromě všech papírových parametrů, kterými s Apple všude už pochválil, reakce a chod tohoto modelu jsou výborné. Reaguje svižně, aplikace spouští rychle a nestalo se mi, aby zaváhal. Kromě výkonného procesoru A12 Bionic, větší 4 GB paměti, má iPhone XS i rychlé Face ID. S tímto systémem jsem spokojená, je to vysoce návyková věc pro odemykání. Jako u předešlých modelů, i zde displej reaguje na 3D Touch, což je skvělé a využívám to při některých aplikacích.

Díky kvalitním reproduktorem a mikrofonu jsou reprodukce hudby a hlasové hovory velmi kvalitní. Rozlišení 5,8 "OLED displeje je 2 436 x 1 125 pixelů při 458 ppi. Displej má mírně zaoblené hrany a pokud se rozhodnete pro ochranné tvrzené sklo, je lepší vybrat 3D sklo, které dosedne na celou plochu displeje.

Apple iPhone XS

Displej nabízí viditelně jemnější zobrazení, výraznější barvy a je kontrastnější. Čitelnost na slunci je velmi dobrá. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na jeho specifický True Tone. Displej chytí mírně nažloutlý odstín, ale po čase jsem se s tím doslova sžila a při jeho vypnutí mi přijde barva nepřirozená až nepříjemná. iPhone XS je odolný vůči vodě a prachu, má označení IP68. Měl by vydržet 30 minut v hloubce do 2 metrů. Tuto vlastnost dobrovolně testovat nebudu. Vestavěná baterie mi i při náročném používání vydrží den a něco. Dříve však garantuji ten jeden den naplno. iPhone XS podporuje bezdrátové i rychlonabíjení. V balení však najdete pouze klasickou nabíječku pro standardní nabíjení. Co si pochvaluji, je automatické rozsvícení displeje po zvednutí nebo poklepání na displej.

Fotoaparát budete milovat

Fotoaparát fotí i bez velkých příprav výborně. Duální 12 Mpx kamera je super. Velmi se mi zamlouvá režim portrét, se kterým se dá pěkně vyhrát. Záběry jsou krásné a kvalitní i bez přičinění samotného uživatele. Trochu slabší je podle mě noční focení. Při běžném srovnání snímků pořízených s iPhonem XS a těmi s telefonem Huawei jsem musela uznat, že Huawei fotí noční záběry úžasně. To však není důvod k nespokojenost, neboť vždy se najde nějaký jiný model, který je v něčem lepší.

Systém vychytal poslední chybičky aktualizacemi

Aktuálně mám nainstalovaný operační systém iOS 12.1.1, který už je v podstatě vyladěný, opravený aktualizacemi a funguje bez problémů. Jelikož nemá iPhone XS žádné tlačítko a vše se provádí na displeji, chvíli jsem si zvykala na gesta, kterými vyvolám akce. V novém iOS přidal Apple zkratky, co si pochvaluji a dokonce i zkratky pro Siri. Ta však stále neví česky.

Displej iPhonu XS

Apple se rozhodl, že v ovládacím centru se Wi-Fi a Bluetooth nebudou vypínat, ale pouze deaktivovat. Prakticky to vypadá tak, že pokud dám vypnout na displeji Wi-Fi, tváří se, že je vypnutá, ale začátkem nového dne se zapne. Zcela vypnutí musíte udělat přímo v nastaveních. Dá se to však řešit přidělením zkratky, kde si nadefinujete vypnutí Wi-Fi a Bluetooth nástrojům. Tento model podporuje kromě klasické nano Sim i eSIM a službu Apple Pay.

Proč koupit a proč ne

Nákup nelituji a jsem z iPhonu XS nadšená. Líbí se mi design, funkce, které nabízí a jsem až nadmíru spokojená s jeho výkonem. Nehraje hry, takže jeho maximální potenciál, co se výkonu procesoru týká, ani nevyužiji. Co však využiji, je skvělý fotoaparát, výborná reprodukce hudby a systém, který je maximálně komfortní pro uživatele. Jako mínusy vidím vysokou cenu, která se s každým novým modelem zvyšuje. Samozřejmě, že i vlajkové lodě jiných výrobců mají vysoké cenovky, a proto si každý musí zvážit, kolik do mobilního zařízení investuje. Někomu může chybět audiojack. Hlavně, pokud vlastní kvalitní a dražší sluchátka. Dá se to řešit redukcí, ale to nevypadá tak dobře. Redukce není v balení tohoto modelu, takže si ji musíte dokoupit. Sklo všude, kam se podíváte, může být pro někoho problém, zvláště pokud nemáte rádi mobil v pouzdře nebo krytu. Tento model pád, a to na kteroukoli stranu, bude nést bolestivě. Oprava displeje je drahá záležitost.

První, co jsem udělala, byl nákup ochranného tvrzeného skla na displej a krytu na zadní část. Tím sice ztrácí trochu iPhone ze svého luxusního vzhledu, ale aspoň se ochrání. Ne každé sklo a zadní kryt si však budou rozumět. Originální zadní kryt od Apple v silikonové verzi a ochranné sklo 3D něj sedli pěkně. Když jsem však zkusila zadní kryt od jiného výrobce, ochranné sklo mi nadzvedlo na okrajích. Také je potřeba kupovat kryt přímo na XS. I když je s modelem X totožný rozměry, nemusí vám kryt z X sedět v místě zadní kamery. Pokud patříte k fanouškům Apple produktů, máte rádi a používali jste již operační systém iOS, pokud se vám líbí luxusní design a potřebujete výkonné mobilní zařízení na zábavu i práci, iPhone XS vás nezklame. Jediné, co vás může zklamat, je jeho cena. Pokud patříte k fanouškům zařízení jiných výrobců a máte rádi operační systém Android, určitě najdete ve stejné výkonnostní třídě stejně kvalitní mobil.

 • Tip/řada: Restart tohoto modelu chce cvik. Jelikož nemá své typické kulaté home tlačítko, musíte restart provést stiskem několika hardwarových tlačítek v určité posloupnosti. Krátce stiskněte tlačítko zvýšení hlasitosti, krátce stiskněte tlačítko snížení hlasitosti a stiskněte a podržte tlačítko zapnutí / vypnutí, dokud se neobjeví logo Apple na černé obrazovce. Pokud se vám takový postup vůbec nezamlouvá, prostě jen vypněte mobil a znovu ho zapněte.

Klady:

 • luxusní design,
 • kvalitní materiály a zpracování,
 • kompaktní velikost,
 • OLED displej s True Tone,
 • výkonný hardware (procesor A12 Bionic, 4GB RAM),
 • volitelná kapacita (64, 128, 256 GB),
 • kvalita fotoaparátů (nahrávání videa v 4K),
 • Face ID a ovládání gesty,
 • kvalitní stereo reproduktory - podpora dolby amos,
 • bezdrátové a rychle nabíjení,
 • operační systém iOS a délka softwarové podpory,
 • voděodolnost IP68.

Zápory:

 • vysoká cena,
 • absence audiojacku (balení neobsahuje redukci audiojack / lightning),
 • kvalita večerních nebo nočních fotografií,
 • drahá oprava zařízení,
 • vyšší cena příslušenství.

Hodnocení článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 30.01.2019


Přidat komentář