Nejlepší ohřívače vody 2019 (Bojlery) - Test ohřívačů vody

Koupi kotle (ohřívače vody) nelze brát na lehkou váhu a musíte vybírat s rozvahou. I to je důvod, proč jsme prošli velké množství srovnání a testů a sestavili jsme pro vás doporučení na konkrétní výrobky. Test ohřívačů vody vám ušetří množství času a v neposlední řadě i peněz. Kvalitní ohřívač ohřívá vodu rychle a levně.

Elektrický ohřívač vody

Připravili jsme pro vás také návod, jak si ohřívač vody vybrat, přičemž jsme se zaměřili na elektrické bojlery. Které parametry třeba při výběru sledovat?

Nejlepší průtokové ohřívače

Nejlepší elektrické ohřívače

Jak vybrat ohřívač vody

Většina z nás si svůj den neumí bez teplé vody, ať už se to týká práce nebo domácnosti, představit. Pro mnohé je teplá sprcha či horká vana realitou právě díky ohřívači vody. Jak si vybrat správný ohřívač vody? Které parametry jsou při výběru důležité? Jaká kapacita a výkon ohřívače jsou dostačující? Pomůžeme vám vybrat správně.

Typy ohřívačů

Při výběru ohřívače vody je třeba se nejprve zaměřit na typ ohřívače. Chcete plynový nebo elektrický? Průtokový nebo akumulační bojler?

Elektrický nebo plynový ohřívač vody

V případě elektrického bojleru vám postačí na jeho fungování jedna zásuvka. je praktičtější jako plynový varianta, protože se nemusíte zabývat přípojkami plynu a odvodem kapalin. Bez elektřiny však teplou vodu mít nebudete.

Malý elektrický ohřívač vody

V případě, že máte doma přípojku na zemní plyn a dokážete zajistit odvod spalin, plynový ohřívač vám dobře poslouží. Odvod spalin je obvykle zajištěn přes zeď, tzv. turbem.

Kombinovaný ohřívač vody

Pokudchcete na ohřívání vody ušetřit, popřemýšlejte nad kombinovaným bojlerem. Během topné sezóny tento typ pohání spirálu díky kotli, plynovému nebo na tuhé palivo. V případě, že kotel netopí, automaticky má bojler možnost ohřívat vodu díky elektrické spirále.

Průtokový nebo akumulační bojler

Průtokový bojler funguje na operační, tedy reakční bázi. Kotel vodu ohřívá v okamžiku, kdy jím prochází. Vhodnější je na místa, kde není příliš vysoká nebo nárazová spotřeba vody (ohřívání vody ke sprchování nebo koupání by se vám mohlo prodražit). Průtokový ohřívač vody využívá vyšší výkon, to znamená, že příkon, tedy spotřeba je vyšší. Příkon se pohybuje na hodnotě okolo 3 000 – 3 500 W.

Akumulační ohřívač vody ohřívá vodu do zásoby. Vzhledem k jeho šetrnost je nejvíce využíván v domácnostech av zařízeních, kde je spotřeba vody frekvenčně mnohem vyšší. Hodnota příkonu je na úrovni kolem 2 000 W, což značí menší spotřebu.

Objem bojleru

Jaká je spotřeba a frekvence využívání vody ve vaší domácnosti? Čím více lidí, tím větší by měla být kapacita kotle. Pro dva lidi je postačující objem bojleru kolem 80 l, čtyřčlenná rodina potřebuje minimálně 120 – 130 l objemu. Při výpočtu však počítejte s menší rezervou a raději si kupte kotel s o něco větším objemem.

Ovládaní elektrického bojleru

Termostat ohřívače vody

Ohřívání teploty si můžete zvolit podle svých preferencí, nenastavujte však termostat na více než 60 °C. Nastavením termostatu na nižší teplotu můžete ušetřit. doporučuje se nastavení teploty mezi 50 a 60 °C. Topné těleso (spirála) se nebude velmi zanášet vodním kamenem, ocení to i vaše peněženka.

Umístění bojleru

Když už máte zvolen objem, můžete přemýšlet nad tím, kam bojler umístíte. Nejvhodnější je umístit ohřívač vody v těsné blízkosti spotřebního místa, aby voda nemusela procházet dlouhou trasu a nevznikaly tepelné ztráty. Ty vznikají v případě, že je bojler umístěn více než 3 metry od odběrného místa. Protože ne vždy je možné mít bojler tak blízko odběrného místa, můžete to řešit o malé průtokovým ohřívačem, případně kvalitní izolací potrubí. Praktické je umístit bojler do koupelny, případně do kuchyně či spíže.

Znečistěný ohřívač vody

Pravidelná údržba

Jelikož ohřívač vody není levná investice, měli byste dbát na jeho pravidelnou údržbu, aby vám co nejdéle vydržel. Toto technické zařízení je aktivní každý den, proto nezřídka, nejen v případě oblastí s tvrdou podzemní vodou, bývá problémem vodní kámen. Při dlouhodobém používání bojleru s vodním kamenem dochází ksnižování efektivity ohřevu, ale také k celkovému poškozování celého ohřívače vody.

Recenze a hodnocení

Nejlepší elektrické ohřívače

Vaše hodnocení:
(88.2%)

Přidat komentář