Nejlepší skateboardy 2024 pro dívky, děti, začátečníky – recenze, test, srovnání

Pokud jste se rozhodli pro nákup skateboardu, ať už pro sebe nebo svou ratolest, je vhodné se před nákupem vyzbrojit pár základními informacemi. Vyhnete se tak zklamání z nákupu skateboardu, který vám nebude nakonec vyhovovat. Samotný skateboard a různé druhy desek k takovým sportovním aktivitám se liší nejen designem, ale především materiálem, tvarem a prvky, které skateboard obsahuje. Hned na začátek zvažte, na jaký styl se při ježdění skateboardem chystáte. Chcete ho na ježdění po ulicích města a překonávání překážek, případně na aktivity v skateparcích volnějším způsobem nebo na adrenalinovou jízdu a náročné skoky?

Jízda na skateboardu

Na trhu najdete více druhů skateboardů, podle stylu jízdy, na který jsou určeny a to pro jízdu po městě stylem Freestyle a ježdění v skateparcích, na U rampě. Další kategorii je ježdění ve stylu Downhill, extrémně rychlé ježdění a poslední je Longboarding, pro dlouhé vyjížďky na delších skateboardech, kdy jde o překonávání dlouhých tratí.

Nejžádanějšími na trhu jsou však skateboardy pro Street Freestyle a novinka Pennyboard, která dostala pojmenování podle výrobce Pennyboard. Na rozdíl od skateboardu jde o rozměrově menší desku z plastu.

Nejlepší skateboardy

Názov Hodnotenie Detail
Zoo York Tag   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Enuff Icon   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Street Surfing Street   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Globe Goodstock   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Birdhouse Stage 3   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší longboardy

Názov Hodnotenie Detail
Street Surfing Freeride The Wolf   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Tempish Fox-N 32,5   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mindless Maverick   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Spokey Longbay   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Tempish Nautical   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší pennyboardy

Názov Hodnotenie Detail
Movino Chameleon   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sulov Retro Venice   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Street Surfing Pop Souper   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
MTR AL truck   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Fizz Board   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Jak vybrat skateboard

Už víte, načež budete skateboard využívat? Pak byste měli vědět, jaké kolečka by měl mít skateboard, jakou desku či trucky. Skateboardy si většina lidí spojuje s triky v skateparcích, avšak nemusí to tak být. Skateboard je velmi dobrý dopravní prostředek pro přepravu ve městě. jsou dobře ovladatelné, snadno přenosné a ocení jejich nejen profi sportovci. Na co se při výběru skateboardu zaměřit?

Velikost a materiál desky

Na jízdní vlastnosti skateboardu výrazně ovlivňuje šířka a délka desky. Pro začátečníky a lidi s vyšší a robustnější postavou jsou vhodnější širší desky. Užší desky jsou zas lepší pro menší jezdce a příznivců technického skateboardingu, protože díky svým rozměrům jsou vhodnější na triky.

Longboard

Dřevěné desky jsou složeny z 5 až 9 vrstev. Vyrobené mohou být z buku, dubu, čínského či kanadského javoru. Najdete však i skateboardy z laminátu a PVC, které však nejsou velmi pevné a při dopadu by se mohly zlomit, vhodnější jsou proto na klidnou jízdu po městě. V případě longboardů se často používá kombinace dřeva s laminátem (2 až 11 vrstev), nejčastěji se na jeho výrobu používá javorové nebo bambusové dřevo.

Pro městské využití jsou vhodné pennyboardy, které se vyznačují barevností, malými rozměry a plastovou deskou. Pennyboard můžete díky nízké hmotnosti v případě potřeby bez problémů nést iv ruce.

Tvar desky

Při skateboardech je důležité prohnutí desky (concave) – může být low, medium a high. Nejmenší prohnutí je low a nejhlubší high. Hlubší prohnutí je vhodnější, pokud chcete na skateboardu dělat triky, na běžnou přepravu vám však postačí i low prohnutí.

V případě longboardů se tvar desky dělí na čtyři základní – pintail, drop-thru, hybridní a cruiser. Pintail deska má tvar kapky, obvykle je deska zcela plochá, Je vhodná pro začátečníky. Drop-thru deska může mít dvě provedení – první má trucky montované shora desky, druhé, zvané douple-drop, má střed desky nižší než trucky uchyceny na konci desky. Drop-thru longboardy jsou určeny na downhill či freeride, díky sníženému těžišti poskytují vyšší stabilitu ve vyšší rychlosti.

Hybridní desky mají výřezy pro kolečka, aby se mohli trucky uchytit systémem drop-thru. Takové desky mají nízké těžiště a vyšší stabilitu, jsou o něco kratší. Cruisery, tedy mini-longboardy, se tvarově podobají klasickým skateboardem, jsou však o něco širší a delší.

Podvozek (truck)

Trucky mohou být nízké (low), střední (medium) a vysoké (high), při jejich výběru je třeba řídit šířkou desky. Trucky se starají o přesné a stabilní zatáčení, jejich výběr by měl být ovlivněn šířkou desky a stylem jízdy. Jelikož jde o jednu z nejtěžších částí na celém skateboardu, pokud hledáte skateboard na triky, měli byste si zvolit odlehčené trucky s dutými osami, případně ty z titanu.

Jízda na skateboardu

Nízké trucky poskytují zvýšenou stabilitu při tricích, upevňují se na ně menší kolečka (50 - 53 mm). Pro přepravu po městě nejsou velmi vhodné. Střední trucky mají univerzální velikost pro většinu stylů, upevňují se na ně obvykle kolečka o průměru 54 až 59 mm. Vysoké trucky se osazují kolečky s veľkosoťu 56 mm a více.Vzhledem k tomu, že se se dobře ovládají ve vyšších rychlostech, jsou vhodnější pro jízdu po městě.

Kolečka

Čím větší kolečka, tím vyšší rychlost, ovšem pomaleji zrychlení, menší kolečka zas dosahují nižší rychlost, zato mají lepší akceleraci. Menší kolečka jsou lehčí a mají horší prostupnost nerovnovsťami. Velikost koleček se pohybuje od 48 do 70 mm.

Menší kolečka o průměru 50 – 53 mm jsou vhodné pro technické ježdění. Univerzální kolečka s velikostí 54 - 59 mm jsou vhodné pro jízdu v skateparcích i po městě. Kolečka o průměru 60 mm a více jsou rychlé a lépe reagují na terén, typické jsou pro longboardy. Na triky velmi vhodné nejsou, na jízdu po městě zato ano.

Při výběru koleček je důležité přihlížet i na jejich tvrdost. Měkčí kolečka jsou sice pomalejší, ale na hrubém povrchu se chovají lépe – absorbují vibrace a jsou priľnavejšie.Tvrdšie kolečka jsou rychlejší a vhodné na ježdění po betonových površích.

Pennyboard

Kolečka 78a – 87a jsou nejměkčí, používají se na longboardy. Kolečka 88a – 95a jsou vhodnější na hrubší povrchy, ty s tvrdostí 96a – 99a jsou rychlé, přilnavé a hodí se na hladké povrchy. Nejrychlejší a nejtvrdší jsou kolečka 101a a výše. Vhodné jsou na profesionální ježdění.

Ložiska

Kvalita ložisek uvádí na sutpnici ABEC od 1 do 9, nejkvalitnější ložisko je s číslem 9. Značka Bones má označení skate rated. ABEC3 jsou levnější ložiska, jezdí se však s nimi hladce a rychle. ABEC5 je pro skateboarding standard, zaručují dostatečnou rychlost. ABEC7 jsou již velmi rychlé, dodávají konstantní rychlost, hodí se nejvíce do bazénů. Nejkvalitnější jsou ABEC9, doporučené jsou na cruising a downhill.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jak vybrat longboard. Jaké kolečka, desku, délku a tvar?

Jak vybrat longboard. Jaké kolečka, desku, délku a tvar?

Pravdou je, že v Česku toto sportovní náčiní či dopravní prostředek není až tak populární jako například skateboard. Proto nemůžete očekávat, že když přijdete do obchodu, prodavač vám odborně a hlavně kvalitně poradí, jak vybrat longboard. Proto jsme pro vás přichystali návod, který vám... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 10.09.2016
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek