Nejlepší němí sluhové 2024 – recenze, test, srovnání

Němý nebo také pánský sluha se stal pomocníkem ve více domácnostech. Pokud zatím nevíte, co to je a k čemu slouží, zbystřete pozornost. Němý sluha je nepostradatelný při elegantním způsobu odkládání vašeho každodenního oblečení. Oděv se díky němu nemačká, přes noc se krásně provětrá a ráno ho máte okamžitě po ruce, aniž byste museli otevírat šatní skříň.

Němý sluha jak vybrat

Němý sluha je všestranným pomocníkem pro muže i ženy, ale ocení ho i starší děti. Nemusíte se tak trápit s rozházenými kousky oblečení, které obvykle končí prověšené přes židli, případně na posteli. Němý sluha je netypický věšák či stojan na šaty, který má však oproti klasickým stojanům několik výhod.

Nejlepší němí sluhové

Názov Hodnotenie Detail
Autronic 84444 WT   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Marco   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Autronic 81870 BK   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dina   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Compactor Hector 2   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Co je němý sluha

Němý sluha je užitečný pomocník do domácnosti. Ideálním místem pro jeho umístění je šatník, ale pokud nemáte v domě nebo bytě takovou místnost, vhodné je dát ho do ložnice nebo dětského pokoje. Mnozí si ho zaměňují s věšákem, avšak jeho účel je odlišný.

Němý sluha se zvykne označovat i jako pánský sluha. V obchodech se setkáte s oběma pojmy. Rozdíl mezi věšákem a němým sluhou je v použití. Věšáky se primárně kupují do předsíní a chodeb, slouží k odkládání (pověšení) kabátů, zimních bud, vest, šálů a podobně. Sem si po příchodu do domácnosti odkládají věci domácí, ale i návštěva, která k vám přijde.

Němý sluha slouží k odkládání oblečení každodenní potřeby. Kupujeme ho proto, abychom měli věci po ruce při převlékání. Na pánského sluhu si tedy odkládáme oblečení na kratší dobu a díky němu se oblečení nepomačká, zůstane čisté a je připraveno k dalšímu použití.

Tmavohnědý dřevěný sluha

Oblečení, které vytáhnete ze skříně a použijete ho, nemusíte dávat zpět, pokud víte, že druhý den, případně v tentýž den později, si ho obléknete znovu. Jednoduše ho odložíte na němého sluhu, čímž v pokoji zabráníte vzniku nepořádku. Oblečení nemusíte pohazovat po židlích nebo po posteli. Navíc si ve skříni nebudete míchat čisté oblečení s již použitým. Kromě toho, že pánský sluha udržuje pořádek ve vašem příbytku, slouží i jako designový doplněk. Takového pomocníka můžete potkat také v některých hotelech pro manažery a obchodní cestující.

Kam umístit němého sluhu

Jak jsme již naznačili, němý sluha by měl být umístěn tam, kde se nejčastěji převlékate. Ideální polohou je proto místo v blízkosti šatní skříně, ve které máte uložené oblečení na každodenní potřebu.

Pokud disponujete větším bytem nebo domem, kde je šatna jako samostatná místnost, němého sluhu umístěte právě sem. Pokud však nemáte šatnu, nemusíte zoufat, protože pánský sluha se dokonale hodí i do ložnice nebo dětského pokoje.

V domácnostech, kde není šatna, je právě ložnice nejčastějším místem, kde jsou umístěny šatní skříně, komody či skříňky. Podobně je na tom i dětský pokoj v případě oblečení pro vaše ratolesti. Pokud tedy máte všechno nebo většinu vašeho oblečení každodenní potřeby v ložnici, němého sluhu umístěte do této místnosti.

Kovový němý sluha

Nepraktickým a zároveň nevhodným místem pro němého sluhu jsou obývací pokoje. Tato místnost by měla sloužit jako přijímací místnost vašich návštěv. Proto není vhodné, aby se každý, kdo k vám přijde, díval na vaše odložené oblečení. Němého sluhu sem tedy rozhodně nedávejte.

Pokud již máte vybranou vhodnou místnost pro umístění pánského sluhu, nyní je na řadě zvolit si část pokoje, kam pomocníka postavíte. Nejideálnější je sluhu postavit do blízkosti skříně, avšak jeho umístění bude záviset na tom, jaký má váš sluha podstavec. Ten může mít nejčastěji hranatý nebo kulatý tvar. V případě hranatého tvaru je ideální pozice u zdi, ale pokud jste vsadili na sluhu s kulatým podstavcem, počítejte s tím, že němý sluha bude potřebovat více prostoru, proto jej umístěte dále od stěny.

Klasický němý sluha versus výjimečný němý sluha

Němý sluha se dělí na dva typy. Známe klasického němého sluhu a výjimečného němého sluhu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Klasický němý sluha

Klasický němý sluha má ramínko na pověšení, odkládat na něj můžete například košile či halenky. Dále disponuje tyčí, která je určena pro odložení kalhot, riflí, sukní a podobně.

Klasický němý sluha slouží k odkládání oblečení, ale oproti skříním vám poskytne několik výhod. Můžete na něm například nechat proschnout oblečení, pokud jste venku zmokli, případně jste se příliš zpotili. Dovolí vám jednoduše si připravit oblečení na druhý den, proto ráno nemusíte ztrácet svůj drahocenný čas vybíráním vhodného outfitu. Věci odložené na němém sluhovi se vám navíc nezmačkají.

Černý němý sluha z mahagonového dřeva

Jak jsme naznačili, klasický sluha se nejčastěji skládá z ramínka, která slouží k pověšení košil, halenek, sak, bund a podobně. Neméně důležitou součástí takového služebníka je tyč, která zas slouží k odkládání kalhot, riflí, sukní a dalších doplňků. Setkat se můžete i se sluhou, který má vytvořené místo pro odkládání kravat nebo šátků.

Výjimečný němý sluha

Výjimečný němý sluha je oproti klasickému více multifunkční. Poskytne vám něco navíc, přičemž nejčastěji se setkáte s misku, která slouží pro odložení šperků. Najít zde také můžete prostor pro odložení bot a podobně.

Výjimečný němý sluha by vám oproti klasickému měl poskytnout více výhod. Stejně jako klasický obsahuje ramínko i tyč, avšak navíc má obvykle misku ze dřeva nebo kovu, kterou využijete na odkládání šperků denní potřeby. Ukládat sem můžete různou bižuterii, hodinky, prsteny a další šperky. Výjimečný sluha by měl mít vytvořený prostor pro odkládání obuvi. Některé modely disponují deskou, která je určena k sezení. V minulosti měli němí sluhové dokonce zásuvky na ponožky a věšáky na klobouky. Výjimečný pánský sluha je zpravidla moderním a stylovým kouskem, který je designově mnohem více propracovaný než klasický němý sluha.

Jak vybrat vhodného němého sluhu

Němý sluha by měl být nejen praktickým pomocníkem, ale i designovým kouskem, který zapadne do vašeho stylu a bude ladit s vaším ostatním nábytkem. Při výběru proto dbejte kromě jeho funkcí i na design a provedení. Sledovat byste měli zvolené materiály, odolnost konstrukce či velikost sluhu a podobně.

Zvolený materiál

Němí sluhové se nejčastěji vyrábějí z kovu nebo dřeva, případně v kombinaci použitím obou zmíněných materiálů. Při kovovém sluhovi může být použit chrom nebo broušená nerezová ocel. U dřeva se zas setkáte s různými barevnými odstíny a můžete vybírat mezi klasickým a ohýbaným dřevem.

Multifunkční němý sluha

Kovový němý sluha odolné konstrukce vám zaručí pevnost, stabilitu i dlouholeté používání. Výrobci používají lesklý chrom nebo broušenou nerezovou ocel a rozdíl těchto dvou materiálů poznáte podle vzhledu kovu. I sluhové z kovu se vyrábějí v několika barevných provedeních, proto si můžete vybrat tak, aby vám co nejvíce ladil k nábytku.

Při dřevěném pánském sluhovi výrobci většinou sahají po masivním dřevě, přičemž často zvoleným materiálem je dřevo z buku, díky svým skvělým odolným vlastnostem. Buk je možné mořit do různých barev a odstínů, proto si i s takovým typem sluhu snadno vyberete toho, který se vám bude líbit a navíc se hodí k vašemu nábytku. Němý dřevěný sluha se vyrábí z klasického masivního dřeva, ale také z takzvaného ohýbaného dřeva, takové dřevo se používá například na ramínka na košile a podobně.

Na trhu najdete i němého sluhu, který je vyroben kombinací kovu a dřeva. Takové provedení působí velmi elegantně a stylově. I v tomto případě máte bohatý výběr, protože si můžete nakombinovat barevné provedení kovu i dřeva. Pánský sluha se tak stane kromě užitečného pomocníka i solitérním designovým kusem do ložnice nebo dětského pokoje, který oživí a doplní interiér.

Pokud se neumíte rozhodnout, po kterém sluhovi sáhnout, dáme vám malý tip. Jak jsme uvedli, němý sluha by měl ladit s vaším ostatním vybavením v místnosti, proto pokud máte pokoj zařízený v rustikálním stylu, vhodný bude sluha z masivního dřeva. Pokud je místnost, do které chcete němého sluhu umístit, zařízená v moderním stylu, skvělou volbou bude kovový němý sluha, případně můžete sáhnout po kombinaci chromu a dřeva.

Ať už kovový nebo dřevěný pánský sluha, obě varianty se považují za vysoce kvalitní a doporučené. Nejdůležitější je však to, aby byl němý sluha vyroben ze zdravotně nezávadných laků a materiálů.

Velikost a stabilita

Při výběru vhodného pánského služebníka je kromě použitých materiálů podstatným parametrem i velikost. Tu byste měli vybírat podle toho, kolik věcí si na něj chcete odkládat a kolik volného místa máte tam, kde ho chcete umístit. Někteří sluhové jsou velmi subtilní, jiní mají masivnější konstrukci.

Dřevěný němý sluha

S masivností němého sluhu souvisí i stabilita. Chcete-li tuto pomůcku využívat na odkládání většího množství šatstva, stabilitu sluhu byste neměli podcenit. Není nic horšího než když se vám sluha pod tíhou množství oblečení převrátí. Někteří klasičtí sluhové zvyknou mít tvar židle, ale toto by vás nemělo zmýlit, slouží to jen jako designový doplněk, protože většina těchto modelů má nosnost okolo 20 kilogramů, proto si na takový model rozhodně nesedejte. Sáhněte raději po výjimečném němém sluhovi, ten má většinou židli s vyšší nosností a je určena k sezení.

Výhody němého sluhu

Pořízením si němého sluhu do domácnosti získáte několik výhod, které vám usnadní používání vašeho oblečení. Na co všechno můžete němého sluhu použít a jaké výhody vám poskytne jeho používání?

  • Odložit si na něj můžete svůj kompletní outfit,
  • zamezí nepořádku, který vzniká rozhazováním šatstva po pokoji,
  • vkusně doplní vybavení vaší ložnice nebo dětského pokoje,
  • předem si na něj můžete nachystat oblečení na další den, ráno vás tak ušetří shonu při oblékání,
  • vaše šatstvo se díky němu nepomačká,
  • využijete ho i na odkládání zpoceného oblečení, které na něm proschne, dokud ho hodíte do praní,
  • nemusíte ve skříni míchat čisté nepoužité oblečení s použitým.

Kde koupit němého sluhu a kolik za něj zaplatíte?

Němého sluhu seženete v každém kvalitním obchodě s nábytkem. Poohlédnout se po něm můžete v obchodech jako Ikea, Jysk, Sconto, Möbelix, Asko, Tempo Kondela či Kika. Pomůckou při rozhodování vám může být i srovnávací portál cen Heureka.

Podle srovnávacího portálu Heureka za nejlevnějšího němého sluhu zaplatíte 300 Kč. Jde však o méně propracovaného pomocníka, který vám pomůže s bezproblémovým odkládáním šatů. Cena toho sluhu, který vám poskytne odkládání více různých kousků oblečení, začíná na částce 500 Kč. Nejdražší pánský sluha stojí přes 30 000 Kč. V tomto případě jde o designový a propracovaný věšák vyhotovený z kvalitních materiálů. Čekejte od něj moderní provedení v černé barvě a dostatek místa na odkládání vašeho šatstva i doplňků.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Němý sluha je jednoduchý pomocník do domácnosti, který vám ušetří čas a hlavně se zbavíte nepořádku v podobě rozházených kousků oblečení po pokoji. Pokud přemýšlíte, zda je němý sluha vhodným pomocníkem i do vašeho příbytku, zkuste si přečíst odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů, kteří uvažují nad nákupem.

Je němý sluha vhodný pro děti do dětského pokoje?

Němého sluhu jistě ocení starší děti, které chodí do školy a zvládnou se oblékat bez vaší pomoci. Výška němého sluhu se obvykle pohybuje od 100 po 150 centimetrů. Pokud tedy hledáte němého sluhu do dětského pokoje, sáhněte po tom s menší výškou, aby na něj bez problémů vaše děti dosáhli. Na trhu se můžete setkat i s němým sluhou, jehož výšku lze upravit.

Vejde se němý sluha i do menší místnosti?

V nabídce nábytkářských obchodů najdete různé modely. Od úzkých a subtilních až po široké a masivní. S výběrem vhodného němého sluhu proto nebudete mít problém ani v případě, že ho chcete umístit do menší místnosti.

Mohu sluhu přemísťovat z pokoje do pokoje?

Němý sluha by měl být umístěn tam, kde máte šatní skříň. V případě dospělých je to nejčastěji v ložnici a v případě dětí v dětském pokoji. Důvod pro přemísťování sluhu tedy není. Pokud byste ho přesto chtěli občas přemístit z místa na místo, některé modely jsou na spodní straně opatřeny kolečky, které vám usnadní jeho přenášení.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 21.08.2020
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek