Nejlepší palačinkovače 2024 – recenze, test, srovnání

Palačinky, ach ty palačinky! Miluje je každý, dají se připravit na milion způsobů a jsou nesmírně chutné. Jejich příprava však potrápí nejednoho zkušeného šéfkuchaře.

Jak vybrat palačinkovač?

Chcete se vyhnout všem těm zmetkům a nekonečnému stání u sporáku? Jedno řešení by se našlo. Zvažte palačinkovač.

Nejlepší palačinkovače

Názov Hodnotenie Detail
Steba CR 36   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Russell Hobbs 20920-56   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Severin CM2198   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Rohnson R-201   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tristar BP-2638   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Palačinkovače – recenze

Když si chcete pořídit co nejlepší palačinkovač, jeho výběru je nutné věnovat alespoň trochu pozornosti. Tento proces se vám pokusíme usnadnit i našimi recenzemi. Můžete si přečíst o konkrétních vlastnostech, výhodách i nedokonalostech jednotlivých testovaných produktů.

Palačinkovač versus pánev na palačinky

Na začátek bychom si měli vysvětlit, co to ten palačinkovač vlastně je. Jde o zařízení, které na první pohled připomíná klasickou elektrickou plotýnku. Na rozdíl od ní je vybaven kulatou deskou, kterou nahřívá elektrické topné těleso umístěné uvnitř spotřebiče, přičemž palačinkové těsto vylijete a rozetřete přímo na ní.

Deska je většinou vyrobena z nepřilnavého materiálu a teplo je rozloženo rovnoměrně po celém jejím povrchu. Hlavní rozdíl mezi používáním klasické pánve na palačinky a palačinkovačem je tedy zejména v rychlosti a jednoduchosti celé přípravy tohoto oblíbeného pokrmu.

Typy palačinkovačů a jejich ceny

Palačinkovač jako takový je jen jeden, resp. všechny tyto spotřebiče fungují na stejném principu. V závislosti na výkonu a různých funkcí je však můžeme rozdělit do jakýchsi 3 podskupin, které se liší jak způsobem využití, tak i cenou. No a ta vás při výběru bude zajímat určitě.

Klasický palačinkovač na domácí použití

Tyto spotřebiče jsou určeny pouze na výrobu menšího počtu palačinek, tedy přednostně pro domácí použití. Většinou mají příkon max. 1 200 W a pouze jednu desku, takže, pokud byste si chtěli otevřít stánek s francouzskými palačinkami, pravděpodobně by pro vás nebyly dostačující. Cena těchto palačinkovač se pohybuje od cca 500 do 1 700 Kč.

Pečení palačinek na elektrickém palačinkovači

Profesionální palačinkovač

Profesionální palačinkovače jsou určeny k použití v gastro provozech nebo zmíněných stáncích. Mají příkon od 2 000 do 7 000 W, širší možnosti nastavení teploty a jsou určeny pro nepřetržité používání během několika hodin. Díky těmto funkcím na nich můžete připravit i o něco dokonalejší palačinky, na běžné domácí použití jsou však asi zbytečně velkou investicí. Tyto spotřebiče stojí od 7 500 Kč výše.

Multifunkční palačinkovač

Multifunkční palačinkovače mají buď vyměnitelnou desku, na které si můžete připravit lívance, nebo mají desek více, přičemž každá z nich slouží k jinému účelu. Můžete na nich například grilovat nebo připravit dokonalý steak. Cenově se zásadně neliší od předchozích dvou kategorií. Multifunkční spotřebiče na domácí použití jsou levnější, ty profesionální zas dražší.

Jak vybrat nejlepší palačinkovač

Jak vybrat palačinkovač, který přípravu palačinek skutečně zjednoduší? Orientujte se podle jednotlivých parametrů. Výkon, povrchová úprava, ale i celkové provedení a design jsou faktory, které ovlivňují způsob obsluhy a samozřejmě i finální výsledek. Palačinkovače fungují na podobném principu jako elektrické plotýnky, proto nejde o žádné šíleně komplikované zařízení. Přesto jejich výběru věnujte dostatek pozornosti.

Výkon palačinkovače

Výkon rozhoduje o tom, jak rychle po zapnutí můžete začít péct, protože v závislosti od něj se deska nahřeje bleskurychle nebo jen rychle. Ovlivňuje také nejvyšší možnou teplotu, na kterou se nahřeje deska. Palačinkovače na domácí použití mají tradičně příkon od 900 do 1 200 W. Na těch profesionálních může jít io mnohem vyšší čísla, například až 7 000 W.

Palačinky připravené na palačinkovači

Zařízení s nižším výkonem jsou obecně na přípravu palačinek zcela dostačující. Vždyť slouží právě pro tento účel. Výkonnější stroje oceníte hlavně při velmi častém a dlouhém pečení, můžete je však využít i pro jiné účely, například na přípravu masa.

Deska na palačinkovač

Deska je nejdůležitější součástí celého palačinkovače, její výběru proto věnujte největší pozornost. Toto jsou parametry, které se mohou na jednotlivých produktech lišit a které jsou zároveň velmi důležité.

Velikost – průměr

Průměr desek na palačinkovači je většinou 20, 30 nebo 40 cm. Méně často narazíte na rozměry jako 29 či 39 cm, tyto rozdíly jsou však skutečně detailem. Nedá se říci, která z těchto verzí je nejlepší. Rozhodnout se musíte podle toho, jak velké palačinky máte rádi vy.

Povrchová úprava

Základem je, aby byl povrch nepřilnavý. Desky jsou nejčastěji vyrobeny z teflonu. Další možností je smaltovaná či hliníková slitina, materiál ilaflon nebo ILAG. Výhodou je, že nemusíte používat žádný tuk a palačinku velmi jednoduše "odlepíte". Tyto materiály však bývají náchylnější na poškrábání, což platí hlavně při pověstném teflonu.

Počet desek

Základem je jedna, druhá je bonusem, za který si i patřičně připlatíte. 2 desky najdete zejména na profesionálních palačinkovačích, které stoj více než 7 500 Kč. Na běžné domácí používání by vám však měla bohatě postačit i 1, v početných rodinách, kde jsou na palačinkách závislí všichni, včetně čtyřnohých mazlíčků, není na škodu uvažovat i nad dvěma.

Deska palačinkovače s nepřilnavým povrchem

Odnímatelné desky + údržba

Odnímatelnou desku najdete hlavně na dražších a také na zmíněných multifunkčních zařízeních. Tato funkce je nepochybně velmi nápomocná. V první řadě ji lze mýt pod vodou nebo přímo v myčce, což zásadně zjednodušuje i celkový způsob údržby palačinkovače. Pozitivem je také možnost výměny desky v případě jejího poškrábání.

Vyvýšený okraj

Vyvýšený okraj je určitě dobrým detailem. Zabrání nechtěnému vylití cesta mimo plotny, navíc vám napoví, jaké množství použít k přípravě jedné palačinky. Tyto okraje mohou mít různou výšku, většinou jde jen o několik milimetrů, které jsou však zcela dostačující.

Funkce a bezpečnostní prvky

Tlačítko ON/OFF je základem, i když na zcela nejlevnějších modelech ho najít nemusíte. Ty zapnete pouze připojením do elektrické zásuvky a vypnete vytažením kabelu. Praktickou a zároveň bezpečnou funkcí je světelného kontrolka napájení. Jde o světélko, které svítí v režimu "ON" a které vám připomíná, že je spotřebič zapnutý. Na některých modelech se nachází také indikátor rozehřáté plotny.

Regulace teploty je více než důležitým parametrem. Pozor, není nedílnou součástí všech palačinkovačů. Při výběru si všimněte i způsob, jakým je řešena. Někde si teplotu nastavíte kolečkem, jinde zas páčkou. Důležitější je však stupnice. Na výběr máte jakési orientační ikonky, označené např. menším a větším trojúhelníčkem nebo klasické čísla, přes které víte teplotu nastavit přesněji.

Profesionální palačinkovač

K praktickým bezpečnostním prvkům patří také kvalitní termostat, který při delší nečinnosti palačinkovač vypne. Všimněte si také údaj o tepelné ochraně, resp. izolaci. Rukojeť a zejména spodní část palačinkovač by se neměly nahřívat.

Rozměry, materiál, provedení a design

Rozměr a hmotnost palačinkovače závisí vždy na velikosti a počtu desek. Klasické spotřebiče zvyknou vážit od 1 do 2 kg. Vnější rozměry se pohybují kolem 30-40 x 20-30 cm. Palačinkovače mají nejčastěji kruhový tvar, natrefíte však i na čtvercové či obdélníkové modely, které připomínají klasickou elektrickou plotýnku (deska je vždy kulatá).

Většina palačinkovačů vypadá velmi podobně. Na jejich přední části se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí, popřípadě i regulátor teploty, kabel vede ze spodní části směrem dozadu. Plusem je možnost jeho navinutí na spodní část spotřebiče, což oceníte zejména při odkládání.

Z hlediska designu nemáte také na výběr z mnoha možností. Klasika je bílá, černá nebo stříbrná barva. Tělo palačinkovače může být vyrobeno z kovu nebo plastu. První materiál je odolnější, plast toho vydrží, logicky, trochu méně. Nemusí však jít automaticky o špatnou volbu. Dost důležitým parametrem je protiskluzová úprava na spodní straně. Může jít o nožičky nebo silikonové úchytky.

Příslušenství k palačinkovači

Když natrefíte na palačinkovač, jehož součástí jsou i potřebné pomůcky pro přípravu palačinek, je to jen plusem. Hovoříme konkrétně o obracečce, kterou obrátíte již hotové dobrůtky a o hladítku. To je vyrobeno ve tvaru písmene T, jeho spodní část je kulatá a slouží k důkladnému rozetření cesta na plotně. Výjimečně spolu s palačinkovačem dostanete i odměrku na těsto. Ta vám usnadní odhadování jeho správného množství.

Palačinkovač s hladítkem

Typy na oblíbené palačinkovače od známých výrobců

Připravili jsme tipy na několik šikovných palačinkovačů, resp. značek palačinkovačů, které se u kupujících těší velké oblibě. Samozřejmě, na trhu najdete i mnohé další produkty v dobré kvalitě a za přijatelnou cenu.

Palačinkovač Guzzanti

Palačinkovač Guzzanti je cenově dostupnou alternativou s vysokým výkonem (až 1 000 W). Má celkem velkou a odnímatelnou, 30-centimetrovou desku s nepřilnavým povrchem a plynulé ovládání teploty. Všechny ostatní funkce se od jiných produktů zásadně neliší. Milým bonusem je docela pěkný design a příslušenství, konkrétně hladítko ve tvaru T a obracečka z bukového dřeva.

Clatronic palačinkovače

V nabídce této značky najdete dva modely, a to palačinkovač Clatronic a Bomann. Oba si koupíte za velmi příznivou cenu, cca 750 Kč, mají plotnu s průměrem 29 cm, výkon 900 wattů, nepřilnavý povrch a zcela přesnou regulaci teploty.

Palačinkovače Tristar

Palačinkovače Tristar se nacházejí v jakési střední kategorii, jejich cena se pohybuje od cca 750 do 1 200 Kč. Jde o spolehlivé spotřebiče se slušným výkonem. Na výběr máte jako základní modely, tak i multifunkční zařízení s vyměnitelnými deskami na lívance a jiné pochoutky.

Jak pečovat o palačinkovač

Palačinkovač patří k elektronickým zařízením, v rámci údržby máte tedy do jisté míry svázané ruce. Základem je, abyste udržovali čistou desku. Jak jsme naznačili již několikrát, odnímatelné desky jsou v rámci údržby mnohem lepší volbou, protože je můžete umývat pod vodou nebo přímo v myčce. I přesto, že při přípravě palačinek nemusíte na většině modelů používat olej, drobným nečistotám nebo připálení se časem nevyhnete. Palačinkovače, z nichž desku nemůžete oddělit, se snažte po každém použití co nejlépe vytřít suchou papírovou kuchyňskou utěrkou.

Nejlepší těsto na palačinky

Tělo, tedy část s elektronikou a topným tělesem, můžete čas od času vyčistit vlhčenými utěrkami. Připálené kousky těsta se snažte opatrně odloupnout, popřípadě na ně nastříkejte malé množství čisticího prostředku. Nezapomeňte také na pravidelné čištění spodní strany palačinkovače, na níž se nacházejí chladící otvory. Už po 2 použitích se v nich hromadí prach a jiné nečistoty. Ty můžete klidně vysát.

Recept na dokonalé palačinky

Recept na palačinkové těsto znají i děti, tajemství tkví však v přesném postupu a několika vychytávkách. Pokud si chcete na vašem novém palačinkovači připravit dokonalé palačinky, postupujte přesně podle tohoto návodu.

Suroviny na palačinkové těsto

  • 2 vajíčka
  • 400 ml mléka
  • 200 g hladké mouky
  • 100 ml slunečnicového oleje
  • 1 PL cukru (můžete použít i vanilkový)
  • špetka soli

Postup na přípravu těsta

  • První pravidlo zní: Používejte ty nejkvalitnější a 100% čerstvé suroviny! Do palačinkového těsta jich nejde mnoho, proto musí být v té nejlepší kvalitě.
  • Všechny suché ingredience nejprve dokonale promíchejte, mouku můžete také prosít přes jemné síto.
  • Oddělte žloutky od bílek – z bílků vyšlehejte tuhý sníh.
  • Nyní smíchejte vše kromě sněhu z bílků. Používejte ruční šlehač, abyste těsto neprešľahali. To je jedna ze základních chyb, kterou palačinky zcela zkazíte.
  • Na závěr do těsta opatrně přimíchejte sníh. Ten se postará o nadýchanou konzistenci mnohem lépe než soda.
  • Před samotnou přípravou palačinek nechte těsto odstát minimálně 20 minut, ideálně během noci.
  • Tak a to je vše... jednoduché, že?

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

I přes vyčerpávající návod na výběr toho nejlepšího palačinkovače jsme vám ještě neprozradili několik důležitých informací. K nim se tedy dostaneme v následujících řádcích, aby byl náš průvodce výběrem zcela kompletní.

Mohu na palačinkovač připravovat i jiné pokrmy?

Na palačinkovači můžete připravovat cokoli z těsta, tedy například lokše nebo lívance. Někteří odvážnější amatérští kuchaři však jejich rovnoměrně rozehřátou plochu využívají i na grilování sýra či přípravu steaků.

Jaké nářadí musím a mohu používat?

Naběračka na nalití cesta, hladítko, kterým ho pěkně rozetřete po plotně a obracečka. To jsou 3 pomocníci, jejichž určitě při přípravě palačinek na palačinkovači oceníte. Co se týče materiálu, je lepší používat ty ze dřeva nebo plastu, protože drtivá většina desek je vyrobena z teflonu.

Je taková příprava palačinek opravdu rychlejší a jednodušší?

Nepochybně ano. Musíte sice přijít na ideální nastavení teploty, odhadnout přesný čas a množství těsta, příprava je však v porovnání s klasickou pánvičkou a sporákem stokrát jednodušší.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 29.06.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek