Nejlepší robotické sekačky 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud berete sekání trávníku jako hobby, robotická sekačka zřejmě nebude nic pro vás. Pokud však naopak sekání trávy vnímáte jako těžko strávený čas, robotická sekačka se vám bude hodit. Moderní technologie se už dostává i do zahrady a robotické sekačky na našich dvorech budou pomalu samozřejmostí. Víte, kolik času vám může takové zařízení ušetřit? Jsou ekologické, tiché a praktické. Ušetří čas i energii? Jak si správně vybrat?

Jak vybrat robotickou sekačku

Zaujala vás robotická sekačka? Nebo spíše představa, že zatímco se vy koupete v bazénu na zahradě nebo okopávate skalku, sekačka si dělá svou práci. Je jen na vás, jak ten čas, který byste jinak strávili sekáním, využijete. A překvapí vás možná i fakt, že robotické sekačky jsou na trhu již více než 20 let. Samozřejmě, vše má své plusy i mínusy. Robotická sekačka není určena do každého terénu. Rozhoduje i jeho členitost a v neposlední řadě i výměra pozemku. Rozhodující jsou i překážky a případné nástrahy. Proto vám nyní poradíme, jak si vybrat správnou robotickou sekačku do vaší zahrady či na dvůr.

Nejlepší robotické sekačky

Názov Hodnotenie Detail
EcoFlow Blade   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
TECHline LX2 ZR   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Gardena Smart Sileno life 750   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bosch Indego XS 300   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
TECHline TECH D1   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Robotické sekačky – recenze

Robotická sekačka je vhodnou volbou pro každého, kdo chce trávník, avšak nemá v oblibě sekání. Tento pomocník totiž udělá téměř veškerou práci za vás. Přečtěte si naše recenze a vyberte si ten nejlepší model pro vaše potřeby.

Jak robotická sekačka funguje?

Robotické sekačky na svůj pohon nevyužívají žádný spalovací motor. Nejsou poháněny ani benzínem a dokonce vás neomezuje ani elektrický kabel. Pohonnou jednotkou každé robotické sekačky je elektromotor, kterému dodává energii akumulátor. Typickým zdrojem energie je Li-ion akumulátor. Jejich kapacita se může lišit model od modelu. V závislosti na tom se mění i samotná doba provozu.

Nabíjení je však automatické. Dokovací, resp. nabíjecí stanici stačí umístit na vhodné místo a při poklesu kapacity baterie, sekačka sama vyhodnotí, že je třeba dobít energii. Následně ji svými čidly nebo GPS lokalizací vyhledá a po zapojení se začne sama nabíjet. Nabíjecí stanici je vhodné umístit na zastřešené místo.

Nabíjecí stanice robotické sekačky

A jak je to s sečením? Zde je třeba sekačce vymezit tzv. ohraničovací body. Za pomoci zatloukacích kolíků a hraničního drátu umístěného do země, se ohraničí hranice sečené plochy. Tím pádem sekačka nevbehne do záhonu nebo se nebude vozit po betonu či neposeká plody v zahradě, kde by mohla napáchat škody. Modernější modely disponují doplňkovým GPS modulem a vědí vyhodnotit i to, jaká plocha pokosená je a která ještě ne. O sečení se starají rotující nože. Takové sekačky nejsou vybaveny sběrnými koši.

Rozloha sečené plochy

Velikost pozemku a samotný terén rozhodují právě o tom, zda se je pro vás robotická sekačka vlastně vhodná. Některé sekačky totiž nemusí zvládnout právě členitější terén. V závislosti na sklonu terénu si sekačka poradí se stoupáním od 25 do 45 procent. Modernější a výkonnější sekačky zvládnou i o kousek víc. Samozřejmě, robotické sekačky si své uplatnění najdou především na rovném terénu s mírným sklonem a s porostem, který se pravidelně kosí. Ne při vyrostlé husté trávě. V takovém případě robotická sekačka není to, co hledáte. Taková sekačka má sloužit na pravidelnou údržbu trávníku.

Rozloha sečené plochy je podobně jako u běžných sekaček rozdělena do tří kategorií – do 400 m2, do 800 m2, do 1 600 m2 a více. V takovém případě tedy vybírejte model robotické sekačky i podle toho, na jakou velkou plochu je určena a jakou vlastně vyžadujete.

Nabíjení a výdrž robotické sekačky

Elektromotor sekačky poháněný akumulátorem je třeba dobíjet. Jak jsme již psali výše, dobíjení probíhá automaticky, když sekačky vyhodnotí, že pro další chod je třeba baterii dobít, aby byla robotická sekačka schopná chodu, jednoduše, se napojí na nabíjecí stanici a následně pokračuje v automatickém režimu a seká.

Výdrž robotické sekačky je důležitým parametrem výběru

Baterie má u jednotlivých modelů různou výdrž. Dále výdrž baterie ovlivňuje i typ terénu či velikost sečené plochy. Výdrž robotické sekačky se však pohybuje v rozmezí od 30 do 180 minut. Doba nabíjení je obvykle přímo úměrná výdrži. Modernější sekačky to zvládnou i rychleji.

Ovládání sekačky

U mnoha modelů lze nastavit konkrétní čas, kdy mají pracovat. Rovněž je možné nastavit čas, kolik mají sekáním strávit. Sekat tak robotická sekačka může i tehdy, když právě nejste doma. Sekačky disponují senzory. Proto i když náhodou narazí do překážky, okamžitě se jí vyhnou změnou směru. Senzory však monitorují i ​​právě předem vymezené hraniční body pro správné sečení v prostoru, aby věděli, kam ještě jít mohou a kam už ne. Důležitý je i dešťový senzor, který sekačce detekuje, kdy je čas na přestávku. Přestože jsou sekačky vodotěsné, sekat za deště není dobrý nápad.

To platí i při možném střetu se psem, kočkou nebo jiným předmětem či překážkou. Sekačka tehdy dokonce dokáže zastavit svůj chod. Totéž platí v případě, pokud by se náhodou sekačka převrátila. Některé moderní sekačky je dokonce možné ovládat přes mobilní aplikaci a sledovat její GPS lokalizaci. Chráněné bývají některé bezpečnější modely i PIN kódem, který je třeba zadat, pokud chcete být jejím uživatelem.

Výška sečení a záběr

Přirozeně, pro plochy s větší výměrou je nejideálnější, pokud má sekačka, co největší záběr. Běžné jsou robotické sekačky s průměrem 17 – 34 cm, avšak výkonnější automatické sekačky mohou mít záběr také o něco větší. Výšku sečení lze nastavit přímo na sekačce. To í v rozmezí 20 až 60 mm. Může jít o plynulé nastavení výšky sečení nebo o bodové nastavení výšky v několika polohách. Třeba opět zdůraznit, že robotická sekačka je určena na pravidelnou údržbu trávníku, ne na hustě zarostlé travnaté plochy.

Sekání trávníku pomocí robotické sekačky

Údržba robotické sekačky

Samozřejmě, v rámci údržby je ideální sekačku pravidelně čistit. Rovněž je dobré kontrolovat ostrost nožů. Ty je možné nabrousit a naostřit nebo koupit náhradní. Zároveň v době, kdy sekačku dlouhodobě nepoužíváte (zimní roční období), nikdy ji neskladujte v příliš velkém chladu či teple. Snažte se baterii alespoň jednou za měsíc dobít. Ve vybitém stavu totiž ztrácí na své životnosti.

Důvody, proč si koupit robotickou sekačku

  • Úspora času
  • šetří peníze
  • Pravidelné sekání bez námahy
  • tichý chod
  • Minimální údržba
  • Jednoduché ovládání

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Robotická sekačka je pro vás to pravé, pokud máte rovný trávník a sečení vás velmi nebaví. Představili jsme vám důvody, proč si robotickou sekačku koupit a podle čeho si ji vybrat. Parametry výběru jsou však jedna věc, samotný nákup druhá. Na časté otázky týkající se těchto skvělých pomocníků do zahrady jsme se rozhodli odpovědět.

V čem spočívá údržba robotické sekačky?

Údržba robotické sekačky je nenáročná, neboť ji netřeba vyprazdňovat (posekanou trávu mulčuje), doplňovat benzin a ani měnit olej či filtry. Pravidelně třeba čistit od trávy podvozek, nože i kola. Nože byste měli čas od času naostřit resp. cca jednou ročně vyměnit.

Jak začít sekat s robotickou sekačkou?

Před prvním použitím je třeba za pomoci hraničního obvodového drátu vytyčit plochu na sekání. Dokovací stanice by se měla nacházet na dobře dostupném místě (nikoliv v rohu pozemku, na přímém slunci a v dosahu závlahových trysek). Mezi dokovací stanicí a nejvzdálenějším místem trávníku natáhněte vodící drát, aby našla sekačka cestu ke stanici. Z trávníku třeba sesbírat všechny pevné předměty (dětské hračky, větve, kameny apod.). Tráva by neměla být vyšší než 10 cm, jinak ji třeba nejprve posekat běžnou sekačkou. Naprogramujte činnost sekačky.

Musí být nabíjecí stanice umístěna na trávníku nebo se může nacházet i jinde?

Nabíjecí stanice se může teoreticky nacházet i mimo pracovní oblast. Plocha před nabíjecí stanicí je místem s vysokým provozem, robotická sekačka musí být schopna nastartovat do libovolného směru a k nabíjecí stanici se i z jakéhokoliv směru vrátit. Vzhledem k tomu, že je dokovací stanice umístěna mimo pracovní plochu, dochází k jejímu častému otáčení, může docházet k nadměrnému opotřebení trávníku. Při instalaci je třeba se řídit návodem k použití, pokud je to možné, umístěte nabíjecí stanici na trávník.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 09.03.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek