Nejlepší chladicí podložky pod notebook 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Chladící podložka pod notebook je praktickým a efektivním příslušenstvím, které prokazatelně prodlužuje životnost elektromechanických součástek notebooku či laptopu. Každý notebook během svého provozu produkuje svým výkonem jisté teplo. Časem se teplota jádra zvyšuje a zvyšuje se také riziko přehřívání zdroje a komponentů. Právě chladící podložka dokáže efektivně chladit zdroj a zajistit jeho bezpečný provoz.

Jak vybrat chladící podložku pod notebook?

Chladící podložka pod notebook má pouze jeden jasný účel. Snížit teplotu a optimalizovat podmínky pro chod zařízení. Pokud je váš notebook v nepřetržité zátěži, například při práci s různými multimédii nebo graficky náročnějšími programy, riziko přehřívání je vždy přítomné. Výrazné zahřívání zdroje není pro životnost elektromechanických součástek dobré.

Nejlepší chladicí podložky pod notebook

Názov Hodnotenie Detail
Genesis OXID 550   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
C-Tech CLP-140   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Yenkee YSN 120   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Kensington SmartFit Easy Riser   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Iso Trade LCD   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Chladící podložky pod notebook – recenze

Jaká je nejlepší chladící podložka pod notebook? Rozhodně taková, která zabrání přehřívání systému, sníží teplotu a optimalizuje podmínky pro chod vašeho notebooku. Provedli jsme test chladicích podložek a připravili pro vás recenze více oblíbených produktů. Vyberte si ten nejvhodnější model pro vás.

Kdy se notebook přehřívá?

Především již při zmíněných graficky náročnějších operacích, kdy musí notebook vyvinout maximální výkon a jádra procesoru tedy pracují na plné obrátky. Lidé, kteří používají notebook den co den a pracují s náročnějšími programy (grafický střih, práce s programy s vysokým rozlišením, dlouhá doba provozu nebo programování...) vědí, že přehřívání systému je často problémem. Inteligentnější zařízení dokonce umožňují sledování teploty zdroje a mohou vás upozornit zvukovým nebo vizuálním signálem.

Nejčastějším příznakem, který vám jasně naznačuje, že váš notebook se přehřívá, je hlučnější provoz, vyhazování chybových kódů nebo obecně zpomalený software. Zvyšování teploty zdroje se často objevuje i když je znečištěný prostor určený pro chlazení. Nejčastěji bývá zanesený prachem. Notebook se extrémně přehřívá především během horkých měsíců, ale také se může přehřívat i v zimě.

Co může přehřívání způsobit?

Z hlediska dlouhodobé životnosti důležitých komponentů nebo celkově z hlediska funkčnosti celého systému je přehřívání obrovským rizikem. Přehřívání zdroje má negativní vliv na množství komponentů notebooku. Při pravidelném prohřívání se může stát, že se poškodí konkrétní komponenty. Chladící podložka pod notebook toto riziko minimalizuje.

Nejlepší chladící podložka pod notebook

Za jiných okolností, kdy se teplota jádra pravidelně zvyšuje a systém se přehřívá, může způsobit nafouknutí jádra a dokonce jeho explozi. Chlazení notebooku tedy nelze podceňovat. Chladící podložka pod laptop rozhodně není položka, která by zruinovala váš rozpočet a přitom může prodloužit životnost vašeho zařízení.

Typy chladicích podložek podle principu chlazení

Při výběru chladící podložky pod váš notebook budete mít na výběr ze dvou variant, které můžou zlepšit chlazení vašeho zařízení. Účinnost je odlišná, protože v jednom případě jde o aktivní způsob chlazení prostřednictvím ventilátoru a v tom druhém jde spíše a pasivní chlazení, které je zajišťováno polohou notebooku a cirkulací vzduchu kolem něj. Případně jsou použity materiály, které dokáží vyprodukované teplo odvádět.

Aktivní chladicí podložky pod notebook

Aktivní chladicí podložky fungují na principu externího chlazení notebooku za pomoci chladiče, kterým je v tomto případě ventilátor nebo více ventilátorů. Foukáním vzduchu je tedy notebook neustále ochlazován, což zajišťuje, že pracuje neustále při optimální provozní teplotě. Takové chladicí podložky disponují jedním nebo více ventilátory a větráky, jimiž notebook chladí. Z hlediska efektivity jde o nejúčinnější způsob chlazení.

Aktivní chladicí podložka pod notebook

Aktivní chladicí podložky však pro svůj chod vyžadují energii. Tu berou právě z vašeho notebooku. Připojené jsou nejčastěji prostřednictvím USB portu, díky čemuž dokážou například snímat i teplotu vašeho zdroje a automaticky regulovat intenzitu chlazení. Případně lze otáčky regulovat ručně. Samozřejmě, takové podložky jsou často rozměrnější, větší, těžší a hlučnější. Pokud váš notebook saje vzduch zespodu, není lepší způsob, jak notebook chladit. Pokud ho i nasává ze strany, neuškodí, jestliže při extrémní zátěži je notebook kromě interního zdroje chlazení, chlazený i externě.

Pasivní chladicí podložky pod notebook

Oproti aktivním chladicím podložkám mají pasivní chladicí podložky několik výhod. Jsou levnější, lehčí a kompaktnější. Avšak chlazení, jak už názvu vyplývá, probíhá pasivně. Takové podložky nedisponují ventilátory a dokonce nevyžadují pro svou funkčnost ani žádný zdroj energie. O chlazení se starají tím způsobem, že notebook drží ve "vzdušné" poloze. Notebook tedy může nasávat vzduch a o samotné chlazení se stará tedy interní zdroj chlazení. Pasivní chladící podložky se tak starají o to, aby měl ventilátor notebooku zabezpečenou optimální cirkulaci vzduchu.

Důležitou roli mohou sehrát použité materiály. Jelikož nedokáží notebook chladit přímo, použité by měly být materiály, ideálně hliník nebo jiný kov, které nebudou teplo ve velké míře absorbovat. Jejich velkou výhodou je například skladnost při cestování a zmíněná pořizovací cena.

Použité materiály

Materiály, ze kterých jsou chladicí podložky vyráběny, jsme již nastínili. Samozřejmě, dominantním materiálem je plast. Plastové chladící podložky dominují z hlediska ceny i kompaktnosti. Tepelná vodivost je však méně efektivní. Naproti tomu jsou zde chladící podložky z oceli či hliníku, které jsou sice těžší, ale jejich schopnost efektivně regulovat teplotu je lepší. Vyšší je i jejich odolnost. V případě některých částí chladicích podložek je často použita i guma. Ta především zabraňuje pohybu notebooku na podložce.

Plastová chladící podložka pod notebook

Rozměry podložky na chlazení

Tyto parametry do značné míry vypovídají o kompatibilitě chladící podložky s vaším notebookem. Velikost chladící podložky je udávána v palcích, podobně jako úhlopříčky monitorů u notebooků. Rovněž však najdete při podložkách i údaje v centimetrech či milimetrech. Chladící podložka může mít na úhlopříčku 7, 10, 12, 16 až 19 palců. V centimetrech vás nemusí zajímat pouze údaj o úhlopříčce, ale i šířka, hloubka a výška. Přirozeně, v souvislosti s rozměry a použitými materiály souvisí i hmotnost chladicí podložky. Je tedy na vás, zda vám budou větší rozměry překážet, nebo potřebuje kompaktnější chladicí podložku na cesty.

Počet ventilátorů a jejich průměr

Rozměry chladící podložky v mnohém souvisí i s počtem ventilátorů, kterými aktivní chladící podložka disponuje. Aktivní chlazení může být realizováno jedním, ale i několika ventilátory. Větráky ventilátoru přitom mohou mít různé rozměry. Výhodou dvou ventilátorů je například, že dokáží efektivněji chladit notebook, na druhé straně však produkují vyšší hlučnost, což může někomu při práci překážet. Často se však kombinují větší a menší ventilátor. Chladící podložky s jedním ventilátorem pro změnu mohou být tišší a zároveň efektivita chlazení může být totožná. Nejmenší průměry větráků mají kolem 60 mm. Nejběžnějším průměrem je 80 až 120 mm. Větší větráky s většími ventilátory o průměru nad 120 mm nemusí být automaticky hlučnější.

Hlučnost chladící podložky

Chladící podložka s aktivním chlazením přirozeně vydává určitý zvuk. Ten vzniká při poháněni ventilátoru/ventilátorů, které jsou její součástí. Hlučnost je ovlivněna technologickým řešením, použitými materiály a rovněž frekvencí otáček za minutu. Otáčky u chladicích podložek se pohybují na úrovni 500 až 2 500 otáček. Hlučnost chladicích podložek s jedním nebo více ventilátory dosahuje hodnotu okolo 20 až 45 dB. Najdou se však podložky s nižší i vyšší hodnotou.

Bílá chladící podložka pod notebook s 2 ventilátory

Další vlastnosti a funkce

Netřeba očekávat žádné speciální funkce. Pokud je řeč o aktivních chladicích podložkách, potěší automatická regulace otáček, která se řídí teplotou, kterou podložka snímá. Na druhé straně někomu může vyhovovat manuální regulace otáček. Některé dražší a moderní chladicí podložky disponují tlačítky, kde lze nastavit právě počet otáček nebo můžete sledovat teplotu, kterou chladící podložka zařízení chladí. Ne právě nutným, ale příjemným zpestřením může být podsvícení, které je spíše designovým než praktickým prvkem. Samozřejmostí je USB port, některé modely jsou vybaveny více než jedním USB portem, čímž vynulují fakt, že jeden USB port vašeho notebooku zabírají.

Potěší pogumované protiskluzové nožičky nebo možnost náklonu podložky. Prostřednictvím mechanismu, můžete notebook dostat do vzdušnější pozice. Rovněž můžete notebook díky mechanismu naklonit podle potřeby. Speciální herní chladící podložky dokonce mohou být vybaveny například bezdrátovým nabíjením a fungují nejen jako podložky určené k chlazení, ale také jako stojánek.

Cenové pásmo

Cenové rozpětí je opravdu široké. Pasivní chladící podložky pohodlně seženete i v hodnotě do 250 Kč. Pokud však vyžadujete, aby byl váš notebook chlazený aktivně, investice do chladicí podložky začíná kolem částky 500 Kč. Obvykle jde o jednoduché plastové chladící podložky, které však svůj účel plní. Nejednou však překvapí svou efektivitou a kvalitou. Často disponují i ​​více ventilátory a mají i podsvícení.

Červená chladící podložka pod notebook s 1 ventilátorem

V hodnotě kolem 750 až 1 500 Kč už seženete kvalitní kovové nebo hliníkové chladící podložky, které mohou disponovat i několika ventilátory a jsou tišší. Samozřejmě mohou být těžší a méně kompaktní. Pokud chcete polohovatelné podložky, které zároveň slouží i jako stojánek a efektivně dokážou chladit, případně jste zatížení na design, chcete podsvícení, budete míjet hranici okolo 2 000 až 2 500 Kč.

Ověřené značky

Na trhu s chladicími podložkami je několik výrobců, kteří disponují kvalitními produkty. Mnozí výrobci se často orientují na běžné chladící podložky určené pro domácí použití či na pracovní účely. Jsou však i tací, kterým jde o extrémní chladící výkon určený pro gamery a hráče, kteří notebooky extrémně graficky zatěžují.

Mezi ověřené výrobce lze řadit značky jako Zalman, Trust, Hama či Evolveo. Na trhu se však často objevují i ​​kvalitní chladicí podložky značky Marvel nebo Cooler Master.

Jak efektivně snížit pracovní teplotu notebooku?

Pokud jste si ještě chladicí podložku neobstarali, no máte podezření, že se váš notebook přehřívá, měli byste tak učinit. Máme však pro vás rady, které vám mohou pomoci, aby se notebook extrémně nepřehříval:

  • Čištění notebooku – potřebné je dostat prach z větráků, a obecně z notebooku. Prach způsobuje zahřívání jistých komponentů. Teplo totiž izoluje. Ideální je takové čištění přenechat na profesionály. V servisech počítačové techniky vás kompletní čištění a kontrola funkčnosti komponentů vyjde na 120 až 250 Kč. Pro odstranění nečistot je třeba použít často kompresor nebo speciální vysavač. Potřebné je očistit hlavně prostor chladiče. Nejednou je třeba aplikovat teplovodivou pastu, která je mezi chladičem, procesorem a grafickou kartou.
  • Vzdušná poloha – slovíčko vzdušná možná není úplně odborné, ale nejlépe definuje to, co notebook potřebuje. Chladící podložka pod notebook je právě ta, která se postará o to, že notebook bude mít zabezpečenou cirkulaci vzduchu. Notebook byste nikdy neměli mít položený na klíně nebo v peřinách či na polštáři. Tehdy jsou proudění a cirkulace vzduchu kolem chladiče značně omezené.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zaujali jsme vás? Chladící podložka pod notebook je velmi praktickým příslušenstvím, které prodlouží životnost vašeho notebooku a ochrání ho před přehříváním. Prozradili jsme vám, jak si chladicí podložku vybrat, na závěr vám nabízíme ještě doplňující info týkající se používání i péče.

Mohu používat větší chladicí podložku i na menší notebook?

Chladicí podložky se dělí podle velikosti (úhlopříčka 7" až 19"), nejvhodnější je tedy si vybrat takovou, která bude velikostí odpovídat vašemu notebooku. Pokud náhodou potřebujete použít podložku, která je velikostně určena na větší notebook, nic se nestane, avšak nebude se vám na ní pracovat velmi pohodlně.

Nabízejí všechny chladící podložky možnost náklonu?

Jde o standardizovanou funkci, měly by jí disponovat všechny chladící podložku. Ty levnější se dají pomocí jednoduchého mechanismu naklonit, ty dražší dokonce nabízejí i výškové nastavení chladicí plochy.

Jak se o chladicí podložku starat?

Platí to, co při péči o notebook. Neměli byste zapomínat na čištění od prachu – týká se to nejen ventilátorů, ale i USB portu. Podložku třeba samozřejmě používat tak, aby měla dostatečný přívod vzduchu.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 28.07.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek