Nejlepší benzínové sekačky 2024 – recenze, test, srovnání

Výhody benzínových sekaček nespočívají pouze v jejich nezávislosti na el. zásuvce. Na rozdíl od elektrických jsou výkonnější a vyrábějí se i s pojezdem, takže je nemusíte po zahradě tisknout. Benzínové sekačky jsou však hlučnější, méně přátelské k životnímu prostředí a kromě toho vyžadují i ​​náročnější údržbu.

Jak vybrat benzínovou sekačku

V článku vám představíme všechny výhody a nevýhody benzínových sekaček, poradíme, jaké parametry byste měli při jejich výběru sledovat a představíme vám nejoblíbenější modely.

Nejlepší benzínové sekačky

Názov Hodnotenie Detail
VeGA 545 SXHE 7in1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Proteco 51.06-SB-139   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Weibang 506 SC 6in1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
World W50P IS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FZR 4210-B   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Benzínové sekačky – recenze

Pokud benzínovou sekačku, tak s pojezdem. Doporučit můžeme i modely s mulčováním. Na výběr je množství výrobců (Fieldmann, Hecht, Riwall, Stiga nebo AL-KO) a ještě více modelů. Připravili jsme pro vás recenze několika oblíbených benzínových sekaček, snad vám budou při výběru nápomocné.

Benzínová, elektrická nebo akumulátorová?

Na trhu najdete množství sekaček, které se kromě způsobu sečení liší i pohonem, resp. napájením:

  • Elektrické sekačky – hodí se na sekání okolo domu, případně sekání trávníku v menší zahradě. Kvůli nízkému výkonu (max. 2 000 W, většinou však něco přes 1 000 W) si však neporadí s houževnatými hrubými stonky plevelů. Jelikož jsou napájeny z el. zásuvky, napájecí kabel omezuje rozsah jejich pohybu a zapomínat byste neměli ani na riziko úrazu el. proudem v případě přeseknutí kabelu. Výhodou elektrických sekaček je nízká cena, velmi jednoduchá údržba, nízká hlučnost a šetrnost k životnímu prostředí.
  • Akumulátorové sekačky – mají ještě nižší výkon než elektrické sekačky napájené ze zásuvky (obvykle pár stovek W), a proto se hodí spíše na udržování trávníku a časté sekání – s plevelem nebo vyšší trávou mají velký problém. Nejsou zcela bezúdržbové, musíte na ně dobíjet akumulátory, které v závislosti na výšce trávy mohou vydržet pouze několik minut sečení. Navíc akumulátory mají životnost omezenou na několik let (opět to závisí na tom, jak často kosíte). Nevýhodou těchto sekaček je také jejich vysoká cena naopak výhodou je nízká hlučnost. Šetrnost k životnímu prostředí je lepší než u benzínových sekaček, ale horší než u elektrických, neboť akumulátory se po skončení jejich životnosti stávají nebezpečným odpadem.
  • Benzínové sekačky – oproti elektrickým mají vysoký výkon (běžně okolo 2 – 3 kW). Kromě výkonu je výhodou benzínových sekaček i nezávislost na elektřině. Nevýhodou je vyšší hlučnost, nešetrnost k životnímu prostředí, vyšší náklady na sekání i náročnější údržba. Tu však zvládne průměrně zručný kutil i svépomocí.

Rotační, bubnová či lištová?

Benzínové sekačky dělíme podle způsobu sečení na několik typů:

  • Rotační sekačky – jsou osazeny na podvozku se 4 kolečky, mezi nimiž je umístěn motor, pohánějící žací nože, které rotují v kovovém ochranném bubnu. Jsou určeny na sekání trávníku v menších zahradách (trávník cca do 15 arů) s menším množstvím plevele. Kolečka mohou být poháněny motorem pro zjednodušení sečení (tzv. sekačka s pojezdem). Rotační sekačky jsou nejčastěji používaným typem, proto se budeme v článku věnovat převážně jim.
  • Vřetenové sekačky – zkracování trávy v nich zajišťuje horizontální vřetenový nůž, který trávu neseká, ale stříhá o protiostří. Díky tomu konečky trávy nežloutnou, co tyto sekačky předurčuje na ty nejkvalitnější trávníky, jako např. anglický trávník či green (oblast kolem jamky) na golfovém hřišti. Vřetenové sekačky možná znáte z amerických filmů jako bezmotorové, kdy je uživatel pouze tlačí po trávníku. Vyrábějí se však i ve verzích s motorem.

Sekání trávy benzínovou sekačkou

  • Bubnové sekačky – poznáte je podle dvou mohutných kol po stranách a velkého rotujícího bubnu osazeného noži v přední části (zepředu jsou nože nechráněné). Tyto sekačky jsou osazeny výkonnými motory a jsou určeny na louky a velké prostranství s hustou trávou. Poradí si s až přes 150 cm vysokou trávou či houževnatými plevely. Nemají sběrný koš a trávu odhazují.
  • Lištové sekačky – jsou osazeny střihací lištou s jedním pevným a jedním pohybujícím se nožem. Mechanismus je tedy stejný jako u nůžek na živý plot. Díky tomu si lištové sekačky poradí i s vysokou trávou. Stejně jako bubnové sekačky nemají sběrný koš, jejich výhodou však je, že trávu neodhazují tak daleko a mají velkou šířku záběru.
  • Strunové sekačky, křovinořezy – jejich nevýhodou je malá šířka záběru a fakt, že výšku sečení si nemůžete nastavit, takže trávník nebude takový pěkný, jako kdybyste ho posekali jiným typem sekačky. Práce se strunovou sekačkou je namáhavá a fyzicky slabší lidé ji nemusí zvládnout. Je určena pouze na malé plochy. Křovinořezy si na rozdíl od strunových sekaček poradí i s houževnatým plevelem a dostanou se prakticky všude (včetně rohů a okolí stromů).
  • Traktory, ridery – mají poháněná kola a uživatel na nich během sečení sedí. Jsou určeny na sečení velkých ploch nad 16 arů trávy. Bývají osazené velkými sběrnými koši.

Čím vyšší výkon, tím širší záběr

Nejdůležitějšími parametry pro výběr benzínové sekačky jsou výkon a šířka záběru. Čím širší je záběr sekačky, tím více trávy současně poseká a práce tedy bude rychlejší. Nože sekačky zároveň musí vyvinout větší sílu, takže platí, že čím je větší šířka záběru, tím výkonnější musí být i motor sekačky. To však znamená i větší rozměry a vyšší hmotnost a tím pádem i horší obratnost a namáhavější práci. S menšími sekačkami se snadněji dostane do rohů a obejdete překážky.

Při benzínových rotačních sekačkách se šířka záběru pohybuje v rozsahu 40 – 56 cm. Přibližnou šířku záběru uvádíme v tabulce č. 1.

Šířka záběru benzínové sekačky

Klasické benzínové sekačky jsou vhodné na plochy do cca 16 arů (1 600 m2). Samozřejmě, můžete jimi sekat i větší plochy. Kromě toho, že vám práce bude trvat velmi dlouho a bude únavná, bude motor sekačky v důsledku dlouhodobé vysoké zátěže trpět a spíše se opotřebuje.

Plocha trávníku v m2

Plocha trávníku v arech

Vhodná šířka záběru sekačky

do 400 m2

do 4 a

40 cm

400 – 600 m2

4 – 6 a

40 – 45 cm

600 – 800 m2

6 – 8 a

45 – 50 cm

800 – 1 200 m2

8 – 12 a

50 – 55 cm

1 200 – 1 600 m2

12 – 16 a

55 cm

od 1 600 m2

od 16 a

60 – 80 cm (zahradní rider nebo traktor)

Tabulka č. 1: Vhodná šířka záběru benzínové sekačky v závislosti na sečené ploše.

Co se týče výkonu, ten se u benzinových rotačních sekaček pohybuje od 1,5 do 4 kW. Vhodný výkon kromě šířky záběru závisí i na typu trávníku, který chcete sekat. Pro časté sekání trávníku bez plevelů vám stačí výkon okolo 2 kW, pokud je v trávě plevel s hrubšími stonky, sáhněte raději po sekačce s výkonem alespoň 3 kW.

Výška sečení závisí na terénu

Možnost nastavení výšky sečení poskytuje asi každá benzínová rotační sekačka. Tato funkce je důležitá zvláště pokud máte zahradu s členitým terénem. V tom případě si vyberte sekačku s nejvyšší možnou výškou – při nízkém nastavení by nože mohly zadrhávat o zem. V důsledku toho by se nejen rychle vytupili, ale na ochranném plechovém krytu kolem nožů by se rychle usázelo bláto, tvořené hlínou smíchanou s mokrou trávou.

Rozsah nastavení výšky se běžně pohybuje od 2 do 7 cm, u některých modelů je maximem až 10 cm. Výška může být nastavitelná buď pomocí kol sekačky (tento způsob je zdlouhavější), nebo pomocí centrálního mechanismu jedinou pákou (rychlejší způsob).

Benzínová sekačka – výška sečení

Výšku sečení volte pečlivě, i s ohledem na povětrnostní podmínky. Příliš nízko posekaný trávník nevytváří stín, slunce ho tedy rychle vysuší a odpaří životodárnou vodu. Takto oslabený trávník je náchylný na onemocnění a postupně řídne. Problém to je obzvláště za poslední roky, kdy máme nedostatek srážek. Chcete-li udržet trávník vitální, měli byste ho sekat max. na třetinu jeho aktuální výšky.

Sekat, nebo mulčovat? Pozor na objem koše

Téměř každá benzínová rotační sekačka má v balení i sběrný koš na trávu. Jeho objem se pohybuje v rozmezí 40 – 80 l. Čím bude objem menší, tím bude koš plný trávy lehčí, ale tím častěji ho budete muset vysypávat. Naopak, do objemného koše se vejde velké množství trávy, fyzicky slabší lidé však s 40 kg košem mohou mít problém. Ideální proto bude, pokud v tomto případě zvolíte určitý kompromis.

Některé sekačky jsou vybaveny i mechanickým indikátorem naplnění, který se aktivuje pomocí vzduchové klapky. Do plného koše totiž neproudí tráva ani vzduch takovou velkou rychlostí jako do prázdného.

Na trhu najdete i sekačky bez sběrného koše v balení – k některým ho můžete přikoupit, k jiným ne. Některé sekačky mají také volbu výhozu trávy dozadu či stranou. V tom případě byste však měli trávu shrabat.

Benzínová sekačka s mulčovacím nástavcem

Lepší variantou je tzv. mulčování – sekačky s touto funkcí mají přibalený tzv. mulčovací nástavec, resp. mulčovací klín. Jím ucpete otvor na vyhazování trávy, čímž způsobíte, že rotující nože již posečenou trávu rozsekají na ještě menší kousky. Tyto kousky pak zůstanou na trávníku a působí jako výživné přírodní hnojivo.

Větší síla, náročnější obsluha i údržba

Benzínové sekačky jsou zpravidla vybaveny čtyřtaktními jednoválcovými motory. Mezi osvědčené značky motorů v sekačkách patří Briggs & Stratton (asi nejpopulárnější značka), Honda či Subaru.

Tyto motory mají dlouhou životnost a vysoký výkon, jejich obsluha a údržba je však náročnější než u dvoutaktních motorů či elektrických sekaček.

Některé servisní úkony jsou však stejné – např. čištění od trávy či broušení nožů. Broušení byste měli provádět alespoň jednou ročně (v závislosti na tom, jak často a jakou plochu sečete). Zvládnete ho i svépomocí, nabroušené nože však někdy potřebují i ​​vyvážení, což je úkon, který zvládnou pouze mechanici v servisech zahradní techniky.

Většina benzínových sekaček se startuje klasickým ručním mechanismem, kdy musíte trhnout startovacím lankem. To vyžaduje poměrně velkou sílu, takže ženy či fyzicky slabší lidé mohou mít se startováním problém.

Některé sekačky (dokonce i ty v nízké cenové kategorii) jsou vybaveny elektrickým startérem. Jejich nastartování tedy probíhá podobně jako nastartování motoru auta. O napájení startéru se stará 12 V olověný akumulátor, který je přibližně tak velký jako akumulátor na motocyklech.

Čtyřtaktní motory mají výhodu v tom, že benzín nemusíte míchat s olejem – olej se do sekačky nalévá samostatně. Pro jistotu byste měli jeho hladinu pravidelně kontrolovat. Jeho nízká hladina může způsobit zadření motoru s nezbytnou generální opravou.

Nalévání benzínu do benzínové sekačky

Pokud olej ubývá, může to signalizovat mechanickou poruchu nebo výrobní chybu motoru. Pokud ze sekačky olej nevytéká přes nějakou netěsnost, končí nejčastěji ve spalovacím prostoru válce, kde se spálí spolu s benzínem. Spalování oleje poznáte podle modrého kouře z výfuku a zápachu, který neustane ani po ohřátí motoru.

Olej byste měli čas od času i vyměnit – přesný interval závisí na typu motoru a najdete ho v návodu k použití. U některých sekaček můžete starý olej vypustit jako na autě, jiné nejsou vypouštěcím otvorem vybavené a musíte použít odsávačku (běžné vybavení servisů, někteří výrobci ji nabízejí i jako příslušenství).

Kromě oleje budete muset občas také vyčistit či vyměnit svíčku a vyčistit nebo vyměnit vzduchový filtr. Mezi náročnější servisní úkony, které zvládne pouze servis nebo zkušení kutilové, patří nastavení karburátoru či ventilové vůle. Špatně nastavený karburátor může způsobit problematické starty, vysokou spotřebu nebo zhasínání motoru. Bohužel, mnoho benzínových sekaček nejnižší cenové kategorie má s karburátorem problém již od výroby.

O benzínovou sekačku se tedy budete muset průběžně starat, pokud se však k jejich údržbě postavíte zodpovědně a motor nebudete přetěžovat, odvděčí se vám dlouhou životností. Tu lze prodloužit tak, že budete pravidelně měnit olej, budete používat kvalitní olej a dopřejete motoru přestávky v náročných podmínkách – např. při sečení v létě pod pálícím sluncem.

Sekejte co nejbezpečněji

Výrobci myslí i na bezpečnost a své benzinové sekačky vybavují několika bezpečnostními mechanismy.

Asi nejdůležitějším je automatická brzda nože, která ho zastaví, pokud pustíte příslušnou ovládací páčku, kterou se ovládá spojka nože. Díky tomu můžete bezpečně odběhnout od sekačky i když necháte běžet její motor. Některým sekačkám však po puštění této páčky zhasne i motor.

Důležitou součástí sekaček jsou i kryty kolem nožů, které zabrání vystřelování hliněných hrud či dokonce kamínků, které by mohly zasáhnout vás či okolo stojící osoby. Obzvláště nebezpečné to je, když sečete bez sběrného koše.

Kryt kolem nožů benzínové sekačky

Kryt by měl být z co nejhrubšího plechu, důsledkem je však vyšší hmotnost. Většina výrobců proto volí určitý kompromis mezi pevností a hmotností. Na některých levných sekačkách jsou kryty z tenkého plechu – takový kryt snadno nechtěně ohnete nárazem do zděného plotu či překážky, v důsledku čehož může dojít až k nebezpečnému přeseknutí plechu nožem.

Některé sekačky jsou vybaveny i dětskou startovací pojistkou – nenastartujete je bez vložení speciálního klíče.

Další parametry a funkce benzínových sekaček

  • Hmotnost – čím těžší sekačka bude, tím namáhavější bude manipulace s ní (posouvání, otáčení, vyhýbání se překážkám). Běžně se hmotnost pohybuje od 20 do 40 kg, hmotnost roste s výkonem motoru.
  • Pojezd – sekačky s pojezdem mají hnané zadní kolečka pomocí převodovky přímo od motoru. Sekačku s pojezdem nemusíte tlačit, pohybuje se sama rychlostí cca 3 – 4 km/h (některé mají rychlost nastavitelnou).
  • Výškově nastavitelné držadla – na takové sekačce si můžete nastavit výšku držadel podle výšky vaší postavy. Pokud jste vyšší, nebudete se muset k sekačce sklánět a hrbit se.
  • Vertikální skladování – sekačkou s touto funkcí můžete složit sklopením držadel do kompaktní polohy a skladovat ji ve svislé poloze. Má totiž speciálně navrženou olejovou a benzínovou nádrž, aby z ní v takové poloze kapaliny nevytekly.
  • Sekání na okrajích – tato funkce se nazývá i Edge cutting a sekačky ní vybavené mají co nejmenší mezeru mezi noži a jejich plechovým ochranným krytem. Dostanete se s nimi tedy velmi blízko k okrajům plotu, chodníku či jiných překážek.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Benzínové sekačky jsou výkonné, nepotřebují el. zásuvku, čili nejsou limitovány kabelem, vyrábějí se i s pojezdem, takže jejich použití je poměrně jednoduché. Chcete benzínovou sekačku, stále se však nevíte rozhodnout, který model je pro vás nejvhodnější? Možná vám pomohou odpovědi na několik základních otázek.

Vyplatí se investovat do sekačky s vlastním pojezdem koleček?

 Pokud potřebujete sekačku na sekání větších zatravněných ploch nebo rovných a pravidelných ploch se záhony, stromy a keři, tak určitě ano. Vlastní pojezd koleček sekačky vám značně usnadní práci a ze sečení nebudete takoví unavení. S takovou sekačkou se snadněji kličkuje, proto se budete moci jednodušeji vyhýbat překážkám.

Na jak velkou plochu se hodí benzínové sekačky?

Benzínové sekačky jsou nejvhodnější volbou pro větší trávníky. Nejideálnější pro plochy o rozloze větší než 500 m2.

Sekačka se vypnula v průběhu práce. Co mám dělat?

Zkontrolujte, zda je v nádrži dostatek paliva. Pokud ano, může být příčinou vypnutí ucpání spodní části sekačky trávou.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 10.02.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek