Nejlepší záložní zdroje 2024 – recenze, test, srovnání

Záložní zdroj k PC je pomůcka, kterou oceníte doma i v kanceláři. Dokáže zachránit data a ušetřit hodiny práce. Pokud dojde k nečekanému výpadku elektrického proudu, umožní vám uložit si rozdělanou práci, případně zálohovat nejdůležitější data. Záložní zdroj pro domácnost je užitečným doplňkem, ale pro seriózní firmu téměř nezbytností. Jak se však v záložních zdrojích vyznat, když na trhu existuje několik druhů? Poradíme vám, podle čeho si vybrat a na co si dát při výběru pozor.

Jak vybrat záložní zdroj?

Před samotným výběrem a koupí UPS záložního zdroje byste si měly odpovědět na základní otázky. K nim patří, jaký výkonný zdroj potřebujete, kolik vybavení k němu chcete připojit a jakou výdrž by zdroj měl mít. Samozřejmě, v neposlední řadě myslete na to, co všechno chcete ke zdroji připojovat. Záložní zdroje jsou vhodné pro jakoukoli elektroniku, která je napájena ze sítě a chcete, aby byla chráněna.

Nejlepší záložní zdroje

Názov Hodnotenie Detail
MHPower MPU300-12   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
FSP Fortron UPS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Volt sinusPRO-500E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
CyberPower BU650E   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
APC Power Saving Back-UPS Pro 900   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Záložní zdroje – recenze

Před výběrem ideálního záložního zdroje je vhodné poohlédnout se po recenzích od uživatelů, kteří daný model již vlastní. Odhalíte tak nedostatky zařízení, které se mohou projevit časem či přímo v praxi během používání. Abyste měli rozhodování při výběru o něco lehčí, přinášíme vám pět tipů na záložní zdroje od předních a uznávaných výrobců. Vybírali jsme z cenově dostupných UPS, které jsou vhodné do domácností, případně do kanceláří nebo menších firem. Ke každému modelu uvádíme jeho výhody i nevýhody a vy se tak můžete rozhodnout podle toho, čemu dáváte přednost.

Co je záložní zdroj a jak funguje

Záložní zdroj funguje na principu akumulátoru a jde o náhradní nepřerušitelný zdroj elektrického napájení pro zařízení, které jsou poháněny elektrickou energií. Baterie záložního zdroje se neustále udržuje v nabitém stavu a pokud dojde k přerušení dodávky elektrického proudu, přepne se napájení a tuto funkci převezme záložní zdroj.

Záložní zdroj UPS se skládá z několika částí, typicky v něm najdete nabíjecí obvod, akumulátor, který uchovává zásobu energie pro případ výpadku a měnič, který ze stejnosměrného akumulátorového napájení vyrobí střídavý proud. Ten má mnohem vyšší napětí, které je potřebné pro napájení počítače či jiného elektronického zařízení.

Primární funkcí UPS je chránit elektroniku před poškozením v důsledku přepětí či napěťových špiček, které se přenášejí po elektrické síti. Citlivá elektronika je v bezpečí i během kolísání nebo při výskytu výbojů, které mohou vznikat například při bouřkách. Díky záložnímu zdroji lze v závislosti na výkonu vašeho PC a kapacitě baterie udržovat počítač nadále ve funkčním stavu. Můžete si tak bezpečně uložit rozdělanou práci a potom PC korektně vypnout. UPS zpravidla poskytují záložní dobu během několika minut, ale ty nejvýkonnější modely vám standardní domácí počítač dokáží napájet i hodinu.

K většině záložních zdrojů je dodáván i software, který dokáže v případě rozsáhlejšího výpadku automaticky a bezpečně vypnout systém. UPS je opatřeno hlasitým alarmem v případě výpadku energie nebo také LED indikátory stavu baterie. Pro různé účely jsou vhodné různé typy zařízení, aby tedy UPS plnilo svou roli, je třeba věnovat výběru patřičnou pozornost.

Druhy záložních zdrojů

Jak jsme naznačili v úvodu, na trhu se setkáte s více druhy záložních zdrojů. Patří k nim klasické UPS zdroje, rackové UPS či přepěťové ochrany. Ke každému typu si řekneme něco blíže a prozradíme vám i výhody a nevýhody jednotlivých druhů UPS.

Klasické UPS

Klasické UPS je skladný a praktický záložní zdroj menších rozměrů, který je vhodný do domácností nebo menších kanceláří. Většinou mají nižší výkon a tím pádem pojmou i menší počet zařízení.

Klasické UPS jsou vlastně nepřerušenými zdroji proudu a nejčastěji mají podobu věže (tzv. tower) nebo série zásuvek. Díky jejich menším rozměrům je lze umístit prakticky kdekoliv, přičemž vám nebudou překážet. Jsou ideální volbou pro domácí počítače nebo menší kanceláře.

Klasický UPS záložní zdroj

Výhody:

  • mají kompaktní rozměry
  • vhodné do domácností a malých kanceláří
  • většinou mají nízkou pořizovací cenu

Nevýhody:

  • zpravidla mají menší výkon
  • disponují menším počtem vstupů

Co si všímat při výběru klasického UPS

Při výběru záložního zdroje do domácnosti, případně menší kanceláře, byste si měli všímat výkon zařízení a také záložní dobu.

  • Výkon – tento údaj je rozdílný při každém modelu, ale zpravidla se dá rozdělit do tří výkonnostních kategorií. Zařízení s výkonem do 500 W je dostačující pro domácí prostory a menší kanceláře. Ty záložní zdroje, které nabízejí výkon od 500 W do 1500 W, jsou vhodné pro větší kanceláře. Takový UPS zdroj bez problémů zvládne udržet v provozu více zařízení. Online UPS jsou vhodné do nejnáročnějších firem, v tomto případě zdroje dosahují výkon až okolo 4000 W.
  • Záložní doba – tento parametr se při UPS uvádí při 50% a při 100% zátěži. Proto si před koupí promyslete, kolik počítačů nebo jiných elektronických zařízení budete chtít do zdroje zapojit. Běžná doba zálohování při 100% zátěži pohybuje od 5 do 10 minut. Při 50% zátěži je to okolo 5 a více minut. Takové hodnoty jsou postačující pro domácnosti i firmy. Pokud však chcete nepřetržitý provoz v případě výpadku elektrického proudu, sáhněte raději po online UPS záložním zdroji. Ten nabízí dobu zálohování i přes hodinu.

Rackové UPS

Rackové UPS jsou vhodné do serverů a sítí a jsou ideální volbou větších firem, protože bez problémů dokáží udržet v chodu několik přístrojů.

Uplatnění najde zejména ve firmách, které mají vlastní servery. Rackové UPS záložní zdroje se dají vložit do stojanu vedle serverů. Tento typ záložního zdroje se pyšní větším výkonem, a proto pojme několik zařízení. Díky rozmanitým cenovým kategoriím si vyberou začínající firmy i usazení hráči na trhu.

Výhody:

  • vhodné pro větší firmy se servery
  • disponují více výstupy
  • nabízené ve třech rack velikostech

Nevýhody:

  • vyšší pořizovací cena
  • většinou nižší záložní doba

UPS záložní zdroj PC

Co si všímat při výběru rackového UPS

Při výběru rackového UPS do větší firmy byste si měli všímat zejména výkon zařízení, záložní dobu a také jeho rozměry. V případě rackových záložních zdrojů je rozměr jedním z klíčových parametrů při rozhodování se, po kterém modelu sáhnout.

  • Výkon – tento parametr je odlišný u každého modelu, ale počítejte s tím, že rackové záložní zdroje mají vyšší výkon než klasické UPS. Tyto záložní zdroje jsou ideální pro použití v serverech a sítích a modely s výkonem do 1000 W ocení menší firmy. Větší firmy mohou klidně sáhnout po zařízeních s vyšším výkonem. Nejnáročnější uživatelé by měli vybírat z online UPS, které dosahují maximální výkon kolem 4000 W.
  • Záložní doba – i u rackových UPS se záložní doba uvádí při 50% a při 100% zátěži. Vybírat byste tedy měli podle množství počítačů a dalších elektronických zařízení, které chcete do zdroje zapojit. Většina zařízení má při 100% zátěži průměrnou záložní dobu od 5 do 10 minut. Při 50% zátěži je to 5 minut a více. Tyto hodnoty jsou postačující do domácností, kanceláří či menších firem. V případě nepřetržitého provozu během výpadku elektřiny zvolte online UPS, jehož záložní doba může být více než hodinu.
  • Rozměry – na rozdíl od klasických UPS, které mají většinou tvar věže (tower), a mají kompaktní rozměry, při rackových zdrojích to neplatí. Zde hraje rozměr klíčovou roli, protože každý rack má univerzální velikost uváděnou v takzvaných rack units (rackových jednotkách). Velikosti slotů se zapisují jako 1U, 2U a 3U. Rackové UPS si můžete pořídit v uvedených třech velikostech, přičemž je třeba vybírat podle toho, jaký rack vlastníte.

Přepěťové ochrany

Přestože neumožňují zálohovat data, jsou důležitou výbavou, protože chrání komponenty elektroniky. Připojená zařízení totiž ochrání před vysokým napětím, čímž nedojde k případnému poškození citlivých částí elektroniky.

Přepěťová ochrana tak představuje levnou, ale zároveň funkční ochranu vašeho počítače. Jak jsme naznačili, neposkytuje žádnou záložní dobu, avšak ochraňuje komponenty počítače před poškozením. Vhod přijde například během bouřky, kdy blesk vyhodí pojistky. Přestože ztratíte veškerou neuloženou práci, váš počítač zůstane v bezpečí.

Výhody:

  • velmi nízká pořizovací cena
  • rozmanitá využitelnost
  • ochrana komponentů PC

Nevýhody:

  • bez záložní doby
  • nechrání data před ztrátou

Přepěťová ochrana

Co si všímat při výběru přepěťové ochrany?

Při výběru přepěťové ochrany je podstatným parametrem kapacita rázové energie. Toto číslo udává, jak velký energetický ráz dokáže ochrana zastavit. Čím vyšší je kapacita rázové energie, tím jsou vaše připojená zařízení lépe chráněny. Na trhu existuje několik typů zásuvek s přepěťovou ochranou. Setkat se můžete s níže uvedenými.

  • Klasické zásuvky – můžete k nim připojit jakékoliv elektronické zařízení.
  • Koaxiální zásuvky – slouží k připojení a ochraně televize nebo satelitu.
  • USB zásuvky – využívají se na připojení, ochranu a nabíjení mobilních telefonů.
  • Internetové zásuvky – připojuje se k nim telefon, fax nebo internet.

Typy záložních zdrojů

Záložní zdroje se dělí i podle provozní technologie, resp. podle charakteru zátěže. Zde rozlišujeme offline UPS, line-interactive UPS a online UPS. Ke každému typu si řekneme něco blíže.

Offline UPS

Záložní zdroje s touto technologií jsou nejlevnějším řešením. Při výpadku napájení je přesměrován odběr energie z elektrické sítě na okruh baterie. Standardně jsou baterie odpojeny od primárního zdroje napětí a zapínají se až při výpadku, čímž dochází k malému výpadku (2 až 10 milisekund). Jelikož jde o velmi krátký mezičas, spotřebiče tento výpadek nezaregistrují. Platí, že čím je čas přepnutí kratší, tím je záložní zdroj kvalitnější.

Offline UPS se zpravidla používají k zálohování méně náročných periferií. Své uplatnění proto nacházejí zejména v domácnostech, menších kancelářích či firmách. Jejich největší výhodu je nízká pořizovací cena, vysoká účinnost a kompaktní rozměry. Jelikož akumulátor bývá zatížen jen při výpadku napájení, jeho životnost je poměrně dlouhá.

Záložní zdroj s technologií offline nabízí uživatelům základní ochranu, která při velkém podpětí nebo přepětí přepne přímo na záložní výstup z akumulátorů. Jak jsme naznačili, použití je vhodné při méně důležitých zařízeních.

Line-interactive UPS

Jde o pokročilejší systém, kdy řídící elektronika nastavuje poměr, jakým se rozděluje zátěž spotřebiče směrem k veřejné síti a měniči připojenému k akumulátoru. Při výpadku napájení je okamžitě přesměrován odběr energie na baterii. Okruh baterie je však trvale spojen s výstupem UPS, proto oproti offline technologii dochází k výraznému snížení přepínacího času. Při přechodu UPS do záložního režimu a zpět mohou připojená zařízení zaznamenat krátký výpadek napájení, ten se pohybuje v hodnotách cca 5 milisekund.

Záložní zdroj UPS vstupy

Line-interactive UPS jsou nejčastěji využívány v běžném kancelářském prostředí, pro zálohování menších serverů a síťových zařízení. K jejich výhodám patří vysoká efektivita a spolehlivost, malé rozměry či nízká cena. K problémům záložních zdrojů tohoto typu můžeme přiřadit kolísání napětí v síti. Pokud je napětí na kritické hranici, intenzita zátěže akumulátoru neustále kolísá, čímž je nutné jeho soustavné dobíjení. Toto se týká zejména starších modelů, avšak ty z novější generace mají v sobě ještě jeden speciální obvod, který dokáže napětí v síti při poklesu znásobit, čímž se sníží opotřebení akumulátoru.

Online UPS

Záložní zdroje s online technologií patří k nejdokonalejším a mají široké možnosti nasazení. Využívají se v datových centrech a při životně důležitých aplikacích, zvláště mají využití s ​​citlivými přístroji ve zdravotnictví nebo průmyslu. Jde o nejpokročilejší typ UPS, který má topologii s dvojitou konverzí a nepřetržitě monitoruje parametry síťového napájení a zároveň stabilizuje napětí i kmitočet.

Při online UPS je bateriový okruh trvale připojen k zálohovému výstupu UPS a v případě výpadku napájení se odběr energie nemusí přesměrovat, ale se pouze přeruší dobíjení baterií. Náběh takového záložního zdroje je okamžitý a přepnutí do záložního režimu a zpět se děje s nulovým zpožděním, a to bez jakékoliv změny proudu a napětí.

Online UPS systémy se proto používají pro činnosti serverů a zařízení, které jsou v kritickém provozu. Jelikož je celá zátěž připojena bezprostředně k měniči, ten zajistí napájení přímo z akumulátoru a po selhání veřejné napájecí sítě pokračuje napájení z akumulátoru jako dosud. Připojený počítač však obdrží signál o výpadku, aby bylo možné připravit vše potřebné. Tyto záložní zdroje mají vysokou pořizovací cenu.

Jaké parametry sledovat při výběru záložních zdrojů

Před koupí vhodného záložního zdroje sledujte jeho výkon, záložní dobu, výstupní zásuvky, komunikaci přes USB nebo LAN a jeho případné další dodatečné funkce. Nezapomeňte vybírat podle typu UPS, protože každé se liší svými funkcemi i využitím.

Výkon

Ať už vybíráte záložní zdroj do domácnosti nebo firmy, jeho výkon vybírejte vždy podle příkonu zařízení, které chcete k němu připojovat. Výkon UPS by tedy měl pokrýt celkový příkon všech připojených zařízení. Pro domácí počítač s běžným příslušenstvím, jako je např. webkamera, externí zvuková karta a podobně, bude postačující záložní zdroj s výkonem do 500 W. Pokud kupujete UPS do kanceláře nebo firmy, bude vhodné poohlédnout se po výkonnějších modelech.

Ovládání a LED kontrolky záložního zdroje

Pro správnou zátěž záložního zdroje je nutné spočítat celkové příkony všech zařízení, které chcete chránit. Příkon se definuje ve wattech (W) nebo VA a právě podle něj se určuje optimální výkon modelu UPS. Při výpočtu je třeba zohlednit náběhový příkon, protože při zapnutí zařízení je příkon obvykle větší než je jeho běžný provozní příkon. Nezapomeňte zohlednit ani případnou rezervu, která vám v budoucnu dovolí připojovat k záložnímu zdroji další zařízení.

Záložní doba

Záložní doba zdroje určuje dobu, po kterou bude vaše zařízení držet UPS pod proudem. Ta se obvykle odvíjí od kapacity akumulátoru. Jde o velmi podstatný parametr, protože určuje, jak dlouho potřebujete při výpadku elektřiny chránit připojené zařízení a udržet ho v provozu pro dokončení právě probíhající činnosti nebo pro jeho bezpečné vypnutí.

Pokud hledáte záložní zdroj pro domácí počítač, na němž se věnujete psaní dokumentů či zpracovávání fotografií, postačí vám záložní doba okolo 1 minuty. Za tento čas si dokážete uložit rozdělanou práci a bezpečně vypnout počítač. Pokud pracujete s větším množstvím programů současně a máte strach, že byste rozdělanou práci nestihli uložit, na trhu najdete záložní zdroje se záložní dobou až 10 minut.

Podle požadované doby zálohování vybírejte model UPS, který má dostatečné silné baterie, případně umožňuje přidávat i externí bateriové modely, které prodlouží dobu zálohování. Pro zařízení, které vyžadují kontinuální provoz, je však nutné dokoupit diesel generátor, doba zálohování se pak přizpůsobí na dobu přechodu na náhradní napájení z generátoru.

Výstupní zásuvky

Počet výstupních zásuvek byste měli sledovat v případě, pokud chcete k záložnímu zdroji připojit více zařízení. Některé UPS nabízejí až 10 zásuvek, ale nezapomeňte sledovat i jejich typ. Typ zásuvek vybírejte podle toho, jaké koncovky mají kabely vašich zařízení.

Většina UPS nabízí klasické evropské zásuvky. U některých záložních zdrojů se můžete setkat s rozšířenými možnostmi ochrany v podobě připojení přes USB port. Nechybí ochrana datové nebo mobilní sítě či další funkce. Pokud však potřebujete zapojit pouze počítač, postačí vám i zdroj s klasickými zásuvkami, vybírejte tedy podle toho, co se vám hodí.

Komunikace přes USB nebo LAN

Při domácích nebo levnějších UPS se na sledování stavu kondice záložního zdroje používá většinou připojení přes USB. Sleduje se tak stav baterií, kapacita baterií, aktuální režim, zatížení a podobně. Některé modely se přímo připojují do datové sítě pomocí LAN konektoru. To se často týká dražších modelů v základní nabídce, ale někdy je nutné dokoupit ho prostřednictvím rozšiřujícího modulu. Díky tomu je pak možné jednoduché sledování více záložních zdrojů z jedné aplikace současně. Komunikační port slouží i na to, aby UPS korektně vypnulo zařízení, které chrání.

Provedení a rozměry

Je dobré promyslet si, kam chcete záložní zdroj umístit a podle toho vybrat vhodnou velikost. Některé UPS jsou samostatně stojící věže, případně se umísťují naležato. Kromě toho přihlížejte i na možnosti montáže, zda se dá UPS namontovat pod stůl nebo na stěnu. Velikost UPS je ještě podstatnější u rackových záložních zdrojů, v tomto případě je třeba rozměr vybírat podle rackové skříně v serverovně.

Velikost UPS záložního zdroje

Dodatečné funkce

Záložní zdroje mohou nabízet mnoho dodatečných funkcí, ty se liší v závislosti na zvoleném modelu. Zmíníme si alespoň některé funkce navíc, se kterými se můžete při UPS setkat.

  • Úsporný režim – některé záložní zdroje disponují určitým počtem zásuvek, které mají označení ECO. Ty vám šetří elektrickou energii.
  • Vyměnitelná baterie – tyto UPS mají odstranitelný panel, díky čemuž snadno vyměníte baterii, a to i bez asistence odborníka. S výměnou si tak poradíte sami, čímž ušetříte peníze, které byste museli zaplatit servisnímu pracovníkovi.
  • Prodloužená záložní doba – některé záložní zdroje umožňují připojení externí baterie. Díky ní se zvýší záložní doba a vy získáte minuty navíc, během kterých můžete ochránit důležité údaje ve vašem PC.
  • Shutdown – vybrané modely záložních zdrojů podporují instalaci speciální aplikace. Ta běží na pozadí operačního systému podobně jako je tomu v případě antivirového systému. Pokud nedojde k včasnému obnovení dodávky elektrické energie, tato aplikace se postará o korektní vypnutí PC, děje se tak i v případě vaší nepřítomnosti.
  • Možnosti rozšiřitelnosti – pokud plánujete v budoucnu připojovat k UPS další zařízení, před koupí si zjistěte, zda vámi vybraný model umožňuje rozšíření o další výkonové moduly, případně rozšíření o bateriové moduly, díky kterým se prodlouží doba zálohování.

Typ UPS

Jak jsme zmínili při typech UPS, existují tři základní (offline, line-interactive a online), které se liší využitím i funkcemi. Podrobnosti naleznete v kapitole věnované typem záložních zdrojů, ale zde si shrneme alespoň podstatné rozdíly.

  • Offline UPS – jsou vhodné pro domácí počítače a sítě, mají záložní baterii a ochranu proti výkyvům. Zpravidla nedisponují ochranou proti nečekaným poklesem napětí ani ochranou proti přepětí. Nepřerušovaný proud poskytují jen některé modely.
  • Line-interactvie UPS – jsou ideální pro domácí počítače, pracovní stanice a sítě, kanceláře i menší firmy. Jsou vybaveny záložní baterií, ochranou proti výkyvům i ochranou proti nečekaným poklesům napětí. Některé modely mají ochranu proti přepětí a poskytují nepřerušovaný proud.
  • Online UPS – jsou vhodné pro velké firmy, které mají vysoké nároky, zdravotnictví nebo průmysl. Mají záložní baterii, ochranu proti výkyvům, ochranu proti nečekaným poklesem napětí i ochranu proti přepětí. Nechybí jim ani nepřerušovaný proud.

Na co všechno záložní zdroj slouží

Záložní zdroje můžete využívat v domácnostech, kancelářích, malých i velkých firmách, případně v datových centrech. Jsou součástí zdravotnických zařízení a firem působících v rozličném odvětví (průmyslu). Uplatnění najdou všude tam, kde chcete ochránit vaše elektronická zařízení a data, která v nich máte uloženy. Podíváme se blíže, co všechno dokáží záložní zdroje napájet.

  • Domácnost – doma můžete záložní zdroje využívat k osobním počítačům, kotlům, vodním čerpadlům, mrazničkám, k vytápění a osvětlení akvárií či ke klimatizaci. Vhodné jsou i na ventilační systémy, nouzové osvětlení, bezdrátový (Wi-Fi) internet, televizory, herní konzole nebo pro nabíjení mobilních telefonů a MP3 přehrávačů.
  • Kanceláře a firmy – v kancelářích či firmách najde záložní zdroj uplatnění na ochranu počítačů, pracovních stanic, monitorů s reproduktory, tiskáren, Wi-Fi routerů nebo pokladen. Oceníte ho také při zálohování na externí HDD disk, vypalování na CD/DVD, nouzovém osvětlení či multimediálním dávkovém zpracování.
  • Datová centra – v rámci datových center se počítá s bezchybnou funkčností zařízení, protože musí chránit servery, úložiště dat, routery a switche, síťovou infrastrukturu či přenosy citlivých dat. UPS má v tomto směru využití i na práci s databázemi, docházkovými systémy, případně s ventilačními systémy. Záložní zdroje se rovněž využívají v zdravotnických zařízeních a v nemocničních operačních sálech.

Samozřejmě, záložní zdroje mají mnohem širší využití, známe i záložní zdroje, které jsou vhodné ke kotli na topení, na oběhové čerpadlo, na krb a podobně či dokonce solární záložní zdroj.

Cena a oblíbené značky

Cena záložního zdroje závisí na konkrétním modelu, jeho výkonu a dalších přídavných funkcích. Nejlevnější záložní zdroje koupíte za přibližných 800 Kč, jde však o UPS od méně známých a zákazníky neověřených výrobců. Pokud chcete spolehlivý přístroj, který vám bude dlouhodobě sloužit, poohlédněte se po trošku dražších zařízeních.

Kvalitní záložní zdroj koupíte už od 1 200 Kč. V tomto případě jde o UPS s offline technologií. Takové UPS jsou vhodné pro domácnosti, kanceláře či menší firmy. O něco dražší jsou modely využívající line-interactive technologii a nejdražší disponují online technologií.

Mezi uživateli dominuje cenová kategorie od 1 200 do 7 500 Kč, kde si můžete vybírat z rozličných modelů od různých předních výrobců. Tato zařízení vám poskytnou výbornou ochranu, postačující dobu zálohování, spolehlivost i dlouhou životnost.

Cena nejdražších záložních zdrojů se může vyšplhat na několik desítek tisíc korun. V tomto případě se však jedná o vysoce profesionální zařízení, které jsou vhodné pro obrovské datová centra, nemocnice či všude tam, kde se pracuje s množstvím citlivých dat. Běžný uživatel by takové zařízení nevyužil a jeho vysoká investice by vyšla nazmar.

K oblíbeným a předním značkám záložních UPS zdrojů patří APC, Fortron, CyberPower, Kemot, Eaton, MHPower nebo Gembrid.

Nejčastěji kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Před koupí ideálního záložního zdroje se mnohým spotřebitelům vynořují v mysli různé otázky. Pokusíme se odpovědět alespoň na některé z nich.

Jaký záložní zdroj koupit?

Koupě záložního zdroje je subjektivním upřednostněním konkrétního uživatele, každému totiž vyhovuje něco jiného a každý chce k záložnímu zdroji připojovat rozdílné zařízení. Každopádně, při výběru vsaďte na osvědčené výrobce, kteří jsou zárukou kvality a spolehlivosti.

Kdy sáhnout po klasickém UPS?

Klasické UPS je vhodné do domácností a malých kanceláří. Takový záložní zdroj zvládne zapojení jen několika počítačů, ale využít jej můžete například i na připojení domácího hudebního studia. Do UPS připojíte také kameru, mikrofon či další příslušenství.

Kdy upřednostnit rackové UPS?

Rackové UPS si zvolte tehdy, pokud vlastníte servery nebo je plánujete vytvořit. Takový záložní zdroj je ideální pro větší firmy, jeho výhoda je zejména v tom, že všechny části sítě můžete snadno propojit přímo se záložním zdrojem.

Kolik vydrží záložní zdroj?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Doba zálohování každého modelu se liší v závislosti na tom, jaký má výkon, resp. se odvíjí od kapacity akumulátoru. Na záložní dobu mají vliv i zařízení, která jsou k UPS připojeny. Záložní dobu můžete prodloužit přidáním externích baterií, přičemž tuto možnost nenabízejí všechny modely UPS.

V čem je dražší přepěťová ochrana lepší?

Dražší přepěťové ochrany oproti těm levným nabízejí uživateli zpravidla něco navíc. Může to být například vypínač, který ušetří určité procento energie, dále je to více zásuvek, případně i vyšší kapacita rázové energie.

Co je přepětí?

Přepětí je druh napětí, které má větší frekvenci, než je obvyklé. Zvýšené napětí je nevhodné pro jakoukoli elektroniku, protože ji může poškozovat. Z tohoto důvodu je vhodné zakoupit si přepěťové ochrany, které slouží k ochraně elektroniky a v konečném důsledku ochrání i vás.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 10.11.2020
Datum poslední aktualizace: 12.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek