Nejlepší rázové utahováky 2024 – recenze, test, srovnání

Praktické ruční nářadí v dílně nikdy není na škodu. Zvláště, pokud šetří čas a usnadňuje práci. Rázový utahovák je přesně takovým nářadím. Utahování či povolování šroubů s jeho pomocí rozhodně není komplikací. Povolení šroubů na kolech auta nebo pevné upevnění šroubů při úpravě motorky. Pomoc takového nářadí odmítne opravdu málokdo. Proč se vyplatí mít rázový utahovák doma?

Jak vybrat rázový utahovák?

Rázový utahovák byl donedávna považován za výbavu profesionální dílny. Dnes už to neplatí tak úplně. Pokud se v dílně častěji setkáváte s povolováním šroubů, toto nářadí bude pro vás velmi vítanou pomocí. Pro domácí výměny kol, oprav na autě, ale i při běžné montáži můžete rázový utahovák pohodlně využít. Důležité je vědět, jaký typ utahováku vlastně potřebujete. Na výběr máte totiž z více typů a netřeba zapomínat ani na to, že rozhodují i ​​další technické parametry. Více se dozvíte v dalších odstavcích a připraven pro vás máme i podrobný test konkrétních modelů.

Nejlepší rázové utahováky

Názov Hodnotenie Detail
DeWALT DCF899P2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Güde ESS 350   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
DeWalt DCK211D2T   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bosch GDS 18V-1050 H   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Powerplus POWXB30050   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Rázové utahováky – recenze

Pokud jste se rozhodli pro koupi rázového utahováku, kromě parametrů byste si měli všímat i zkušenosti lidí s jednotlivými modely. Vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a připravili pro vás recenze. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Potřebuji doma rázový utahovák?

Odpověď na tuto otázku musí padnout už před samotným procesem výběru. Na první poslech se může jevit, že možná nejde právě o potřebné nářadí. Vězte však, že jeho služby využijete všude tam, kde se nacházejí šrouby. Své využití má především v rámci oprav aut či motorek, kde se typicky využívá při výměně kol, opravách podvozku, ale i při montáži nábytku, lešení či při různých opravách zahradní techniky (sekačka, kultivátor, rotavátor, traktor).

Šrouby dokážete povolit a utáhnout bez větší námahy. Nepotřebujete žádné speciální klíče ani nepotřebujete vyvíjet nadměrné úsilí, které může způsobit, že závit například utrhnete nebo poškodíte. Rázový utahovák se tedy vyplatí mít doma už jen z důvodu domácích oprav. Navíc, pokud patříte k mistrům, kteří rádi něco kutí nebo máte pocit, že se s činností šroubování a povolování šroubů budete setkávat častěji, rázem si uvědomíte, že rázový utahovák ve vaší dílně má rozhodně smysl.

Důležité parametry výběru

Pokud se již s určitostí rozhodnete, že se chcete stát majitelem rázového utahováku, na řadu přichází obeznámení se s důležitými parametry, které váš výběr mohou ve výrazné míře ovlivnit. Prvním a základním poznatkem, který při výběru musíte zvážit, je to, jaký druh utahováku si vyberete – elektrický, akumulátorový nebo pneumatický (profesionální). Následně na řadu přicházejí parametry, jako točivý moment, počet otáček za minutu, případně počet příklepů, hmotnost a tvar. S tím souvisí také ergonomie samotného nářadí. Rovněž může utahovák disponovat dalšími funkcemi.

  • Typy rázového utahováku
  • Výkon
  • Točivý moment a počet otáček
  • Počet rázů/příklepů
  • Hmotnost a ergonomie
  • Maximální průměr šroubu
  • Kapacita a výdrž baterie
  • Další vlastnosti a funkce
  • Cena a oblíbení výrobci

Typy rázových utahováků

Při pohledu na tento segment si určitě všimnete, že není utahovák jako utahovák. Důvod je prostý. Hlavní rozdíl je způsoben pohonem, který nářadí využívá. I na základě toho, jaké jsou vaše požadavky a potřeby, je nutné výběr této volbě přizpůsobit. Celkově známe čtyři typy utahováků, které v obchodech najdete.

Elektrický utahovák

V tomto případě je zřejmé, že pro svůj chod vyžaduje elektrický utahovák dostupný zdroj elektrické energie. Konkrétně musí být v zásuvce pod 230 V elektrickým napětím. Elektrické utahováky jsou cenově velmi výhodné, ale samozřejmě, daní je slabší komfort a ergonomie. Omezovat vás totiž může právě přívodní kabel. Navíc, pokud se potřebujete s utahovákem dostat na hůře dostupné místo, s touto alternativou to nepůjde. Výkonem však rozhodně nezaostávají a na trhu si najdou svou klientelu.

Montování postele s rázovým utahovákem

Akumulátorový utahovák

O jeho nesporné výhodě netřeba diskutovat. Doménou je především jeho výkonnost, jelikož díky akumulátorovému provozu je AKU utahovák praktický a se šrouby si poradí tam, kde ho je třeba. Neomezuje ho přitom žádný kabel. Pozor si však musíte dávat na kapacitu baterie a její výdrž. Zachránit vás vždy může náhradní akumulátor, aby vás utahovák nenechal ve štychu. Velmi dobře se s ním manipuluje, na druhou stranu, mnoho řemeslníků kritizuje u několika modelů nedostatečný výkon.

Pneumatický utahovák

Zvykne se mu říkat i kompresorový utahovák. A to proto, že tato skupina utahováků funguje na principu stlačeného vzduchu. Jejich výhodou je velmi vysoký výkon a schopnost povolit i pořádně připevněné šrouby. Využívají se především v autodílnách. Jejich výhodou je poměrně dobrá cenová dostupnost, ale samozřejmě, třeba je myslet na to, že bude vyžadovat více či méně stabilní místo, neboť kompresor je s utahovákem propojen hadicí, která do něj přivádí vzduch pod vysokým tlakem. Při práci může omezovat, ale v případě automechaniků jde často o první volbu. Rovněž je třeba, aby byl kompresor dostatečně výkonný a dokázal zajistit dostatečný objem vzduchu. Kompresor musí být rovněž připojen do elektrické sítě.

Hybridní utahovák

Posledním typem je hybridní utahovák. Ten zpravidla kombinuje dva způsoby pohonu. Nejčastějším je kombinace elektrického a akumulátorového. I takové řešení má své výhody, ale často jde o dražší alternativy. Na trhu existují i ​​praktické mini utahováky, které mají velmi kompaktní rozměry, ale také nižší výkon.

Výkon

Čím je výkon větší, tím lépe. To v tomto případě platí do puntíku. Nejvýkonnější v kategorii utahováků jsou bez pochyby pneumatické utahováky. V případě výkonu však nejde o nejdůležitější parametr, velkou roli hraje i točivý moment, počet otáček či příklepů. Výkon však především v případě elektrických utahováků definuje, jakou zátěž nářadí zvládne. Pro běžné účely hledejte hobby až poloprofesionální utahováky s výkonem mezi 0,25 až 0,40 kW. Méně výkonné utahováky příliš praktické nejsou. Pokud budete hledat výkonnější utahováky, sáhnete po takovém, jehož výkon je více než 0,6 kW.

Točivý moment a počet otáček

Jedním z hlavních parametrů je právě točivý moment. Ten má totiž vliv na to, co utahovák dokáže a jako velmi efektivní při práci dokáže být. Netýká se to jen utahování šroubů, ale rovněž jejich povolování. Točivý moment se udává v newtonmetrech a čím je tato hodnota vyšší, tím efektivnější model je. Běžný hobby utahovák s hodnotou 150 až 200 Nm toho přehnaně mnoho nezvládne. Jde spíše o nářadí určené pro vskutku nenáročné činnosti. Doporučujeme vám sáhnout po modelech s točivým momentem 300 Nm, ať máte jistotu, že si opravdu s něčím utahovák pořadí. Ještě lépe uděláte, pokud bude hodnota na úrovni 500 až 600 Nm. Pochopitelně, profesionální modely disponují točivým momentem přes 1 000 Nm.

Výkonný pneumatický utahovák do autodílny

Počet otáček za minutu je v tomto případě sekundárním parametrem. Točivý moment v zásadě definuje i tento parametr. Počet otáček informuje uživatele o tom, jak rychle, resp. za jaký čas dokáže utahovák činnost vykonat. Nedefinuje sílu či schopnost šroub povolit nebo utáhnout.

Počet rázů-příklepů

Tento parametr udáváme samostatně, protože se často uživatelům plete právě s počtem otáček. Vězte však, že jde o rozdílné technické parametry. Příklep – rázy jsou v zásadě něco jako funkce příklepu při vrtačce. Rázy v případě utahováku způsobují chvění šroubu, což zajišťuje lepší povolení v závitu, ale i jeho utažení. Výrazně tak napomáhají zvyšovat efektivitu utahováku. Standardně se počet příklepů za minutu pohybuje na hranici okolo 2 000 až 4 000 za jednu minutu.

Hmotnost a ergonomie

Každé nářadí, které při práci držíte v ruce, je zátěží. Proto je nepochybně výhodou, pokud je jeho hmotnost co možná nejnižší. Především, pokud je utahovák vaším denním pracovním nástrojem, tehdy opravdu oceníte, pokud má toto nářadí co nejmenší rozměry a je co možná nejlehčí.

Paradoxně, nevýhodou akumulátorových utahováků je právě jejich hmotnost. AKU utahovák má totiž integrovanou baterii, bez které toho hodně neudělá. Lehčí jsou elektrické a pneumatické akumulátory, které však pro svůj chod potřebují elektrickou síť.

Některé elektrické akumulátory, ale také s výjimkou určitých AKU utahováků, se hmotnostně pohybují na úrovni kolem 1,5 až 2 kg. Co je v tomto ohledu skvělý parametr. V průměru se však mnohé modely přehoupnou přes hranici 2 kg a některé se šplhají i na 3 kg.

Důležitou roli tedy hraje i ergonomie. V zásadě je to jednoduché. Utahováky mají tvar pistole a je podstatné, aby se v ruce dobře držely. Není proto na škodu, pokud je rukojeť dobře tvarovaná, lépe řečeno, pokud je rukojeť ergonomická. Často bývá potažena pogumovanou nebo silikonovou vrstvou, aby při práce neklouzala. Ergonomii v případě elektrických a pneumatických zařízení ovlivňuje i přívodní kabel či vzduchová – tlaková hadice.

Maximální průměr šroubu

Tento parametr je možno nenápadný, ale je třeba si ho všímat. S jakými velkými šrouby plánujete pracovat? Průměr šroubů může být různý a tomu je třeba přizpůsobit i volbu utahováku. Označení maximálního průměru šroubu (M), se kterým si utahovák dokáže poradit, by měl povinně uvádět každý výrobce. Maximální průměr šroubu může být 15, 18 či 20 mm a klidně i více. Výrobce často definuje i rozpětí průměru šroubů. Tehdy vždy dbejte na to, abyste nepoužívali utahovák na menší či větší šrouby.

Pneumatický utahovák pro automechaniky

Kapacita a výdrž baterie

Tento parametr se týká výhradně AKU utahováků, které disponují integrovanou baterií. Nejčastěji jde o lithium-iontovou baterii Li-ion. Ve většině případů je vždy výhodou, pokud je kapacita baterie co možná největší. Počítejte však s tím, že s rostoucí kapacitou baterie roste i hmotnost. Proto vám doporučujeme, abyste se porozhlédli po lehčích modelech a možná i s poloviční kapacitou, ale baterie si pořiďte dvě.

Výdrž baterie utahováku se v průměru pohybuje od 60 do 120 minut. Délka nabíjení je v průměru 45 až 90 minut. Tuto hodnotu vždy uvádí výrobce. Pokud je výdrž baterie na úrovni jedné hodiny, je to ideální. Hmotnost baterie je tehdy obvykle únosná a pokud máte v záloze i druhou, nemusíte se obávat, že by vás při práci zradil právě tento parametr výdrže.

Další vlastnosti a funkce

  • Kufřík – třeba ocenit výrobce, kteří dodávají své zařízení právě v praktických přenosných kufřících. Kufr totiž poslouží nejen jako úložný prostor v případě potřeby manipulace s utahovákem, ale ho zároveň chrání a není problém s jeho uskladněním.
  • Zpětný chod – ačkoli je hlavním úkolem utahováku šrouby především utahovat, vězte, že šrouby budete chtít i povolit. Proto je nezbytné, aby utahovák disponoval levým i pravým chodem.
  • Regulace otáček – maximální otáčky jsou ne vždy potřeba, proto je výhodou, pokud utahovák disponuje možností přepínání stupňů otáček. Počet otáček za minutu je při prvním stupni nižší a naopak na druhém stupni počet otáček stoupá. Závisí také na tom, jak moc chcete šroub zatáhnout nebo naopak povolit.
  • LED osvětlení – velmi jednoduchá funkce, která si nečekaně může najít své využití. Při práci v tmavém prostoru jistě oceníte, pokud vám praktická LED dioda posvítí na šroub, který chcete povolit. Například na podvozku auta.
  • Indikátor stavu baterie – AKU utahovákům by tato funkce chybět rozhodně neměla. Informace o tom, v jakém stavu je váš akumulátor při práci, je velmi podstatná. Tehdy víte, že baterii třeba dát znovu nabít nebo vyměnit za druhou.
  • Náhradní akumulátor – obrovskou výhodou je, pokud výrobce v balení dodává náhradní akumulátor. Ušetří vám tak čas a peníze, abyste nemuseli shánět náhradní akumulátor konkrétně pro váš model.
  • Nabíječka – ta by měla být součástí každé dodávky v případě, že jde o akumulátorový utahovák.
  • Nástavce (bity) – bez toho to nepůjde. Průměry i typy šroubů se liší a je skvělé, pokud výrobce myslí i na to, že narazit můžete na atypické druhy šroubů – závitů. Proto v kufříku dodává nástavce, bity, hlavice či ořechy. Rázový utahovák tak využijete mnohem efektivněji. Nástavce mohou mít různý průměr. Pozor však, aby nástavce nebyly z tzv. bláta, měkkého kovu, který se za každých okolností ohýbá a veruže, hodně vám takové příslušenství nepomůže.

Cena a oblíbení výrobci

Kolik za kvalitní utahovák zaplatíte? Nebojte se, rázový utahovák není zrovna zařízením, které by zruinovalo váš rozpočet. Samozřejmě, otázkou je, jaké jsou vaše potřeby a požadavky. Pokud pracujete s takovým nářadím příležitostně, není nezbytné, abyste si obstarávat profesionální model. Natrefit můžete i na kvalitní hobby nebo poloprofesionální utahováky.

Řádově se cena hobby utahováků může pohybovat na úrovni 1 500 Kč. Levnější jsou už přece jen kvalitativní úrovní níže. Pokud se zaměříme na poloprofesionální nářadí, zaplatit můžete od 1 700 do 3 700 Kč. V našem pojetí pokud již investujete do rázového utahováku víc, žádáte si utahovák, který budete využívat při vaší řemeslné činnosti. V takovém případě se budete pohybovat v rozmezí od 5 000 do 12 500 Kč. Nejednou si připlatíte i za značku.

A kteří populární výrobci nabízejí nejvyšší kvalitu? V zásadě jde o dobře známé značky. Velmi dobrou kvality nabízejí značky, jako Makita, Bosch, Güde či Narex. Rázový utahovák Milwaukee nebo rázový utahovák DeWalt patří mezi absolutní špičku. Cenově dostupné jsou například rázové utahováky značky Extol nebo Parkside.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O rázový utahovácích jsme vám prozradili už téměř všechno. Poslední doplňující informace souvisí s častými otázkami spotřebitelů.

Jaké jsou nejlevnější rázové utahováky?

Nejlevnější rázové utahováky koupíte už okolo 900 korun. Rozhodně se však nemůžeme bavit o dlouhodobém řešení pro zkušeného řemeslníka. S takovým utahovákem kolo na autě vyměníte jen těžko. Jde obvykle o méně kvalitní materiály a také s nízkým výkonem. Často natrefíte na tzv. mini rázové utahováky.

Vyžadují rázové utahováky údržbu a servis?

Ne nutně. Rázové utahováky jsou na údržbu absolutně nenáročné. Pokud však chcete mít jistotu, že v případě poruchy či poškození se dostanete k náhradním dílům a dokonce budete mít k dispozici servis, zaměřte se na etablované značky, které na trhu jsou. V případě levnějších hobby modelů se servisními službami příliš nepočítejte.

Je pneumatický rázový utahovák nejvýkonnější?

Ano, je. Kompresorový nebo pneumatický rázový utahovák využívá jako zdroj své síly stlačený vzduch, který mu dodává kompresor pod vysokým tlakem. Ten je zapojen v elektrické síti. Následně za pomoci tlakové – vzduchové hadice je natištěn do zařízení vzduch, kterým se produkuje výkon, točivý moment a otáčky. Takové modely často přesahují točivý moment přes 800 až 1 200 Nm. V případě pneumatických utahováků počítejte i s většími vibracemi.

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 18.11.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek