Nejlepší horské slunce, infralampy 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Bojíte se, když slyšíte slovní spojení infračervené záření nebo UV záření? Některé druhy elektromagnetického záření nám nemusí škodit, ale naopak mohou být zdraví prospěšné. Využívají je infralampy, biolampy a horské slunce, které vám dokáží pomoci při některých zdravotních potížích.

Jak vybrat infralampy

Podívali jsme se na tato zařízení zblízka a poradíme vám, jak si jedno z nich vybrat. Také vám představíme vybrané modely.

Nejlepší infralampy, biolampy, horská slunce

Názov Hodnotenie Detail
Efbe-Schott GB836C N   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mericare AK-2012-R   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Beurer IL 50   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Beurer IL 60   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Beurer IL 11   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Infralampy, biolampy, horská slunce – recenze

Infralampa, biolampa nebo horské slunce – přesto, že se mohou zdát tyto názvy podobné, jde o rozdílné produkty. Každá z lamp používá jiné záření, je tedy vhodná na něco jiného. V našich recenzích se dozvíte více o jednotlivých modelech.

Není lampa jako lampa

Tzv. infralampa, nazývaná také solux generuje pomocí infražárovky či infrazářiče infračervené záření, které proniká do podkožních vrstev, kde vyvolává teplo. Dokáže tedy zvýšit prokrvení konkrétního místa, čímž zmírní bolest, pomůže při hojení ran nebo poúrazových stavech, uvolní ztuhlé svaly a podpoří imunitní systém.

Infračervené záření je neviditelné a absolutně bezpečné, tímto způsobem se šíří teplo např. i ze slunce a částečně i z radiátorů a topných těles (tzv. sálání).

Biolampa, na rozdíl od infralampy, nevyužívá infračervené záření, ale speciálně upravené polarizované světlo různých barev, a tedy i různých vlnových délek. To proniká 4,5 – 6 cm pod kůži a jeho vlivem se zvyšuje teplota tkání, přičemž dochází k aktivaci biochemických reakcí v tkáních.

Léčba pomocí biolampy

Léčba tímto světlem podporuje regenerační schopnost organismu a využívá se v rehabilitaci po úrazech a operacích, v revmatologii na zmírnění bolesti, v dermatologii na pomocnou léčbu kožních onemocnění či v kosmetice. Toto polarizované světlo nemá žádné vedlejší účinky.

Horské slunce znáte z minulosti a přestože s rozšířením levných solárií ztratily na popularitě, stále se vyrábějí. Jde o zařízení, které jsou zdrojem UVA záření s malou dávkou UVB složky, což je ideální kombinace pro dosažení rychlého opálení. Kromě toho však horské slunce pomáhá v pokožce vytvářet vitamin D, zesiluje svalovou výkonnost, urychluje hojení ran, popálenin či kožních chorob a likviduje bakterie.

Jaký výkon zvolit

Zdrojem záření v ručních infralampách jsou zpravidla infražárovky s výkonem 100 – 150 W. Výhodou je, že jsou ve většině případů vyměnitelné, takže pokud se porouchají, nemusíte kupovat novou infralampu. Uvedený výkon je dostatečný pro lokální ošetření bolavého kloubu či malého svalu. Jestli chcete infralampou zasáhnout velké svalové skupiny, jako např. hrudník, záda či stehno, vyberte si model s větším výkonem. Silnější infralampy však často nejsou až tak mobilní a zářič mají zpravidla napevno zabudovaný. Jejich výkon se pohybuje okolo 300 W.

Použití infralampy k léčbě zad

V horských sluncích se UV záření vytváří nejčastěji v zářivkových trubicích. Vypadají jako klasické "neonky", produkují však minimum viditelného světla. Celkový výkon konkrétního modelu závisí obvykle na počtu těchto trubic – nejčastěji se pohybuje v rozmezí 70 – 400 W. Čím je horské slunce silnější, tím větší plochu dokáže zasáhnout a tím je jeho účinek výraznější.

Při biolampách výrobci často výkon neudávají, neboť tento parametr není podstatný.

Bezpečnost na prvním místě

Horské slunce není vhodné pro každého, neměli byste jej používat pokud máte nejbledší typ pokožky a v létě namísto opálení pokaždé skončíte se zarudlou pokožkou. Samozřejmě, UV záření je škodlivé pro oči, proto výrobci k horským sluncím přibalují ochranné brýle. Bez nich horské slunce v žádném případě nepoužívejte.

Horské slunce na opalování

Biolampy jsou obecně bezpečné, neměli byste je však používat při epilepsii, v první polovině těhotenství na břicho, pokud podstupujete léčbu zhoubných nádorů, na pooperační jizvy, akutní infekce či štítnou žlázu. S biolampou si nikdy nesviťte do otevřených očí.

Infralampy jsou také bezpečné, ani do nich byste se však zbytečně neměli dívat a měli byste také dodržet minimální doporučenou vzdálenost od pokožky (závisí na výkonu infralampy a výrobce ji obyčejně specifikuje v návodu k použití).

Při používání těchto zařízení nezapomeňte dodržovat i základní bezpečnostní pokyny. Nepoužívejte je ve vlhkých prostorech (např. koupelna či okolí bazénu), většina z nich na to není určena. Při provozu ani několik minut po vypnutí se jich nedotýkejte – mohli byste se popálit. Dejte si také pozor na použití při různých chronických onemocněních nebo po vážných úrazech či operacích. Vždy je nejrozumnější konzultovat použití infralampy, biolampy či horského slunce s lékařem.

Použití infralampy na ošetření pleti

Další parametry a funkce infralampy, biolamp a horských sluncí

  • Napájení – většina infralamp, biolamp a horských sluncí je vzhledem na svůj vysoký výkon napájena z klasické 230 V zásuvky. Výhodou je, pokud má zařízení odnímatelný napájecí kabel, který při používání a přenášení nepřekáží.
  • Polohování – dobrá infralampa, biolampa nebo horské slunce by mělo být polohovatelné (kromě ručních přístrojů), abyste záření dokázali namířit správným směrem (např. pokud sedíte či ležíte). K některým výrobci dodávají stojany jako zvláštní příslušenství.
  • Hlučnost – některé výkonné infralampy nebo horská slunce jsou vybaveny chladicími ventilátory, které udrží zdroj infra či UV záření dostatečně chladný, aby se nepřehřál a nepoškodil zařízení. Ventilátory jsou však zpravidla zdrojem hlučnosti, která na vás nemusí působit vždy příjemně.
  • Časovač – umožní vám nastavit čas, po kterém se zařízení automaticky vypne. Při infralampách a biolampách je to obvykle do 15 min., při horských sluncích i do půl hodiny. Časovač může být nastavitelný tlačítky či otočným ovladačem.
  • Displej – najdete jej pouze na dražších modelech infralamp, biolamp či horských sluncí. Zobrazuje zbývající čas, zvolený výkon či jiné provozní stavy.
  • Ochrana proti přehřátí – má formu tepelné pojistky, která zařízení vypne např. pokud ho omylem zakryjete a prohřeje se. Zabrání tím požáru.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Infralampa vám může pomoci s různými zdravotními problémy – zmírnit bolest, hojit rány či nabudit imunitní systém. Na co se při výběru zaměřit, jsme vám už prozradili. Není to však všechno, oč je třeba ještě před koupí přístroje zajímat. Důležité je i jeho praktické použití. Na nejčastější otázky o infralampy jsme se rozhodli odpovědět.

Za jak rychle pocítím první účinky?

Co se úlevy od bolesti týče, účinky byste měli pocítit okamžitě. Při pravidelném používání lampy se do 1-2 týdnů zlepší vaše pokožka a bude vypadat zdravěji. Po 2-6 týdnech bude působit hladší a jemnější. Cca po 4 měsících se příznivě projeví i její účinek na vrásky.

Jaké jsou zásady používání infralampy?

Neměli byste se přehnaně vystavovat infračerveným paprskům. Nadměrné používání lampy totiž může vyvolat bolesti hlavy a únavu. Během používání infralampy si třeba chránit oči – buď pomocí ochranných brýlí, nebo třeba mít oči zavřené. Aby byla léčba efektivní, musíte dodržovat správnou vzdálenost (více info v návodu k použití). Na pokožku si neaplikujte žádné olejíčky ani mastičky. Povrchu lampy se během používání nedotýkejte, mohli byste se popálit.

Mohu infralampy používat i během těhotenství?

Infralampa je bezpečná i během těhotenství. Žádné vedlejší účinky nezpůsobuje, proto se nemusíte obávat např. nahřívání zad či nohou.

Vaše hodnocení:
(87.4%)
Datum publikování: 29.09.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek