Nejlepší fotbalové míče 2024 – recenze, test, srovnání

Výběr fotbalového míče se může zdát jednoduchý, ale každý má svá specifika. Před koupí je důležité sledovat několik parametrů. Pokud sáhnete po správném míči, odměnou vám bude lepší pocit ze samotné hry.

Jak vybrat fotbalový míč

Laikům nebo lidem, kteří s fotbalem jen začínají, se mohou zdát všechny míče stejné. Toto je však omyl. Míče se vyrábějí v různých velikostech, jsou vhodné pro využití na rozdílném povrchu či zhotovené z odlišně odolných materiálů. Poradíme vám, jak vybrat správný fotbalový míč a co při výběru sledovat.

Nejlepší fotbalové míče

Názov Hodnotenie Detail
Puma Icon   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Select FB Game CZ   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Quick Sport Retro 5   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
adidas Al Rihla League   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nike Flight   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší futsalové míče

Názov Hodnotenie Detail
Select Futsal Super   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Puma Futsal 1 FIFA   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Penalty MAX 400 Term   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Imviso FS900   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Nike Pro vel. 4   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Fotbalové míče – recenze

Abyste se při výběru vhodného fotbalového míče snadněji zorientovali, vybrali jsme pro vás pár modelů. Ve výběru nechybí ani futsalový míč a ke každému produktu uvádíme jeho plusy i mínusy. Který z uvedených míčů vás nejvíce zaujal?

Jak vybrat fotbalový míč

Na trhu existuje několik druhů míčů, které jsou určeny na fotbal. Setkat se můžete s dětskými míči, také s těmi, které jsou ideální pro příležitostné nebo rekreační hráče. Samozřejmostí jsou profesionální tréninkové a zápasové míče, které se vyznačují prémiovou kvalitou i odolností. Na výběr máte z několika velikostí, značek i barevných provedení. Na co se tedy před koupí míče zaměřit?

Velikost fotbalového míče

Při výběru fotbalového míče byste se nejprve měli zaměřit na jeho velikost. Existují tři základní velikosti a každá z nich je vhodná pro jinou věkovou kategorii.

  • Velikost 5 – jde o nejpoužívanější typ míče. Fotbal s ním hrají starší žáci a dospělí. Přestože je velikost míče pro starší žáky i dospělé stejná, žáci mají míče zpravidla odlehčené. Míč číslo 5 má obvod 68 až 70 centimetrů a hmotnost od 410 do 450 gramů. Odlehčená verze je vhodná pro děti od 12 let a dorost.
  • Velikost 4 – je menší míč, který se používá od starších přípravek po mladší žáky, ideální je pro věk od 9 do 12 let. Tento fotbalový míč má velikost 63,5 až 66 centimetrů a jeho hmotnost je od 350 do 390 gramů.
  • Velikost 3 – jde o nejmenší fotbalový míč, kterou využívají v mladších přípravkách na trénování i samotné zápasy. Tento míč se doporučuje pro děti od 4 do 8 let. Rozměr míče je 59 až 61 centimetrů a jeho váha se pohybuje od 290 do 340 gramů.

Na trhu se můžete setkat také s velikostí mini. Tento míč však není primárně určen na hru, poslouží spíše pro zábavu, případně na reklamní účely.

Velikost fotbalového míče

Správná velikost a váha míče by se neměli podceňovat, protože odlehčené míče mladší žáci snadněji kontrolují a zejména si při kopech natolik nezatěžují nohy a klouby. Děti si díky správně zvolenému míči snadněji osvojí technické i koordinační dovednosti. Vhodným míčem také předejdete častým zraněním, které vznikají z namožení, protože dětský pohybový aparát není zvyklý na takovou zátěž, jakou snese tělo dospělého sportovce.

Velikost míče by měla být viditelně označena na vrchní vrstvě pláště míče, proto byste s jejím výběrem neměli mít problém.

Velikost míče na futsal

Na velikost si dejte pozor v případě, pokud hledáte míč na futsal. Zde je jiné číslování, tak ať vás to nezmýlí. Futsalový míč pro dospělé má velikost 4. Juniorské futsalové míče mohou mít velikosti 0, 1 a 2. Futsalové míče se kromě velikosti liší i vlastnostmi, jsou provedeny tak, aby měly menší odskok.

Povrch hrací plochy

Při výběru míče je nutné se zamyslet i nad povrchem, na kterém budete nejčastěji vámi zvolený míč využívat. Každý míč má totiž jiný stupeň odolnosti vůči hrací ploše, na které je používán.

Na trhu existují i ​​specializované míče pro různé druhy fotbalu. Například pro plážový fotbal, při kterém má míč měkčí povrch, aby se do nej lehce kopalo i naboso. Setkáte se také s halovým fotbalovým míčem, který je přizpůsoben povrchu v hale a označuje se jako futsalový míč, jehož předností je menší odskok. Jak tedy vybírat podle povrchu?

Při rekreačním hraní na trávě nebo písku vám postačí běžně odolný míč. Na takovém povrchu budete potřebovat pohodlný a lehčí míč, který vám nebude způsobovat bolest ani při kopání bosou nohou.

Při trénování na trávě můžete sáhnout po takzvaném úvodním míči, který má vyšší odolnost, udrží si svůj tvar i po delším hraní a bude mít kvalitní odraz během hry.

Na škváru, beton, asfalt či jakýkoli jiný tvrdý povrch je nejideálnější speciální míč z kvalitních materiálů, která má vysoce odolný vnější plášť.

Bílý futsalový míč

Fotbalový míč, který vydrží velkou a častou zátěž během tréninků je nejčastěji vyráběn TPUF technologií. Díky ní je míč odolný proti oděru i na tvrdších hracích površích. Přestože je míč odolný, zároveň působí na dotek měkce a k jeho výhodám patří i pružnost.

Při výběru stejně zvažte, zda budete hrávat jen za suchého nebo i deštivého počasí. Pokud plánujete hrát jen při pěkném suchém počasí, postačí vám kožený míč, ale pro hru ve vlhkém počasí a na mokrém povrchu je ideálnější míč s povrchem ze syntetického materiálu.

Materiál fotbalového míče

Neméně důležitým parametrem při výběru fotbalového míče je materiál, ze kterého je míč vyroben. Jednotlivé části míče určují jeho celkové vlastnosti, které využijete při hře. Každý míč se skládá ze tří základních částí, ke kterým patří duše, výstelka a vrchní vrstva.

Duše je uvnitř míče a udává jeho správný tvar i pohyb. Vyrobená může být ze syntetického materiálu, nejčastěji se setkáte s butylem nebo z přírodního materiálu, kde výrobci sahají po latexu.

Butyl se zpravidla používá v levnějších míčích a k jeho výhodám patří, že udrží déle vzduch než latexová duše. Jak již správně tušíte, latexovou duši je třeba častěji dohušťovat. Má však mnohem větší elasticitu a také lepší odrazové vlastnosti oproti butylu. Latexové duše se proto používají v profesionálních fotbalových míčích, díky kterým má míč nejlepší vlastnosti pro hru.

Výstelka je umístěna mezi duší a vrchní vrstvou. K často používaným materiálům patří polyester. Platí, že čím více vrstev výstelky míč má, tím lépe. Nakolik míč musí mít pravidly definovanou velikost, tloušťka i počet vrstev je limitován. Někteří výrobci to řeší silnější vrstvou polyuretanu v povrchové části míče. Míč s více vrstvami výstelky se považuje za kvalitnější.

Při výrobě fotbalových míčů lze použít i pěna. Výrobci ji zvyknou přidávat jako extra vrstvu výstelky, čímž se míč jeví jako měkčí. Pružnost pěny má však i své nevýhody, ke kterým patří, že při kopnutí se pěna dočasně přesune z místa kopu do jiných částí míče, čímž se mění její letové vlastnosti. K mínusům pěnové vrstvy také patří, že absorbuje vodu a tím dělá míč těžší.

Vrchní vrstva se už při současných míčích jen zřídka vyrábí z pravé kůže, protože ta nasakuje vodu. Nejčastěji se setkáte se syntetickými materiály, které lépe odolávají vodě. Kvalitnější míče určené pro profesionální použití mají povrch vyrobený z polyuretanu, levnější zas z polyvinylchloridu (PVC).

Černobílý dětský fotbalový míč

Polyuretanové míče se vyznačují větší měkkostí a mají lepší hrací vlastnosti. Také je méně ovlivňuje chlad než PVC míče. I mezi míči vyrobenými z polyuretanu jsou rozdíly, ale čím je polyuretanová vrstva tlustší, tím se míč považuje za kvalitnější.

To, jak se míč pohybuje ve vzduchu a jak ho má hráč pod kontrolou, určuje počet panelů. Klasicky se míč skládá z 32 panelů, kde je 20 šestiúhelných a 12 pětiúhelných panelů. Míč s menším počtem panelů je rychlejší a více aerodynamický. Takový míč se používá v profesionálních ligách. Na druhé straně míč s více panely dává hráčům větší kontrolu nad ní.

Co se týče zpracování míče, můžete se setkat s ručním šitím, strojovým šitím nebo termo (tepelnou) vazbou. Míč se strojovým šitím je vhodný pro začátečníky a příležitostné hráče. Pro pravidelné hráče a na tréninky je vhodnější míč s ručním šitím. Míč, jehož odolnost je podtržena termo vazbou, je ideální pro profesionální využití.

Výběr míče podle účelu

Fotbalový míč můžete vybírat i podle účelu. Zde se míč rozděluje na běžné použití, například hraní fotbalu na sídlištích, v školách nebo kdekoliv jinde v rámci vašeho volného času. Dále známe tréninkové fotbalové míče a míče zápasové.

  • Míč na běžné použití – ocení ho takzvaní víkendoví fotbalisté nebo ti, kteří si fotbal rádi zahrají jen občas. Pokud hrajete zejména pro zábavu, kvalita míče pro vás není nejpodstatnějším parametrem. Pokud však chcete, aby vám míč vydržel co nejdéle, je vhodné sáhnout po kvalitnějším míči. Takový míč získáte za méně než 250 Kč.
  • Tréninkový fotbalový míč – jak vyplývá z jeho pojmenování, je určen pro trénink a jeho vlastnosti se přibližují k profesionálním zápasovým míčům. Tréninkový míč však nemusí splňovat přísné parametry jako zápasový míč. Kvalitní tréninkové míče mají certifikát FIFA a seženete je za přijatelné ceny kolem 750 Kč.
  • Fotbalové míče zápasové – jsou určeny pro profesionální použití na zápasech. Musí splňovat přísná kritéria, která vydávají fotbalové svazy či asociace a jsou podřízeny mezinárodním fotbalovým standardům. Kvalitní zápasové míče mají certifikát FIFA a jejich cena se pohybuje nad hranicí 2 500 Kč.

Certifikát míče

Kvalitní fotbalový míč můžete vybírat i na základě jeho certifikátu FIFA. Míče, s nimiž se hrají evropské poháry, případně mistrovství světa, musí projít náročným testem, který prověří jejich odolnost i další parametry. Certifikát mezinárodní fotbalové asociace FIFA získají pouze ty míče, které úspěšně projdou testem, který sestává z několika kol.

Fotbalový míč s certifikátem

Test sestává z různých zkoušek a míče mohou získat dva druhy známek kvality. Pokud míč projde šesti koly testu, získá certifikát FIFA Quality. S takovým míčem odehrajete kvalitní fotbalový zápas. Existuje však i přísnější test, který má až sedm kol, po úspěšném absolvování takového testu získává míč certifikát FIFA Quality Pro. Tento certifikát dostanou jen ty nejkvalitnější míče, které jsou vhodné pro zápasy na nejvyšší úrovni.

Kvalitní fotbalový míč by si měl i po několika zápasech nebo trénincích udržet svůj tvar a zachovat svou barvu. Rovněž by neměl být příliš poškoze na povrchu, to však samozřejmě závisí na drsnosti povrchu, na kterém s míčem hrajete.

Výběr míče podle ceny

Fotbalový míč můžete vybírat i podle ceny. Zpravidla platí, že čím vyšší cena, tím kvalitnější míč, na který byly při výrobě použity kvalitnější a odolnější materiály či technologie zpracování. Cena však nemusí být nejdůležitějším měřítkem, protože i za přijatelné ceny sežene na trhu kvalitní fotbalové míče, které jsou dostatečné pro příjemnou rekreační fotbalovou hru nebo trénink.

Rozdíl mezi fotbalovým a futsalovým míčem

Běžný fotbalový míč je primárně určen na trávník, případně na další vnější povrchy, jakými je například škvára. Pokud hrajete fotbal v hale, tělocvičně nebo na umělém povrchu venku, je pro vás vhodnější specifický druh fotbalového míče. Takový míč se nazývá futsalový a je určen pro sálový fotbal. Jaký je tedy rozdíl mezi fotbalovým a futsalovým míčem?

Klasický fotbalový míč není příliš vhodný pro fotbal hraný v halách nebo na tvrdých umělých vnějších površích. Důvodem je, že takový míč je příliš velký a zejména má vyšší odskok. Přestože si s ním v případě nouze zahrajete i v hale, nebudete mít ze hry požitek a pocítíte jeho limity.

Pro sálový fotbal, čili futsal, se vyrábějí speciální míče. Futsalové míče mají menší velikost a při jejich výrobě se používají speciální měkké materiály, které jsou určeny pro tvrdé halové povrchy nebo na umělou trávu. Umělému vnějšímu povrchu se někdy říká i koberec, protože jde o povrch s krátkými vlákny, které ho připomínají. Takový povrch se běžně využívá na školních hřištích, ale při některých hřištích se můžete setkat i s kvalitnější umělou trávou, která má dlouhá vlákna a kopíruje přírodní trávu. Pozor, na umělou trávu věrně kopírující přírodní trávu použijte klasický fotbalový míč.

Profesionální fotbalový míč stojí více než 2 500 Kč

Futsalové míče se vyznačují výrazným barevným provedením, aby je hráči v halách dostatečně rozeznali a lépe na ně viděli. Podstatným rozdílem mezi fotbalovým a futsalovým míčem je váha. Futsalový míč je totiž kvůli technologickému provedení o něco těžší a díky tomu má i nižší odskok. Právě nižší odskok je při hře v hale rozhodujícím. Klasické fotbalové míče se v halách špatně zpracovávají, protože více skáčou a pak se s takovými míči i hůř nahrává spoluhráčům. Jak jsme již naznačili výše v článku, dalším rozdílem je označení velikosti. Běžný fotbalový míč pro dospělé a starší žáky má velikostní označení číslo 5, naproti tomu futsalový míč pro stejnou věkovou kategorii má velikost číslo 4.

Futsalové míče si můžete pořídit za přijatelné ceny a pokud hrajete jen pro zábavu, klidně sáhněte po levnějších variantách. Tyto varianty jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů, a proto mají i kratší životnost, ale při občasném hraní něco vydrží. Pokud chcete kvalitu, vybírejte si značkové míče, které stojí od 500 do 2 200 Kč. K oblíbeným a ověřeným značkám futsalových míčů patří modely Select, Adidas, Nike, Puma nebo Gala.

Oblíbení výrobci a ceny

Ceny fotbalových míčů se různí, záleží od výrobce, funkčnosti míče i od jejího využití. Nejlevnější míče jsou určeny dětem a rekreačním hráčům, o něco dražší jsou tréninkové míče a ty nejdražší jsou pro profesionály.

Nejlevnější fotbalový míč koupíte za necelých 50 Kč, v tomto případě jde o míč od neznámého výrobce, která je pryžový a nenabízí žádnou přidanou hodnotu. Využijí ho děti, které se nechtějí fotbalu věnovat, ale hledají míč jen na občasné zahrání si s kamarády. Životnost tohto míče bude vzhledem k jeho ceně i použitým materiálům minimální.

Ceny míčů, které jsou mezi běžnými uživateli oblíbené, začínají na částce okolo 200 a končí na 1 000 Kč. Zde najdete míče i známý světových značek. V obchodech můžete narazit i na fotbalové sety, ve kterých za zvýhodněnou cenu získáte více míčů. Nejčastěji je v dodávce pět nebo deset kusů.

K oblíbeným a nejvíce využívaným fotbalovým míčům patří značky Adidas, Nike, Select, Spartan či Puma. Mezi levnějšími alternativami fotbalových míčů vede značka Kipsta, kterou prodává známý sportovní obchod Decathlon.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při výběru fotbalového míče někteří váhají a navzdory podrobným návodem, jak vybrat správnou míč, nevědí, po níž míči sáhnout. Abyste se při výběru lépe zorientovali, přinášíme vám odpovědi na často kladené otázky.

Mám sáhnout po míči s certifikátem nebo bez něj?

Fotbalový míč s certifikátem je zárukou kvality a pokud sáhnete po něm, neměl by vás zklamat. Fotbalová federace FIFA uděluje certifikáty na základě odborných testů, při kterých se testuje odolnost míče, stabilita jeho tvaru, letové vlastnosti, držení tlaku během zápasu a další. Rozlišují se dvě úrovně certifikace – FIFA Approved a FIFA Inspected. Fotbalový míč s certifikátem FIFA Inspected je vhodný na fotbalový trénink, ale při amatérských fotbalových ligách obstojí i jako zápasový míč. Jak už tušíte, fotbalový míč FIFA Approved je ideální pro profesionálněji zápasy, kde se klade důraz na zvýšenou kvalitu.

Jak určím správný odskok fotbalového míče?

Každý míč má stanovenou určitou pružnost, aby nebyl ohrožen jeho odraz. Ideální odskok míče je důležitý při přebírání míče od dalších hráčů, resp. při zpracovávání míče. Jak tento odskok tedy zjistit? Odskok míče se testuje jednoduše, stačí jej pustit volným pádem z dvoumetrové výšky na pevnou zem a po odrazu ze země by měl být odskok v rozmezí 100 do 155 centimetrů. Odskok přímo souvisí i s velikostí míče a čím je míč větší, tím je větší i jeho odskok.

Musím si vybírat ze značkových fotbalových míčů?

Značkové fotbalové míče jsou pro hráče jakousi prestiží. Nutně však po značkovém míči nemusíte sáhnout. I mezi méně známými značkami najdete kvalitní míče, které jsou postačují pro rekreační či příležitostné amatérské hráče.

Vyžaduje si fotbalový míč speciální péči?

Fotbalový míč je jednoduchý herní nástroj, který nevyžaduje složitou péči. Aby vám však sloužil tak jak má, ideální bude, když ho po každém znečištění (např. blátem) vyčistíte. Důležité je také pravidelné huštění míče, aby si zachoval svůj tvar i herní vlastnosti.

Jak nafouknout míč na ideální tlak?

Aby míč plnil svůj účel, musí být správně nafoukaný. K určení tlaku se používají speciální tlakoměry. Jaký správný tlak má mít váš míč, zjistíte na ventilu. Tam se tato hodnota udává v barech (např. 0,8 – 1 bar).

Je vhodnější klasická barevná kombinace nebo pestré barvy?

Kdysi se míče vyráběly v konzervativních barvách, kde převládala zejména bílá v kombinaci s černou. Toto je však již minulostí a na trhu najdete množství míčů se svěžím barevným designem. Barevnější míče mají tu výhodu, že jsou lépe viditelné. Výběr barvy je však čistě subjektivní a barevné provedení nijak neovlivní funkce a herní schopnosti míče.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 30.09.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek