Nejlepší ventilátory 2020 – recenze, testy, zkušenosti

Letní dny, kdy se vyšplhá teplota na teploměru vysoko, dávají organismu zabrat a určitě každý přivítá v takové chvíli chladnější závan. Mít po ruce ventilátor je k nezaplacení. Ačkoli to na první pohled vypadá s výběrem takového spotřebiče jednoduše, po delším používání ventilátoru si hned uvědomíte, kde jste při výběru udělali chybu. Abyste věděli zorientovat v nabídce ventilátorů, máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit při koupi.

Jak vybrat ventilátor

Nejprve vám však nabízíme nabídku toho nejlepšího na našem trhu. Sesbírali jsme různé testy ventilátorů, hodnocení, porovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů, určitě získáte kvalitní produkt. Vyhnete se modelům, které by vás zklamaly.

Nejlepší ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Sky High   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
ECG FS 91 T   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sencor SFN 4047WH   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Rowenta VU5670 Turbo Silence Extreme   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Farelek Baleares H   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak vybrat ventilátor

Máte pocit, že výběr ventilátoru je jednoduchý? Zklameme vás. I zde je třeba brát na zřetel několik důležitých kritérií. Musíte si nejprve vybrat typ ventilátoru, přičemž je třeba zohlednit místo, kam ho umístíte, pak byste si měli posvítit na hlučnost a nastavení ventilátoru. Podívejte se s námi na jednotlivé parametry o něco blíže.

Typ ventilátoru

Asi jste nad tím nikdy neuvažovali, ale kromě stolních, stojanových a sloupových jsou v nabídce i stropní a nástěnné ventilátory. K nejžádanějším patří stojanové a sloupové modely, které se dají snadno přenášet a jsou poměrně levné. Sloupové ventilátory mají menší výkon, vhodnější jsou proto do menších místností. Jejich nevýhodou je, že vzduch proudí pouze při zemi, tím pádem nedochází k intenzivní výměně vzduchu v celé místnosti. Klasické stojanové modely jsou vhodnější do větších místností, výměna vzduchu a jeho ochlazení je s ohledem na jeho velikost a možnost nastavení rychlostí dostatečná.

Stojanový ventilátor

Stolní modely jsou s ohledem na svou velikost vhodné například na pracovní stůl. Stropní ventilátory jsou zavěšeny na strop podobným způsobem jako lustr, mají větší vrtuli, čili poměrně dobře zajistí výměnu a ochlazování vzduchu. Nástěnné verze stačí samostatně zavěsit nebo nainstalovat na stěnu a stroj již vykonává svou základní funkci.

Na velikosti záleží

Podle místnosti, do které vybíráte ventilátor, se rozhodněte pro velikost vrtule. Čim větší místnost, tím výhodnější je mít ventilátor s větším průměrem vrtule. Menší 25 cm se hodí na stůl, pokud potřebujete provětrat vzduch v místnosti zvolte ventilátor s průměrem vrtule alespoň 40 cm. Ideální je, pokud ventilátor disponuje možností nastavení otáček vrtule.

Hlučnost ventilátoru

Tento parametr byste při výběru určitě neměli podcenit. Nízkou hlučnost ventilátoru jistě oceníte v případě, že ho budete mít zapnutý celý den či noc. Při práci, sledování televize či usínání bude každý jeden decibel rozhodující. Průměrná hlučnost je 39 dB, ještě únosná je do 50 dB. Nad touto hranicí už zvažte, zda větší průtok vzduchu stojí za vyšší hlučnost.

Nástěnný ventilátor

Funkce ventilátoru a bezpečnost

Doplňkové funkce jako úhel otáčení ventilátoru, regulace rychlostí, počet nastavitelných rychlostí, dálkové ovládání nebo i jemné osvětlení ventilátoru vám zajistí vyšší komfort. Možnost nastavení výšky, automatické otáčení, které lze vypnout a zapnout podle potřeby, a také nastavení rychlosti otáčení vrtule jsou již standardem. Obvykle jsou ventilátory dvou- až třírychlostní, ty výkonnější však disponují možností nastavení 8 rychlostí. Dražší modely mohou mít dálkové ovládání či například funkci napodobování větru (kombinuje se více rychlostí a dochází k efektu přírodního vánku). Některé ventilátory nabízejí možnost nastavení nočního režimu, intenzita foukání se díky ní postupně snižuje.

Při výběru si prověřte i bezpečnostní prvky, jako jsou mřížky s malými oky, aby jimi nemohlo dítě prostrčit prst, a protiskluzové nožičky nebo stojan s protiskluzovou úpravou a ochranu proti přehřátí.

Seznam článků

Tipy, jak ochladit vzduch v místnosti v bytě či domě ve vedrech

Tipy, jak ochladit vzduch v místnosti v bytě či domě ve vedrech

Letá i v našem mírném podnebném pásmu jsou stále žhavější. Teplý a někdy až horký vzduch se dokáže v letních měsících udržet v našich podmínkách i několik týdnů. Problematické často bývají vysoké denní i noční teploty, které nám následně komplikují spánek, ztěžují dýchání a člověk se cítí... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 20.05.2017
Datum poslední aktualizace: 09.07.2019
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář