Nejlepší gamepady 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší gamepady
- Gamepady – recenze
- Sony DualShock 4 V2
- Nintendo Switch Pro Controller
- iPega 9156
- Nacon Wired Compact Controller PS4
- Důležité parametry výběru
- Gamepad k PC nebo herní konzole
- Operační systém – kompatibilita
- Bezdrátový gamepad, ano nebo ne?
- Digitální a analogový gamepad
- Ovládací prvky a počet tlačítek
- Úchop, ergonomie a hmotnost
- Další vlastnosti a funkce
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Microsoft Xbox One S Wireless Controller
Skutečný hráč si hraní her užívá naplno. Aby to tak mohlo být, vývojáři se snaží hráčům zprostředkovat co nejvíce autentický zážitek ze hry. Jde o různé prvky hráčské výbavy, které dokáží hráče, v co největší míře vtáhnout do děje a zároveň jim ovládání hry zjednodušit. Jedním z takových prvků výbavy je kromě klasické myši a klávesnice i gamepad. Víte, jak si gamepad vybrat? Na základě čeho si vybírat? Poradíme vám.
Gampead je typickým a základním ovládacím prvkem většiny herních konzolí, jakými jsou PlayStation, Nintento Wii nebo Xbox. No stále častěji se stává i příslušenstvím, které využívají i hráči počítačových her a tedy uživatelé počítačů. Hlavní motivací je, že ovládání je pohodlnější a nejednou i jednodušší než kombinace klávesnice a myši.
Ovládat hru pomocí gamepadu je pro mnoho hráčů komfortnější. No pozitiv je mnohem víc. Než se k nim dostaneme je však třeba si uvědomit, že konzolový ovladač alias gamepad má na trhu široké zastoupení. Především, pokud jde o výběr gamepadu k stolnímu počítači či notebooku. Je však podstatné si uvědomit, že ne každý gamepad musí být kompatibilní s každou herní konzolí nebo počítačem. Potřebné je tedy myslet na několik parametrů, které vám výběr a následnou koupi gampeadu usnadní.
Nejlepší gamepady
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sony PS 5 DualSense ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Nintendo Joy-Con Pair ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Microsoft Xbox QAU-00083 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Logitech Wireless F310 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Razer Wolverine V2 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Gamepady – recenze
Hledáte bezdrátový gamepad na PC, Xbox gamepad, gamepad na mobil nebo na PS4? Vyzkoušeli jsme několik modelů a o své zkušenosti s nimi se podělíme v krátkých recenzích. Pokud i vy máte zkušenosti s některým z daných modelů, případně s dalšími gamepady, které jsou v nabídce, můžete se o ně podělit v komentářích pod článkem.
Důležité parametry výběru
Než vyrazíte do obchodu a rozhodnete se koupit váš první nebo další herní gamepad, měli byste zvážit několik faktorů a seznámit se s parametry, které jsou při výběru důležité. Rozhodujte se i na základě toho, jaké jsou vaše požadavky a očekávání.
- Kompatibilita podle typu konzoly/počítače
- Operační systém (počítač)
- Konektitiva – bezdrátové nebo kabelové řešení
- Digitální nebo analogový gamepad
- Tlačítka a komfort ovládání
- Ergonomie
- Další vlastnosti a funkce
Gamepad k PC nebo herní konzole
První a zásadní podmínkou správného herního gamepadu je vědět, na jaké platformě bude uživatel gamepad, tedy vy, používat. Případně, jaké hry s ním budete hrát. Ne každý herní ovladač je totiž kompatibilní s danou platformou nebo operačním systémem. Vybírat tedy budete gamepad k PC, Xbox, PlayStation nebo Nintendo Wii.
Gamepad na PC
Počítač je platformou, při které máte na trhu nejširší nabídku herních ovladačů. Jejich výhodou je, že díky operačnímu systému dokážete k počítači připojit velké množství gamepadů a to prostřednictvím USB rozhraní nebo bezdrátově skrz Bluetooth. Nabídka je tedy v tomto segmentu gamepadů velmi bohatá. V drtivé většině případů počítač dokáže spolupracovat i s ovladači, které jsou specificky určeny pro herní konzole (Xbox, PlayStation...).
Jediné, co vás musí zajímat v rámci kompatibility je, zda daný herní ovladač podporuje váš operační systém a dané verze (Microsoft Windows, iOS, Android). Velkým plusem používání gamepadů při PC je, že k němu můžete připojit i více než 2-3 gamepady. Klidně můžete připojit i šest a více gamepadů v závislosti na počtu USB portů.
Gamepad na PlayStation
Společnost Sony, která je vývojářem této herní platformy – konzole, svým zákazníkům samozřejmě přináší vlastní gamepady, které i drtivá většina hráčů využívá. Ovladače jsou buď to bezdrátové, nebo využívají USB port. V případě PlayStation – Sony gamepadů obvykle není možné je připojit například k PC.
V případě PlayStation má hráč na výběr několik generací gamepadů, které musí být kompatibilní s danou platformou PS2, PS3, PSone. Starší ovladače (ovladač PS4) totiž často neumožňují využít všechny jejich ovládací prvky tak, jak by si uživatel představoval. Jde o konfiguraci dané platformy, která se od starší generace liší. Nejnovější generace gamepadů Sony nejsou se staršími platformami PS kompatibilní vůbec. K platformě PlayStation najdete jen málo ovladačů, které by s ní byly kompatibilní mimo originálních gamepadů.
Gamepad na Xbox
Herní konzole Xbox je největším konkurentem PlayStation. Xbox je konzola vyvíjena společností Microsoft. Přirozeně, herní rozhraní funguje na operačním systému Windows. A právě to je výhoda v případě herních ovladačů Xboxu. K Xboxu lze připojit více druhů ovladačů, které podporují daný operační systém. Pochopitelně, Microsoft vyrábí vlastní herní ovladače, které ke konzole dodává. Rovněž je však třeba dávat pozor na jednotlivé verze operačních systémů konzol. Nejnovější verze, Xbox One totiž nepodporují ovladače, které byly vyvinuty pro starší operační systémy.
Gamepad na Nintendo Wii
Každá herní platforma – konzola má ve vývoji svůj vlastní gamepad a jinak to není ani v případě konzoly Nintendo Wii. V případě japonského Nintenda jsou ovladače velmi specifické a přizpůsobené k danému typu her. Klasické gamepady jsou s touto herní konzolí nekompatibilní, protože konfigurace ovládacích prvků je v případě této platformy odlišná.
A co například gamepad na mobil? Ano, i takové v nabídce jsou. Jde o bezdrátové verze ovladačů, které fungují na základě Bluetooth rozhraní. Takové gamepady mají obvykle specifický držák pro uchycení mobilu a ovládání je po jeho stranách. V zásadě vždy platí, že je třeba, aby byl daný ovladač s konkrétní platformou kompatibilní. Ideální je tedy používat gamepady, které jsou dodávány výrobcem. U ostatních modelů si musíte všímat, zda se ovládací prvky shodují a stejně tak, zda jsou s daným zařízením kompatibilní. Největší volnost při výběru máte především při hledání vhodného gamepadu k PC.
Operační systém – kompatibilita
Samotnou kompatibilitu operačních systémů a hráčských ovladačů jsme zmiňovali už v odstavcích výše. O co vlastně jde a proč je to důležité? Herní konzole jako PlayStation, Xbox či Nintento Wii mají vlastní, výrobcem dodávány gamepady, které jsou plně kompatibilní. V tomto případě se tedy nemusíte příliš nad výběrem ovladače k vaší herní konzoli zamýšlet. Jediné, co si musíte všímat, jsou generace jednotlivých ovladačů. Starší nemusí na nových fungovat správně a zase naopak.
Jiná situace je při výběru herního ovladače u počítače či notebooku. Na trhu je velké množství gamepadů, které podporují různé operační systémy. Podstatné je, aby gamepad podporoval i ten váš. Pokud tedy gamepad podporuje Windows 7, Windows 8, Windwos 8.1 či Windows 10, s velkou pravděpodobností bude kompatibilita zaručena. Podobně lze nalézt i ovladače, které jsou kompatibilní s operačním systémem Android. Nejvíce problematické je sehnat gamepad v případě, že vlastníte operační systém Linux nebo Mac OS. Pro tyto operační systémy jejich výrobci – vývojáři herní ovladače nedodávají.
Bezdrátový gamepad, ano nebo ne?
Napájení – konektivita ovladače je pro uživatele velmi důležitá. Klasické kabelové gamepady se k herní konzoli nebo počítači připojují skrze USB konektor. Jejich aktivace nevyžaduje žádnou speciální instalaci, jde o systém Plug & Play. Dnes jsou však tyto gampady už menší raritou.
Mnohem častěji se setkáte s bezdrátovými gamepady, které hráčům mnohem více vyhovují. Především s ohledem na uživatelský komfort. Bluetooth má v případě herních ovladačů dosah přibližně 10 až 20 metrů. Signál se přenáší za pomoci vlnové frekvence (2,4 GHz) a nelimituje vás tedy žádný kabel. Samozřejmě, samotný gamepad musí mít k dispozici zdroj energie. Může jít o klasické alkalické AA baterie, dobíjecí baterie nebo vestavěný akumulátor. Výdrž ovladače závisí na tom, jaké funkce samotný gamepad nabízí. Počítejte s tím, že podsvícení nebo vibrace ukrajují z výdrže baterií – akumulátoru více.
Digitální a analogový gamepad
Který je lepší? Jako první je nutné si vysvětlit, co se tímto označením vlastně myslí. V jednoduchosti lze říci, že jde o ovládací prvek. Pokud bude řeč o digitálních gamepadech, budeme hovořit o jednoduchých herních ovladačích, které znají dvě polohy tlačítka. Zapnuto a vypnuto nebo aktivní a neaktivní. Ideální je vysvětlit si to na závodní hře, kde manévrujete s autem prostřednictvím ovladače nebo rozhodujete o brzdění. V případě digitálního gamepadu buď to prudce brzdíte, nebo nebrzdíte.
A právě na lepší zážitek a autentičtější ovládání je zde analogový ovladač. Samozřejmě, není nutné ho používat při každém typu hry. No oproti digitálnímu ovladači ten analogový dokáže registrovat i míru stisku – stisknutí tlačítka. Do zatáčky tedy můžete jít plynule bez nutnosti do tlačítka "ťukat", abyste si vytvořili ideální úhel. Stejně tak se to týká i pohybu postav a podobně.
Ovládací prvky a počet tlačítek
V případě hráčských ovladačů jsou ovládací prvky více či méně stejné. Samozřejmě, jisté odlišnosti jsou přítomny. Nejčastěji gamepady disponují 10 tlačítky, ale najdou se modely, kde je ovládacích prvků více 12 či 14 nebo méně 6 až 8. Záleží od programovatelnosti tlačítek a také do vašich preferencí během hraní. Někteří hráči preferují tlačítek víc, protože jim to umožňuje si během hraní ovládání přizpůsobit podle svých představ. V takovém případě jde o programovatelná tlačítka.
V tomto případě jsou ovládací prvky úzce propojeny i s úchopem a ergonomií. Každému může totiž vyhovovat něco jiného. Ideální je si gamepad vyzkoušet. Nicméně, které ovládací prvky najdete na většině herních ovladačů?
Určitě půjde o tzv. D-pad, což je směrový kříž, resp. může jít o joystick. Umístěn bývá nejčastěji na levé straně. Na pravé straně jsou obvykle čtyři ovládací tlačítka odlišeny barevně, čísly nebo typickými tvary. Po stranách jsou tzv. triggery – LT (levý trigger) a RT (pravý trigger), jsou na zadní straně. Nechybí ani tlačítko startu, setkat se můžete se zmiňovaným joystickem a moderní je i touchpad, který se při některých hrách může sejít. Celkově, zkušený hráč zhruba ví, jaký ovladač se mu pro jeho účely nejvíce hodí, jaké hry bude hrávat a podobně. Pokud si kupujete svůj první gamepad, určitě se řiďte našimi radami. Zaručeně si vyberete ideálního kandidáta.
Úchop, ergonomie a hmotnost
Ačkoli by se mohlo zdát, že tyto parametry nejsou vůbec podstatné, věřte či ne, po hodinách hraní si rychle uvědomíte, že je rozdíl držet v rukou 180 g vážící ovladač nebo 400 g vážící gamepad. V první řadě však je důležitý ergonomický tvar ovladače. Jak na to? Ovladač vám prostě musí padnout do rukou. Nic víc a nic méně. Nemusíte se však obávat, většina certifikovaných výrobců má ergonomii ovladače zvládnutou a po chvíli si najdete tu správnou pozici rukou.
Úchop je při hraní her velmi důležitý a hráčům, kteří nejsou na gamepad příliš zvyklí, nějakou dobu potrvá, než si najdou ideální polohu a zároveň si osvojí ten správný pohyb pro používání ovládacích prvků. V průměru jsou rozměry gamepadu zhruba 15 cm na délku a 10 cm na šířku. Hmotnost se pohybuje od 150 do 350 g.
V souvislosti s konstrukcí může při výběru u někoho ovlivňovat i design. Ve smyslu barevného provedení nebo speciálního vzoru. Dokonce i ovladače herních konzolí se mohou lišit speciálními edicemi a podobně. Ty jsou však obvykle omezené. K počítači si však můžete zakoupit ovladače, které jsou svým designem specifické a unikátní. Dokonce někteří výrobci nabízejí hráčům skiny, které mohou nalepit na svůj gamepad.
Další vlastnosti a funkce
Pokud již víte, který typ ovladače je pro vás vhodnou volbou, měli byste se zamyslet i nad dalšími funkcemi, které může nabídnout. Některé hraní výrazně zpříjemní, některé ho usnadní, některé zas zintenzivní.
Vibrační odezva
Jde o zpětnou odezvu gamepadu na situační procesy ve hře. Například při závodních hrách při nárazu, při válečných hrách a střílečky během střelby nebo například může jít o permanentní vibraci v závislosti od konkrétní hry a samotné činnosti. V zásadě jde o oživení procesu hraní her.
Vstup pro headset
Jde o jednoduchý vstupní port standardního formátu 3,5 mm konektoru – 3,5 mm Jack, který slouží k připojení sluchátek nebo k připojení headsetu s mikrofonem.
Nastavení herních režimů
Herní režim umožňuje hráči nastavit gamepad v závislosti na typu hry, kterou hraje. Například může jít o válečné, závodní nebo jiné žánry her. Páčky a tlačítka změní svou citlivost, přestanou reagovat analogově nebo naopak začnou. Pro někoho praktická funkce, někdo ji nevyužije vůbec a nastavení si personalizuje.
Dotykový panel – Touchpad
Podobný touchpadu, který lze vídat na noteboocích či laptopech. Dotykem – tahem můžete ovládat některé prvky v hrách. Samozřejmě, ne všechny hry tento způsob interakce podporují a proto touchpad nevyužijete při hraní vždy.
Senzory pohybu
Podobně jako touchpad, ani pohybové senzory, pokud je gamepad má ve výbavě, nemusíte využít vždy. Jejich rozhraní podporují jen některé hry. Ovládat můžete některé prvky hry samotným pohybem gamepadu. Například při hrách, kde se pilotuje letadlo nebo měníte pohled.
Podsvícení
Podsvícení nemá jen praktický účel, a to ten, že vidíte na ovládací prvky herního ovladače, ale rovněž umocňuje pocit z hraní. Světelná lišta se může měnit podle toho, jaký situační proces se ve hře odehrává. Může tedy blikat nebo svítit červeně, modře či zeleně.
Reproduktory
Opět jde o prvek, který umocňuje zážitek z hraní. Samozřejmě, výkon ani kvalita reprodukce není na nejvyšší úrovni, ale v zásadě může gamepad reprodukovat některé doprovodné zvuky, šumy nebo hlasy na pozadí. Opět však musí hra toto interaktivní rozhraní povolovat.
Plocha pro závaží
Skuteční hráči určitě budou vědět, proč tu taková funkce je. Nároční hráči, především profesionálové, využívají miniaturní závaží na to, aby přesouvali těžiště gamepadu podle potřeby. Jednoduše, při určitých hrách jim vyhovuje, pokud je gamepad více zatížen, což zlepšuje jeho stabilitu a ergonomii.
Držák na smartphone
Pokud se rozhodnete hrát hry na mobilu a k tomu chcete využít gamepad, pak je takový herní ovladač s držákem na mobilní telefon skvělá vychytávka. Určitě si však zjistěte, jak velký držák je. Mobil bývá umístěn uprostřed a po stranách a na zadní straně jsou ovládací prvky, jak to bývá zvykem.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Už znáte rozdělení gamepadů a hlavní parametry výběru, přesto máte ohledně nich ještě otázky. Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět. Pokud by vás zajímalo ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.
Existuje univerzální gamepad?
Nabízí gamepad funkce, které by posílily zážitek z hraní?
Jsou gamepady dostupné v různých barevných variacích?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek