Nejlepší termostaty 2024 – recenze, test, srovnání

Existuje nespočet termostatů. Najdete je v chladničkách, fritézách či žehličkách. Dá se říci, že všechny z nich fungují na velmi podobném principu. Jejich hlavním úkolem je regulace, resp. udržování teploty na takové úrovni, jaká je ideální nebo na takové, jakou nastavíte vy.

Jak vybrat pokojový termostat?

V našem návodu na výběr budeme hovořit o pokojových termostatech, které jsou určeny pro regulaci teploty v interiéru. Mohou ovládat různé topné spotřebiče, tedy plynové a elektrické kotle, klasické radiátory, tepelná čerpadla, bojlery, kotle na tuhá paliva či podlahového topení. Postupně se podíváme na to, jaký typ pokojového termostatu je pro vás ten pravý, na jaké parametry byste se při jeho výběru měli zaměřit a jak ho správně používat.

Nejlepší termostaty

Názov Hodnotenie Detail
Netatmo Smart Thermostat   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Emos P5604   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Larx Wifi Smartlife   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Honeywell Lyric T6R Y6H910RW4022   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Emos P5614   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Pokojové termostaty – recenze

Nenašli jste v našem návodu to, co jste hledali? V tom případě to zkuste najít v našich recenzích pokojových termostatů. Vybrali jsme "z každého rožku trošku", aby si na své přišel každý z vás.

Jaký pokojový termostat?

První otázkou, na kterou si musíte odpovědět, je, jaký pokojový termostat chcete a jaký je kompatibilní s vaším topným systémem, resp. s konkrétním zařízením. Od tohoto parametru se následně odvíjejí i všechny další. Jednotlivým typům pokojových termostatů proto budeme věnovat největší pozornost.

Základní rozdělení pokojových termostatů

Na konkrétní typy termostatů se podíváme blíže postupně. Nyní si však vysvětlíme rozdíly mezi základními principy, na nichž mohou fungovat. Velmi často totiž natrefíte na poměrně nepřesné označení jednotlivých druhů termostatů, což může mít za následek problémy s jejich instalací nebo koupi pro vás absolutně nepoužitelného produktu.

Mechanické pokojové termostaty

Při našem pátrání po co nejpřesnějších informacích (přiznáváme, že výběru termostatů jsme se ještě před psaním těchto řádků nerozuměli do detailů) jsme velmi často natrefili na údaje či produkty s názvem "mechanické", přičemž ještě v témže řádku bylo uvedeno, že se napojují na elektrický okruh.

Takže pozor, mechanické termostaty jsou ty, které nejsou připojeny na žádný zdroj energie. Pro regulaci teploty, resp. na uzavírání ventilů využívají roztažnost kapalin nebo plynů. Jde například o mechanické termostatické hlavice na radiátorech. Ty v sobě ukrývají kovový váleček, přesněji, kovový měch či tzv. vlnovec, který je naplněn plynem nebo lihem. Pod vlivem teploty se tento váleček rozpíná a vysouvá píst, ten zatlačí na ventil, který se uzavře.

Elektrické pokojové termostaty

Do skupiny elektrických pokojových termostatů patří všechna zařízení, které jsou připojeny na zdroj elektřiny (síť, baterie), přičemž mohou fungovat na různých principech (digitální/analogové). Najdete je v drtivé většině dnes používaných zařízení, přičemž i pokojové termostaty patří právě do skupiny elektrických termostatů. Výjimkou jsou pouze zmíněné termostatické hlavice na radiátory.

Nastavování teploty na elektrickém termostatu

Analogové pokojové termostaty

Analogové termostaty patří k těm starším a levnějším. Mohou fungovat na 2 principech. Prvním, kterým je dnes využíván častěji, je bimetalický proužek. Zjednodušeně, jde o proužek z 2 druhů kovu, které mají jinou roztažnost. Proužek se pod vlivem tepla ohýbá, čímž při změnách teploty zapíná a přepíná obvody v termostatu a topném tělese.

V starých analogových termostatech se vyskytovala rtuť, se kterou se však dnes setkáte už jen výjimečně. Největší nevýhodou tohoto řešení je méně přesná regulace teploty. Ta probíhá, doslova, pouze orientačně. Analogové termostaty dokážou teplotu pouze regulovat. Kromě toho jimi lze topení vypnout úplně nebo nastavit na takzvaný anti-freeze režim. Nedisponují tudíž žádnými jinými funkcemi.

INFO: Americká společnost Thermostat Recycling Corporation (TRC), která se mimo jiné již od roku 1998 věnuje recyklaci termostatů s obsahem rtuti, z nich pouze do roku 2017 shromáždila více než 10 tun tohoto kapalného kovu. Toto zjištění otevřelo diskusi, že i tak malé spotřebiče mohou pro životní prostředí představovat velké riziko.

Digitální pokojové termostaty

Digitální termostaty jsou ty "modernější". Snímání a následná regulace teploty probíhá na základě informací v digitální formě, zjednodušeně, číselný údaj se mění v závislosti na okolní teplotě. Digitální termostaty mohou být napojeny přímo ze sítě nebo z vlastních baterií. Jejich nevýhodou je vyšší cena a komplikovanější ovládání, výhodou zas různé pokročilé funkce, ale zejména přesnější snímání, a tedy i regulování teploty.

Rozdělení pokojových termostatů dle způsobu ovládání a funkcí

Nyní už víte, že elektrický a mechanický termostat není totéž a že existují 2 hlavní technologie, tedy analogová a digitální. V následujících řádcích se podíváme na rozdělení pokojových termostatů v závislosti na způsobu jejich ovládání a funkcí, kterými mohou disponovat.

Manuální pokojový termostat (analogový/digitální)

Do skupiny manuálních pokojových termostatů patří mechanické i elektrické verze. V této chvíli se budeme věnovat těm elektrickým. První důležitý údaj, mohou být analogové i digitální. Označení "manuálně" hovoří pouze o způsobu, jakým se nastavují – manuální/ručně.

Jde o velmi jednoduché a levné zařízení, které však kromě regulace teploty nedokážou nic jiného (ovládání přes smartphone, propojení s jinými smart zařízeními, výpočet vzorců teploty atd.), a to bez rozdílu na to, zda jde o analogovou nebo digitální technologii.

V přeneseném slova smyslu, za manuální pokojové termostaty musíte myslet vy. Topení můžete pomocí nich i "nadobro" vypnout a většinou na nich najdete i funkci anti-freeze (temperování teploty na takové úrovni, aby vám v domě nezamrzla voda, nepopraskaly trubky atd.).

Manuálny/izbový termostat – termostatická hlavice na radiátor

Manuální analogové termostaty nemají žádný displej, pouze ovládací prvky, jako jsou kolečka či páčky, které mohou, ale i nemusí být podsvícené. Manuální digitální termostaty mají displej, podsvícený nebo nepodsvícený, který však zobrazuje jen několik číslic – aktuální/nastavená teplota. Oba typy manuálních termostatů jsou vhodné zejména pro ty, kteří jsou často doma, nemají problém s "ručním" nastavováním a upřednostňují vytápění na stálé teploty.

Programovatelný termostat

První důležitá věc, programovatelný termostat musí být digitální. Jde o modely, které si můžete nastavit přesně podle vašich požadavků. Např. do termostatu naprogramujete to, jakou teplotu preferujete ráno, jakou na oběd a jakou večer. On na základě vámi zadaných "pokynů" bude teplotu regulovat v průběhu dne, týdne či měsíce sám. Programování probíhá prostřednictvím přednastavených nebo manuálních režimů, ve kterých si vytvoříte vlastní algoritmus regulace teploty.

Inteligentní termostat

Inteligentní termostaty jsou také digitální a zároveň programovatelné, v tomto případě je však neprogramujete vy, ale pokročilejší systémy. Inteligentní termostaty se, doslova, "učí". Na základě vašich preferencí postupně dokáží samy přepočítat ideální teplotu v jisté části dne, zvýšit ji nebo snížit na základě vašich předchozích nastavení a tak dále.

POZOR: To, že je daný termostat inteligentní, ještě neznamená, že je automaticky i bezdrátový. Mnohé inteligentní termostaty musíte k topnému tělesu připojit pomocí speciálního typu kabelů. To, jaké kabely jsou kompatibilní s daným modelem, si ověřte u výrobce.

Inteligentní termostaty jsou v zásadě vybaveny Wi-Fi, díky čemuž je můžete propojit s dalšími smart zařízením, jako je notebook, tablet, smartphone, Google Home či Alexa, ale také k jiným systémům, resp. aplikacím, k ovládání inteligentní domácnosti. Toto řešení je proto vhodné pro ty, kteří upřednostňují pokročilejší technologické vybavení domácnosti.

INFO: Inteligentní termostaty s Wi-Fi můžete ovládat i na dálku, a to přímo z telefonu či jiného smart zařazení.

Rozdělení pokojových termostatů podle způsobu napájení na spotřebič

Nemáte problém s natažením nové elektroinstalace nebo ta původní koresponduje s vámi vybraným produktem? V tom případě sáhněte po drátovém termostatu. Pokud se chcete vyhnout komplikovanější instalaci, vaše volba je jasná. Potřebujete termostat bezdrátový. Každé z těchto řešení má však několik plusů a minusů, při výběru proto potřebujete vědět trochu více informací.

Standardní drátové termostaty

Standardní drátové termostaty jsou k topnému tělesu připojeny pomocí kabelů, nejčastěji prostřednictvím běžných vodičů typu CYKY na 230 V okruhy. Většinou se montují spolu s topným tělesem, takže i při koupi starého rodinného domu, byste "v zdech" měli mít natahané příslušné kabely, výjimky se však najdou.

Standardní drátový termostat

INFO: Drátové vodiče jsou většinou vybaveny i záložním zdrojem (bateriemi), který v případě výpadku elektřiny zajistí jejich provoz.

Drátové termostaty můžete samozřejmě kdykoliv vyměnit. Při výměně si však dejte pozor, zda je daný model kompatibilní s kabeláží ve vašich stěnách. Takový problém může nastat hlavně při koupi ultra moderního termostatu do extra starého domu.

Drátové termostaty se tradičně instalují na stěnu, dělí se však na 2 podtypy:

  • Termostaty pod omítku – jejich instalace vyžaduje větší pracovní zásahy, přístroj je však z větší části ukrytý ve stěně, proto jde o estetičtější řešení
  • Termostaty na omítku – toto řešení se využívá hlavně při dodatečné montáži, tedy při výměně starého za nový termostat, výhodou je jednodušší instalace, nevýhodou horší vzhled

INFO: Drátové termostaty se dále dělí na ty na kotel a podlahové topení.

Termostat na kotel

Klasické termostaty na kotel jsou kompatibilní i s bojlery, tepelnými čerpadly a jinými podobnými zařízeními. Na výběr máte termostaty pasivní a aktivní. Ty pasivní, zjednodušeně řečeno, pouze přepnou kontakt, ty aktivní zas přímo do kotle "vyšlou" 230 V signál. Termostaty na kotel a další podobné topná tělesa jsou tradičně napájeny přímo z 230 V okruhu nebo prostřednictvím baterií.

POZOR: Při výběru si dejte pozor, aby byl daný typ termostatu kompatibilní s vaším kotlem. Důležitý je jeho konkrétní typ (model) a druh – elektrický a plynový nebo kotel na tuhá paliva.

Termostat na podlahové topení

Termostat na podlahové topení je určen pochopitelně pro majitele podlahového topení. Termostat je v tomto případě propojen s 2 300 až 3 680 W (10 – 16 A) kabely ukrytými v podlaze, které ovládá přímo. K podlahovému termostatu je nutné připojit externí čidlo teploty. Ten se osadí samostatně do flexibilní trubky, která je následně vložena mezi 2 kabely, a to alespoň v 3 cm vzdálenosti. Při instalaci je třeba dbát na to, aby byl tento snímač umístěn v co nejtěsnější blízkosti k samotné podlaze.

POZOR: Při koupi termostatu na podlahové topení je velmi důležité sáhnout po tom správném typu. Obecně se tato zařízení dělí na termostaty na teplovodní a elektrické podlahové topení.

Termostat do zásuvky

Druhou kategorií termostatů z hlediska jejich propojení s topným spotřebičem jsou ty zásuvkové. Termostaty do zásuvky patří také k drátovým alternativám, neinstalují se však přímo do elektrického okruhu. Zapojíte je do elektrické zásuvky v blízkosti kotle, radiátoru nebo podlahového topení a prostřednictvím krátkého kabelu propojíte s daným zařízením.

Termostat do zásuvky

Obrovskou výhodou tohoto řešení je velmi jednoduchá instalace, která nevyžaduje žádné zásahy do elektroinstalace ani stavební práce. Bohužel, termostat musí být umístěn pouze v těsné blízkosti topného spotřebiče, což není velmi praktické. Výjimkou jsou zásuvkové termostaty s Wi-Fi, které je možné ovládat přes smartphone nebo jiné inteligentní zařízení.

Bezdrátové pokojové termostaty

Bezdrátové pokojové termostaty jsou ideální pro ty, kteří je chtějí mít stále po ruce a přitom přemisťovat z místa na místo či z místnosti do místnosti. Jde o samostatně stojící přístroje, které není nutné instalovat pod omítku, na stěnu ani do zásuvky.

INFO: Bezdrátové termostaty můžete propojit s plynovým nebo elektrickým kotlem, podlahovým vytápěním i radiátory. Dejte si však pozor, abyste si vybrali model kompatibilní s typem vašeho vytápění.

Bezdrátové termostaty jsou napájeny bateriemi, přičemž sestávají z 2 samostatných zařízení, které spolu obousměrně komunikují. Jde o:

  1. pokojový termostat – "krabička" s displejem, která slouží k ovládání termostatu, zobrazování aktuální teploty atd.
  2. modul – instaluje se přímo na topné těleso a komunikuje s pokojovým termostatem

INFO: Na základě signálu, jehož prostřednictvím spolu komunikuje pokojový termostat a modul na topném tělese, tyto přístroje rozdělujeme na Wi-Fi, GSM a Open Therm termostaty.

Bezdrátové Wi-Fi termostaty

Modul a termostat mezi sebou komunikují prostřednictvím domácí WI-Fi sítě, tato zařízení je však většinou možné propojit i se smartphonem a dalšími smart přístroji. Toto řešení je ideální pro zastánce moderních technologií, kteří mají zároveň stálý a dostatečně silný internetový signál. Při jeho výpadcích totiž může kolabovat i termostat.

Bezdrátové GSM a OpenTherm termostaty

GSM a OpenTherm termostaty jsou ideální pro ty, kteří chtějí vlastnit bezdrátový termostat, zároveň však nemají internet nebo jejich signál nepatří k těm nejstálejším. Modely s GSM modulem ovládáte pomocí SMS zpráv, proto musí být vybaveny SIM kartou. OpenTherm nebo takzvané OT termostaty využívají ke komunikaci speciální protokol, jehož prostřednictvím vypočítají teplotu vody a tuto informaci pošlou zpět do kotle, bojleru či podlahového topení.

Termostat na radiátor (termostatická hlavice)

Pod pojmem termostat na radiátor se ukrývá termostatická hlavice, tedy mechanický typ termostatu. Samozřejmě, jak bylo řečeno již vícekrát, radiátory můžete regulovat také pomocí zásuvkových či některých bezdrátových modelů. Termostatická hlavice funguje na principu, který jsme si popsali v počátku (kovový váleček s lihem, který se v závislosti na teplotě rozpíná, tlačí na píst a uzavírá ventil).

Inteligentní termostat na radiátor

Mechanické termostatické hlavice zná asi každý. Nachází se na nich stupnice od 0 do 6, přičemž hned za "0", v závislosti na konkrétní značce, najdete symbol hvězdičky nebo vločky. Otočením hlavice na "0" radiátor uzavřete, otočením na hvězdičku/vločku ho nastavíte do takzvaného protizámrazového režimu (temperování – teplota neklesne pod cca 6 °C), na "6" je otevřený na maximum.

INFO: Číslice 0 až 6 na termostatické hlavici neoznačují stupně Celsia, ale regulační stupně. To, jaké teplotě odpovídají jednotlivé regulační stupně, si proto musíte ověřit v návodu od konkrétní termostatické hlavice. Číslice 3 je však obecně ekvivalentem cca 20 °C.

Dnes se setkáte už i s elektrickými a dokonce i s inteligentními termostatickými hlavicemi. Mohou být napájeny drátově i bezdrátově, přičemž ty inteligentní většinou spolupracují s termostaty a řídícími topnými systémy. Výsledkem je opravdu perfektní regulace teploty v domácnosti.

Jak správně umístit termostat na radiátor

Tomu, jak a kde umístit pokojový termostat, se budeme věnovat v závěru. Termostatická hlavice je však specifická i v tomto směru, proto si o jejím správném umístění na radiátor řekneme hned teď.

  • Termostatická hlavice musí být na radiátoru umístěna tak, aby kolem ní proudil vzduch.
  • Nikdy ji neinstalujte do výklenku ve zdi, nezakrývejte záclonami či závěsy, popřípadě prádlem, kterou sušíte na radiátoru.
  • Termostatická hlavice musí být na radiátoru nainstalována vždy ve vodorovné poloze – směr není rozhodující.
  • Při koupi hlavice si všimněte, jaký typ ventilu se na ní nachází. Pokud si zvolíte takový, který se nevejde mezi radiátor a stěnu, hlavici budete muset nainstalovat otočenou směrem nahoru, což je nesprávné!

TIP: Pokud používáte manuální termostat pro celou domácnost, termostatická hlavice na radiátor může tento "systém" pěkně doplnit. Využijete ji například v těch místnostech, ve kterých se během topné sezóny teplota drží přirozeně výš než ve zbytku vašeho příbytku (např. jižní strana, místnosti s více okny, a tedy i lepším přístupem slunečních paprsků).

Na co se zaměřit při výběru termostatu

Když se rozhodnete pro správný typ pokojového termostatu, přistupte k "studiu" jednotlivých parametrů. Kromě těch v následujících řádcích existují i ​​další. Například různé funkce, konkrétně programy či jiné vychytávky, které jsou však tak specifické, že je není možné jmenovat do detailů. Zároveň jde o velmi individuální parametry, proto si nezapomeňte vždy důkladně přečíst popis, nejlépe však originální produktový list (tzv. Datasheet), ve kterém najdete nejpřesnější a nejpravdivější informace.

Kompatibilita s topným/chladicím systémem a smart systémy

Alfou a omegou při výběru správného termostatu je druh vytápění ve vašem příbytku. Tomu, který typ termostatu můžete připojit na daný druh topného tělesa, jsme se už věnovali průběžně. Nezapomeňte zejména na rozdílné topné systémy, tedy plyn/elektřina/tuhé palivo.

Pokud využíváte topný i chladící systém, popřemýšlejte nad koupí termostatu, kterým můžete ovládat oba. Dalším důležitým parametrem v rámci kompatibility je propojitelnost termostatu s dalšími smart zařízeními a systémy. Wi-Fi modely můžete většinou propojit s jakýmkoli jiným Wi-Fi zařízením i systémem (např. Alexa, Google Home, různé aplikace).

Smart termostat

Avšak pozor, existuje mnoho termostatů, které jsou označeny jako inteligentní, napojit je však můžete pouze na jeden konkrétní smart systém pro řízení domácnosti, většinou ten od daného výrobce. V praxi to pro vás znamená, že termostat sice můžete přeměnit na inteligentní, avšak pouze při zakoupení dalších komponentů, jako jsou řídicí jednotky či snímače. Univerzální termostat odhalíte například prostřednictvím symbolu "Z-Wave".

Co je to Z-Wave systém

Z-Wave označuje bezdrátovou technologii vyvinutou vysloveně pro inteligentní ovládání domácností, která funguje díky internetovému signálu. Z-Wave umožňuje kontrolu (i vzdálenou) nad a komunikaci mezi elektronickými zařízeními od různých výrobců. Pro zajímavost, produkty kompatibilní se Z-Wave systémem dnes vyrábí téměř 500 samostatných výrobců, mezi něž patří například i Honeywell, Cisco či At&t.

Spínací kontakt termostatu

Při každém termostatu byste měli najít údaj o spínacím kontaktu. Je uváděn v ampérech a označuje vztah I = P/U (I – množství protékajícího proudu v Ampérech, – příkon připojeného spotřebiče ve Wattech, U – napětí v síti ve Voltech). Tento údaj hovoří o tom, jaké množství elektrického proudu může přetéci přes spínací kontakt termostatu. Při překročení maximální povolené hranice dochází k přehřívání spínacího kontaktu a následným výbojem, co skončí jeho "odpálením" a prohořením.

POZOR: Tyto informace si budete muset mnohokrát ověřit přímo u výrobce/prodejce, protože mnozí z nich na jejich uvádění jaksi zapomínají.

Daný typ termostatu lze připojit pouze k takovému topnému spotřebiči, který nepřekračuje maximální povolený spínaný příkon. Výkon vašeho topného spotřebiče by se k tomuto maximu neměl ani přibližovat. Pokud si nechcete lámat hlavu s komplikovanými přepočty, existuje jedno řešení, a to termostaty se speciálními algoritmy, které naměřenou hodnotu korigují. Druhým řešením, které je vhodné zejména při používání výkonnějších topných spotřebičů, je použití silového relé (tzv. stykač).

Provozní a nastavitelná teplota

Při každém termostatu najdete údaje o 2 teplotních rozmezích:

  • Rozsah nastavitelné teploty – říká o tom, v jakém rozmezí lze na daném termostatu teplotu regulovat
  • Provozní teplota – při jaké teplotě dokáže daný model pracovat

Provozní teplota drtivé většiny termostatů je 0 až 40 °C. Výjimečně natrefíte na takové, které jsou schopny pracovat až do 50 °C. Ty jsou vhodné například do kotelny nebo na půdu. Průměrný rozsah nastavitelné teploty je 5 až 35 °C. Dostupné jsou však i modely, na kterých si umíte nastavit teplotu již od 3 °C až do více než 40 °C. V tomto směru se musíte rozhodnout sami, jak moc topíte, průměrný rozsah nastavitelné teploty, tedy 5 – 35 °C, je však vyhovující pro většinu "normálních" lidí.

Ochrana proti zamrznutí/přehřátí

Ochrana proti zamrznutí, slangově se označuje jako temperování, se dnes nachází na téměř každém termostatu, a to bez rozdílu ceny či kvality. Samozřejmě, není vyloučeno, že natrefíte i na kousek bez ní. Tato funkce funguje na velmi jednoduchém principu.

Inteligentní termostat s ovládáním přes telefon

Když teplota v daném prostoru klesne pod jistou hranici, nejčastěji jde o 5, výjimečnější o 3 °C, termostat zapne topení. Znovu ho vypne ve chvíli, kdy teplota dosáhne požadovanou hranici. Většinou jde o 7 – 9 °C. Pochopitelně, určitě si vyberte model s funkcí proti zamrznutí.

Druhou podobnou funkcí je ochrana proti přehřátí. Termostat v tomto případě po přesáhnutí stanovené teplotní hranice (40 – 50 °C v závislosti na konkrétním modelu) topení vypne, počká, dokud daný prostor i on samotný trochu vychladne a "spustí" ho až potom.

POZOR: Ochrana vůči přehřátí není takovou samozřejmostí jako ta vůči zamrznutí.

Typ senzoru

Existují 2 typy senzorů, které slouží k měření teploty. Proto jde o velmi důležitou součást každého termostatu. Na výběr máte:

  • Senzory podlahové – určené pro podlahové vytápění
  • Senzory prostorové – určené pro klasické vytápění

Na trhu jsou dostupné i termostaty s oběma typy senzorů. Pokud kvůli tomuto detailu nebudou extrémně dražší, určitě nad nimi popřemýšlejte. 2 senzory totiž dokáží teplotu měřit s větší přesností, což se odrazí i na přesnější regulaci daného topného spotřebiče.

Napájení a bezpečnostní kontrolky

Všechny elektrické termostaty, a to ty drátové i bezdrátové, mohou být napájeny ze sítě nebo bateriemi, nejčastěji 2 typu AA nebo AAA. Při napájení ze sítě se nemusíte starat o kontrolu a výměnu baterií, nevyhnete se však náročnější instalaci. Naopak, bateriové modely jsou z tohoto hlediska praktičtější, musíte v nich však pravidelně vyměňovat baterie.

Pokud se rozhodnete pro koupi bateriového termostatu, všimněte si, zda je vybaven také indikátorem stavu baterie. Ten vás upozorní na nutnost její výměny. Zaměřte se i na způsob jejich výměny. Někteří výrobci totiž nedomysleli manipulaci s termostatem, který je "zapuštěný" ve zdi a zároveň ho z ní musíte pravidelně vybírat.

INFO: Z bezpečnostních kontrolek se setkáte i s těmi, které hlásí poruchu signálu. Najdete je pouze na bezdrátových modelech.

Odolnost termostatu

V závislosti na tom, kam termostat umístíte, se zaměřte na jeho odolnost vůči vodě, prachu a jiným pevným částicím. Stupeň ochrany vůči vodě si všímejte hlavně tehdy, pokud jej chcete používat v koupelně či kotelně. Tento údaj najdete pod označením IP – stupeň ochrany krytem.

Odolnost termostatu

  • IP21 – Nejvyšší ochrana běžně dostupných termostatů na domácí použití: termostat je odolný vůči svisle padajícím kapkám vody a před vniknutím pevných částic do velikosti 12,5 mm
  • IP20: termostat není odolný vůči vodě, pouze proti pevným částicím do velikosti 12,5 mm
  • IP30: termostat není odolný vůči vodě, pouze proti pevným částicím do velikosti 2,5 mm

Počet teplotních změn

Tento údaj najdete pouze u digitálních termostatů. Jde o počet nastavení, které je možné na daném kousku nastavit v rámci jednoho dne. Např. pokud disponuje 4 teplotními změnami, můžete si na něm nastavit maximálně 4 teplotní změny v rámci 1 dne, např: 7.00 ráno – 24 °C, 12.00 na oběd – 18 °C, 16.00 odpoledne – 23 °C, 21.00 večer – 20 °C. Průměrem je 4 – 6 teplotních změn denně.

Denní versus týdenní programy

Opět mluvíme o parametru, se kterým se setkáte pouze u digitálních termostatů. Starší modely zvykli být vybaveny pouze denními režimy. To znamená, že si na nich můžete nastavit jakýkoliv počet teplotních změn v rámci jednoho dne, toto nastavení se však bude opakovat každý den bez změny.

Dnes se setkáte hlavně s modely s týdenními programy. V rámci 1 dne máte k dispozici pouze 4 – 6 teplotních změn, termostat však můžete nastavit např. na samostatný režim od pondělí do středy, od čtvrtka do soboty či od neděle do pondělí.

Displej a ovládací prvky

Displej se nachází zásadně na digitálních termostatech. Na výběr máte větší či menší displeje, ty dotykové, ale i klasické. Všimněte si hlavně to, zda daný model disponuje podsvícením. Podsvícení by mělo dát vypnout. Neustálá záře z termostatu vám totiž určitě nebude vyhovovat, a to zejména v noci.

TIP: Na moderních termostatech naleznete i dotykové displeje, zaměřte se však jejich kvalitu, abyste kvůli poruchám displeje nemuseli už po krátkém čase vyměnit celé zařízení.

Důležité jsou také údaje, které daný displej zobrazuje. Na nejlevnějších termostatech uvidíte pouze aktuální a nastavenou teplotu, popřípadě pouze jednu z těchto informací. Na některých modelech se však zobrazuje i aktuální datum, čas či nastavený režim.

Další součástí každého termostatu jsou ovládací prvky, tedy klávesnice, tlačítka, kolečka či páčky. Každému vyhovuje něco jiného, ​​kolečka a páčky však mají obecně delší životnost, nezvyknou se totiž "vymačkat". I v tomto případě si všimněte, zda jsou ovládací prvky podsvícené. U modelů s klávesnicí je praktické, když je chráněna krytem. Ten prodlouží její životnost.

Design

Pokud si potrpíte na to, aby byla vaše domácnost jako ze škatulky, určitě se zaměřte i na designovou stránku termostatu. Na trhu jsou dnes dostupné opravdu všelijaké modely, hranaté, kulaté, robustní, extra tenké, větší i menší. Z barev máte většinou na výběr bílou a černou, výjimečně však natrefíte i na termostaty v bronzovém, stříbrném či béžovém provedení.

Termostat bez displeje

Typ regulace

V této chvíli se dostáváme k parametrům, které hraničí s maturitou z elektrotechniky, věřte však, že pokud jim porozumíte alespoň zčásti, termostat si vyberete ještě lépe a jednodušeji. Nejčastěji se setkáte s 3 typy regulace, a to teplotní hysterezí, PI a PID regulací. Pamatujte, že v každém příbytku může být vhodnější použití jiného z těchto regulátorů.

Termostat hysterezní

Slovíčko hystereze označuje jev, při kterém je účinek opožděný za příčinou, v případě termostatů by se však hodilo spíše vysvětlení "zpožděná odezva na regulační zásah termostatu", a zároveň typ regulace, kterou využívají některé termostaty.

Celý princip se vám pokusím vysvětlit na příkladu. Na termostatu nastavíte 25 °C. Voda v radiátorech tedy bude ohřívána, dokud teplota vzduchu dosáhne 25 °C. Nicméně termostat, který na regulaci využívá teplotní hysterezi, topení vypne až v této chvíli. Co se stane s teplotou ve vašem příbytku?

Voda i radiátor jsou nahřáté na 25 °C, takže daný prostor budou vytápět i poté, co termostat vytápění vypne – ochlazení chvilku potrvá. Teplota se tedy vyšplhá na 26 či 27 °C. Naopak, při poklesu teploty na nastavenou hranici, například na 24 °C, termostat opět vypne topení až tehdy, když se teplota v daném prostoru ochladí na 24 °C. Radiátor však bude chladnější. Co se stane, až se nahřeje? Teplota reálně klesne na 23 – 22 °C. A jaké nám z toho plyne ponaučení? Že teplota ve vašem příbytku bude kolísat.

Novější termostaty pro regulaci teploty proto většinou využívají i pokročilejší technologie, jako je PI či PID regulátor. Pokud se však rozhodnete pro koupi modelu bez nich, všimněte si tyto údaje:

  1. Nastavení hystereze

Optimální nastavení hystereze je 0,5 až 1 °C. Nastavení pod 0,5 °C nemá zásadní přínos, naopak, nastavení nad 1 °C se již může odrazit na vašich účtech i teplotní pohodě. V praxi to vypadá tak, že pokud je hystereze nastavena například na 0,5 °C, vy jste termostat nastavili na 25 °C, termostat topení vypne při dosažení 25 °C a znovu jej zapne při poklesu teploty na 24,5 °C. Pozor, u některých modelů tuto informaci nenajdete pod označením °C, ale jako °K, číselné údaje jsou však totožné (0,5 °K = 0,5 °C).

  1. Manuální nastavení versus přednastavená teplotní hystereze

Hystereze může být nastavena fixně nebo si ji můžete nastavit vy. Druhá možnost je určitě lepší, protože daný termostat víte lépe přizpůsobit podmínkám ve vašem příbytku – ochlazování a nahřívání vody v radiátorech a následně ohřívání a chladnutí vzduchu je ovlivněno několika faktory (otevřená okna, typ a "síla" vytápění atd.).

Termostat s PI regulací

PI, tedy proporcionální-integrovaný regulátor, v porovnání s hysterezí reguluje teplotu mnohem přesněji. Termostat totiž topné těleso "zapíná" a "vypíná" na základě náročnějších výpočtů, při kterých pracuje s naměřenou i požadovanou teplotou a odchylkami, které odpočítává, připočítává, násobí a dělí. Nejdeme vás trápit. Ani my nejsme v této oblasti zcela doma. Pro lepší pochopení PI regulace použijeme opět příklad.

Termostat s PI regulací teploty

Představte si, že jste regulátor a máte na starosti napouštění kbelíku, které má na dně dírku. Zpočátku otevřete kohoutky naplno, vždyť ho chcete napustit co nejdříve. Když se voda přiblíží k okraji, kohoutky mírně přiskřípnete, aby vědro nepřeteklo. Jelikož má však na dně díru, hladina začne klesat. Vy tedy proud vody opět trošku zesílíte, zeslabíte a zesílíte, přičemž tyto 2 aktivity budete střídat tak, aby bylo vědro neustále plné, ale nepřetékalo.

No a přesně toto dělá PI regulátor, který je většinou možné nastavit (nebo je tak nastaven již z výroby) v rozmezí od 1,5 do 3 °C. Jeho výhodou je přesnější regulace teploty (vyhnete se problémům s hysterezí), a tedy i větší úspory elektřiny a prodloužení životnosti topného spotřebiče.

Termostat s PID regulací

PID regulace je vlastně vylepšená PI regulace: P-roporcionálno, I-ntegračno, D-erivačný regulátor. Funguje tedy na zcela stejném principu, avšak o něco přesněji. Při výpočtech totiž využívá i třetí údaj, takzvanou derivace složku, tedy rychlost změny vypočtené odchylky. Termostaty s PID regulací jsou proto považovány za ty nejpřesnější.

Drahé versus levné termostaty

Jaká je přiměřená cena za kvalitní termostat? Do kategorie levných termostatů za cenu do 500 – 750 Kč patří většinou ty analogové a také digitální – manuální, přičemž nemusí mít vůbec horší kvalitu. Programovatelné a inteligentní termostaty jsou automaticky dražší. Ty stojí od 750 Kč výše, což je však opravdu jen orientační údaj.

Dá se říci, že čím je termostat dražší, tím přesněji reguluje teplotu a disponuje pokročilejšími funkcemi. Bohužel, není to pravidlo. Na trhu je totiž mnoho kvalitních a zároveň levných termostatů, ovšem i mnoho drahých a velmi nekvalitních. Proto se nikdy neorientujte pouze podle ceny, ale zejména podle konkrétních parametrů, popřípadě spotřebitelských recenzí.

Kam umístit termostat

Ať už si vyberete jakýkoliv ze zmíněných typů termostatů, pravidla při jeho instalaci v místnosti jsou stejné. Aby totiž mohl termostat svou práci odvést opravdu dobře, musí být schopen rozpoznat skutečnou teplotu, tedy ne tu, kterou zkreslují jiné vnější faktory.

  • Termostat umístěte na stanoviště, kde je proudění vzduchu co nejpřirozenější.
  • Ideální výška na umístění termostatu je minimálně 150 cm od podlahy.
  • Nevhodnými místy jsou jakékoliv rohy či jinak "obložené" místa, například stěna pod poličkou.
  • Termostat nesmí být v těsné blízkosti jakéhokoliv zdroje tepla, tedy radiátoru, sporáku, počítače, televizoru a dalších spotřebičů, ale ani v blízkosti zařízení, které vzduch ochlazují (klimatizaceventilátor atd.).
  • Pozor na sluneční paprsky, i ty totiž mohou ovlivnit teplotu, kterou zachycuje snímač na termostatu.
  • Termostat by se neměl nacházet hned vedle okna či vchodových dveří, minimální vzdálenost od těchto "bodů" by neměla být menší než 25 cm (tento údaj je většinou uveden v návodu ke konkrétnímu termostatu).
  • Ne nejlepším řešením jsou také místnosti s přídavným vytápěním, například s krbem či kamny.
  • Chcete-li kontrolovat teplotu v místnostech s krbem či tu v kuchyni, popřemýšlejte nad několika termostaty.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Víme, jste určitě vyčerpaní. Pokud jste však výše nenašli odpovědi na otázky, které zajímají vás, věříme, že vám na ně odpovíme právě teď.

Jak mohu pomocí termostatu snížit náklady za topení na maximum?

Právě jste si přečetli o termostatech, které disponují množstvím funkcí, které mohou teplotu v průběhu dne měnit zcela samostatně a hned několikrát. Avšak pozor, právě časté přestavování termostatu vede ke zvýšeným nákladům za vytápění. Je to podobné jako s autem. Když jezdíte na jednom převodu, spotřebujete nejméně benzínu. Při častém preradzovaní je to už horší.

Které značky termostatů patří k těm ověřeným?

Je jich mnoho. Jako příklady lze uvést termostaty Honeywell, Salus, Protherm či Jablotron.

Kdy uvažovat nad výměnou starého pokojového termostatu?

Na to se nedá odpovědět přesně. Pokud jste si koupili starý dům s již nainstalovaným termostatem, s největší pravděpodobností jde o analogový model, který teplotu reguluje spíše orientačně. Nad výměnou termostatu však přemýšlejte hlavně v případě, když vám jeho regulování teploty vysloveně nevyhovuje. Jednoznačným důvodem jsou také časté technické poruchy.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 14.12.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek