Nejlepší parfémy pro ženy a dámské vůně 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud si chcete vybrat parfém pro sebe či jako dárek pro kamarádku, můžete na to jít z více stran. Víte, jak postupovat?

Jak si vybrat dámský parfém?

Vysvětlíme vám, podle jakých kritérií se parfémy dělí, jak si vybrat tu správnou vůni ženského parfému a jak rozeznáte originální parfém od padělku, kterými je bohužel trh přesycen.

Nejlepší dámské vůně

Názov Hodnotenie Detail
Calvin Klein Euphoria 100 ml   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Chloé 75 ml   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lanvin Eclat d’Arpege 100 ml   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Karl Lagerfeld 85 ml   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Chanel No.5 100 ml   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Parfémy pro ženy – recenze

Každá žena je jiná, avšak každá chce dobře vypadat a vonět. Výběr nejlepšího dámského parfému není složitý, pokud víte, co má daná dáma ráda. Dlouhotrvající parfém, nejkrásnější parfém, top parfém – chcete jen to nejlepší. Podívali jsme se na několik oblíbených parfémů, které by vás mohly zaujmout. Pokud jste již některý z nich vyzkoušeli, případně máte svou oblíbenou vůni a chcete se o to podělit, napište nám do komentářů.

Toaletní voda, kolínská či parfém?

Co se týče intenzity vůně, rozeznáváme několik druhů voňavek. Většina z nich se skládá z vonných látek, které jsou rozředěné v lihu – ten pomáhá aroma uchovat.

Typy voňavek podle intenzity:

  • Parfém – nazývá se také Extrait de parfum a poskytne vám nejintenzivnější vůni ze všech typů. Najdete v něm 15 – 30 % vonných složek, což se odráží v podobě vyšší ceny a menšího balení. Většina z balení nedisponuje rozprašovačem – parfém se nanáší pár kapkami za uši a do loketních jamek. Intenzivní vůně vám vydrží i celý den a hodí se spíše pro příležitostné použití.
  • Parfémovaná voda – najdete v ní 8 – 15 % vonných složek, zbytek tvoří líh. Její vůně vydrží méně než vůně parfému (cca 4 – 6 h) a je vhodná pro každodenní použití. Najdete ji v nesčetných variantách balení od nejrůznějších výrobců. Nazývá se také Eau de parfum nebo Parfum de toilette (nepleťte si název s Eau de toilette – toaletní vodou).
  • Toaletní voda – Francouzi ji nazývají Eau de toilette a najdete v ní 4 – 8 % vonných látek. Původně byla určena pro ranní toaletu, z čehož plyne i kratší výdrž její vůně v délce pár hodin.

Aplikace parfému

  • Kolínská voda – najdete v ní pouze cca 3 – 5 % vonných látek ve zředěném 70 % lihu. Používají ji nejčastěji muži na čerstvě oholenou tvář. Její vůně vydrží 1 – 2 h a prodává se ve větších baleních, protože ji minete rychleji. Francouzi ji nazývají Eau de Cologne.
  • Eau de fraîche – doslovně tento název znamená "čerstvá voda", z čehož vyplývají i vlastnosti. Obsahuje nejvýše 3% vonných složek rozpuštěných buď ve zředěném lihu, nebo dokonce ve vodě. Její vůně vydrží cca 1 h, proto ji musíte aplikovat vícekrát během dne.
  • Parfémovaný olej – označují se také zkratkou CPO a pocházejí z Orientu, kde je jejich výroba často rodinnou tradicí. Namísto lihu se vůně v něm ředí jojobovým nebo jiným olejem, čímž výrobce zajistí jejich lepší uvolňování. Výhodou je, že nevysušují ani nedráždí pokožku jako líh, takže jsou pro vás ideální, pokud máte citlivou pokožku. Nanášejí se za uši, do loketní a kolenní jamky a na zápěstí. Jejich vůně dokáže vydržet až 2 dny a zbavíte se jí pouze tím, že místa umyjete.

Jeden parfém – tři složky

Každá vůně se skládá ze 3 částí, které tvoří navzájem harmonický celek, ale uvolňují se postupně:

  • Hlava – ucítíte ji jako první po aplikaci vůně, navozuje tedy první dojem a výrobci na ni kladou velký důraz. Obsahuje zpravidla květinové a ovocné složky a její účinek trvá do 15 min.
  • Srdce – plně se rozvine za několik minut a obsahuje středně těkavé látky tvořící charakter vůně. Najdete v něm charakteristické vůně skořice, růže či jasmínu, přičemž jeho účinek přetrvá 2 – 4 h.
  • Základ – skládá se z pomalu těkavých látek a najdete v něm těžší a intenzivnější kořeněné vůně. Vůně základu přetrvá 3 – 4 h, při některých parfémech i déle.

Výjimkou jsou parfémy a jiné voňavky s tzv. lineární vůní, která v průběhu času nemění svůj charakter.

Dámsky parfém

Výběr vonné složky

Každý typ vůně můžeme rozdělit do skupiny podle jejího původu, přičemž každá je svým charakterem ideální pro jiný typ počasí, resp. pro jiné roční období.

Na jaře a v létě siahajte po méně intenzivních vůních – v tomto období je vzduch prosycen vůněmi kvetoucích stromů a rostlin. Naopak, na podzim a zimu se hodí intenzivněji vůně s kořenitým charakterem.

V létě vás osvěží vůně květinové, ovocné či citrusové. V květinových vůních naleznete tóny konvalinek, růží, fialek či jasmínu. Ovocné zase připomínají zahradní či exotické ovoce. Výrobci nejčastěji používají vůni připomínající maliny, meruňky, broskve, jahody, ananas či kokos. V citrusových najdete tóny limetky, pomerančů a jiných exotických plodů.

Orientální vůně se nám Evropanům často jeví jako příliš výrazné s intenzivním sladkým charakterem. Pocítíte v nich aromata vanilky, skořice či hřebíčku. Díky intenzivní vůni jsou vhodné do chladnějšího počasí, pokud máte dost odvahy, tak i na jarní či letní večery.

Dřevité, cypřišové nebo fougerové vůně jsou intenzivní a najdete je převážně v pánských parfémech.

Parfém podle příležitosti a osobnosti

Vůně působí ve výrazné míře na emoce člověka. Dokáže vás i ostatních uklidnit, osvěžit či dokonce vzbudit touhu.

V létě jsou vhodné květinové vůně

Vybírejte si proto i podle příležitosti:

  • Vůně na denní nošení – měli byste se s ní cítit příjemně, ale neměla by být příliš intenzivní, aby neobtěžovala okolí. Nejlepší zvolená každodenní vůně je ta, kterou během dne necítíte. To neznamená, že je málo intenzivní a že byste měli sáhnout po silnější.
  • Vůně na společenské události – měla by být o něco výraznější než vůně na denní nošení, ne však příliš extravagantní.
  • Vůně na randesladký parfém dokáže zdůraznit ženskost, jemnost a křehkost. Na výběru vůně na tuto příležitost si dejte obzvlášť záležet, protože má výrazný podíl na výsledku utkání.
  • Vůně na obchodní jednání – i jako žena můžete použít výraznou a extravagantní vůni, která spolu s řečí těla prokáže vaši dominanci, což vám v konečném důsledku může pomoci dosáhnout lepší vyjednávací pozici.

Vůně také podbarví vaši osobnost. Pokud jste sportovkyně či aktivní žena, vyberte si svěží a energickou vůni, pokud nechcete příliš vyčnívat z davu, volte jemné ovocné či květinové vůně. Pro extravagantní ženy jsou nejlepší volbou intenzivní orientální či kořeněné vůně.

Nenaleťte podvodníkům

Náš trh je bohužel prosycen různými falzifikáty – to se týká i parfémů. Originál je od padělku někdy těžké rozeznat, proto si musíte všímat i drobné detaily. Prvním vykřičníkem by pro vás měla být podezřele nízká cena oproti jiným parfémem od stejného výrobce.

Originální parfém by měl mít sériové číslo na spodní části flakonu i na krabičce – tato čísla musí být identické.

Vybírání vhodné vůně

Na flakonu si všímejte kvalitu zpracování – měl by být dokonale hladký a víko by na něm měl pevně sedět. Originální parfém má vždy dostatečně dlouhou trubičku, která končí na dně nebo v rohu flakónu, abyste parfém mohli spotřebovat celý. Znakem padělku bývá i příliš intenzivní zabarvení samotné tekutiny ve flakónu.

Nakupovat byste proto měli pouze v ověřených e-shopech, rozhodně ne na ulici, v čínských e-shopech, na bazarových portálech či v narychlo poskládaných e-shopech. Ty poznáte podle nekvalitních fotografií, popisů parfémů, které nedávají smysl a jsou pravděpodobně strojově přeložené z cizího jazyka a podle chybějících uživatelských recenzí.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Hledáte parfém pro sebe? Chcete ho jako dárek pro mámu, sestru či kamarádku? V obou případech určitě máte ohledně výběru otázky. Návod, jak parfém vybrat, je jedna věc, samotný výběr je už něco jiného. Abychom vám ho co nejvíce usnadnili, rozhodli jsme se na vaše otázky odpovídat na tomto místě. V případě, že jsme neodpověděli na vše, co chcete vědět, napište nám do komentářů.

Skutečně má stejný parfém na každém z nás jinou vůni?

Ano, je to způsobeno tím, že každý z nás má svou specifickou vůni. Ovlivňují ji vlastnosti pokožky, způsob výživy a života. Je to i jeden z důvodů, proč se nedoporučuje kupovat parfém nablind. Vždy si třeba ověřit, co má daný člověk rád, případně mu koupit parfém, o kterém víte, že ho používá.

Jak dlouho je parfém použitelný?

O tom, jak dlouho si parfém po otevření udrží své vlastnosti, by měl informovat piktogram na obalu. Obvykle se tato doba pohybuje od 12 do 36 měsíců. V případě, že jste parfém ještě neotevřeli, vydrží i několik let. Pokud začne parfém měnit barvu, případně se kolem uzávěru začne usazovat pryskyřicový prstenec, už byste ho neměli používat.

Mohu používat několik vůní najednou?

Vzhledem k tomu, že každý jeden parfém působí jako harmonický celek, nedoporučujeme to. Použitím různých vůní by mohla vzniknout disharmonie a výsledný dojem by nebyl dobrý. Pokud se vám změnila nálada a chcete změnit vůni, smyjte si nejprve původní parfém a až potom naneste nový.

Vaše hodnocení:
(88%)
Datum publikování: 07.02.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek