Nejlepší klávesnice 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud počítač využíváte jen občasně nebo na běžné činnosti, jako je postování příspěvků na Facebook či Googlení, klávesnice pro vás není životně důležitá. Dnes však stále více lidí využívá počítač hlavně kvůli práci, no a v takovém případě ťukáním nepochybně strávíte i několik hodin denně.

Jak vybrat klávesnici?

Co si všímat při koupi klávesnice? Není toho málo, nad jejím výběrem je však určitě dobré pořádně uvažovat.

Nejlepší klávesnice

Názov Hodnotenie Detail
Nightblade CZCGK600W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Dell KB700   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Powerton UltraSlim   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Logitech MX Keys 920-009415CZ   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Apple Magic Keyboard   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Klávesnice k PC – recenze

Klávesnice k PC, na notebook, na PS4 či k tabletu? Kvalitní klávesnici potřebuje každý, kdo denně pracuje s počítačem. Připravili jsme pro vás recenze několika populárních produktů. Věříme, že vám alespoň zčásti pomohou při vašem rozhodování. Pokud by vám však náš přehled nestačil, doporučujeme navštívit YouTube, kde se o klávesnicích můžete dozvědět mnoho užitečných informací.

Proč věnovat pozornost výběru počítačové klávesnice

Výběru klávesnice byste měli věnovat pozornost hlavně kvůli vašemu pohodlí, ale i zdraví. Nejčastějším důsledkem nesprávné polohy rukou a prstů při práci na počítači je vznik takzvaného syndromu karpálního tunelu – dlouhodobé zúžení karpálního tunelu na zápěstí v důsledku opakování drobného pohybu. Dalšími častými problémy jsou tuhnutí šíje a zánět šlach. Dalo by se ještě pokračovat, avšak i tyto důvody jsou dost pádné na to, abyste nad výběrem klávesnice alespoň trošku zamysleli.

PC klávesnice – manuál, jak vybírat podle typu

Pokud bychom se do tématu "klávesnice" ponořili hlouběji, s největší pravděpodobností by nikdo z vás nedočetl tento návod ani do poloviny. Existují stovky drobných rozdílů a technických parametrů, které jsou však pro běžného uživatele víceméně zbytečné. Podíváme se tedy hlavně na typy nejčastěji používaných klávesnic a rozdíly mezi nimi, které byste si při výběru měli určitě všímat. I těch je více než dost.

Standardní klávesnice

Standardní nebo kancelářské klávesnice se nacházejí téměř při každém počítači. Nelze je specifikovat naprosto přesně. V podstatě bychom je mohli označit jako obyčejné a cenově dostupné klávesnice, které mohou, ale nemusí být podsvícené nebo bezdrátové. Pokud na počítači provádíte pouze běžné činnosti, budou pro vás zcela dostačující. Pro ty, kteří se ťukáním do kláves živí nebo patří k milovníkům her, však nemusí být ideální. Za hlavní nevýhodu lze považovat jejich kvalitu a životnost. Levnější klávesnice se rychleji opotřebují (ošoupané označení kláves, jejich vypadávání či zasekávání atd.), proto je budete muset vyměňovat častěji.

Standardní klávesnice k PC vhodná do kanceláře

Herní klávesnice a myš

Herní klávesnice jsou velmi specifickým produktem, který je určen zejména pro gamery, tedy hráče počítačových her. Pořiďte si je hlavně tehdy, pokud budete počítat využívat převážně nebo výhradně pro tento účel. Pro lidi, kteří na počítači hodně píší, mohou být nevyhovující, není to však pravidlem. Herní klávesnice totiž zvyknou mít trochu jiné rozložení kláves nebo nějaké navíc (některé mohou i chybět).

Jejich hlavním plusem je extrémní odolnost a dlouhá životnost. V průměru vydrží více než 50 000 000 kliknutí, což je v porovnání s klasickou klávesnicí asi o 45 000 000 více. Kvalitnější herní klávesnice jsou ergonomické, programovatelné, podsvícené nebo obsahují klávesy navíc. Při koupi doporučujeme sáhnout po klasickém připojování přes USB kabel, a to z důvodu rychlejší odezvy.

Ergonomická klávesnice

Ergonomické klávesnice rozeznáte podle několika znaků. Prvním je jejich cena, která začíná někde kolem 600 Kč, druhým jejich specifický tvar. Na první pohled připomínají vlnu, na které jsou klávesy rozděleny na dvě části. Jak nám napovídá už jejich název, hlavní výhodou je ergonomické tvarování, díky kterému můžete během práce na počítači držet ruce a prsty v přirozené a zdravější poloze.

Podle některých zdrojů mohou ergonomické klávesnice předejít vzniku syndromu karpálního tunelu, bolestem páteře či ztuhlé šíji. Na druhé straně neexistují žádné relevantní studie a důkazy o tom, že je to skutečně tak. Ergonomické klávesnice jsou vhodnou volbou hlavně pro ty, kteří do nich ťukají od rána do večera. Pro běžného uživatele, který využívá počítač pro prohlížení Googlu či sociálních sítí, jsou však spíše zbytečností.

Pozor: Jestliže přesedláte z obyčejné na ergonomicky tvarovanou klávesnici, potrvá vám jistou dobu, dokud si zvyknete.

Slim klávesnice

Slim klávesnice mohou mít různé rozdělení kláves, být podsvícené, připojené kabelem nebo přes USB. Slovíčko "slim" označuje spíše jejich provedení. Jsou velmi tenké a lehké, proto nejsou ideální volbou pro ty, kteří s klávesnicí pracují často a rychle. Využívají se zejména jako doplňkové klávesnice k notebookům (např. samostatná numerická klávesnice) či tabletem. Oceníte je i tehdy, pokud zvyknete cestovat spolu s počítačem. Za mínus můžeme označit jejich odolnost. Tenká klávesnice je přirozeně náchylnější na mechanické poškození.

Černá silikonová klávesnice k PC

Silikonová klávesnice

Silikonové klávesnice nemají žádnou pevnou část. V podstatě jde jen kousek silikonu nebo gumy. Jsou vhodné na cestování a přemísťování – srolujete je a hodíte do tašky. Tyto klávesnice jsou odolné vůči prachu i vodě a jejich údržba je velmi jednoduchá. Stačí je přetřít hadrem, některé typy dokonce můžete mýt přímo pod tekoucí vodou. Pokud je položíte na vhodnou podložku, velmi dobře drží na svém místě, na kolenou s nimi však pracovat nemůžete.

Membránové versus mechanické klávesnice

To, zda jde o membránovou nebo mechanickou klávesnici, nezjistíte na první pohled. Museli byste ji rozebrat, proto si tento údaj všímejte již v rámci popisu daného produktu. Hlavní rozdíl spočívá v citlivosti, životnosti, ceně a také hlučnosti kláves.

Membránové klávesnice

Pod klávesami se nachází gumová membrána, která zaznamená ťuknutí až tehdy, když ji zcela zatlačíte, v důsledku čehož jsou tyto klávesy méně citlivé. Pro běžného uživatele však jde o zcela postačující volbu.

Výhody:

  • Nízká cena
  • Jsou dostupnější
  • Jsou tišší – gumená membrána pod klávesami tlumí zvuk ťukání při práci
  • Práce s nimi je pohodlná

Nevýhody:

  • Mají kratší životnost
  • Jsou méně citlivé – kláves je třeba stisknout "na doraz"

Mechanické klávesnice

Pod každým klávesou se nachází samostatný mechanický spínač, který je mnohem citlivější, klávesnice proto zaznamená "podnět" o něco dříve. Doporučujeme je hlavně pro gamery, "písalky" a jiných, kteří klávesnici využívají častěji než běžný uživatel.

Výhody:

  • Jsou mnohem citlivější
  • Mají nesrovnatelně delší životnost

Nevýhody:

  • Při práci jsou poměrně hlučné
  • Jsou dražší a méně dostupné

Další důležité parametry při výběru klávesnice

Klávesnice se na první pohled jeví jako velmi jednoduché zařízení, kterým v podstatě i je. Pokud z ní však chcete dostat to nejlepší, tedy to, co bude vyhovovat přesně vašim potřebám, je dobré dívat se i na různé detaily, které vám umí život velmi usnadnit nebo naopak pořádně znepříjemnit.

Psaní na mechanické klávesnici

Typ kláves

  • Nízkoprofilové klávesy: Jsou umístěny nízko, psaní nebo jiná činnost jsou proto o něco pohodlnější. Tyto klávesy patří k membránovým, jsou tišší a cenově dostupné. Najdete je hlavně na noteboocích, pokud vám však vyhovují, není problém si pořídit i nízkoprofilovou klávesnici k PC.
  • Chiclet klávesy: Jsou také nízkoprofilové. Nacházejí se převážně na noteboocích. Rozdíl spočívá ve větších mezerách mezi jednotlivými klávesami, díky čemuž při práci dochází k menšímu počtu překlepů (neplatí to pro každého). Tyto klávesnice rozeznáte podle typického uspořádání kláves do tvaru obdélníku.
  • Obyčejné klávesy: Pod tímto označením máme na mysli klávesy, které se nacházejí na většině klávesnic od stolních počítačů. Mohou být membránové i mechanické. Mají vyšší zdvih, proto mohou být pro někoho trochu nepohodlné, a to zejména tehdy, když přesedlal z notebooku na stolní počítač.

Rozložení, velikost a tvar kláves

Zvyk je železná košile. Za předpokladu, že si nekupujete vaši první klávesnici, byste se měli při výběru dívat i na to, zda se na ní nacházejí všechny klávesy, na které jste byli zvyklí. Hlavně na menších klávesnicích zvyknou být některé z nich vynechány nebo spojené (např. Delete, Fn, šipky). Rozložení kláves se odvíjí i od daného regionu – lokace (US, UK, CZ, SK atd.). Například klávesnice s německým layoutem vypadají úplně jinak a pro Čecha by práce s nimi nebyla vůbec jednoduchá.

Velikost kláves souvisí i s rozestupy mezi nimi. Zvyknout si na menší nebo větší však na druhé straně netrvá extrémně dlouho. Větší klávesy jsou určitě lepší v rámci namáhání vašeho zraku. Příliš malé mezery mohou způsobovat častější překlepy, je to však opět jen věc zvyku.

Klávesy jsou nejčastěji čtvercové a hranaté, narazíte však i na oblé. V tomto směru je to skutečně jen na vás a také na tom, na co jste si zvykli a na co jste si ochotni zvyknout. Pozor, i tvar kláves může ovlivnit jejich rozestupy a rozmístění.

Velikost, životnost a možnosti nastavení klávesnice

Na menších klávesnicích mohou chybět některé klávesy a samotné psaní je pro někoho trošku náročnější. Obecně platí, že větší klávesnice jsou o něco pohodlnější a praktičtější, je to však opět pouze věc vkusu. Životnost klávesnice je uváděna v počtech kliknutí. Kvalitní herní klávesnice, které by měly v tomto směru zvládnout opravdu hodně, vydrží v průměru 50 000 000 kliknutí. Klasické jsou většinou uzpůsobeny na cca 3 až 5 milionů kliknutí.

Malá slim klávesnice s kulatými tlačítky

Klávesnice, na kterých si můžete nastavit jejich sklon, jsou lepší volbou. Není to nutnost, pokud však pracujete na počítači dlouhé hodiny, je dobré, když budou vaše zápěstí a prsty ve správné poloze. Stejně praktická a pohodlná je i podložka na zápěstí, která se ke klávesnici připojuje samostatně pomocí úchytek nebo magnetů.

Numerická klávesnice – ano, či ne?

Pokud máte tu možnost, určitě vám doporučujeme sáhnout po modelech s numerickou klávesnicí. Přinejhorším ji nebudete využívat až tak často. Na druhé straně, pokud se chystáte na počítači hlavně hrát hry nebo přidávat příspěvky na Facebook, čísla pro vás nemusí být až tak podstatné. Numerické klávesnice se dají k PC a notebooku připojit i samostatně, což však nemusí být zcela praktické řešení.

Kompatibilita a konektivita klávesnice

Je to spíše výjimečné, ale sem tam narazíte i na klávesnice, které jsou kompatibilní například pouze s OS Windows. Tento údaj si tedy určitě ověřte předem. Konektivita klávesnice je pro vás důležitá, když se ji chystáte využívat i s jinými zařízeními (např. TV, mobil, tablet). Pozor by si měli dávat také majitelé MacBook-ů. Na většině klávesnic se totiž nachází USB kabel typu A. Na MacBook-u najdete však pouze vstup na USB-C.

Klávesnice připojeny kabelem

Klávesnice připojené kabelem jsou obecně spolehlivější a reagují rychleji. Na druhé straně se nevyhnete dalšímu kabelu na pracovním stole. Při výběru si všímejte hlavně způsob jejich připojení:

  • PS/2: Jde o starší a pomalejší typ připojování. Na nových počítačích ho dnes najdete spíše výjimečně. Údaj si proto ověřte hlavně tehdy, když používáte starší zařízení. Díky PS/2 napájení si nemusíte zbytečně zabývat USB portem.
  • USB: Klasika je USB kabel typu A. Tento způsob připojování dnes najdete na drtivé většině klávesnic. Vždy si však ověřte, zda je daný typ USB kabelu kompatibilní se vstupy na vašem počítačem.

Bezdrátová klávesnice

Bezdrátové klávesnice jsou praktické, i ony však mají svá úskalí. Prvním způsobem jejich připojení je USB přijímač, který je kompatibilní pouze s danou klávesnicí. Jde o zařízení podobné USB klíči, které musí být při práci zapojeno v PC. Ve srovnání s Bluetooth napájením jsou tyto klávesnice o něco spolehlivější a rychlejší. Nevýhodou je, že vám zaberou jeden z USB portů, kterých, jak jistě víte, nikdy není dost. Naopak, za plus můžeme označit, že tyto klávesnice můžete připojit téměř ke všem typům počítačů.

Bílá bezdrátová klávesnice

Druhou možností je připojení přes Bluetooth. Hlavním negativem je menší spolehlivost klávesnice – pokud se signál přeruší, můžete ťukat jako diví, váš počítat však nebude reagovat. Problémem může být i to, že ne každý počítač má Bluetooth. V takovém případě budete muset využít adaptér, který vám opět zabere jeden USB port.

Další užitečné funkce klávesnice k PC

  • Programovatelné klávesnice: Na běžné psaní či prohlížení webů jde o zbytečnost. Programovatelné klávesnice využijí hlavně hráči, copywriteři či designéři. Pomocí programu si umíte na každém klávese nastavit příslušný pokyn. V podstatě jde o jakési pokrokovější klávesové zkratky.
  • Podsvícené klávesnice: Využijete je hlavně tehdy, pokud na počítači pracujete v noci, i když nejde o nejlepší řešení. Tyto klávesnice nadměrně namáhají oči, a to zejména tehdy, když jsou podsvícené nepřiměřeně. Na výběr máte podsvícení v jedné nebo více barvách. Jde téměř výhradně o klávesnice připojované kabelem, protože na svůj chod potřebují elektrickou energii. Ze stejného důvodu jsou náročnější z hlediska ekonomické stránky.
  • Multimediální klávesnice: Najdete na nich samostatné klávesy pro ovládání multimédií – video, hudba atd.
  • Klávesnice s zabudovaným touchpadem: Je to takové 2 v 1, podobně jako na noteboocích. Na klávesnici se nachází touchpad, který nahrazuje myš.
  • USB hub: Další USB vstupy přímo na klávesnici jsou nepochybně velmi praktickou funkcí. Můžete je využívat klasicky, tedy například pro připojení USB-čka, myši či nabíječky od mobilu.

Nejčastěji kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Klávesnice nejčastěji využíváme na psaní nebo hraní her. Proto jsme si pro vás připravili několik odpovědí na často kladené otázky, které zajímají hlavně běžné uživatele PC.

Jaká je životnost klávesnice?

Jednoznačnou odpověď vám dát nemůžeme. K odolnějším patří určitě mechanické klávesnice. Jakýmsi minimem je 5 let. Skutečně kvalitní a dražší kousky by vám však měly posloužit mnohem déle. Tento údaj je při klávesnicích uváděn v počtech kliknutí. TOP herní klávesnice by je měly vydržet více než 50 000 000, ty klasické minimálně 3 miliony.

Kolik stojí kvalitní klávesnice?

Těžko říct, řekněme však, že minimální cena kvalitní herní klávesnice začíná někde kolem 300 Kč, standardní klávesnice 200+ Kč. Na druhé straně můžete mít štěstí a také ta za pár drobných vám může posloužit roky.

Je výběr klávesnice důležitý z hlediska zdraví?

Ano, nepochybně je. Jak jsme si uvedli v úvodu, při nesprávné poloze zápěstí a prstů trpí celé paže i páteř. Klávesnice má navíc také přímý vliv na zrak. Příliš malé písmenka nebo nesprávné podsvícení opravdu vašim očím nepomáhají.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 29.05.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek