Nejlepší řetězové pily 2024 – recenze, test, srovnání

Kromě recenzí, které pravidelně přinášíme, vám nyní nabízíme žebříček těch nejlepších pil, které lze na našem trhu sehnat. Prozkoumali jsme domácí i zahraniční testy, zprůměrovali je, zohlednily vaše zkušenosti a naše recenze – výsledkem je tabulka TOP 5 elektrických a benzínových pil. Jsou to nejen modely, které patří ke špičce na trhu, ale zároveň modely s vynikajícím poměrem ceny a výkonu.

Jak si vybrat řetězovou pilu

Zároveň jsme pro vás připravili návod, jak si řetězovou pilu – ať už benzinovou nebo elektrickou – vybrat.

Nejlepší benzínové řetězové pily

Názov Hodnotenie Detail
Stihl MS 194 T   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
VeGA TCS2600   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Stihl MS 261   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Scheppach BKS 5300 S   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Husqvarna 130   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší elektrické a akumulátorové řetězové pily

Názov Hodnotenie Detail
Narex EPR 35-25 HS   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Proteco 51.06-PRE-2400   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Makita UC3551AX1   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Fieldmann FZP 2005-E   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bosch UniversalChain   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Řetězové pily – recenze

Každý kutil, který má ve své zahradě stromy a keře, se bez řetězové pily alespoň jednou za čas neobejde. Na výběr jsou elektrické, akumulátorové i benzinové modely, který je pro vás nejvhodnější?

Typy řetězových pil

Potřebujete nařezat dřevo na topení, odřezat strom nebo jen odříznout staré větve? Určitě se neobejdete bez spolehlivé řetězové pily. Poradíme vám, jak si vybrat tu správnou pilu pro vaše potřeby.

Elektrická řetězová pila

Hodí se na drobné práce v dílně, v zahradě nebo kolem domu, na které vám poskytne dostatečný výkon. Ten se pohybuje v rozmezí cca 750 – 2500 W, avšak benzínovým pilám se silou rovnat nemůže. Její výhodou je ale mnohem nižší hmotnost, než u benzínových pil – bude se vám s ní tedy jednodušeji manipulovat a neunavíte se při řezání tak brzy. Na druhé straně, s elektrickou řetězovou pilou nemůžete manévrovat tak volně jako s benzínovou, jelikož potřebujete mít v jejím dosahu elektrickou zásuvku.

Výběr řetězové pily

Elektrické motorové pily mají také tichý chod, takže s nimi nebudete rušit sousedy. Jsou také mnohem šetrnější k životnímu prostředí, protože neprodukují spaliny a nemusí běžet na volnoběh dokud manipulujete se dřevem tak jako benzínové pily. Není jich však vhodné pro riziko úrazu el. proudem používat venku během mrholení či slabého deště. Nejlevnější modely koupíte již za cenu kolem 2 000 Kč.

Akumulátorová řetězová pila

Akumulátorové řetězové pily mají ještě o něco slabší výkon, než elektrické modely napájené ze sítě. Je to z důvodu omezené kapacity akumulátorů, která je kompromisem mezi výkonem, výdrží a hmotností celé pily. Tento druh pil je tedy těžší, než běžné elektrické pily.

S akumulátorovou pilou můžete pracovat zcela volně a nezávisle, to je však vykoupeno omezenou dobou použití, která se při kvalitnějších modelech pohybuje okolo 30 min. Nabíjení akumulátorů však může trvat i přes hodinu. Vyberte si proto pilu, která se dodává alespoň s 2 akumulátory, abyste mohli jeden nabíjet a s druhým pracovat. Při výběru si dejte pozor na modely, které mají podezřele nízkou cenu – některé se totiž dodávají bez akumulátorů a bez nabíječky (ty je pak nutné dokoupit samostatně, čímž se cena tak či tak navýší).

Velkou nevýhodou akumulátorových řetězových pil je vyšší cena oproti běžným elektrickým, nejlevnější modely seženete za cca 2 500 Kč, ty kvalitnější přesahují úroveň 10 000 Kč.

Benzínová řetězová pila

Tyto pily disponují nejvyšším výkonem ze všech druhů řetězových pil. Výkon závisí zejména na objemu motoru. Výhodou většího objemu je i fakt, že motor nepracuje pod takovou velkou zátěží, čímž se prodlužuje jeho živnotnosť. Na druhé straně, se stoupajícím objemem motoru a výkonem rapidně stoupá nejen cena, ale i hmotnost pily, proto byste měli volit při nákupu určitý kompromis.

Vyšší výkon benzínových pil je vykoupen vysokou hlučností a neekologickým provozem. Benzínová pila totiž spotřebovává palivo a vypouští spaliny i na volnoběh, dokud manipulujete s dřevem připraveným na řezání.

Lidl Florabest

Také mají benzinové pily zvýšené nároky na provoz a údržbu. V první řadě je nutné dodržovat správný poměr benzínu a oleje v palivu (většina pil je vybavena dvoutaktními motory), aby bylo zajištěno dostatečné mazání motoru. Dále je nutné dolévat olej na mazání řetězu a udržovat v dobrém stavu zapalovací svíčku, občas nastavit karburátor či vyměnit vzduchový filtr. Pokud jste šikovný kutil, zvládnete tyto servisní úkony provést svépomocně, ale ti, kteří si na to netroufají, budou muset navštěvovat servis, což znamená další náklady. Pro někoho může být problematické také ruční startování benzínových řetězových pil, na které je třeba vyvinout značnou sílu.

Odvětvovací pila

Používá se pro ni také název vyvětvovací pila. Je to speciální druh motorové pily s dlouhou, většinou teleskopickou rukojetí. Jak již název napovídá, slouží k odstraňování větví v korunách stromů. Odvětvovací pila může být poháněna benzínovým či elektrickým motorem, napájeným buď z el. rozvodné sítě, nebo akumulátorem.

Rozdělení pil podle využití

Hledáte řetězovou pilu na práce kolem domu a v zahradě, nebo nepřetržité řezání dřeva? v tom případě si vybírejte pilu podle jejího využití.

Hobby řetězové pily

Hodí se na občasné práce kolem domu a v zahradě, jako např. řezání větví, desek, realizaci drobných drevostaveb apod. Patří k nim benzínové pily s nižším výkonem a také elektrické a akumulátorové pily. Jejich výhodou je nízká hmotnost a cena, nevydrží však intenzivní a dlouhou zátěž a nedisponují takovým množstvím komfortních a bezpečnostních funkcí jako dražší modely. Benzínové mívají objem motoru 30 – 40 cm3 a výkon 1 – 1,5 kW.

Poloprofesionální řetězové pily

Setkáte se s nimi také pod názvem farmářské pily a jsou to výlučně benzinové stroje. Hodí se pro pravidelné práce spojené s řezáním stromů, řezáním palivového dřeva či údržbou veřejných prostranství, resp. pozemků kolem komerčních objektů.

Retězová pila

Mají pevnější konstrukci než hobby pily a disponují vyšším výkonem a bohatší výbavou z hlediska komfortních a bezpečnostních funkcí. Objem jejich motoru se pohybuje v rozmezí 40 – 60 cm3 a výkon v rozmezí cca 1,5 – 3 kW.

Profesionální řetězové pily

Robustní a spolehlivé modely, které snesou dlouhodobě intenzivní zátěž. Vysoký výkon jejich benzínových motorů umožňuje používat je na nepřetržité řezání dřeva v profesionální sféře, jako např. při lesnických pracích. Disponují důmyslným systémem tlumení vibrací a velkým množstvím bezpečnostních prvků. Rovněž jsou vybaveny dlouhými rukojeťmi, abyste s nimi mohli snadněji manipulovat. Objem jejich motorů dosahuje 60 – 80 cm3, což znamená výkon cca 3 – 4 kW.

Jak vybrat řetězovou pilu

Ať už máte zájem o hobby řetězovou pilu, poloprofesionální, nebo profesionální model, měli byste si při výběru posvítit na několik parametrů. Důležité jsou i bezpečnostní funkce řetězové pily či to, co nabízí navíc.

Parametry a vlastnosti řetězové pily

 • Délka řetězové lišty: Volte ji podle tloušťky řezaného materiálu. Např. s 40 cm lištou se doporučuje řezat dřevo do průměru 50 cm. Elektrické řetězové pily mívají délku 33 – 40 cm, benzínové hobby pily cca 35 cm, poloprofesionální farmářské pily kolem 40 cm a profesionální modely přes 45 cm.
 • Výkon: Pokud chcete s pilou řezat větve či připravovat palivové dřevo do průměru 20 cm, postačí vám pila s výkonem cca 1,5 kW. Pokud budete řezat větší množství dřeva, případně pracovat s vytěženým dřevem, vyberte si poloprofesionální model s výkonem 1,5 – 3 kW. Pro práci v lese byste měli sáhnout po profesionálním modelu o výkonu nejméně 3 kW.
 • Hmotnost: Rozhodující faktor pro pohodlnost práce s pilou. S příliš těžkou pilou nevydržíte pracovat tak dlouho jako s lehkou. Pily na domácí použití váží cca 4 kg, profesionální modely mohou dosahovat hmotnost až 17 kg.
 • Odpružení rukojeti: Dokáže utlumit vibrace přecházející do rukou. Díky tomu vás budou ruce méně bolet a s pilou vydržíte pracovat déle.

Bezpečnostní funkce řetězových pil

 • Bezpečnostní brzda: Po uvolnění spínače pily okamžitě v řádech desetin sekundy zastaví pohyb řetězu, namísto toho, aby se dále otáčela vlivem setrvačnosti, což je nebezpečné, pokud chcete např. pilu položit.
 • Pojistka sepnutí plynu: Plyn je možné sepnout jen po jejím stlačení, zabrání tak náhodnému nechtěnému spuštění pily.
 • Zachycovač řetězu: Speciální mechanismus, který v případě roztržení navine řetěz dovnitř pily. Nehrozí tak úraz způsobený odletujícím kusem řetězu.
 • Ochranný kryt ruky: Slouží k ochraně zápěstí, kterým držíte pilu před úrazem způsobeným odletujícími kusy dřeva, případně rozervaným řetězem.
 • Nouzové stop tlačítko: Okamžitě zastaví nejen samotnou řetěz, ale také motor pily. Mělo by být snadno dostupné, abyste jej mohli v krizové situaci rychle nahmatat a stisknout.

Komfortní funkce řetězových pil

 • Automatické mazání řetězu: Pily s touto funkcí jsou vybaveny čerpadlem, které optimálně maže řetěz pro hladký chod při všech pracovních podmínkách.
 • Vyhřívaná rukojeť: Výsada profesionálních modelů řetězových pil, která přijde vhod zejména při nepřetržité práci v zimních obdobích roku.
 • Dekompresní ventil: Uvolňuje tlak ve válci během startování, díky čemuž vám postačí při ručním startování vyvinout menší sílu.

Jakou značku si vybrat

Osvědčení výrobci nejen benzínových pil jsou Stihl, Husqvarna, Oleo-mac a Dolmar. V jejich nabídce najdete hobby, poloprofesionální i profesionální pily, přičemž profesionální modely těchto značek jsou mezi lesníky notoricky známé pro svou spolehlivost a kvalitu.

Řetězová pila Husqvarna

Mezi elektrickými a akumulátorovými pilami je průkopníkem značka Bosch. V kategoriích elektrických i benzinových pil najdete také značky orientované na cenu jako např. Hecht, Gude, AL-KO či Einhell. Tyto výrobky však už představují určitý kompromis, mezi výhodnou cenou a výkonem, resp. funkcemi.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Řetězová pila je užitečná při řezání dřeva na topení, kácení stromů či starých větví. Pokud máte zahradu plnou stromů, neměla by ve vaší dílně chybět. Jak si řetězovou pilu vybrat, už víte. Stále však máte na toto téma řadu otázek. Na ty nejčastěji kladené jsme se rozhodli odpovědět.

Jak s motorovou pilou bezpečně pracovat?

Zaprvé nelze zapomínat na ochranné pracovní pomůcky, tedy na rukavice, přilbu, brýle, pevnou obuv a oblečení, sluchátka. Motorovou pilu třeba před nastartováním vždy zkontrolovat (kontrola řetězu, doplnění provozních kapalin). Pilu chyťte oběma rukama (jednou rukojeť, druhou startovací lanko) a stroj nastartujte. Následně zkontrolujte, zda funguje plynová páčka, zda je v pořádku řetězová brzda a zda se maže řetěz.

V čem spočívá údržba řetězové pily?

Po řezání třeba odstranit z lišty všechny nečistoty z povrchu i z kolejnice, kde běhá řetěz. Čistit třeba i prostor pod a kolem ozubeného kolečka. Udržujte vzduchový filtr vždy čistý, kontrolujte stav oleje na promazávání řetězu i to, zda je řetěz dobře napnutý. Občas je třeba zkontrolovat také zapalovací svíčky – zda nejsou zaolejované.

Řetězová pila se nastartuje a pak zastaví. V čem je problém?

Důvodem může být palivo. Pokud jste pilu delší dobu nepoužívali, třeba benzín vylít a nahradit ho novým. Zkažený benzín mohl systém zablokovat. V takovém případě budete muset zajet do servisního střediska.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 02.01.2020
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek