Nejlepší vařiče vajec 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Vajíčka jsou oblíbeným jídlem, které vám dodá živiny a zasytí vás díky vysokému obsahu bílkovin. Mnozí je mají v oblibě zejména na snídani nebo i během dne jako přílohu k hlavnímu jídlu. Pokud i vy patříte k milovníkům vajec a navíc je máte rádi na různé způsoby, měli byste se poohlédnout po vařičích vajec.
Vařič vajec se stává populárním a praktickým pomocníkem v kuchyni, který vám usnadní přípravu vajec. Zvládne vajíčka naměkko, natvrdo a dopřát si je můžete i středně vařené. Jde o moderní kuchyňský přístroj, který v obchodech najdete také pod názvem vejcovar. Pokud jste o elektrických vařičích vajec ještě neslyšeli, náš článek vám objasní, jak vařič funguje, jak se používá, prozradíme vám, na co si dávat pozor při výběru, v jakých cenových relacích se vejcovary pohybují a otestujeme za vás vybrané modely.
Nejlepší vařiče vajec
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Tescoma President 909100.00 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Domo DO9142EK ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Sencor SEG 710BP ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
WMF 415070011 Stelio ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Guzzanti GZ 608 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Vařiče vajec – recenze
Každý vařič má svá specifika, výhody i nevýhody. Abychom vám usnadnili výběr, otestovali jsme několik vařičů od spolehlivých a cenově dostupných značek. Vybrali jsme jednoduché vařiče, které vaří pouze vejce, ale také ty, které mají přídavné funkce a zvládnou uvařit nenáročné jídlo.
Druhy vařičů vajec
Jak vypovídá název přístroje, vařič vajec slouží primárně k přípravě vajíček. Nejjednodušší modely dokáží najednou uvařit od tří do pěti vajíček, přičemž při vaření si můžete vybrat požadovanou konzistenci (tvrdost) vajíčka.
Dražší a kvalitnější modely, resp. kombinované, mají přídavné funkce a možnosti, a tak si ve vejcovaru připravíte i míchaná vejce nebo volská oka. Při vejcích to však nekončí a renomovaní výrobci nabízejí přístroje, ve kterých si navíc připravíte zeleninu, párky, rýži či jiné obiloviny. Kvalitní vařiče vajec mají vyšší příkon a zvládnou najednou uvařit šest až osm vajec.
Jak vybrat vařič vajec
Nabídka vařičů vajec je široká a pokud jste se s tímto typem výrobku ještě nesetkali, může být pro vás obtížné zorientovat se v parametrech, které je důležité sledovat. Kromě ceny přístroje je rozhodující příkon, funkce, kapacita, materiály, ze kterých je vařič vyroben, jednoduchost ovládání a u některých uživatelů záleží i na designu produktu. Při výběru je vhodné sledovat i recenze vařičů vajec od spotřebitelů, kteří vejcovar už mají.
Design a použité materiály
Důležitějším parametrem než design jsou použité materiály, pokud jsou kvalitní, máte jistotu, že vařič vám déle vydrží. Samozřejmě, hospodyňkám záleží i na vzhledu vařiče a to zejména v případě, že ho chtějí mít stále po ruce a umístit jej například na kuchyňskou linku. V tom případě byste měli vybírat tak, aby vařič nepůsobil rušivě a barvou se alespoň trochu hodil k vašemu ostatnímu vybavení kuchyně.
Levnější přístroje jsou vyrobeny z plastu a jejich životnost může být při nesprávném nebo neopatrném zacházení výrazně snížena. Proto se vyplatí investovat minimálně do výrobků, které mají kombinované složení (plast a nerezové prvky). Nedílnou součástí vařičů vajec jsou víka, které jsou zpravidla plastové, ale setkat se můžete i se skleněnými nebo kovovými. Známe také modely, jejichž většinu částí tvoří nerezová ocel, ty jsou však dražší, ale za vyšší cenu vám poskytnou dlouhou životnost, snadnější údržbu i čištění. K méně využívaným materiálům patří keramika, avšak keramických vařičů vajec najdeme v českých obchodech jen hrstku.
Kapacita vejcovaru
Podstatným parametrem je kapacita, podle ní víme, kolik vajec je vejcovar schopen uvařit najednou. Na trhu jsou nejběžnější vařiče, které uvaří od šesti do osmi vajec. Vybírat byste měli podle počtu osob vaší rodiny, případně podle toho, jak často vajíčka vaříte a jaké je jejich obvyklé množství. Pokud si rádi dopřejete velké porce, rozhodně se vyplatí sáhnout po modelu s větší kapacitou.
Příkon vařiče
Důležitou veličinou je příkon vařiče, ten najdete v popisu produktu nebo v technických parametrech pod zkratkou W. Příkon určuje nejen spotřebu elektrické energie, ale i výkonnost vařiče. Znamená to, že čím vyšší je příkon, tím větší je výkonnost daného vařiče. V praxi se to promítne rychlejší přípravou vajec.
Levnější vařiče vajec mají příkon kolem 200 W, ty silnější dosahují hodnoty od 300 do 500 W. Pokud zvolíte přístroj s nižším příkonem, vaření vajec bude pomalejší, případně některé vejce, pokud je vložíte do přístroje maximální množství, budou nedovařené.
Funkce a součásti přístroje
Vařiče vajec patří k jednodušším přístrojům, které mají minimální počet ovládacích prvků. Jak jsme zmínili při druzích vařičů, existují i takové, které kromě vajec dokáží vařit jiné typy jídel. Samozřejmě, ty nabízejí funkce navíc, a proto je jejich součástí více doplňků.
Vyjímatelný zásobník vajec je součástí každého kvalitního vařiče. Umožňuje rychlé a pohodlné vyjmutí vajec z vařiče a jejich následné servírování. Benefitem je, že vejce můžete podávat přímo z toho zásobníku. Vařiče disponují i elektronickým časovačem, ten si nastavíte podle toho, jaký typ vajíčka chcete uvařit.
Šikovnou a užitečnou je funkce signalizace, která upozorní zvukovým signálem v okamžiku, kdy je elektronický časovač na konci. Nedílným komponentem vařičů je spínač, který uvede spotřebič do chodu. U mnoha vařičů je tento spínač jediným tlačítkem. Některé spínače jsou vybaveny světelnou indikací, abyste viděli, že vařič je v provozu.
Ochrana proti přehřátí by měla být součástí každého vařiče, ale ne vždy je to tak, a to zejména při levnějších vařičích nebo vařičích od méně známých výrobců. Tato funkce zabraňuje vařiči, aby se přehřál. Jde vlastně o jakýsi tepelný spínač, který zastaví proces vaření v momentě, kdy se z vařiče odpaří veškerá voda. Takový spínač funguje také principem, že zamezí spuštění přístroje, pokud v něm není voda. Izolovaná rukojeť vám zas zajistí při přesunu vařiče nebo vyjímatelného zásobníku, že se nepopálíte.
Modely s navíjením přívodového kabelu zajistí elegantní řešení a ušetří prostor. Gumové nožičky na spodní straně přístroje zas zajistí, že vařič nebude po kuchyňské lince klouzat. Dražší modely mají osazen podsvícený displej, díky kterému uvidíte aktuální probíhající režimy a to i během šera.
Modely, které jsou kombinované, by měly mít v balení různé výměnné pláty, pomocí kterých můžete ve vařiči připravovat další jídla. Například míchaná vejce, volská oka, rýži, párky, zeleninu a podobně. Ke každému vařiči, i k tomu nejjednoduššímu, by měla být dodána odměrka na vodu a návod k použití.
Návod k použití vařičů vajec
Obsluha vařičů vajec je jednoduchá a podle výrobců jejich ovládání zvládnou i ti, kteří se vaření běžně nevěnují. Přirozeně, přesný návod, jak obsluhovat konkrétní vařič, záleží na vybraném modelu. Princip používání je však všude stejný nebo podobný.
Vařič stačí připojit do zásuvky, otevřít víko, vložit do misky požadovaný počet vajec, do odměrky nabrat vodu a nalít ji do místa určeného na vařiči. Množství vody záleží na počtu vajec a také na tom, zda chcete vejce vařit natvrdo, naměkko nebo na hniličku. Následně víko uzavřete a nastavíte dobu vaření, případně jen stisknete spínač ke spuštění vařiče do provozu.
Po dovaření vás vařič upozorní zvukovým nebo i světelným signálem, a tak víte, že vajíčka jsou hotové. Modely, které disponují automatickým vypnutím, vám dávají svobodu navíc, protože čas vaření nemusíte sledovat. Jelikož se přístroj vypne sám, nestane se, že by se vejce převařili. Pak už jen stačí otevřít víko a vejce podávat.
Většina moderních vařičů má zabudované režimy, které určí optimální dobu vaření. Abyste měli představu o přípravě, uvádíme přibližné časy. Vajíčko natvrdo se vaří 8 až 10 minut, vajíčko na hniličku 5 až 6 minut a vajíčko naměkko jen 3 minuty. Délka vaření vajec ve vařiči však závisí na jeho příkonu, proto je nutné brát tyto časy pouze orientačně.
Osvědčené značky a ceny vařičů
Vařiče jsou přístroje, do kterých nemusíte investovat velké sumy peněz. Jejich cena začíná od 125 Kč, za ni však získáte jen velmi jednoduchý vařič s omezeným množstvím funkcí, s menším výkonem i s menším počtem najednou uvařených vajec.
Ceny vejcovarů od osvědčených výrobců ale nejsou mnohem vyšší. Startují na částce 250 Kč. Spolehnout se můžete na bezproblémový chod, lepší výkon i přídavné funkce, které vám vaření usnadní.
Nejdražší vařiče stojí kolem 5 000 Kč, ale ty jsou určeny spíše pro profesionální vaření vajec. Běžná domácnost by jejich výkon a funkce nevyužila, a tak by šlo o zbytečně vyhozené peníze.
K osvědčeným a prodávaným značkám vajec patří Delimano, De Gusto, Sencor, Tefal, Stebe, Severin, Sage, Rommelsbacher, Russell Hobbs či Silvercrest. Poslední zmíněná je privátní značkou obchodního řetězce Lidl. Při výběru vhodných vařičů vajec a také při porovnávání cen vám mohou pomoci uvedené recenze, případně také známý porovnávač cen Heureka.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Rozhodli jste se pro vařič vajec, stále však přemýšlíte, jestli se vám skutečně bude hodit? Odpovědi na často kladené otázky ohledně tohoto malého spotřebiče, by vám to mohli objasnit.
Je vařič vhodný i pro jednotlivce?
Zvládnou ovládání vařiče děti?
Jak čistit vařič?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek