Nejlepší ruční vysavače 2024 – recenze, test, srovnání

Praktickým pomocníkem do domácnosti jsou i ruční vysavače. Rychle se postarají o drobný nepořádek a bez jakékoliv námahy za pomoci nich odstraníte prach, drobky nebo akutní znečištění. Ruční vysavače nejsou náhradou klasických podlahových vysavačů. Jsou pomocníkem do domácnosti, auta nebo dílny. Vyznačují se svojí mobilitou a jednoduchou použitelností.

Jak vybrat ruční vysavač?

Najít ruční vysavač, který vám bude vyhovovat, je pro mnohé věda. Jiní zase sáhnou po tom nejlevnějším na trhu a následně se stěžují, že jde jen o další "krám" do sbírky. Pokud však nabudete jaký-takový přehled o nabídce ručních vysavačů na trhu, zjistíte, že jejich funkce umožňují všestranné a praktické využití. Jen je třeba vědět, jak a podle čeho vybírat.

Nejlepší ruční vysavače

Názov Hodnotenie Detail
Concept VP4353   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Concept VP4360   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Severin HV 7144   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hoover MBC 500 UV   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sencor SVC 190   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Ruční vysavače – recenze

Ruční vysavač je skvělým pomocníkem v kuchyni či autě. Pokud jste se rozhodli pro koupi ručního vysavače, měli byste při výběru sledovat nejen parametry, ale i recenze jednotlivých modelů. Z nich se často dozvíte více, než z popisu jednotlivých funkcí. Abychom vám výběr usnadnili, vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a o své zkušenosti se podělíme v recenzích.

Proč si pořídit ruční vysavač?

Ruční vysavač je určen k vysávání drobných nečistot doma, v autě či dílně. Je praktický, mobilní a dokáže být vždy po ruce. Výhodou je, že vás nemusí omezovat žádný kabel, jednoduše se ovládá a je malý a kompaktní. Jinými slovy, nabízí možnost okamžitě reagovat v případě, že v obývacím pokoji vysypete na zem oříšky, v kuchyni rozsypete mouku nebo u stolu rozlijte víno. Některé z ručních vysavačů umožňují i ​​funkci mokrého vysávání.

Vysávání drobků s ručním vysavačem

Jejich údržba je minimální. Ačkoliv disponují pouze malou nádobkou na prach a další odpad, postačí ji vysypat po každém vysávání, nádobku opláchnout a vysavač je připraven znovu do akce. Pro alergiky je důležité kontrolovat i prachový filtr, kterým jsou takové malé vysavače vybavené. Ty dražší jsou vybaveny HEPA filtrem nebo UV-C lampou.

Známe dva druhy ručních vysavačů. Na ústupu jsou ruční vysavače napájeny ze sítě. Těmi, které jsou skutečně praktické a nabízejí všechny zmíněné výhody, jsou ruční vysavače s akumulátorem.

Hlavní výhody

 • Kompaktnost a malé rozměry
 • Snadná manipulace
 • Mobilita
 • Ideální pro okamžité úklid
 • Variabilní použití (domácnost, auto, dílna)

Hlavní nevýhody

 • Častěji dobíjení akumulátoru
 • Malý objem prachové nádoby
 • Nižší výkon

Jak vybrat nejlepší ruční vysavač?

 • Typ ručního vysavače
 • Aktivní doba vysávání
 • Doba nabíjení
 • Typ baterie
 • Sací výkon
 • Objem sběrné nádoby na odpad
 • Příslušenství
 • Filtrace
 • Další vlastnosti a funkce

Typ ručního vysavače

 • Síťový ruční vysavač – řeč je o ručním vysavači, který pro svůj chod potřebuje zdroj energie, elektrické napájení. Výhodou je, že vás neomezuje výdrž baterie a rovněž mají vysavače vyšší sací výkon než akumulátorové. Dnes už však bateriové ruční vysavače úspěšně síťové vysavače dobíhají. Vysavač s napájecím kabelem je však horší z hlediska mobility. Omezuje vás délka kabelu a také manipulace s takovým typem vysavače je náročnější.

Síťový ruční vysavač

 • Akumulátorový ruční vysavač – už z názvu je jasné, že na svůj chod využívá dobíjecí baterie. Největší výhodou je právě mobilita. Neomezuje vás žádný kabel, obvykle mají nižší hmotnost, jednoduše ho můžete využít kdekoli a kdykoli. Jediné, co vás omezuje, je výdrž baterie.

Typ baterie

 • Ni-Mh – jde o dobíjecí baterie, které patří mezi starší technologie. Důležité je při nich je dobíjet až po absolutním vybití. Jinak se snižuje jejich životnost. Obvykle jich vysavač potřebuje více.
 • Li-Ion – modernější technologie dobíjecích akumulátorů. Vyznačují se lepší výdrží a životností. Lze je dobíjet i při pouze částečném vybití, což udržuje jejich delší životnost.

Aktivní doba vysávání a nabíjení

Závisí od sacího výkonu, typu baterie a také funkcí, které vysavač nabízí. Standardně se aktivní doba vysávání pohybuje na úrovni 12 až 15 minut. Ty lepší vysavače vydrží i více než 20 minut. Výdrž se může lišit při suchém či mokrém vysávání.

Sací výkon ručního vysavače

Doba nabíjení se odvíjí od typu baterie. Ni-Mh baterie se dobíjejí i více než 12 hodin. Při Li-Ion bateriích je doba nabíjení okolo 5 hodin.

Sací výkon

Nejvyšší sací výkon mají síťové ruční vysavače, které jsou napájeny napětím 230 V. Dnes se jim však vyrovnávají i některé dobíjecí vysavače. Sací výkon se udává ve wattech, ale v praxi je nejlepším ukazatelem právě efektivita vysávání.

Objem nádoby na odpad

Při ručních vysavačích netřeba očekávat příliš objemný prostor pro sběr nečistot. Průměrně je objem prachových nádob kolem 0,5 litru. Setkáte se i s modely, které mají objem nádoby okolo 0,9 – 1 litru, ale následně jsou i větších rozměrů, což je na úkor mobility. Nejmenší mají objem 0,3 litru.

Při výběru vysavače třeba myslet na objem nádoby na odpad

Příslušenství

V případě ručního vysavače určitě využijete štěrbinový nástavec, který bývá standardní výbavou, kterou výrobci dodávají. Nástavec na čalounění nebo nástavec s kartáči potěší v případě textilních povrchů. Pokud má vysavač funkci mokrého vysávání, určitě bude obsahovat nástavec na mokré vysávání.

Filtrace

 • Mikrofiltr – je vyroben z tkaniny či molitanu. Zabraňuje průchodnosti prachových částic a větším nečistotám. Důležitá je jejich pravidelná údržba. Mnohé z nich jsou omyvatelné.
 • HEPA filtr – je nejpoužívanějším druhem filtrace, který se vyznačuje vysokou účinností. Filtry jsou číslovány podle účinnosti (HEPA 8-16). I tento filtr třeba pravidelně udržovat a po každém vysávání čistit. V případě silného zanesení je možné koupit nový filtr.

Další vlastnosti a funkce

 • Mokré vysávání – funkce Wet/Dry umožňuje vysávání kapalných nečistot. Vysavač bývá vybaven také speciálním nástavcem na mokré vysávání.
 • Regulace výkonu – některé moderní ruční vysavače umožňují regulaci výkonu v 2-3 stupních.
 • UV-C lampa – je sterilizační lampa, která je ideální pro alergiky, protože UV zářením likviduje ruční vysavač vysoké procento mikrobů a roztočů.
 • Nabíjecí stanice – je určena pro bateriové ruční vysavače. Dodávaná bývá s adaptérem. Umístit ji můžete tam, kde vám nebude překážet. Některé lze umístit i na stěnu.
 • Cyklónové vysávání – je technologie vysávání, která zajišťuje vysávání za pomoci odstředivé síly. Prouděním vzduchu tak separuje drobné prachové částice a zbytek nečistot.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr spotřebiče není jen o technických parametrech. Třeba znát i silné a slabé stránky a také praktické využití vybraného typu. Před koupí ručního vysavače si třeba položit některé základní otázky:

Co všechno mohu s ručním vysavačem čistit?

Ruční vysavač je vhodný na drobný úklid v domácnosti (např. vysávání drobků v kuchyni či na gauči). Některé modely s vyšším výkonem se dají použít i v autě. Poskytuje mobilitu, takže s ním lehce vysajete kuchyňskou linku, uklidíte stůl, ale i koupelnu.

Je pro mě vhodnější sáčkový nebo bezsáčkový ruční vysavač?

Ruční vysavače jsou obvykle bezsáčkové, sací výkon je maximalizován a často umožňují i mokré vysávání. Jen pár modelů, konkrétně tyčové a ruční vysavače 2 v 1, je sáčkových.

Zvládne ruční vysavač i mokré vysávání?

Funkce mokrého vysávání je sice praktická, avšak ne všechny modely ručních vysavačů ní disponují. Doporučujeme vám upřednostnit model s touto funkcí, protože se vám sejde při rychlém úklidu v kuchyni i koupelně.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 06.12.2019
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek