Plechová trouba na kolečkách, s hučícím motorem uvnitř a hadicí na konci? Ne, to platilo kdysi, dnes jsou možnosti výběru daleko větší. Dnešní vysavače se liší nejen designem a výkonem, ale i výbavou a možnostmi. A za přijatelnou cenu jsou již dokonce na trhu i robotické vysavače. Jak se v tom všem zorientovat? Podle čeho si vybrat? Za co si připlatit a co za to nestojí? Přečtěte si naše rady i recenze nejběžnějších typů vysavačů.

Seznam podkategorií:

Nejlepší vysavače 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší vysavače 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vysavač je spotřebič, o kterém asi moc nepřemýšlíme. Pro většinu z nás je symbolem povinného úklidu, kterému bychom se nejraději vyhnuli. Kvalitní model nám může ale práci do velké míry usnadnit. Proto jsme sesbírali různé testy, hodnocení, srovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů, určitě získáte... Přečíst článek

Nejlepší vysavač na listí a zahradní fukar? Benzínový nezklame

Nejlepší vysavač na listí a zahradní fukar? Benzínový nezklame

Pokud se vám nechce koncem léta a na podzim sbírat spadané listí ze stromů v zahradě, nemusíte. Díky lidské vynalézavosti si můžete vybrat z desítek druhů zahradních pomocníků, mezi něž patří i vysavač listí. Přinášíme vám návod, jak si vybrat ten správný vysavač listí, jaká kritéria... Přečíst článek

Xiaomi vysavače – srovnání, recenze, testy, zkušenosti. Robotické s mopem jsou hit

Xiaomi vysavače – srovnání, recenze, testy, zkušenosti. Robotické s mopem jsou hit

Xiaomi už nějaký ten rok úspěšně bourá stereotypy o nekvalitní čínské elektronice. Možná tuto značku znáte zejména pro její smartphony, v jejich portfoliu najdete i jinou elektroniku a různé smart výrobky - např. i robotické vysavače. Právě na ty jsme se podívali a v článku vám... Přečíst článek

Jak vybrat vysavač

Jaký potřebujete vysavač - velký, malý, sáčkový, bezsáčkový, s vodním filtrem nebo robotický? Mezi základní kritéria při výběru vysavače patří povrch, na jakém ho budete používat. Máte koberce nebo hladké podlahy? Neméně důležitá je i velikost prostoru a od toho se odvíjí velikost objemu sáčku na nečistoty. Nezapomeňte na délku kabelu, sací výkon, příslušenství a funkce navíc.

Vysavač

Pokud máte doma alergika, zaměřte se na vysokou účinnost filtru. Pro hladké podlahy bez překážek a koberců jsou vhodné moderní robotické vysavače. V bytě s velkým podílem povrchu přikryjte koberci s vyššími chlupy je vhodnější klasický vysavač nebo multifunkční. Malé ruční vysavače vám poslouží při odstranění drobků ze sedaček a křesel nebo v autě. Výběr z vysavačů se zásobníkem se zužuje na dvě kategorie - sáčkový, při kterém musíte vyměňovat kapsy nebo sáčkový, kde je sáček nahrazeno vyjímatelným zásobníkem, který se vyprazdňuje a je i omyvatelný. Na mokré vysávání jsou určeny speciální vysavače s mokrým sáním.

Parametry, které se mohou u různých výrobců lišit, ale na které je třeba si při výběru posvítit

Výkon - Sací výkon má hodnotu kolem 1/3 příkonu. Běžný příkon nebo taková střední hodnota se pohybuje kolem 1 300 W. Na trhu najdete vysavače s příkonem od 800 W až po 2 400 W. Čím je vyšší sací výkon, tím lépe vám vysavač saje nečistoty. Přímo úměrně k výkonu však stoupá i spotřeba elektrické energie. Některé vysavače však již mají regulaci výkonu a podle potřeby a povrchu si nastavíte požadovaný sací výkon.

Hlučnost - Při hlučnosti jde samozřejmě o akustický vjem a závisí, jaká je vaše hladina tolerované hlučnosti. Nízkou hlučnost oceníte i při vysávání v pozdějších hodinách a v neposlední řadě ji ocení i vaši sousedé. Dobré hodnoty mají vysavače s hlučností pod 70 dB.

Hmotnost vysavače a objem sáčku - Ani hmotnost není parametr, který byste měli zanedbat. Nízkou hmotnost oceníte hlavně při přenášení a manipulaci. Totéž platí i pro objem sáčku, jakým množstvím ho naplníte, pokud je nutná výměna. Při velikosti sáčku berte v úvahu plochu bytu. Na 50m² se hodí 2 - 2, 5 l sáček, čím větší plocha, tím větší sáček.

Délka kabelu - Standardně se pohybuje délka kabelu od 5 - 8 metrů u menších typů a u větších do těch 15 m. Délku akčního radiu dostanete součtem délky kabelu a hadice s trubicí. Od toho závisí dosah při vysávání bez toho, abyste museli projít k jiné zásuvce.

Speciální příslušenství nebo funkce - K vysavačům se vám může hodit turbokartáč, která je poháněn sacím vzduchem. A pokud máte doma alergika nebo sami jste alergiky, určitě oceníte HEPA filtry. Při nich platí, čím vyšší třída filtru, tím je lepší jeho funkčnost a dokonalejší filtrování.