Nejlepší odrážedla pro děti od 6, 12 a 18 měsíců – recenze, test, srovnání

Pokud jste se rozhodli pro nákup odrážedla pro svou ratolest, pomůžeme vám ve výběru pár radami a tipy. Víme, že každé dítě ocení krásné barvy a nějaký ten pohádkový motiv. Kromě designu a barevného provedení se odrážedla liší konstrukcí, použitým materiálem, ergonomií a typy koleček. Při výběru se zaměřte na kvalitu a bezpečnost.

Chlapci na odrážedle

Abychom vám pomohli, připravili jsme tabulku těch nejlepších odrážedel, které jsou momentálně dostupné na našem trhu. Sesbírali jsme testy, recenze a hodnocení a vybrali jsme z nich jen to nejlepší. Oblíbené modely odrážedel jsou seřazeny od nejpopulárnějšího a nejkvalitnějšího. Srovnávací test parametrů pravidelně aktualizujeme.

Nejlepší 4-kolové odrážedla pro nejmenší

Názov Hodnotenie Detail
Smoby Odrážedlo auto   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Buddy Toys BPC 5175   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Fisher-Price Moje   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Lorelli My Friend Pink   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Odstrkovadlo Mercedes   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší 3-kolové odrážedla

Názov Hodnotenie Detail
Yupee Enduro Policie   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Funny Wheels 2v1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Yupee Enduro   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
MoMi TEDI mini   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Puky Pukymoto   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší 2-kolové odrážedla

Názov Hodnotenie Detail
Yedoo TooToo Lime   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
FirstBike Street   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Berg Biky Retro   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fixie Pink   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
KinderKraft Runner Nature   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Odrážedla – recenze

Odrážedlo, ať již dřevěné, plastové nebo kovové, pomůže dítěti udržet balanc a připraví ho na kolo. Vybírat podle metody pokus-omyl se však při dětech nevyplácí. Můžete ho totiž od odrážedla nadobro odradit. Další možností je zvolit odrážedlo podle oblíbenosti značek (Puky, Teddies, Bayo, Kinderkraft, Milly Mally, Funny Wheels), což se také nemusí vyplatit. Chceme vám s výběrem pomoci co nejvíce, proto jsme připravili krátké recenze oblíbených modelů. Doufáme, že vám budou nápomocné a vyberete si díky nim ten nejlepší model. O své osobní zkušenosti s odrážedlem se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Jak vybrat odrážedlo

Otázek ohledně výběru odrážedla máte určitě nespočetně. Pokud se ptáte, jaký typ či velikost odrážedla vybrat, nebo které odrážedlo je vhodnější – dřevěné, plastové nebo kovové, poradíme vám.

Odrážedlo pro děti

Na kole bez pedálů, řetězu a postranních koleček se může dítě učit udržet balanc již od 1 roku. Toto jednostopé kolo funguje na jednoduchém principu – dítě na něm jezdí po odrazu nohou, přičemž musí udržet rovnováhu. Odrážedlo je mezistupněm mezi tříkolkou a opravdovým dětským kolem, které přinese vašemu dítěti radost z pohybu. Je to totiž nejlepší cesta, jak začít ve vašem hubeňourovi pěstovat lásku ke sportu. Odrážedla mají výborný vliv na vývoj dětské motoriky a také výrazně zkracují dobu k první jízdě na klasickém šlapacím kole. Jak si však poradit s výběrem první věci, kterou dokáže dítě samo ovládat? Před nákupem si třeba dát pozor na několik základních věcí. Kromě výběru materiálu je to například i bezpečnost a kvalita odrážedla.

Typ odrážedla

V nabídce jsou odrážedla vyráběny ze tří materiálů – dřeva, plastu a kovu. Každé z nich má své výhody.

Dřevěné odrážedlo

Pevný a odolný materiál, jakým je dřevo, je prostě stylový. Rodiče to pravděpodobně ocení víc než děti, ale dřevěné odrážedlo se svým vzezřením hodí i do interiéru. Přírodní materiál už na první pohled vypadá dobře.

Plastové odrážedlo

Odrážedla z plastu mají oproti kovovým a dřevěným nižší hmotnost a jsou levnější. Jejich výhodou je odolnost proti vlivům počasí. Vhodné jsou pro děti od 1 roku.

Kovové odrážedlo

Tento typ odrážedla se nejvíce podobá dětskému kolu a má lepší jízdní vlastnosti než dřevěné či plastové verze. Kovová odrážedla jsou pevné, odolné vůči přírodním vlivům a vhodné pro více věkových kategorií. Vhodné jsou pro děti od 2 let výše.

Kvalita a bezpečnost

Je to jeden z nejdůležitějších faktorů výběru. Vyzkoušejte, zda je odrážedlo dostatečně pevné a působí kvalitním dojmem. Konstrukce, řidítka, sedátko i kola musí být pevné a držet na svém místě. Na odrážedle by neměly být žádné ostré hrany, o které by se mohlo dítě zranit. Pozor si dejte na nevhodné součásti odrážedel, ale i na uvolňování nebezpečných chemických látek (v závislosti na výrobním materiálu).

Plastové odrážedlo

Děti by na odrážedle neměli jezdit bez dozoru rodičů. Jelikož jde o první prostředek, které bude vaše dítě ovladat samo, pořiďte mu kvůli bezpečnosti i helmu a případně i chrániče na ruce, kolena a lokty. Během jízdy by mělo mít dítě obutou pevnou obuv. Nezapomeňte dohlížet na jeho techniku ​​jízdy a naučit ho brzdit.

Pro bezpečnost a zejména viditelnost dítěte kupte na odrážedlo odrazky. V případě, že by jezdilo za šera či usmokleného počasí, byste ho lépe viděli. Vzhledem k tomu, že jde o jeho první "kolo", měli byste mu pořídit na odrážedlo zvonek. Pokud by jízdu přestalo dítě ovládat, zvonkem na to bude moci upozornit.

Velikost rámu

Zde nic jiného než zkoušení nepomůže. Při výběru odrážedla je důležité, aby dítě dotáhlo chodidly na zem, nesmí však stát na špičkách, v tom případě je pro něj odrážedlo příliš velké. Aby se dítě naučilo držet rovnováhu správně a mohlo pořádně brzdit nohama, potřebuje k tomu celou opěrnou plochu chodidla. Možná se to na první pohled nezdá, ale odrážedla dokážou být pořádně rychlé a případný pád by mohl dítě od další jízdy odradit. Proto nikdy nepřemýšlejte nad tím, že raději koupíte větší odrážedlo a dítě do něj doroste.

Odrážedla jsou obvykle vyráběny pro děti od 20 měsíců věku (výška dítěte cca od 85 cm, sedadlo nejnižší 29 cm), od 2,5 roku (výška dítěte cca od 90 cm, sedátko nejnižší 34 cm), od 3 let (výška dítěte cca od 95 nebo 98 cm, sedadlo nejnižší 40 cm).

Váha odrážedla

Je důležité, aby bylo odrážedlo co nejlehčí. Dítě tak nebude muset "bojovat" při jízdě s jeho váhou. Oceníte to i vy, když budete muset odrážedlo nést, protože vaše dítě už nebude mít na ježdění chuť.

Odrážedlo pro děti

Výška sedadla

Obecně platí, že výška sedáku by měla být dostatečně nízko, aby mohlo dítě odrážedlo pohodlně ovládat a dosáhlo oběma nohama na zem, nejen špičkami. Ve většině případů mají odrážedla nastavitelná sedadla – čím větší možnost nastavení výšky, tím déle bude moci dítě odrážedlo používat.

Pokud nemáte možnost si odrážedlo vyzkoušet, postavte dítě s mírně rozkročenýma nohama na zem a změřte vzdálenost od rozkroku k zemi. Podle tohoto údaje pak můžete vybrat odrážedlo i přes internet.

Typy kol

Na výběr máte několik typů kol – klasické nafukovací (kombinace duše a pláště), plastové a bantamové gumové kola (nemusí se dofukovat a nemůže dojít k defektu). Jízda na nafukovacích kolech je příjemnější, protože lépe absorbují nárazy, bantamové takovou tlumící schopnost nemají a merovnosti terénu neabsorbují.

Dítě na odrážedle s otcem

Bantamová kola jsou tvrdší, proto se spíše hodí na jízdu po rovném terénu, nafukovací kola si poradí i s nerovným a náročným terénem. Odrážedla s plastovými koly jsou určeny do interiéru.

Řídítka

Důležité je, aby drželo dítě řídítka pohodlně, čili by neměly být příliš daleko od sedadla a neměly by být velmi široké. Jestli jsou řídítka nastaveny správně zjistíte jednoduše – pokud dítě dokáže odrážedlo zatáčet efektivně, jsou nastaveny dobře. Všímejte si také to, zda jsou na řídítkách gripy a na okrajích vyvýšený lem, aby se dítěti neklouzaly během jízdy ruce.

Brzdy

Jsou potřebné pro odrážedle brzdy? Závisí to na tom, pro jaké staré dítě prostředek na ježdění kupujete. Malé děti (1,5 – 3 roky) intuitivně brzdí nohama, ještě nedokážou jezdit docela plynule, jejich pozornost se soustředí především na udržení rovnováhy. Pro malé děti je celkově problém brzdit brzdou, protože ještě nemají v rukou dostatek síly.

Děti starší 3 let již dokáží vyvinout na odrážedle vyšší rychlost a mají více síly, pro ně je brzda nutná. Při koupi odrážedla vyzkoušejte, zda dítě na brzdné páky dotáhne a zvládne zabrzdit. Naučit se používat brzdy v tomto věku je důležité kvůli přechodu na první kolo.

Vhodnější je zadní brzda, přední by mohla způsobit zablokování kola. Je důležité, aby brzda chodila snadno a imbusovým klíčem se dala korigovat vzdálenost dohmatu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Otázkou, zda je odrážedlo pro jejich dítě vhodné nebo ne, se zabývá mnoho rodičů. Toto první "vozítko" dítě naučí balansu a připraví ho na jízdu na kole. Nejmenším prckům byste měli vybrat 4-kolové a postupně se dostat k 2-kolovým modelům. I přesto, že víte, které parametry si všímat, máte ohledně výběru otázky? Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě. Pokud jsme na něco zapomněli, můžete se na to zeptat v komentářích pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Dá se při odrážedle otáčet volantem do stran, aby se otočilo kolo?

Záleží to na konkrétním modelu. Při odrážedlech určených pro nejmenší děti to nemusí být samozřejmostí. Tuto skutečnost je třeba si zjistit ještě před koupí konkrétního modelu.

Jaké sedadla jsou nejvhodnější?

Sedadlo odrážedla by mělo být měkké, podobně jako u kol. Vzhledem k tomu, že dítě celou dobu během používání odrážedla sedí, mělo by být co nejpohodlnější. Nejvhodnější je vyzkoušet několik modelů, aby dítě samo zjistilo, které mu nejvíce vyhovuje.

Kdy začít s odrážedlem?

Začít používat odrážedlo můžete od momentu, kdy začne dítě dělat první kroky. V tomto období jsou nejvhodnější čtyřkolové modely. Je třeba dbát na to, aby odrážedlo nemělo na sobě žádné ostré hrany a bylo dostatečně stabilní.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 13.01.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek