Nejlepší vaflovače 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Tradiční belgická dobrota, jakou jsou vafle, je podobnou sladkou pochoutkou, jako palačinky či lívance. Vafle jsou však v něčem specifické a i u nás si nacházejí množství milovníků. Tradiční "pouliční" dobrota, ale i noblesní dezert v restauracích. Pokud jste si však tuto sladkost oblíbili, připravit si vafle můžete i doma. A co vám k tomu třeba? Kvalitní vaflovač. Jak vybrat ten nejlepší? Které parametry jsou při výběru nejdůležitější?

Jak vybrat vaflovač?

Malý, ale šikovný. Vaflovač je velmi praktickým kuchyňským spotřebičem, který se vám dokáže postarat o chutné belgické snídaně, svačina či večeři. Nemluvě o radosti dětí z této chutné dobroty. I při jeho výběru byste však měli zohlednit vaše potřeby a následně parametry zařízení, které vaše požadavky splňují. Na trhu je několik modelů vaflovačů. Používají se různé materiály a také vaflovače mají různé funkce. V našem článku vám poradíme, jak vybrat nejlepší vaflovač a nabídneme vám i podrobné recenze nejlepších Vaflovač.

Nejlepší vaflovače

Názov Hodnotenie Detail
Domo DO9149   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Tristar WF-2195   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Breville VST 072   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Tefal SW854D16   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Vivax WM-900   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Test nejlepších vaflovačů

V našem testu vaflovačů jsme se zaměřili na komplexní technické parametry a praktické vlastnosti jednotlivých modelů, které jsme do testu vybrali. Hodnoceny jsme jen samotnou kvalitu pečení či výkon. Rovněž jsme se zaměřili na manipulaci, skladnost a případné specifika. Zároveň jsme se soustředili i na poměr ceny a kvality. V neposlední řadě jsme si prostudovali i ohlasy ostatních zákazníků.

Jak postupovat při výběru?

Vaflovač nepatří mezi kuchyňské spotřebiče, které by funkcionalitou či konstrukcí patřily mezi složité zařízení. V podstatě jde o sendvičovač určený výhradně k přípravě vaflí. Pokud potřebujete schopný vaflovač doma do kuchyně, zohlednit byste měli několik aspektů výběru.

Vyplatí se vám vůbec mít vaflovač doma? Pokud dostane na vafle chuť jednou za rok, raději uvažujte nad koupí multifunkčního sendvičovače. Na druhé straně, pokud se vafle stanou rodinným snídaňovým rituálem, vaflovač má své opodstatnění. Rovněž se tohoto parametru týká množství vaflí, které budete potřebovat. Existují vaflovače, které připraví jeden (2), ale i takové, které připraví dva páry (4) vaflí najednou.

Příprava domácích vaflí

Pak je dobré při výběru znát parametry jako příkon, materiál desek, jaké má funkce, no a v neposlední řadě hraje roli i cena. Na trhu je hned několik výrobců, kteří mají v nabídce několik modelů v různých cenových kategoriích.

Klasický vaflovač nebo více funkcí

Stejně jako při toustovač, i při vaflovače platí, že lze zakoupit zařízení, které dokáže víc, než jen připravit vafle samotné. Klasické vaflovače jsou prioritně určeny na přípravu vaflí a tu jejich možnosti končí. Při výběru vaflovače však můžete sáhnout i po zařízení, které toho dokáže více a jeho využití je širší.

 • Klasický vaflovač – jeho koupě je výhodnou v případě, že již vlastníte toustovač nebo chcete vafle připravovat pravidelně a ve větším množství. Klasický vaflovač disponuje jedním druhem desky, pouze na přípravu této původem belgické dobroty. Žádný jiný pokrm za pomoci vaflovače nepřipravíte.
 • Vaflovač 3 v 1 – toto zařízení je univerzálnější. V zásadě jde o sendvičovače, rozšířené o možnost přípravy vaflí, sendvičů či panini, resp. funguje také jako kontaktní gril. Jediným úkolem uživatele je vyměnit typ desky a může připravovat daný pokrm. V zásadě je můžeme nazvat jako multifunkční sendvičovače či vaflovače. Závisí na tom, která příprava pokrmu je pro vás prioritou.

Nejlepší sendvičovače 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší sendvičovače 2024 – recenze, test, srovnání

Možná to není hamburger, kebab či hot-dog, no i chutný a kvalitně připravený sendvič má v gastronomii své právoplatné místo. A víte, co je jeho největší výhodou? Jeho rychlá a nenáročná příprava. Oblíbené zapékané sendviče, pokud chcete toasty, připravíte během několika minut. Stačí, pokud máte doma pořádný toustovač. A jak ho vybrat? Poradíme vám. Sendvič nabízí desítky, stovky a... Přečíst článek

Velikost vaflovače – tvar a počet vaflí

Velikost přístroje určuje velikost, počet a v některých případech i tvar vaflí. Klasikou jsou vaflovače, které připraví jeden pár vaflí najednou. Většinou jde o klasický tvar hranatých belgických vaflí.

Vaflovač na přípravu vaflí ve tvaru srdce

Velikost vaflovače však může znamenat, že najednou připravíte i čtyři vafle hranatého typu. V případě profesionálních Vaflovač, které doma příliš opodstatnění nemají, připravíte i šest kusů vaflí. Co se týče tvaru vaflí, typické jsou zmíněné obdélníkové tvary, ale dnes už najdete vaflovače s květinovým či srdíčkovým vzorem. Jejich estetická stránka je velmi poutavá, ale z hlediska praktičnosti je to parametr, který nijak přípravu vaflí neurychlí ani ji nevylepší.

Příkon vaflovače – rychlost přípravy

Jak to již bývá zvykem a fyzika nepustí, vyšší příkon vaflovače u spotřebiče, který vyrábí teplo, znamená i vyšší výkon. V praxi se to má tedy projevit rychlejším ohřevem a rovněž kratším časem přípravy. Základní hodnota příkonu při Vaflovač se pohybuje od 700 do 1 000 wattů. Vyšší příkon je již dříve určen pro profesionálněji zařízení určené do restaurací či cukráren. V domácnosti zařízení s tak vysokým příkonem využijete jen zřídka.

Materiál vaflovače – odolnost a nepřilnavost

Než přejdeme k deskám na pečení, důležitým prvkem je na první pohled i design vaflovače jako takového a jeho provedení. Nejčastější kombinací u typu těchto zařízení je plast a nerezová ocel, a tedy nejednou, který dobře vypadá, možná se těžší udržuje čistý, ale je velmi odolný.

Vaflovač vyrobený z plastu a keramiky

Vaflovač musí mít také dobré izolační vlastnosti. Někdy už na první dotek víte posoudit, který plast je jen na okrasu a který je pro změnu kvalitní. Plast jako takový má dobré izolační vlastnosti, ale při levnějších modelech často natrefíte na přístroje, které hřejí, hřejí a mají i dostatečný příkon, ale izolace je taková slabá, že čas přípravy i spotřeba jsou vyšší.

Pečicí desky bývají obvykle potažené teflonem, který zajišťuje to, že se vafle nepřichytí. Ačkoli je teflon velmi praktický, protože vytváří nepřilnavý povrch, jeho odolnost není tak vysoká. Je velmi náchylný na poškrábání. Keramika je na druhé straně odolnější vůči poškrábání a má také nepřilnavý povrch, ale pro změnu je háklivá na rozbití. Při manipulaci s vafle ve Vaflovač vždy používejte dřevěné nástroje.

Údržba a skladnost

Každý spotřebič vyžaduje jistou péči, no a jinak to není ani v případě vaflovače. Péče o vaflovače je však minimální a pokud si zvolíte kvalitní kombinaci materiálů a nepřilnavý povrch plotének na pečení, život si velmi usnadníte. Dobrá je i funkce, pokud lze samotné desky ze zařízení vyjmout a umýt mimo konstrukce. To většinou umožňují právě toustovače 3 v 1, protože se desky mění v závislosti od přípravy pokrmu. Nikdy však povrch nedrhněte něčím drsným, abyste ho neporušili.

Čerstvě upečené vafle

Vaflovač by rozhodně měl být skladný. Přirozeně je vždy výhodou, pokud takové kuchyňské zařízení nezabírají mnoho místa, ačkoli hodně dělá i to, jak velký vaflovač hledáte, jelikož skladnost definují rozměry zařízení. Praktické je také to, pokud je možné skladovat vaflovač horizontálně i vertikálně. Skladnost může komplikovat i příliš dlouhý kabel. Ideální je délka přívodního kabelu od 80 do 100 cm.

Funkce vaflovače – standardní funkcionalita

Kvalita, spolehlivost a odolnost. To jsou atributy, které by měl dobrý vaflovač splňovat. S tím souvisí i funkce, které bývají v případě mnoha modelů standardem. Funkce se týkají bezpečnosti i komfortu používání.

 • Regulace teploty – na zařízení lze nastavovat teplotu podle potřeby. Nebývá to však standardem u nejlevnějších modelů. Obvykle jde o zařízení s příkonem nad 1 000 wattů.
 • Tepelná pojistka – bezpečnostní prvek, který bývá standardem. Pokud se přístroj přehřeje, vaflovač se sám vypne, aby nedošlo ke zkratu.
 • Zamykání víka – vafle při pečení zvětšují svůj objem, a proto je funkce zámku na věku podstatná, aby se zabránilo odchýlení horní desky. Zároveň tlakem víka vafle získávají svůj tvar.
 • Izolovaná rukojeť – ta má sloužit k manipulaci, a proto je třeba, aby byla tepelně izolovaná. Tím pádem je možné se zařízením manipulovat iv zapnutém stavu.
 • Světelné indikátory – signalizují stav, že destičky se zahřívají (červená kontrolka) nebo že už jsou dostatečně zahřáté (zelená kontrolka).
 • Vyměnitelné desky – obvykle jde o multifunkční sendvičovače s možností připravovat vafle. Jde o praktickou funkci iv rámci údržby.
 • Protiskluzové nožičky – opět jeden z bezpečnostních prvků, který zvyšuje stabilitu zařízení.

Cena vaflovače

Vaflovač patří do kategorie levnějších spotřebičů. Za pár stovek korun dostane poměrně kvalitní zařízení, které splní vaše požadavky a dokáže připravit chutné vafle.

Do 500 Kč seženete vaflovače, které vafle připraví, možná ne v nejkratším čase a ani jejich kvalitativně provedení nebude nejlepší, ale pro nenáročné uživatele bohatě postačí. Pokud jdeme do cenové hladiny na úrovni 1 000 Kč, sem už můžeme řadit vaflovače, které naplní svůj potenciál, kvalitativně jsou na tom lépe a možná se dočkáte i nějakých praktických funkcí.

Vaflovač na domácí použití

Následně je zde cenová kategorie do 1 600 Kč. Pokud máte nároky na design, kvalitu materiálů nebo chcete připravovat vafle ve větším množství, sáhněte právě po takových dražších modelech. Uvažujte však nad tím, jestli to je pro vás potřeba. Pokud jdeme nad hranici 2 500 Kč, hledat budeme profesionální vaflovače do restaurací, kaváren a cukráren. Taková zařízení již doma své uplatnění příliš nenajdou.

Nejlepší výrobci

Mezi ověřených a spolehlivých výrobců lze řadit několik evropských, ale také asijských značek. Svou kvalitu mají rozhodně vaflovače od výrobce Concept. Český výrobce se v segmentu kuchyňské elektroniky pohybuje již několik desetiletí. K lepším patří i belgická značka Domo nebo německý Severin. Třídu vaflovačů statečně zastupují i ​​výrobci ETA nebo Tristar.

Tip na pravé belgické vafle

Vafle jsou tradiční sladkou pochoutkou, která je původem z Belgie. Jejich příprava vůbec není složitá a my jsme si pro vás připravili jeden praktický tip. Recept na pravé belgické vafle. Co potřebujeme:

 • 200 g polohrubé mouky
 • 2 – 3 vejce
 • 3 dcl mléka
 • 2 lžíce másla
 • 2 PL cukru (krystalový nebo práškový)
 • 1/4 PL soli
 • 1 bal. prášku do pečiva

Ingredience mouka, vajíčka, mléko, cukr, sůl smícháme v misce a zamícháme hladké těsto. Následně ho necháme alespoň půl hodinku odstát, aby se jednotlivé suroviny popropojovaly. No a teď nezbývá než vaflovač potřít trochou oleje či másla a na předehřátou desku nalít těsto. Vaflovač uzavřeme a pečeme do zlatova. Podávat můžeme vafle polité máslem a posypané práškovým cukrem či skořicí. Podávat se však mohou také s rozehřátou čokoládou, polité javorovým sirupem, ovocem či se zmrzlinou nebo tvarohem.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr vaflovače není jen záležitostí parametrů a designu, důležité je i praktické využití spotřebiče. Na nejčastější otázky spojené s výběrem správného modelu vaflovače do domácnosti jsme se rozhodli odpovědět. Pokud vás zajímá ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Dá se vaflovač použít i na přípravu jiných pokrmů?

V případě, že má vaflovač vyměnitelné plotýnky/desky, dá se použít i na přípravu jiných pokrmů. Obvykle se v balení nacházejí desky na přípravu toastů nebo na grilování.

Ovlivňuje příkon vaflovače kvalitu připravovaných vaflí?

Příkon má přímý vliv na výkonnost, která sice nemusí ovlivňovat kvalitu upečení vaflí, ale ovlivňuje rychlost nahřátí, správnou teplotu a rychlost pečení. Obvykle platí, že čím vyšší je příkon, tím rychleji vafle uděláte.

Jak správně vyčistit vaflovač?

Aby vám vydržel co nejdéle, doporučujeme vaflovač čistit po každém provozu nasucho i namokro. Těsto se na desky nepřipálí, pokud použijete při přípravě vaflí trochu tuku. Nejjednodušeji se čistí vaflovače s vyjímatelnými deskami – stačí je omýt pod tekoucí vodou.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 24.02.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek