Nejlepší zahradní domky 2024 – recenze, test, srovnání

Zahradní domek v zahradě si své využití s ​​určitostí najde. Přestože jde o poměrně individuální volbu a rozhoduje i vkus majitele, existuje několik zásad, kterých je třeba se při výběru držet a několik parametrů, které je třeba si všímat. Potřebujete zahradní domek na nářadí? Nevíte, jak vybrat zahradní domek do zahrady? Jsou nejlepší dřevěné zahradní domky? Pomůžeme vám s výběrem.

Jak vybrat zahradní domek?

Každý zahrádkář či domácí kutil si zahradní domek na zahradě určitě bude pochvalovat. Pokud přemýšlíte, že by se vám do zahrady takové místečko sešlo, určitě není na škodu udělat si průzkum nabídky. Přemýšlet třeba nad tím, zda potřebujete zahradní domek využívat jako úložný prostor na nářadí a zahradní techniku, ​​nebo naopak chcete zahradní domek, kde budete vědět zrelaxovat. Na výběr máte různé velikosti, materiály a samozřejmě zahradní domky se liší i způsobem montáže, protože každá konstrukce je jistým způsobem specifická.

Nejlepší zahradní domky

Názov Hodnotenie Detail
Keter Newton 287 x 228 cm   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Keter Manor 4x3 DD   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
G21 GAH 529 - 277 × 191 cm   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Keter Darwin 4 x 6   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Maxtore 1012   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Zahradní domky – recenze

Zahradní domek na nářadí si můžete vyrobit i svépomocí, avšak na trhu je dostupných množství zajímavých modelů, které vám ušetří čas a možná i peníze. Vybrali jsme pro vás několik oblíbených modelů, které vám pomohou se v problematice zorientovat.

Potřebuji do zahrady zahradní domek?

Podobná stavba v zahradě může mít různorodé využití. Někdo v zahradním domku bude uskladňovat celoročně zahradní nářadí, někdo zahradní techniku ​​či různé příslušenství, které využije při sezónních pracích v zahradě. Stejně tak však lze zahradní domek využít i na příjemné letní posezení během grilování nebo jen na obyčejný relax na zahradě za městem. Případně může zahradní domek posloužit i jako letní kuchyně či chata. Pokud se tedy zamýšlíte nad koupí zahradního domku, prioritní je promyslet si, jaké by měl ve vaší zahradě využití, jaký by byl jeho účel a na základě toho podrobit parametry výběru daným požadavkům.

Základní dělení domků do zahrady

Právě účel domečku vám při výběru může v mnohém napovědět a pomoci. Proto, pokud již znáte využití zahradního domku ve vaší zahradě, měli byste se zaměřit na následující kategorie.

Zahradní domky na nářadí

Tyto druhy domků jsou v zahradě nejběžnější. Slouží totiž tomu nejpraktičtějšími účelu, a tím je uskladňování nářadí, náčiní a zahradní techniky. Takové domky mohou být menší i větší rozlohy. Obvykle však jde o menší výměry, výjimkou však nejsou ani větší zahradní domky na nářadí. Záleží od samotných nároků a potřeb budoucího majitele. Z hlediska materiálů jde o dřevěné či plechové domky. Potřebné je zajištění na zámek a v případě skladování drahé techniky se vyplatí myslet na bezpečnostní dveře a zámek.

Dřevěný zahradní domek na nářadí

Zahradní domky (standard)

Jde o víceúčelové zahradní domky, které poskytují prostor pro uskladnění nářadí, náčiní či zahradní techniky, ale zároveň nabízejí i dostatek prostoru například pro kutilské nástroje či pracovní stůl. V zásadě mohou sloužit jako zahradní dílna. Stejně tak tyto zahradní domky mohou disponovat exteriérem v podobě terasy. Nabídnou například i prostor pro odpočinek. Užitná plocha se pohybuje někde na úrovni 9 až 25 m2.

Víkendové zahradní domky

Tyto druhy zahradních domků jsou někdy přirovnávány i k dřevostavbám. V podstatě slouží jako chatky, vhodné jsou pro dočasné bydlení. Nabízejí dostatek prostoru a komfortu pro relax a odpočinek. Hodí se především na pozemky v blízkosti přírody. Vyžadují více prostoru, užitná plocha je často více než 25 m2. Nutné je, aby měly stěny větší tloušťku 50 mm, 60 mm nebo až 80 mm. Jde o dřevěné zahradní domy. Jejich vnitřní prostor bývá dokonce členěný na místnosti. Takovým dřevěným domkům se zvykne říkat i letní kuchyňky. Pro jejich výstavbu je nutné stavební povolení.

Dětské zahradní domky

Může jít o plastové nebo dřevěné zahradní domky. Jejich výhodou je, že zabírají méně místa a určené jsou pro děti. Přizpůsobená je i velikost vstupní plochy. Rozlišovat třeba, pro jaké děti (od jakého věku) je domeček určen. Děti takový zahradní domek využijí na různé hry nebo v něm mohou trávit čas a zároveň být alespoň částečně na čerstvém vzduchu.

Zahradní domky podle materiálu

Materiál je velmi důležitým parametrem, který výběr zahradního domku ovlivňuje hned z několika aspektů. Tím prvním je samozřejmě požadavek zákazníka na samotný design zahradního domku, který materiál do velké míry ovlivňuje. Rovněž materiál sehrává roli i v trvanlivosti a životnosti zahradního domku. Domečky lze rovněž upravovat a doplnit o určité příslušenství. Ne každá konstrukce domku to však dovoluje, a proto je třeba pečlivě vybírat.

Malý zelený zahradní domek ze dřeva

Plechové zahradní domky

Zahradní domky vyrobené z plechu jsou dnes běžně využíváné. I když mnozí je úplně za "domečky" nepovažují a vnímají je spíše jako kůlny nebo garáže. Jejich primárním úkolem je obvykle uskladňování zahradního nářadí, náčiní a zahradní techniky. Jsou cenově velmi dostupné a rovněž potěší i široký výběr z hlediska konstrukce. Dnešní plechové domky mohou mít běžně sedlovou střechu a dokonce mohou mít okna, čímž nabývají dojem luxusnějšího zahradního domku. Barva plechu či struktura dokonce na první pohled může působit jako dřevostavba.

Vítaná je také jejich funkčnost, odolnost a zabezpečení. Plechy bývají technologicky ošetřeny zinkem, což zaručuje dlouhou životnost bez koroze. Tloušťka plechu se může lišit. Mezi výhody určitě patří i rychlá montáž a menší náročnost z hlediska údržby. Plechovou garáž vám dokáže montážní firma zhotovit během několika hodin. Samotný rám je sám o sobě lehký, obvykle zhotovený z hliníku nebo oceli. Při standardních velikostech není nutné stavební povolení (cca do 25 m2).

Výhody

  • Rychlá montáž
  • Cenová dostupnost
  • Funkčnost
  • Snadná údržba
  • Životnost
  • Není nutné stavební povolení

Nevýhody

  • Design
  • Nevhodné pro rekreaci

Plastové zahradní domky

Poslouží hlavně jako sklad, umožňují uskladnění nářadí, náčiní či zahradní techniky ve vaší zahradě. Cenově jsou také velmi dostupné. Vzhledem příliš nepotěší a horší je i jejich stabilita a zabezpečení. Označují se však jako bezúdržbové. Není třeba žádné lakování. Samotný rám je vyroben z hliníku. Plastové stěny jsou velmi lehké a snadno se instalují.

Bílý zahradní domek na nářadí

Nutné je kvalitní ukotvení. Takové zahradní domky mají převážně menší rozměry. Není však nutné žádné stavební povolení. Doporučujeme vám neskladovat v plastových zahradních domcích drahou zahradní techniku. Mají nižší úroveň zabezpečení. V rámci této kategorie se objeví i právě plastové zahradní domky pro děti.

Výhody

  • Cenová dostupnost
  • Bezúdržbový provoz
  • Není nutné stavební povolení

Nevýhody

  • Nižší úroveň bezpečnosti
  • Horší vzhled
  • Horší stabilita
  • Potřeba kvalitního ukotvení

Dřevěné zahradní domky

Dřevo je v případě zahradních domků nejčastější a nejoblíbenější volbou. Důvodem je především přirozený a naturální vzhled v daném prostředí. Výhodou je široké spektrum využití a možnost realizovat různé typy konstrukcí a typů staveb. Menší zahradní domky jsou vhodné pro skladování nářadí a zahradní techniky, ty většině uživatelů poskytnou i prostor pro rekreaci. Případně může zahradní domek posloužit jako pracovní dílna.

Samostatnou kategorii je obytný zahradní domek, který poslouží uživatelům k rekreaci a odpočinku. Vybaven může být okny a prostor může být dělený dřevěnými příčkami. V případě luxusnějších domků mohou být obohaceny o pergolu nebo terasu.

Dřevěný zahradní domek

Jde však o technologicky náročnější projekt a samotná stavba či montáž trvá v případě rozměrnějších domků déle. Nejednou je nutné vyřizovat i stavební povolení. Dřevo je třeba upravovat a ošetřovat, aby se prodloužila jeho životnost. Ideálně jednou za rok je vhodné, aby se dřevo ošetřilo a nezačalo schnout, praskat nebo jej nenapadli plísně a nezačaly se tvořit mechy. Větší i menší zahradní domky či dřevostavby možné objednat i s montáží. Pokud tedy nepatříte podle vašeho názoru mezi nejzručnější kutily, neváhejte s touto nabídkou nebo si zavolejte na pomoc někoho zručnějšího.

Výhody

  • Vzhled zahradního domku
  • Víceúčelové využití
  • Stabilita a bezpečnost

Nevýhody

  • Náročné na údržbu
  • Vyšší cena
  • Větší rozměry – stavební povolení

Typ střechy a střešní krytina

V praxi se nejčastěji vyskytují tyto typy střech:

  • Sedlová střecha – nebo tzv. štítová je typická střecha oblíbená především v případě dřevěných zahradních domků, ale i plechových. Střecha se uprostřed stavby sbíhá do špičky a sbíhá se do obou stran. Výhodou je odvod dešťové vody. V případě větších staveb je dobrým řešením i okapový systém.
  • Plochá střecha – taková střecha nemá žádný nebo pouze mírný sklon pro efektivní odvod vody. Nejde však o střechu šikmou jak se někdy mylně uvádí.
  • Rovná střecha – v zásadě je podobná jako plochá střecha, no paradoxně vždy má mírný sklon kvůli dešti.
  • Polokrížová střecha – uprostřed stavby se sbíhá do špičky, ale ve vchodové části je vytvořen předěl, který střechu odděluje a vzniká tzv. křížení.
  • Pultová střecha – pultová střecha je typická pro plechové stavby, ale i mnohé dřevěné. Zadní stěna je obvykle nižší a střecha se od čelní strany zvažuje po spodní okraj. Na jeho konci je obvykle okap.
  • Oblouková střecha – jde o střechu ve tvaru půlkruhu. Takové řešení je velmi estetické. Střecha po okrajích vždy vyčnívá po stranách.

Červený zahradní domek se sedlovou střechou

V souvislosti se střešní krytinou se nejčastěji používají tyto materiály:

  • Střešní lepenka
  • Asfaltové šindele
  • Střešní tašky
  • Plech

Podklad – základy zahradního domku

Podklad při montáži zahradního domku hraje velmi důležitou roli z hlediska stability, funkčnosti i životnosti stavby. Každou stavbu tvoří základ a jinak tomu není ani v případě zahradních domků.

Nejideálnějším základem – podkladem stavby je v každém případě betonová deska. Betonová plocha by měla být vyztužena ocelovou konstrukcí a měla by mít tloušťku alespoň 10 cm. Ideální je, pokud je podklad pod betonovým základem zpevněn štěrkem nebo kamenem. Následně je možné zahradní domek připevnit k podkladu za pomoci kotev nebo hmoždinek a to v případě plechových, dřevěných i plastových staveb. Samozřejmě, příprava takového podkladu vyžaduje více času a zasahujete přímo do prostředí. Vyšší je i cena realizace. Nemluvě o pracovní námaze.

Druhou možností je zámková dlažba, která je skvělým a praktickým řešením v případě menších nebo středních staveb. Pod zámkovou dlažbou by také měla být umístěna ještě štěrková nebo písková plocha. Takové řešení je také časově náročnější, ale podklad je stabilní. Konstrukce by se neměla podkládat přímo na dlažbu. Pokud je přítomna i podlaha mezi dlažbu a podlahu by měla být aplikována bitumenová fólie, která odizoluje i vlhkost. Části konstrukce lze připevnit za pomoci kotev.

Specifikem je samonosný rošt, který se kotví přímo do země, a to za pomoci zemních vrutů (trámů), které konstrukci drží nad úrovní země, konstrukce tedy není v přímém kontaktu. Jde o poměrně rychlý způsob přípravy podkladu. Tento druh podkladu je vhodný pro malé i velké stavby.

Typy konstrukcí – montáž zahradního domku

V případě konstrukce hrají hlavní roli parametry, jako materiál a samotné rozměry. Specifikem je samotný tvar a způsob konstrukce. V případě plechových zahradních domků nejde o nic složitého. Potřebný je samozřejmě stabilní podklad, ale následné ukotvení a montáž konstrukce za pomoci šroubů není technologicky taková náročná. Podobně je to i u plastových zahradních domků. Vždy je nutná montáž hliníkové konstrukce a následné připevnění stěn k nosné konstrukci. Vždy však doporučujeme, aby stavbu realizovali minimálně dva lidé.

Zahradní domek na betonovém podkladu

Komplikovanější to může být v případě dřevěných zahradních domků. Avšak nemusí. Základní zahradní domky mají klasické nástrčné a šroubovací systémy, které se na sebe nasadí nebo profilové desky zašroubují. Znovu je třeba myslet i na podklad a jeho ukotvení.

Druhým systémem montáže konstrukce může být systém vodorovných a svislých profilů, které se spojují dohromady a připevňují šrouby. Méně obvyklý je fošnový systém, kdy se dohromady spojují rohové fošny šrouby a vruty.

Velikost zahradního domku

Jde o individuální parametr. Neexistuje standardizované měřítko, které by radilo zahradní domky do kategorie malých nebo velkých, protože zahradní domek může sloužit na různý účel. Co si však je třeba při výběru zahradního domku všímat, jsou montážní rozměry a montážní plocha v metrech čtverečních. V případě velikosti zahradního domku je třeba myslet i na vnitřní rozměry, a tudíž výměru skladové – obytné plochy.

Podstatná je i tloušťka stěny (dřevo, plech, plast) – stěnová tloušťka. Roli může hrát i střešní přesah. Montážní rozměry jsou totiž často uváděny bez střešních přesahů. Pokud by šlo o přesně na míru stanovené umístění, počítejte i s tímto detailem. Nemluvě o výšce zahradního domku, která hraje v samotných rozměrech významnou roli.

Příslušenství

  • Zabezpečení – nejtypičtějším způsobem zabezpečení jsou pochopitelně dveře na zámek. Buď to v případě menších zahradních domků je řešením visací zámek nebo zámek profilový. Luxusnější zahradní domky (chatky) mohou být vybaveny i bezpečnostními dveřmi. Roli hraje i tloušťka stěny. Z hlediska konstrukce může jít o dveře křídlové nebo dvoukřídlé. Častou vychytávkou jsou dnes dveře posuvné.
  • Okna – jsou velmi praktickým zpestřením celé konstrukce. Zahradní domek s okny působí estetičtěji a zároveň je samotný prostor prosvětlený.
  • Okap – takové řešení je vhodné v případě, že jde o větší zahradní domek a chcete eliminovat riziko vlhnutí základů či samotné konstrukce. Pokud má střecha dobře proveden spád, okap není nutností, ale rozhodně není na škodu tento doplněk brát v úvahu.
  • Osvětlení – má smysl především v zahradních domcích, které jsou využívány k rekreaci, odpočinku či slouží jako chatka (obytný zahradní domek), ale i pro pracovní účely. Větší zahradní domky mají pro zavedení elektrické sítě předpřípravu. Osvětlení a elektrifikaci zahradního domku je však možné udělat při jakémkoliv typu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Uvažujete nad zahradním domkem, stále však máte otázky? Na ty nejčastější vám nabízíme odpovědi.

Je třeba vybavit na zahradní domek stavební povolení?

Ano i ne. Většina lidí si myslí, že v případě, kdy je stavba dřevěná či montovaná, není třeba stavební povolení. V kontextu naší legislativy však nezáleží na tom, zda je zahradní domek dřevěný, montovaný nebo zděný. Vše závisí na velikosti stavby a od výměry, kterou bude stavba po dokončení zabírat. Většina zahradních domků stavební povolení nepotřebuje. Zákon o územním plánování a stavebním řádu č. 183/2006 tvrdí, že pokud stavební plocha nepřesáhne 25 m2 a výška stavby více než 5 m, taková stavba je doplňková a nemůže ovlivnit životní prostředí, a tedy není nutné vyřizovat stavební povolení. Ideální je výstavbu nahlásit obci. Stavba však nemůže být realizována za podnikatelským účelem.

Je nutná údržba zahradního domku?

V každém případě, ano. Typickým příkladem je dřevěný zahradní domek, který je na údržbu nejnáročnější. Dřevo je vhodné (ideálně) alespoň jednou ročně ošetřit impregnačním nátěrem, aby odolávalo lépe vlivům počasí. Ideální je použít lak na dřevo, případně ochranu proti mechům a plísním. V případě plechových zahradních domků je údržba jednodušší. Plechy jsou pozinkované a korozi odolávají dobře. Časem může vyblednout barevný nátěr profilů a je dobré je ošetřit antikorozní barvou.

Má každý zahradní domek podlahu?

Ne, každý zahradní domek nemá ve své ceně podlahu. V případě plechových zahradních domků je podlaha velmi zřídka. Podlahou jsou nejčastěji vybaveny dřevěné zahradní domky se samonosnou platformou. Následně jde o individuální parametr, a to, zda je podlaha zahrnuta ve výbavě zahradního domku, záleží na výbavě, kterou daný výrobce nabízí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 20.08.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek