Nejlepší kuchyňské vařiče 2024 – recenze, test, srovnání

Klasická varná deska dnes už není jediná možnost, díky které můžete doma připravit vaše oblíbené pokrmy. Řeč nebude ani o mikrovlnné troubě a ani o elektrickém grilu. Velmi oblíbenou alternativou se stávají elektrické vařiče. Velmi efektivní a kompaktní řešení, jehož výhody rozhodně dokážete ocenit i vy. Kdy se vyplatí mít elektrický vařič v domácnosti? Jaké typy vařičů existují? Je v nabídce i sklokeramický vařič? Více v dalších odstavcích.

Jak vybrat elektrický kuchyňský vařič?

Pokud se nyní ptáte, proč by ve vaší kuchyni měl být místo klasické varné desky či sporáku právě kuchyňský vařič, možná vás přesvědčí právě tyto důvody. Kuchyňský vařič šetří místo i peníze, zároveň je velmi efektivní. V nabídce najdete klasický elektrický vařič plotýnku, ale i dvojplotýnky či čtyřmístné vařiče. Dokonce nechybí ani plynové vařiče. Existuje několik dalších typů.

Elektrický vařič je skvělou volbou i v případě, že se dočasně stěhujete nebo jste v podnájmu, cestujete na chatu nebo si zařizujete víkendový domek. Elektrické vařiče využijí i studenti na kolejích nebo rodiny při cestování na dovolenou. Podle čeho však vybírat? Jaké parametry jsou důležité a co byste před koupí měli o těchto zařízeních vědět?

Nejlepší kuchyňské vařiče

Názov Hodnotenie Detail
Ardes 1F602   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sencor SCP 4001BK   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rommelsbacher CT3405/IN   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sovio SV-3103   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Klarstein VariCook Domino   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt

Kuchyňské vařiče – recenze

Přemýšlíte nad koupí kuchyňského vařiče, avšak mezi tolika možnostmi si nevíte vybrat? Vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a o naše zkušenosti s nimi jsme se podělili v recenzích, doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Důležité parametry výběru

Kuchyňské vařiče mají širokospektrální využití. Používat je lze nejen v domácnosti, ale pro různé jiné účely. Zvážit však třeba i to, jakou komplikovanou přípravu jídla plánujete. Zda je pro vás podstatná cena, výkon, velikost vařiče, počet plotýnek a podobně. Někdo možná bude uvažovat více o designu. Někdo potřebuje společníka na cesty a vybírat bude z elektrických či plynových vařičů. Zapomínat netřeba ani na materiály desek a další funkce, kterými může být tento spotřebič vybaven. Které parametry jsou tedy důležité?

  • Elektrický nebo plynový kuchyňský vařič
  • Typy kuchyňských vařičů
  • Počet a průměr plotýnek
  • Příkon a účinnost kuchyňského vařiče
  • Design
  • Ovládání
  • Spotřeba
  • Další vlastnosti a funkce
  • Ceny a oblíbení výrobci

Elektrický nebo plynový kuchyňský vařič

Drtivá většina zákazníků sáhne právě po elektrickém vařiči, jehož hlavním zdrojem je přirozeně elektrická energie. Pro jeho používání je tedy nezbytné, aby byla dostupná elektrická síť. V případě elektrických vařičů můžete vybírat z nejlevnějších litinových, sklokeramických nebo indukčních kuchyňských vařičů. Největší výhodou elektrických vařičů je jistě snadná údržba, pohodlné používání i ovládání. Rovněž účinnost využívání produkovaného tepla. Vlastnosti elektrického vařiče však třeba odlišovat i vzhledem k druhu materiálu, který tvoří varná plocha – plotýnky.

Litinový elektrický vařič

Plynové kuchyňské vařiče jsou pro mnohé přežitkem, ačkoli každý šéfkuchař vám vždy řekne, že neexistuje lepší způsob vaření jak na přímém ohni. Něco na tom tedy určitě bude. Zdrojem energie plynového vařiče je tedy zemní plyn nebo propan-butan. Zabezpečený tedy musí být přívod tohoto zdroje energie-paliva. Není nutná elektrická síť, ledaže by v rámci funkcí bylo k dispozici elektrické zapalování. Výhodou plynových vařičů je okamžitá odezva při regulaci teploty, okamžitý ohřev, ale na druhé straně, náročnější je údržba a také ve vyšší míře plynový sporák poškozuje používané nádobí.

Pokud se tedy rozhodujete mezi elektrickým nebo plynovým vařičem, záleží i na vašich preferencích. Pokud preferujete přímý kontakt s ohněm, plynový vařič je jasná volba. Naopak, pokud toužíte po elektrickém vařiči s minimálními tepelnými ztrátami a jednoduchou údržbou, sáhněte po indukčním nebo sklokeramickém elektrickém vařiči. Obě varianty mají svá pro i proti.

Typy kuchyňských vařičů

V předchozím odstavci jsme zmínili několik typů vařičů. V základě se vařiče dělí nejen podle zdroje energie, ale také podle materiálů, ze kterých je vyhotovena samotná varná plocha – plotýnky.

Litinové vařiče

Patří mezi nejklasičtější, které jsou na trhu již desítky let. Z technologického hlediska jsou litinové vařiče poměrně zastaralé. V minulosti se objevovaly litinové sporáky či dvojplotny v mnoha kuchyních a najdete je v akci i dodnes. Lákadlem je především nízká pořizovací cena, není nutné kupovat žádné speciální nádobí. Zároveň však mají i nějaké ty negativa.

Litinové plotýnky se po znečištění velmi těžko čistí, rovněž jejich tepelná ekonomika je na poměrně nízké úrovni, vyšší je i samotná spotřeba. Nejde tedy o velmi úsporný druh vařiče. Rovněž nebezpečí vzniká i v okamžiku, kdy vařič vypnete, ploténky zůstávají ještě dlouho po vypnutí teplé.

Sklokeramické vařiče

Sklokeramické desky se staly velmi oblíbené. A to nejen v segmentu sporáků a varných desek, ale také v případě elektrických vařičů. Sklokeramická dvouplotýnka má výhody především z hlediska úspory tepla, funkčnosti a snadné údržby. Rovněž se rychleji sklokeramický povrch ohřívá. Slabinou je delší doba odezvy v případě regulace teploty. Není vůbec třeba kupovat speciální nádobí jako v případě indukce. Oproti litinovým vařičům jsou dražší, ale pro změnu levnější oproti indukčním vařičům. Sklokeramický povrch potěší i z pohledu designu.

Indukční vařiče

Z hlediska funkčnosti a efektivity teplotního výkonu jsou absolutním topem indukční vařiče. Ty patří mezi nejúspornější druhy elektrických vařičů. Díky speciální magnetické technologii, kterou indukční varná plocha oplývá, můžete vařit s minimálními tepelnými ztrátami. Mají tedy velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Plynovým vařičům se vyrovnávají i z hlediska rychlosti odezvy na změnu teploty.

Bílý indukční vařič

Velmi jednoduše se udržují. Rovněž oproti sklokeramice nebo litině je jejich výhodou, že v okamžiku, kdy hrnec sundáte z plotýnky, plocha chladne. Provedené je to právě magnetickou technologií. Indukce totiž ohřívá pouze plochu, kterou překrývá hrnec. I proto je třeba si zakoupit speciální nádobí, které je vhodné pro indukční varné plochy. Samozřejmě, jde o investici navíc a levná není ani kvalitní indukční deska. Je však třeba počítat se zmíněnou velkou úsporou, která vám následně bude splácet počáteční investice.

Počet a průměr plotýnek

Kuchyňské vařiče jsou kompaktními spotřebiči. I to je to, co je odlišuje od běžných sporáků či varných desek. Jednoduše, jde o mobilní zařízení. Jejich velikost a rozměry však nejsou nijak standardizovány. Hmotnost i rozměry se liší model od modelu. Liší se nejen materiály a zdrojem energie, ale i počtem plotýnek. Typická plotýnka, říká se jí také mini vařič, má své využití, ale mnohem více je preferována elektrická dvojplotna. Ta už poskytne místo pro dva menší hrnce a pohodlně tedy můžete vařit dva různé pokrmy.

Pokud jsou vaše požadavky náročnější, rozhodně doporučujeme sáhnout po vařičích s třemi nebo dokonce čtyřmi plotýnkami. Počítejte však s tím faktem, že narostou i rozměry a elektrický či plynový vařič už najednou nebude takový kompaktní. Stále však bude přenosný. Pokud však plánujete využívat vařič na pravidelnou přípravu různých pokrmů, i větší elektrické vařiče mají svůj smysl.

Velikost varné plochy udávají samotné varné plochy, resp. průměr plotýnek. Levné elektrické vařiče, mini vařiče, disponují průměrem hořáku okolo 100 mm. Jde spíše o menší plynové vařiče. Na občasné vaření vám postačí plotýnka s průměrem i 120 až 130 mm. Pokud již plánujete vařit ve větších hrncích, zřejmě se vyplatí sáhnout po vařičích s průměrem plotének od 150 do 165 mm. Najdete rovněž i větší průměry, kolem 180 mm. Počítejte s tím, že pokud je plotýnek na vařiči více, obvykle mají odlišné velikosti.

Příkon a účinnost elektrického vařiče

Je třeba si uvědomit, že příkon a reálný výkon jsou dvě odlišné veličiny. Ani náhodou neplatí pravidlo, pokud je příkon vyšší, vyšší je i výkon. V případě elektrických vařičů je totiž třeba hovořit i o efektivitě nebo účinnosti vařiče. Je pravda, že pokud je příkon, který se uvádí ve wattech, vyšší, ohřev bývá rychlejší, na druhé straně to však nemusí znamenat to, že vaření bude rychlejší.

Elektrická dvojplotna

Litinové elektrické vařiče mohou disponovat vyšším příkonem jako např. indukční, ale vzhledem k efektivnosti využitého tepla, indukční dokáží vyprodukovat vyšší teplotní výkon. I proto jsou litinové vařiče nejméně efektivní. Nejvyšší efektivitou oplývá právě indukční vařič. Pokud se vám nežádá kupovat si speciální nádobí, soustřeďte se na sklokeramický či plynový kuchyňský vařič. Příkon vařiče na jednu destičku se pohybuje na úrovni minimálně 1 200 W. Mnohem lepší však je, pokud je příkon na plotýnku alespoň 1 800 W.

Design

Pokud si na design spotřebičů ve vaší kuchyni potrpíte, zřejmě vás zastaralý smaltovaný plech zajímat nebude. Pochopitelně, pokud si potřebujete obstarat elektrický vařič na chatu či do letní kuchyňky a nebudete ho mít stále na očích, pro příležitostné použití si nemusíte zbytečně připlácet za design.

Vzezření elektrického vařiče ovlivňují především použité materiály. Pochopitelně roli hrají i barvy. Nadčasová je černá, šedá či typický nerez, klasická bílá je tak trochu přežitkem. Nejmodernějším designem nepochybně působí indukční nebo sklokeramické kuchyňské vařiče. Designově však špatně nepůsobí ani mnohé litinové vařiče. Plynové jsou klasikou. Otázkou je, jaké je jejich provedení.

Ovládání

Při elektrických kuchyňských vařičích se lze setkat se dvěma druhy ovládání. Jedním z nich je mechanické ovládání. Typické otočné regulátory – otočná kolečka a tlačítka. Mluvit o nějakých výhodách příliš nelze. V našem pojetí jsou možné tyto regulátory a plocha kolem nich náročnější na údržbu a hrozí vyšší riziko poškození – ulomení některých částí. Takové ovládání se využívá u plynových vařičů nebo elektrických litinových vařičů.

Druhým typem ovládání je ovládání dotykové. Tím disponují sklokeramické a indukční vařiče. Pochopitelně, jejich údržba je jednodušší, ovládání je přesnější. Samotná topná tělesa i ovládací prvky jsou pod deskou. V případě poškození je tedy oprava nákladnější. Velkou výhodou dotykového ovládání rozhodně je, pokud má deska podsvícení. Dotykovému ovládání se zvykne říkat i ovládání senzorové.

Spotřeba elektrické energie

Elektrické kuchyňské vařiče disponují určitým elektrickým příkonem. Odebírají tedy z elektrické sítě jisté množství energie. Spotřeba je tedy přirozeně vyšší u spotřebičů, jejichž příkon je vyšší. Nicméně, jak jsme zmiňovali v odstavcích výše, třeba je myslet i na účinnost topného tělesa. V případě elektrických vařičů jsou nejméně úsporné litinové vařiče. Poměrně úsporné jsou sklokeramické vařiče, nejvíce úsporné jsou indukční vařiče. V případě plynových vařičů jsou náklady na spotřebu někde na úrovni sklokeramických variant.

Elektrická plotýnka se sklokeramickým povrchem

Náklady na spotřebu si můžete dokonce i jednoduše vypočítat. Postačí vám příkon elektrického vařiče ve wattech a ten vynásobíte s cenou elektrické energie za jednu kilowatthodinu (kWh). Následně toto číslo ještě vynásobíte i dobou užívání v hodinách.

Další vlastnosti a funkce

  • Délka přívodního kabelu: Tento parametr se týká především elektrických kuchyňských vařičů, ale rovněž plynových, které mají integrované elektrické zapalování. Potřebné je, aby byl spotřebič v dostatečné blízkosti zásuvky do elektrické sítě. Délka kabelu se pohybuje na úrovni 80 až 120 cm.
  • Indikátor aktivního chodu: Jde o prostou světelnou kontrolku, která uživatele informuje o tom, že zařízení je v provozu.
  • Časovač: Při přípravě pokrmů jistě oceníte, pokud si budete moci stopnout čas přípravy pokrmu, vajíček naměkko či natvrdo, a na to poslouží právě časovač s akustickým signálem. Ten vás bude informovat o tom, že vámi zvolený čas uplynul.
  • Ukazatel zbytkového tepla: Jelikož v případě indukčních či sklokeramických vařičů nevidíte žádný oheň, který by z hořáků vycházel, velmi oceníte, pokud ploténky disponují indikátorem ukazatele zbytkového tepla. Pokud plotýnka ještě hřeje, indikátor vás o tom vizuálně informuje – typickým zbarvením do červena.
  • Rychlý ohřev: Jde o okamžitý náběh výkonu. Jeho výhodou je extrémně krátký čas potřebný na ohřev aktivované ploténky. Tato funkce je nejrychlejší u indukčních vařičů, no disponují ní rovněž sklokeramické či litinové vařiče. Náběh je v tomto případě trochu delší.
  • Pojistka proti přehřátí: Jde bezpečnostní prvek, který se v případě přehřátí topného tělesa automaticky postará o vypnutí spotřebiče. Technickou poruchou nebo přetížením může dojít k přehřátí spotřebiče, právě tehdy se aktivuje tato pojistka.
  • Pojistka plamene: Ta se týká plynových kuchyňských vařičů. Tento systém automaticky uzavře přívod plynu do hořáku v okamžiku, kdy dojde z různých příčin k uhašení plamene – přetečení hrnce, vypnutí hořáku a pod.
  • Integrované zapalování: Jde o zapalování vařiče za pomoci tlačítka na vařiči. Stará se o to tzv. piezoelektrický systém zapalování. Tímto způsobem se vytváří napěťový náboj, který při kontaktu s plynem způsobuje vznícení a hoření. V takovém případě není nutné připojení k elektrické síti.
  • Dětský zámek: Je výhodou v případě dotykového ovládání, když je možné celý ovládací panel – řada dotykových tlačítek uzamknout. A tím pádem nehrozí přestavení teploty nebo případné změny nastavených hodnot.
  • Možnost zabudování do kuchyňské linky: Někdo se může orientovat na menší elektrické vařiče i z důvodu, že je chce mít jako plnohodnotnou náhradu sporáku, ale chce v kuchyni šetřit místo. V takovém případě sáhne po plotýnce nebo dvojplotně, kterou je možno zabudovat do povrchu kuchyňské linky.

Cena a oblíbení výrobci

Kuchyňské vařiče rozhodně nejsou takovým nákladným spotřebičem, jakým je například sporák nebo varná deska. Na výběr je z několika modelů v různých cenových kategoriích. V mnohém tak závisí na tom, jaké jsou vaše požadavky.

Vězte, že levné elektrické plotýnky nebo dvojplotny s litinovým povrchem koupíte pod hranicí 500 Kč. Stejně tak zde najdete i jednoduché plynové kuchyňské či turistické vařiče. Pokud se chceme posunout výkonem i kvalitou výše, poohlédnout se třeba v cenovém rozpětí 750 až 2 000 Kč. Zde už najdete i indukční a sklokeramické vařiče i s designovým vkusem. Pokud se vám žádá, aby byl elektrický či plynový kuchyňský vařič přirozenou součástí vybavení vaší kuchyně, nejkvalitnější spotřebiče budou mít cenovku přes 2 500 Kč.

Co se týče výrobců, na trhu je více značek, které jsou v tomto segmentu dobře známé. Například Gorenje, ETA či Klarstein. Mezi poměrně oblíbené vařiče, patří i modely značky Orava, Sencor nebo Steba.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O kuchyňských vařičích už víte vše podstatné. Doplňující informace naleznete v odpovědích na často kladené otázky ohledně tohoto typu spotřebiče.

Je rozdíl mezi senzorovým a dotykovým ovládáním?

Ne, není. Jde pouze o synonymní pojmenování typu ovládání – dotykové je ve své podstatě ovládání senzorové. Záleží na tom, jak ho v technickém popisu nadefinuje samotný výrobce.

Poškozují plynové vařiče nádobí?

Ano, poškozují kuchyňské nádobí ve vyšší míře. Ve srovnání s elektrickými vařiči – indukce, sklokeramika, litina – přímý oheň výrazněji mění vlastnosti i vzhled používaného kuchyňského nádobí.

Který typ vařiče je nejúspornější?

Nejúspornější typem kuchyňského vařiče je elektrický indukční vařič. Potřebné je však počítat s vyšší pořizovací cenou a stejně tak je nutné, abyste používali nádobí vhodný na indukční desky. Následně se však časem investice vzhledem k tepelnému managementu začne vracet. Mezi úspornější typy lze řadit i sklokeramické vařiče.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 20.11.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek