Nejlepší kopačky 2024 – recenze, test, srovnání

Kopačky jsou pro fotbalisty a fotbalistky nejdůležitější výbavou. Správný výběr kvalitních pánských či dámských kopaček není tak jednoduchý. A vůbec nejde o nerozhodnost při výběru barvy. Výběr správné sportovní obuvi může ve výrazné míře ovlivnit celkový výkon, který jako hráč/hráčka na hřišti předvedete. Víte, jaké kopačky na trávu zvolit? Jak zjistit třídu kopaček? Podle čeho si vybírat kvalitní kopačky? Pomůžeme vám správně si vybrat.

Jak vybrat kopačky?

Kdysi výběr rozhodně nebyl tak složitý. Starší generace si jistě pamatují klasické žluto-černé špuntové "matadorky". Od té doby se hodně změnilo a dnes na trhu existuje obrovské množství výrobců, kteří se předhánějí v tom, s čím novým na trh přijdou. Každý nabízí širokou škálu výrobků. Liší se designem, technologiemi, materiály, podrážkou či střihem. Z výroby kopaček se stala doslova věda a ocenit to vědí především profesionální fotbalisté. Abychom na začátek měli ujasněn jeden základní fakt, kopačky si rozdělíme do kategorií podle podkladu, na jakém se chystáte hrát.

Nejlepší kopačky

Názov Hodnotenie Detail
Nike Legend 10 Elite   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Gumotextilní kopačky   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
adidas X Crazyfast.4   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Adidas Kaiser 5 Cup   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Puma Future Play FG/AG   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší halové kopačky

Názov Hodnotenie Detail
Adidas Mundial Goal   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Imviso 100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
adidas X Crazyfast.4 IN   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Joma Maxima   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Salming Recoil Kobra   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Kopačky – recenze

Hledáte ty správné kopačky na své sportovní aktivity? Oblíbené jsou značky Nike, Adidas, Umbro i Puma, vybrat si můžete klasický střih i ponožkové kopačky. Abychom vám výběr usnadnili co nejvíce, připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů kopaček. Doufáme, že vám budou při rozhodování nápomocné.

Správný výběr podrážky

Než přejdeme ke konkrétním typům kopaček, není na škodu se orientovat ve zkratkách, na které při výběru nepochybně natrefíte a vyplatí se je poznat. Jde o zkratky, které označují typ podrážky. Ačkoli by se mohlo zdát, že za kopačky lze považovat každou obuv, které má na své podrážce špunty, není to úplně tak. Výrobci dané modely definují pro jednotlivé povrchy. Od toho závisí typ podrážky, materiál kopačky jejich hmotnost a nepochybně i technologické procesy, které ovlivňují fyzikální vlastnosti kopaček. Nejčastěji natrefíte na tyto zkratky – typy podrážek.

 • SG – Soft Ground – měkký povrch – hřiště s přírodní trávou (vhodné i na vodou rozmočený trávník)
 • FG – Firm Ground – pevný povrch – hřiště s přírodní trávou (nevhodné na vodou rozmočený trávník)
 • HG – Hard Ground – tvrdý povrch – hřiště s přírodní trávou, písek, škvára
 • AG – Artificial Ground – syntetický povrch – hřiště s umělou trávou
 • TF – Turf – syntetický povrch – hřiště s umělou trávou, písek, škvára
 • IN – Indoor – tvrdý povrch – halový povrch, parkety, syntetické platformy

Kolíkové kopačky SG

Kopačky, při kterých jsou na podrážce aplikovány plastové nebo kovové šroubovací špunty. Výhodou zmíněných kovových špuntů je, že je lze po výrazném opotřebení vyměnit. SG kopačky jsou v kategorii povrchů, kdy je možné je využít nejen v případě pevného travnatého podkladu, ale díky kolíkům udržují lepší stabilitu i na promočeném trávníku. Při pohybu má tak sportovec lepší oporu a je nižší pravděpodobnost, že uklouzne. Na vysloveně tvrdý či umělý povrch však kovové špunty nedoporučujeme. V případě umělých travnatých ploch jsou dokonce kovové špunty ve většině případů zakázáné.

Dětské kopačky na umělou trávu

Kolíkové kopačky FG/AG

V případě kopaček s takovým označením není problémem ani tvrdý přírodní povrch či dokonce umělý trávník. Na rozdíl od kopaček s označením SG, které využívají častěji vyšší špunty, tyto kopačky využívají kombinaci krátkých a dlouhých špuntů. Výhodou je právě jejich univerzálnost, protože nepotřebujete zvlášť kopačky na trávník a zvlášť pro syntetický – umělý povrch. Množství výrobců se snaží vyrábět co nejuniverzálnější kopačky, které mají širší využití. Kombinací špuntů různých velikostí či tvarů je zajištěn dostatečný záběr a zároveň optimální rozložení hmotnosti.

Lisovky HG

Kategorie kopaček HG je určena pro tvrdé přírodní povrchy včetně trávy. Špunty jsou lisovány a jejich rozmístění je model od modelu odlišné. Typické využití mají na škváre, písku nebo i na umělé trávě. Velmi dobře odolávají oděru, protože špunty jsou ploché. Špuntů je obecně více a jejich délka je menší, a proto na tvrdším povrchu zajišťují lepší záběr a efektivnější rozložení síly.

Lisokolíky SG/Mixed

V tomto případě i o specifickou kategorii sportovní obuvi. Lisokolíky, jak už z názvu lze vyčíst, mají na podrážce kombinaci lisovaných plochých kolíků a vyměnitelných kovových kolíků. Jejich výhodou je univerzálnost. Hodí se totiž na hru na pevném trávníku a naopak i na promočeném terénu. Kovové kolíky jsou prvkem stability a dobrého záběru. Lisované špunty pro změnu zajišťují dobré rozložení síly při pohybu.

Turfové kopačky – Turfy

Tento typ sportovní obuvi je primárně určen na sportovní aktivity vykonávané na syntetickém a suchém povrchu. Ideální obuv na umělou trávu. Gumové špunty jsou na podrážce hustě rozmístěné a starají se o dobrý záběr, jakož i o ideální stabilitu. Špunty zároveň při dopadu snižují otřesy, tlak chodidla. Stejně tak máte díky hustě rozmístěným špuntům lepší kontrolu nad míčem. Rovněž snižují riziko uklouznutí.

Turfové kopačky – Turfy

Halové kopačky – sálovky

Sálové nebo halové kopačky jsou svou strukturou stavěny na tvrdé halové povrchy – parkety. Jejich vlastnosti využívají i někteří sportovci na tartanu (atletika) nebo na umělých hřištích. Hladká podrážka dobře přiléhá k povrchu, udržuje s ním kontakt a neklouže. Zároveň však na trávě se snadno uklouznete. Svými vlastnostmi zajišťují velmi dobrý cit pro chodilo a nad míčem (futsal) tak máte mnohem lepší kontrolu. Podrážka je ošetřena technologií NON-MARKING, aby při tahu po podlaze nezanechávali šmouhy.

Materiál kopaček

Při výrobě kopaček se využívají různé materiály. Přírodní i syntetické. Každý z materiálů má své výhody. V případě výběru materiálu je však velmi náročné poradit, protože i při profesionálních fotbalistech se najdou hráči, kteří jeden materiál preferují více a jiní méně. Často se tak rozhodují na základě vyzkoušení si daného modelu. Jaké materiály se nejčastěji na výrobu kopaček používají?

Syntetická kůže

Syntetické materiály jsou na trhu s kopačkami v převaze a pomalu, ale jistě už nahrazují přírodní materiály a především přírodní kůži. Jejich velkou výhodou je možnost využívat speciální technologie, které při přírodní kůži nelze využít. Dnes už ani náhodou neplatí, že by syntetická obuv – kopačka byla méně komfortní než přírodní kopačky. Syntetika se díky speciálním technologiím (ACC, NSG...) přizpůsobí chodidlu stejně dobře. Zároveň je možné přizpůsobit jejich design, například co se týče tloušťky, barevnosti nebo potisku.

Právě syntetická kůže je typickým materiálem, který na trhu dominuje. Ve vysoké míře napodobuje právě vlastnosti přírodní kůže. V mnoha ji dokonce překonává. Je pravdou, že snad jedinou nevýhodou syntetického materiálu je, že příliš nepovolí, a proto je třeba při výběru snažit se vybrat ideální kousek. Syntetika totiž nezvykne povolit. Proto někteří fotbalisté hovoří o tom, že syntetická kůže nikdy neposkytne takový pocit pravého kontaktu s míčem jako kůže přírodní. Pokud v případě syntetických tkání nejde o imitaci kůže, hlavní roli hraje polyuretan. Ten je méně kvalitní, ale poměrně odolný a velmi běžný v nižší i střední cenové hladině.

Výhody

 • Design
 • Nízká hmotnost
 • Voděodolné
 • Nenáročné na údržbu
 • Dlouhá životnost
 • Příznivé ceny

Nevýhody

 • Horší cit
 • Variabilita při pohybu
 • Nižší komfort (pro někoho)

Kožené kopačky

V rámci materiálů je lze označit za vyšší třídu. U profesionálů jde o nejoblíbenější materiál. Ve většině případů jde o dražší modely renomovaných značek. Výhodou jsou právě přirozené vlastnosti kůže jako takové. V případě kopaček je prodyšná, dobře se přizpůsobuje chodidlu a kvalitní kopačky, které mají tenčí stěnu, poskytují hráči perfektní kontakt s míčem. Zároveň je však kůže svou strukturou pevná a odolná.

Černé kožené kopačky

Velmi často se hovoří o klokaní kůži, která se na výrobu kopaček využívá. Je to především pro její hladký povrch, nízkou hmotnost a komfort. Jejich výroba je však dražší. Zároveň je však tato kůže poměrně tenká a právě proto máte při kontaktu s míčem velmi dobrý cit. Dnes se však takové kopačky vyrábějí zřídka.

Nejčastěji se na výrobu využívají tradičně telecí nebo kozí kůže. Tato kůže je pružná, pevná a odolná. Vzhledem k moderním technologiím je možné dosáhnout ideální tloušťku stěn a stejně tak požadovaný komfort. V zásadě nabízí stejné pohodlí jako klokaní kůže. Živočišný materiál, jakým je kůže, je dražší (zpracování, výroba) jako syntetická kůže, proto je i cena takové obuvi vyšší. I proto na trhu dominují syntetické kopačky.

Výhody

 • Komfort pro chodidlo
 • Variabilita – tvarování
 • Životnost
 • Ochrana nohy
 • Prodyšnost

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Nižší odolnost vůči vodě
 • Ne tak odolná struktura (roztahování)

Pletené kopačky

Ačkoli by se na první poslech mohlo zdát, že jde o zastaralou metodu, právě naopak. Pletené kopačky jsou hitem posledního desetiletí, především díky technologiím, které tento způsob výroby přináší. Využívá se totiž speciální (ponožková) 3D technika pletení syntetických vláken. Samotná kopačka je tak vyrobena z jednoho kusu materiálu, přirozeně kromě podrážky. Vytvořené nejsou žádné švy a spoje.

Žluté pletené kopačky

Následně je bota zpevněná silikonovou vrstvou, aby byla odolnější a pevnější. Stále však je obrovskou výhodou schopnost přizpůsobení chodidlu. Nevýhodou však je, že mnohé modely absorbují vodu, což snižuje jejich životnost. Dražší modely jsou však impregnované a využívají speciální ortopedické vložky na míru hráče, aby bylo chodidlo i nárt při pohybu ve správné poloze a hráč měl optimální stabilitu.

Výhody

 • Lehký materiál
 • Přizpůsobení se chodidlu
 • Komfort
 • Design

Nevýhody

 • Vyšší absorbce vody (bez impregnace)
 • Horší stabilita chodidla
 • Nižší odolnost

Kombinace gumy a textilu

Přestože si je dnes obuje už jen málokdo, klasické gumotextilky se stále vyrábějí. Možná si ještě někdo nostalgicky vzpomene na tyto legendární žluto-černé kopačky, ve kterých poprvé kopl do míče. Netřeba připomínat, kolik dnes už fotbalových legend si kopačky tohoto typu ve svých začátcích obouvalo.

Jsou velmi levné, snadno je seženete a pro rekreační hráče jde stále o vhodnou volbu na trávu nebo štěrk. Na umělou trávu pochopitelně příliš vhodné nejsou. Samozřejmě, oproti syntetickým kopačkám či kopačkám z přírodní kůže mají množství nevýhod a kvalitativně je nelze ke konkurentům přirovnávat.

Správná velikost kopačky – velikost chodidla

Jeden z nejdůležitějších aspektů při výběru kopaček je právě vybrat si velikost, která vám sedne. V případě kopaček je tento výběr ještě důležitější než při běžné obuvi. Pochopitelně, jde o individuální atribut a v mnohém závisí na tom, jaký styl hry preferujete, velkou roli sehrává i anatomie chodidla, styl pohybu a také vaše preference. Několik zásad a rad však pro obecný správný výběr existuje.

Černé kopačky z umělé kůže

V případě koupě prvních kopaček je nejlepší, pokud máte možnost si daný model a velikost kopačky vyzkoušet. Kopačky nejsou bačkůrky a myslete tedy na to, že kopačky musí přiléhat, kopírovat tvar vaší nohy. Po správném obutí a zašnúrovaní vás nesmí tlačit a chodidlo musí být při pohybu stabilní. Nutné je si chodidlo správně změřit. Paradoxně, měřit byste si měli délku chodidla ve večerních hodinách. Kůže je tehdy nejvíce uvolněná po celodenním pohybu. Ideální je tvar nohy si obkreslit tužkou na bílý papír. Samozřejmě, nejlepší, pokud vám někdo bude asistovat. Problémem zpravidla nebývá šířka chodidla, kopačka se v tomto směru ještě dokáže přizpůsobit, ale třeba je myslet právě na délku chodidla, která je pro komfort nejdůležitější.

Střih kopaček – kotníkové nebo nízké

I v tomto směru mají kopačky dvě základní kategorie. Typické nízké kopačky pod kotník jsou dobře známé. V mnohém se však do popředí dostávají tzv. mid cut kopačky. Jde o kotníkové nebo ponožkové kopačky, které mají směrem ke kotníku vyšší pletený – elastický úplet. Výrobci avizují, že zajišťují tak lepší stabilitu nohy a zároveň lepší pohyblivost. Je pravdou, že nabízejí i lepší ochranu kotníku.

Fakticky však nelze prokázat, že by měly oproti nízkému střihu kopaček enormní výhodu, ačkoli mnozí výrobci by oponovali. Jde však primárně o věc vkusu. I na světových trávnících najdete fotbalisty, kteří tento střih vyzkoušeli a buď při něm setrvali, nebo se vrátili ke klasickému nízkému střihu. Klasické low cut kopačky nejsou o nic méně pohodlné či kvalitní. Mid cut střih je v mnoha případech designovým prvkem, za který si však připlatíte.

Šňůrkové nebo bezšnúrkové

Kopačky se šňůrkami nebo bez? Šňůrkové kopačky v žádném ohledu nejdou do pozadí, ale v posledních letech se bezšnúrkové kopačky stávají poměrně oblíbeným trendem. Je u nich však enormně podstatné, aby vám sedli v každém ohledu a nemuseli jste řešit volnost či přílišný tlak. Nazouvání je velmi rychlé, což je nepochybně výhodou.

Vaše noha se v nich musí cítit opravdu komfortně. Především proto, že pokud by se vám zdálo, že je třeba je utáhnout nebo povolit, šňůrkami to neuděláte. Mají však obrovskou výhodu při kontaktu s míčem, kde jste za jiných okolností měli na čelní straně tkaničky.

Dětské kopačky

Výběr kopaček u dětí je někdy pořádně náročný úkol. Dětských modelů je na trhu dostatek a nouzi při výběru rozhodně mít nebudete. Stejně jako kopačky pro dospělé i zde se kopačky rozdělují podle typu povrchu, na kterém budou vaše ratolesti hrávat.

Žluté dětské kopačky

Př výběru kopaček pro děti platí to, co i u dospělých, ale rozhodně při dětech nevsaďte na e-shop a kopačky vždy poctivě vyzkoušejte na noze dítěte. Rovněž neplatí mylné pravidlo, které říká, že byste měli zvolit kopačky o něco větší. Ne, stejně jako musí kopačky sednout na nohu dospělého člověka, platí to i u dítěte. Samozřejmě, dětská noha roste, ale třeba myslet i na zdravotní hledisko. Nesprávná obuv může u dítěte způsobovat chronické bolesti.

Péče o kopačky

A nyní se dostáváme ke kapitole, kde vám prozradíme, jak se o kopačky efektivně starat, abyste prodloužili jejich životnost. O kopačky je třeba pečovat po každém tréninku či zápase. Nemalou roli hraje i to, z jakého materiálu jsou kopačky vyrobeny. Budeme vám však radit obecně v případě kožených kopaček ze syntetických nebo přírodních vláken. Každý typ má však určitá specifika a i proto se řiďte pokyny výrobce. Především pokud jde o dražší kopačky.

 1. Po použití kopaček na tréninku či po fotbalovém zápase kopačky rozšnúrujte (pokud jsou tkaničkové) a uvolněte. Podrážku, pokud je to nutné, očistěte jemným kartáčkem a vláknitým vlhkým hadrem přetřete povrch kopaček.
 2. Pokud jsou kopačky mokré (voda, pot), nikdy je nepokládejte na topné těleso nebo nesušte fénem. Pro sušení můžete použít buď to studený vzduch, nebo je nechat sušit při pokojové teplotě.
 3. U kovových šroubovacích špuntů se věnujte i jednotlivým kolíkům, které vyšroubujte, očistěte, vysušte natřete vazelínou a našroubujte pevně zpět.
 4. Kopačky nikdy neperte v pračce ani je nenechávejte odmočit v teplé či studené vodě.
 5. V případě syntetické či přírodní kůže je možné po očištěnou použít speciální přípravky, oleje nebo impregnační spreje, které kůži vyživují a udržují její kvalitativní vlastnosti.

Cena a oblíbení výrobci

Cenové rozpětí je v případě kopaček opravdu široké. Nepochybně, cena hraje při výběru podstatnou roli, ale stále nemusí znamenat, že co je dražší, je i kvalitnější. Stejně tak to platí i o známých značkách, které automaticky nemusí být zárukou kvality. I v jejich produkci najdete modely, které stojí 500 Kč. A pokud jste rekreačním hráčem, zřejmě nebudete lovit ve vysoké cenové kategorii. Podobně jako začátečníci. V tomto případě se vyplatí poohlédnout po kopačkách ve slevě, ale běžně koupíte kopačky pro rekreační účely od 1 000 do 1 500 Kč. Kvalitativně samozřejmě nejde o právě nejvyšší kvalitativní standard.

Pokud jste náročnějším uživatelem a fotbalu se například věnujete poloprofesionálně (vesnický fotbal) možná vás zaujme kategorie od 1 500 do 3 000 Kč, kde je výběr podstatně bohatší. Natrefit přitom můžete už na vcelku kvalitní kousky. Materiály i zpracování jsou na vyšší úrovni a rovněž se prezentují lepší odolností.

Nároční uživatelé, kteří se věnují pravidelně fotbalu, futsalu, volejbalu nebo jiné sportovní aktivitě, která vyžaduje tento druh obuvi, si najdou svého favorita v cenovém rozpětí od 3 000 do 6 000 Kč. Klidně můžeme tuto kategorii označit i za vhodnou pro profesionály. Pokud zatoužíte po prémiové kvalitě, určitě se dostane na cenovku i přes 7 500 Kč. Na míru vyrobené kopačky od renomovaných výrobců vás mohou vyjít i přes 12 000 až 25 000 Kč.

Mezi oblíbené výrobce nepochybně patří celosvětově známé značky jako Adidas, Nike, Puma nebo Umbro. Cenově dostupnější a kvalitativně na úrovni jsou i kopačky značky Kensis nebo Lotto.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud je fotbal vaší vášní, na kvalitní kopačky byste neměli zapomínat. O jejich výběru jsme vám prozradili vše podstatné. Na závěr vám ještě nabízíme doplňující informace, vyplývající z častých dotazů zájemců o koupi kopaček.

Kde koupit kopačky?

Pokud jdete nakupovat kopačky poprvé, doporučujeme vyhledat prodejny, kde se na sportovní obuv specializují a pomohou vám s řádným výběrem. Ideální je kopačky si vyzkoušet na vlastní noze. Časem, když už budete mít odzkoušené, co vám sedí, můžete se poohlédnout i po e-shopech, které vám v případě, že velikost kopaček nesedne, bezplatně vymění. Chybou nejsou známy obchodní sítě jako Sportisimo, Intersport, Exisport nebo A3Sport.

Jsou kopačky s kovovými špunty nebezpečné?

Při kontaktních sportech běžně dochází ke zraněním. Kovové špunty jsou při neopatrném zacházení a prudkém fyzickém kontaktu nebezpečné. Stejně to však platí i o plastových špuntech. Obuv jako taková vysloveně nebezpečná není, ale je třeba myslet na to, že při neohleduplném a nesportovním chování může přijít k úrazu.

Které kopačky jsou nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Výběr kopaček, jakož i preference uživatele jsou v mnohém o individuálních požadavcích. Každému vyhovuje něco jiného a nelze tedy říci, která modelová řada (Nike Mercurial a jiné...), značka, materiál či střih kopaček jsou nejlepší. Odpověď je tedy univerzální. Pro každého jsou nejlepší kopačky ty, ve kterých se cítí pohodlně a zároveň podává optimální sportovní výkony.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 28.08.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek