Nejlepší kompasy a buzoly 2024 – recenze, test, srovnání

Kompasy a buzoly jsou základními pomůckami při turistice v neznámé oblasti. Pokud milujete objevování nových míst, kompas nebo buzola by měly být ve vašem batohu, případně v kapse. Díky nim se snadněji zorientujete a vždy budete vědět, kde je sever. S tímto jednoduchým a cenným pomocníkem se můžete bez obav vydat za dobrodružstvím.

Jak vybrat kompas?

Kompas a buzola od nepaměti slouží pro orientaci v terénu a při různých expedicích jsou nenahraditelným nástrojem. Mladší ročníky mohou namítat, že jejich funkce nahradí smartphone, do kterého si jednoduše stáhnou aplikaci kompas. Na výběr je z množství aplikací od různých vývojářů, avšak nelze zapomínat na to, že smartphone se může během výletu vybít, případně ztratit signál. To se při klasickém kompasu či buzole nikdy nestane.

Nejlepší kompasy a buzoly

Názov Hodnotenie Detail
Sea Club   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
ISO KM 5717 Army   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Interest kompas   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Suunto A-30   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sedco buzola vojenská   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Jaký je rozdíl mezi kompasem a buzolou

Přestože oba přístroje slouží pro určování světových stran a orientaci v terénu, jsou mezi nimi rozdíly. Kompas je starším zařízením a jeho historie sahá do starověké Číny. Některé zdroje tvrdí, že první zmínka o předchůdci kompasu se objevila už mezi 4. až 9. stoletím. Tehdy šlo o kus magnetitu, který plaval na dřevěné podložce v nádobě s vodou. Pokud by vás zajímalo, kdo vynalezl kompas, byl to William Thomson. Buzola je zdokonalenou verzí kompasu, protože kromě kompasu má další doplňující funkce. První buzolu sestrojil český vynálezce Josef Ressel. Čím se tedy vyznačuje kompas a čím buzola?

Kompas je navigační zařízení, pomocí kterého určíte světovou stranu. Pracuje na principu magnetické síly a jeho výhodou je, že funguje za jakéhokoli počasí. K nevýhodám patří, pokud se nacházíte v blízkosti nějakého kovového zařízení, přesnost určování stran je narušena a může se stát, že vám světovou stranu určí nesprávné.

Orientace podle kompasu

Buzola vypadá podobně jako klasický kompas, i ona slouží pro určování světových stran, avšak je doplněna o otočný úhloměr. Díky němu určíte azimut (úhel mezi severem a vybraným bodem). Na správné měření azimutu však potřebujete mapu. Některé modely mají i lupu a pravítko, což ještě více usnadňuje navigaci a orientaci v terénu.

Naco se hodí kompas nebo buzola

Při výběru kompasu nebo buzoly, byste se na začátek měli rozhodnout, na jaké příležitosti chcete zařízení využívat a do jakého terénu ho potřebujete. Od toho se bude odvíjet, zda je pro vás vhodnější kompas nebo buzola.

Pokud se kromě klasické a nenáročné turistiky věnujete například i lezení po horách, případně provádíte v lese náročnější aktivity, vhodný je kompas s pevnou konstrukcí a na škodu nebude ani karabina, pomocí které si kompas můžete připevnit k opasku nebo batohu. Ještě větší výhodu získáte tehdy, pokud sáhnete po kompasu z voděodolného materiálu.

Pro dobrodružné výpravy, dlouhé cesty nebo náročnější trekingové výlety po světě je vhodnější buzola. Za kvalitní a odolnou je považována expediční buzola Silva, která byla na Everestu a s oblibou si ji lidé berou i do tropických džunglí. Potěší, že tato buzola má výbavu navíc a najdete zde zaměřovací zrcátko, pryžové nožičky a mapové měřidla. Tato buzola výborně obstojí v náročných podmínkách.

Orientace podle kompasu/buzoly

Víte, že na trhu se můžete setkat s knoflíkovým kompasem? Je velmi malý, ale zároveň šikovný, protože se vám vejde prakticky kamkoliv. Pokud plánujete při svých cestách používat kompas denně, knoflíkový je vhodnou volbou. Snadno jej schováte do kapsy nebo batohu a ve správnou chvíli ho vytáhnete.

V obchodech se můžete setkat i s různými sety, tzv. záchrannými, které obsahují kompas, tablety na čištění vody nebo rybářské potřeby. Takové sety mají většinou malé rozměry a jsou uloženy v praktických pouzdrech, což umožňuje jejich snadné přenášení během výletů do přírody. V prodeji jsou obyčejné kompasy i vojenské, kompasy s karabinou, či ty, které si připnete na ruku podobně jako náramkové hodinky.

Základní vlastnosti kompasu a buzoly

Mezi základní vlastnosti kompasu, případně buzoly, které byste si měli při koupi všímat, patří vyvážení jehly, odolnost, hmotnost nebo rozměry. Některé buzoly jsou vybaveny lupou, pravítkem, zrcátkem, luminiscenčními prvky nebo šňůrkou. Všechny funkce, či spíše doplňky navíc, vám usnadní orientaci v terénu.

  • Vyvážení jehly – jehla kompasu i buzoly může být vyvážená dvojím způsobem. Vybírat můžete mezi zařízením, které má jehlu vyváženou k použití na severní nebo jižní polokouli. Nemusíte mít strach, že byste potřebovali dva kompasy, pokud se přesunete z jedné polokoule na druhou, na trhu jsou rovněž dostupné modely na globální celosvětové použití.
  • Odolnost – základem kompasu nebo buzoly by měla být odolnost, jelikož se tato zařízení používají výhradně v terénu a často nelze předejít jejich pádům na zem.
  • Hmotnost – kompas ani buzola nejsou těžké zařízení, jejich hmotnost se počítá v desítkách gramů. Čím lehčí model zvolíte, tím pohodlnější bude i jeho dlouhodobé nošení v kapse, batohu, případně na krku.
  • Rozměry – pokud chcete co nejmenší kompas, sáhněte po knoflíkovým, který jsme zmiňovali výše. Pokud dáte přednost buzole, zde třeba počítat s většími rozměry, což je zapříčiněno jejím tělem, které má různé doplňky.

Doplňky buzoly

Buzola má zpravidla několik doplňků, které ocení nejeden dobrodruh. Konkrétně doplňky se liší od modelu k modelu. Podíváme se na několik praktických doplňků, které buzola může mít.

Kulatý klasický kompas

  • Lupa – je vhodná při čtení mapy, kromě toho má v terénu i další funkci, která nesouvisí s orientaci. Díky ní si můžete například založit oheň nebo je velmi nápomocná i při vyjímání třísek z prstů.
  • Pravítko – slouží k jednoduchému odměření vzdálenosti na mapě.
  • Zrcátko – usnadňuje orientaci na dlouhé vzdálenosti.
  • Luminiscenční prvky – oceníte je zejména ve tmě, protože díky nim se neztratíte ani tehdy, když začnete svou pouť po přírodě před svítáním, případně po západu slunce.
  • Šňůrka – umožňuje zavěšení buzoly na krk, a tak ji nemusíte neustále vytahovat z batohu nebo kapsy, některé jsou dokonce doplněny měrkou.

Jak si vybrat správný kompas

Přestože je kompas jednoduché zařízení, na trhu najdete několik modelů. Při výběru toho správného je vhodné sledovat parametry, jako např. robustnost, jednoduchost, odolnost, přenosnost, široké provozní podmínky či univerzálnost použití.

  • Robustnost – jelikož se kompas využívá v různých klimatických podmínkách, očekává se od něj, že bude odolný a vydrží i pády z výšky. Neměl by se rozbít a problém by mu neměla dělat ani voda, případně silné sluneční záření. Robustnost kompasu závisí na materiálech, ze kterých byl vyroben, ale také od kapaliny, která se skrývá uvnitř kompasu. Kapalina totiž snižuje namáhání čepu, které se děje zrychleným pohybem či vibracemi.
  • Odolnost – původně se na výrobu kompasu používalo především sklo. Tento materiál je však křehký a při pádech či nesprávné manipulaci docházelo k poškození. Sklo prasklo, následkem čehož se dovnitř dostala kapalina a kompas ztratil svůj význam, protože přestal správně fungovat. V současnosti se na výrobu kompasů používají plasty. Pokud sáhnete po kompasu a chcete, aby vám co nejdéle vydržel, vhodné je zvolit kompas vyroben z tvrzeného plastu (například polykarbonát, PVC, PA). Nejlepší technické a chemické parametry vykazuje polykarbonát, ten však patří k dražším materiálům.
  • Široké provozní podmínky – pokud si zakoupíte univerzální kompas, čekají vás výhody v podobě toho, že ho lze použít ve volné přírodě i na vodě. Některé modely kompasů nabízejí přilepení na kovové nebo plastové materiály. Kompasy mají různé velikosti od miniaturních, které bez problémů vložíte do kapsy, až po ty, které budou ve vašich rukou působit majestátně. Je na vás, co vám více vyhovuje a čemu dáte přednost.

Jak si vybrat správnou buzolu

Buzola je o něco složitější zařízení oproti kompasu, nakolik má doplňkové funkce. Každý výrobce přidává další funkce navíc, no k základním prvkům patří pravítko, měřítko po stranách, šňůrka, lupa a samozřejmě kompas. I při výběru buzoly patří k důležitým parametrům odolnost a univerzálnost.

Buzola na šňůrce

  • Odolnost – buzola by měla být zpravidla navržena tak, aby odolávala i extrémním podmínkám v terénu. Použité materiály mají být odolné, nejčastěji se setkáte s tvrzenými plasty a je vhodné, pokud má kompas ergonomický tvar. Při výběru si tedy zkontrolujte, z čehož je buzola vyrobena a od levných plastů dejte raději ruce pryč.
  • Univerzálnost – aby byla buzola viditelná i za šera nebo v noci, měla by mít zářivé značky světových stran. K další výbavě se doporučuje široké zrcadlo, průzor pro přesné určení směru, větší mapová měřítko, ale vhodná je i praktická šňůrka, pomocí které si buzolu zavěsíte na krk. Jak jsme již naznačili, nevýhodou buzoly oproti kompasu je její velikost.

Kolik zaplatíte za kompas nebo buzolu a kde je koupíte

Jednoduché a mini kompasy seženete za cenu pod 50 korun. Jde o základní kompasy praktických rozměrů, které vám dovolí mít kompas neustále u sebe, aniž vás obtěžoval či těžil v kapse nebo v batohu. Tyto kompasy vyrábějí méně známé značky a poslouží těm, kteří hledají jednoduchost. Využití mohou mít i jako kompas pro děti. Počítejte s tím, že levné kompasy jsou vyrobeny z méně kvalitních a odolných materiálů, a proto je i jejich životnost časově omezená.

Jelikož buzola je vylepšenou verzi kompasu s doplňkovými funkcemi, i její cena je o něco vyšší. Základní buzoly koupíte za přibližných 120 Kč, ale cena profesionálních se může vyšplhat i na tisíce korun. Tyto buzoly mají vodováhu, výškoměr i sklonoměr a jsou vyrobeny z hliníkové slitiny. Díky tomu jsou extrémně odolné vůči nárazům i vlhkosti. Jsou určeny pro profesionály, kteří vyžadují za každých okolností kvalitu a přesnost. Cenově je na tom podobně i profesionální kompas, který může stát až přes 5 000 Kč.

Barevný dětský kompas

Kompasy a buzoly, které jsou oblíbené u uživatelů, začínají na ceně okolo 120 Kč. V této cenové kategorii se můžete setkat například s vojenskou ženijní buzolou nebo s kompasem na ruku.

Kompasy a buzoly nabízejí sportovní obchody (například Decathlon) i specializované vojenské obchody (army shop). Natrefit na ně můžete i v běžných internetových obchodech, velký výběr kompasů a buzol má například Mall.

Jak používat kompas

Jelikož kompas patří hned po mapě k nejdůležitější pomůcce při navigaci v neznámém terénu, je důležité vyzkoušet si manipulaci s kompasem nejdříve v bezpečném a dobře známém prostředí. Obzvlášť to platí pro ty, kteří dosud s kompasem nepracovali. Vyzkoušení zařízení ve známém prostředí vám dovolí důkladně si osvojit techniku ​​správného používání.

Při používání kompasu si musíte dávat pozor na kovové předměty (například hodinky, brýle, kovové lahve a podobně), protože střelka kompasu na ně reaguje. Pokud je máte v blízkosti kompasu, dejte je do větší vzdálenosti, protože jinak vám kompas nebude správně určovat směr.

Klasický moderní kompas, resp. buzola, se skládá ze střelky, úhloměru, pravítka, lupy a ploché destičky. Světové strany jsou označeny počátečními písmeny jejich anglických názvů. Na kompasu tedy vidíte N – sever (north), S – jih (south), W – západ (west), E – východ (east). Mějte na paměti, že kompas svojí střelkou ukazuje na magnetický pól Země a nejsnáze se používá s mapou. Práce s buzolou a kompasem se v zásadě neliší.

Jak používat kompas/buzolu?

Abyste mohli mapu správně používat, důležité je zorientovat ji. Mapu položte na rovnou plochu a pak na ni položte kompas. Kompas se však neukládá na ledajaké místo, ale na zakresleny čtverce, které má každá mapa. Kompas položte k jedné čáře a následně s ním mapu otáčejte tak, aby střelka, která ukazuje na sever, byla zároveň s čárou. Střelka zároveň musí ukazovat na horní stranu mapy, protože každá mapa je zakreslena se severem na vrchní straně. Po takto zorientované mapě už vidíte skutečný terén.

Občas se stane, že potřebujete dojít k vzdálenějšímu cíli, tehdy musíte zjistit azimut (úhel mezi severem a vybraným bodem). Nyní nesmíte mapou pohnout a kompas nasměrujte na místo, kam chcete přijít. Přečtěte si azimut a zapamatujte si ho, pro snadnější zapamatování vám pomohou barevné čáry na sklíčku kompasu. Pokud čára na mapě a střelka kompasu neukazují na sever v jedné rovině, pravděpodobně jste pohnuly mapou a mapu musíte nově zorientovat podle výše popsaného postupu.

Abyste úspěšně přišli do cíle, musíte se držet azimutu, který ukazuje barevná čárka při střelce kompasu. Kompasem si změříte i vzdálenější cíle a pokud na ně dohlédnete, nepotřebujete k tomu ani mapu. Toto se může udát například tehdy, když stojíte na kopci nebo jednoduše na nějakém výše položeném místě. V této situaci otvorem na víčku kompasu zaměřte cíl, což je vlastně prodloužení k stupnům azimutu. Nezapomeňte, že otvor na víčku a otvor na lupe musí být v jedné rovině. Lupou si pak už jen jednoduše přečtete azimut, po kterém se vyberete. Abyste svého cíle skutečně dosáhly, stačí průběžně kontrolovat správnost směru.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kompas i buzola jsou podobná zařízení, které slouží k zorientování se v terénu a určování světových stran. Jde o jednoduché zařízení a manipulace s nimi by neměla být složitá. Občas se však může stát, že kompas vám nesprávně určí směr. Prozradíme vám, což může být důvodem nesprávného určování. Pokud ještě stále přemýšlíte, které ze zařízení je pro vás vhodnější, přinášíme vám odpovědi na pár často kladených otázek.

Co dělat, když kompas nefunguje správně?

Zkontrolujte, zda kompas není poškozen. Pokud je vše v pořádku, zkuste dát kompas do větší vzdálenosti od všech kovových předmětů. Jelikož střelka kompasu na kovové předměty reaguje, právě to může být příčinou nesprávné určeného směru.

Jsou na trhu kompasy vyrobené speciálně pro děti?

Někteří výrobci nabízejí kompasy určeny výhradně dětem. Tyto kompasy se vyznačují různým barevným provedením a často jsou na nich motivy zvířátek. Hravý dětský kompas je vhodný pro všechny malé cestovatele a objevitelé a poslouží jim jako základní a praktická orientační pomůcka. Díky ní se děti seznámí se světovými stranami. Dětské kompasy jsou vyrobeny převážně ze dřeva a plastu, jejich průměr je kolem 5 centimetrů, proto se snadno vejdou do kapsy.

Je vhodnější kompas nebo buzola?

Buzola je vlastně zdokonalenou verzí kompasu. Prakticky jde o totéž, protože i buzola má střelku s kompasovou růžicí na dně, která směřuje na sever. V neznámém terénu je však buzola lepším společníkem, protože díky ní si určíte i azimut. Kromě lepší orientace a určování azimutu je buzola vybavena i lupou a dalšími pomůckami, které v přírodě potěší. Na druhé straně, kompas je mnohem menší a skladnější a pokud potřebujete vědět, kde je sever a jih, postačí vám kompas.

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 20.08.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek