Nejlepší karimatky 2024 – recenze, test, srovnání

Každý správný turista by měl mít ve své výbavě kromě spacího pytle i kvalitní karimatku. Díky ní se vám bude pohodlněji spát, ale můžete ji během túry využít i jako podložku nebo sedadlo. Vše závisí na typu karimatky. Výběr karimatky nepodceňujte zejména pokud chodíte do hor často a zvyknete tam i přespávat.

Jak vybrat karimatku?

Kromě outdoorových nadšenců, kteří realizují túry či rovnou náročné expedice, karimatku zužitkují také nadšenci hudby chodící po různých festivalech. Levné pěnové karimatky můžete využít i na odpočinek u vody, na cvičení, případně jako podložku do auta. Jak vidno, karimatka je univerzální produkt, který má široké využití.

Přestože se výběr karimatky může zdát jednoduchý, není to tak, protože na trhu existuje několik druhů. Rozdíly mezi jednotlivými karimatkami jsou nezanedbatelné, protože se od sebe liší použitými materiály, komfortem, tepelnou izolací, tloušťkou, tvarem i dalšími parametry. Každá karimatka je ideální do jiného prostředí, a proto jsme pro vás připravili podrobný článek, kde vám vysvětlíme, na co si dávat při výběru pozor a jaké parametry před koupí sledovat. Nezapomněli jsme ani na test vybraných modelů karimatek a odpovídat na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší karimatky

Názov Hodnotenie Detail
Yate Contour   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Hannah Double   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Husky Fury 5   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Quechua Basic   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Therm-a-Rest Trail Lite   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Karimatky – recenze

Karimatky jsou ideální pomůckou pro každého, kdo realizuje výlety do přírody. Díky nim se lépe a pohodlněji vyspíte, ale poslouží i jako podložka. Využití závisí na typu zvolené karimatky. Jak se však vyznat v množství karimatek, které nabízejí různé obchody? Připravili jsme pro vás krátké recenze na pět vybraných karimatek. Najdete zde levné modely, karimatky ze střední cenové kategorie i špičkovou dražší karimatku.

Typy karimatek a materiál

Karimatky se dělí na několik typů podle použitých materiálů. Známe pěnové karimatky, které mohou být vyrobeny z PE nebo odolnějšího EVA materiálu. Dále jsou na trhu aluminiové karimatky (tzv. alumatka) a velmi oblíbené samonafukovací a nafukovací karimatky. Prozradíme vám, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy karimatek a také jejich výhody i nevýhody.

Pěnové karimatky (PE)

Pěnové karimatky jsou nejstarším typem, který je nadále oblíbenou volbou mnoha uživatelů. Jejich popularitě nahrává nízká pořizovací cena i hmotnost. Levné pěnové karimatky seženete za méně než 120 Kč, ale počítejte s horší odolností vůči vlhku i mechanickému poškození.

Nejlevnější pěnové karimatky jsou vyrobeny z polyetylénu (PE) a mají otevřené, resp. polootevřené póry. S tím souvisí i to, že nejsou vhodné do vlhkého prostředí, protože nasávají vodu, čímž se snižují jejich izolační vlastnosti. Ty má obyčejná pěnová karimatka i bez tohoto faktu nízké.

Pěnová karimatka je určena zejména lidem, kteří nechtějí příliš investovat a budou ji využívat sporadicky. Hmotnost pěnové karimatky se pohybuje od 150 do 400 gramů a tloušťka od 5 milimetrů do 2 centimetrů. Přestože se pyšní nízkou váhou, jejich nevýhodou je nepraktická velikost. Pěnovou karimatku musíte srolovat a v takovém stavu vám zabere v batohu dost místa. Někteří proto řeší přenášení PE karimatek připevněním o batoh z vnější strany.

Karimatky s menší tloušťkou neposkytnou pohodlí během spánku, protože budete pod sebou cítit každý kamínek či jinou nerovnost. V případě chladného počasí vás od studené země velmi neochrání, protože mají nízké izolační vlastnosti. Ty se snaží zvyšovat karimatky, které tvoří takzvané žebra a umožňují natažení většího množství vzduchu.

Uživatelé nepotěší ani to, že polyethylen je méně odolný vůči oděru i roztržení. Časem navíc karimatka ztrácí svůj objem, tloušťka je čím dál tenčí, a proto dochází k ještě většímu snížení komfortu a izolačních vlastností. Zásadní nevýhodou polyetylenových karimatek je nemožnost použití během zimního období pro zmíněné horší izolační vlastnosti.

K výhodám pěnových karimatek patří, že jejich délku i šířku si můžete jednoduše upravit podle vašich potřeb. Stačí vám na to nůžky. Ke kladům pěny můžeme přidat také to, že tento materiál neklouže a karimatka funguje i po případném propíchnutí nebo přepálení. Toto neplatí při nafukovacích a samonafukovacích modelech, které po poškození ztrácejí svou funkčnost. Pěnové karimatky jsou univerzální a kromě výletů v přírodě je využijete i na cvičení, například jako podložku při aerobiku nebo józe a uplatnění najdou i jako podložky do auta.

Pěnové karimatky (EVA)

Karimatky vyrobené z EVA (ethylenvinylacetát) pěny patří k inovativním pěnovým karimatkám, které se pyšní odolností vůči vlhku. Tento materiál má uzavřené póry, proto nenasákne vodu a navíc má i lepší tepelný odpor. Nespornou výhodou evamatiek oproti PE podložkám je dlouhá životnost. Kvalitní pěnové karimatky vyrobené z EVA jsou téměř nezničitelné a proto jsou vhodné i do náročných terénů.

Šedá pěnová karimatka vhodná na turistiku

Cena pěnových evamatiek je sice o něco vyšší a pohybuje se od 350 Kč výše, ale investované peníze se vám vrátí v podobě komfortu a dlouhé životnosti. Evamatky jsou stabilní, tento materiál se na povrchu neklouže, čímž nedochází k nežádoucímu posuvu. Tyto karimatky mají většinou jednu vrstvu a jejich tloušťka se pohybuje v rozmezí od 8 do 14 milimetrů. Tenké karimatky o tloušťce do 10 mm oceníte během letních měsíců, ty hrubší jsou zas ideální pro chladnější noci.

Někteří využívají evamatku jako doplněk k nafukovací nebo samonafukovací karimatce. Takto mají zlepšenou izolaci, ale zejména si chrání podložku před nežádoucím propíchnutím.

Aluminiové karimatky

Aluminiové karimatky nebo takzvané alumatky jsou nejčastěji tvořeny tenkou vrstvou pěny a hliníkovou fólií. Jde o nejtenčí a nejlehčí izolační vrstvu, jejímž primárním cílem je ochrana spacího pytle před ušpiněním a poškozením. Jejich tloušťka je obvykle 3 milimetry a hmotnost okolo 100 gramů, jsou tedy velmi skladné.

K největším nevýhodám alumatek patří nedostatek komfortu, pocítíte pod nimi každý kamínek či jakoukoli jinou nerovnost. Pro horší izolační vlastnosti jsou ideální do teplého letního počasí nebo na pláž. Pokud však máte pěnovou karimatku a spojíte ji s alumatkou, dostanete docela slušný izolační základ.

Ceny alumatek se pohybují okolo 90 kč, nízká pořizovací cena a skladnost jsou však zřejmě jejich jedinou výhodou. Je třeba ještě dodat, že alumatky se správně pokládají lesklou stranou nahoru a pěnou dolů. Hliník odráží tělesné teplo zpět, čímž se zvyšuje váš tepelný komfort.

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky jsou kombinací nejlepších izolačních vlastností a pohodlí. Uvnitř se nachází pěnový materiál s extrémně otevřenými póry, které jsou zalaminované do nepropustné tkaniny. Po otevření ventilu v rohu karimatky tento pěnový materiál začne nasávat vzduch a rozpínat se. Samonafukovací karimatku je však nutné dofouknout ústy a následně zavřít ventil.

Sbalená samonafukovací karimatka zabere v batohu mnohem méně místa než pěnová, ale na druhé straně více než nafukovací podložka. Potěší velmi dobrá tepelná izolace, což oceníte v chladnějším počasí. Vrstva pěny v samonafukovací karimatce navíc vyrovnává nerovnosti na povrchu, proto si užijete pohodlí a nebudete pod sebou cítit případné nerovnosti povrchu.

Zelená samonafukovací karimatka

Samonafukovací karimatky mají zpravidla celoroční využití, k jejich nevýhodám patří možnost propíchnutí. Kvalitní samonafukovací karimatka poskytuje i po propíchnutí určitý komfort. Problém s karimatkou však může nastat i v případě ucpaného nebo špatně těsnícího ventilu, tehdy je ideální obrátit se na výrobce a karimatku reklamovat.

Samonafukovací karimatky se vyrábějí v různých tloušťkách, platí, že čím je tlustší, tím vám poskytne lepší komfort i větší tepelnou izolaci, ale na druhé straně stoupá i její hmotnost. Hrubá samonafukovací karimatka může vážit až kilogram, proto se hůře přenáší i skladuje. Její povrch bývá obvykle kluzký, ale některé modely jsou opatřeny protiskluzovou úpravou. Tuto vlastnost oceníte zejména v nerovném terénu. Někteří výrobci přidávají ke karimatkám lepciu sadu, ale v případě drobného poškození je obtížné najít problematické místo. Při výběru sledujte ventil, použité materiály i kvalitu švů. Ideální je, pokud je ventil kovový, protože má delší životnost.

Výrobci se snaží zabránit nechtěnému propíchnutí pomocí odolných zátěrů nebo použitím odolných vrchních materiálů. Při výběru samonafukovací karimatky proto sledujete, zda je vámi vybraný model takto opatřen. Uživatelé zvyknou řešit strach z propíchnutí použitím pěnové karimatky nebo alumatky, kterou podloží pod samonafukovací karimatku. Takto se sníží riziko propíchnutí a navíc získáte komfort v podobě dvou izolačních podložek pod sebou.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky patří k nejpohodlnějším typům a od samonafukovacích se liší nepřítomností vnitřního porézního materiálu. Z toho důvodu jsou mnohem lehčí a váží okolo 300 až 400 gramů. Jednodušeji je sbalíte a tedy přenesete na požadované místo a navíc mají výborný tepelný komfort.

K jejich nevýhodám patří menší mechanická odolnost a při neopatrném zacházení hrozí jejich propíchnutí. Nedoporučují se do drsného terénu. Karimatku musíte nafoukat ústy, což vám zabere jistý čas a zejména po celodenní náročné túře to může být namáhavé.

Oranžová nafukovací karimatka

Někteří výrobci dávají ke karimatkám obal, pomocí kterého ji můžete nafoukat. Do obalu naberete vzduch, stáhnete ho a postupným rolováním nebo mačkáním vzduch natlačíte do karimatky, která je opatřena zpětným ventilem. K nevýhodám nafukovacích karimatek patří jejich vyšší pořizovací cena.

Při výběru nafukovací karimatky sledujte kvalitu švů, použitých materiálů i ventil. Ten by měl být kovový, protože oproti tomu z umělé hmoty má vyšší životnost. Některé nafukovací karimatky mají několik komor, pokud dojde k propíchnutí jedné z nich, karimatku můžete nadále používat. Jednotlivé komory brání proudění vzduchu uvnitř, a tím se zvyšuje tepelný komfort.

Karimatky podle účelu použití

Karimatky můžeme kromě použitých materiálů dělit i podle účelu použití. Zde se karimatky dělí na turistické, kempinkové, plážové, expediční či karimatiky na cvičení.

  • Turistické – primárně jsou určeny pro pěší turistiku. K jejich vlastnostem patří jednoduchá sbalitelnost, menší rozměry, nízká tloušťka i hmotnost. Tyto jejich výhody narušuje horší tepelný komfort, protože karimatky na turistiku nejsou určeny k přespání, a proto mají i nižší schopnost izolace.
  • Kempingové – zpravidla mají vyšší hmotnost a jsou hůř sbalitelné, protože se počítá s tím, že uživatel je nebude přenášet v batohu nebo v rukou, ale na určené místo si ji přiveze autem. Poskytují výborný tepelný komfort, proto s nimi nebudete mít problém přespat v přírodě.
  • Plážové – jsou osobitou kategorií karimatek, které nejsou určeny k přespávání, ale hodí se k vodě. Využití mají během letních měsíců, pokud chcete odpočívat na břehu, jsou praktické, často opatřené popruhy pro snadnější přenášení. Některé jsou potaženy textilním materiálem pro lepší pohodlí.
  • Expediční – jde o cenově náročnější karimatky, které však nabízejí nejvyšší možnou kvalitu. Uživatelům poskytují skvělý poměr váhy, skladnosti a efektivnosti. Expediční karimatky se pyšní výbornými izolačními vlastnostmi, je možné je sbalit do extrémně malých rozměrů a navíc mají nízkou váhu. Tyto karimatky disponují zvýšenou odolností vůči mechanickému poškození.
  • Karimatky na cvičení – jde o jednoduché karimatky, které (podobně jako plážové) nejsou určeny k přespávání. Karimatky jsou vyrobeny z pěny a využijete je jako podložky například při aerobiku nebo při józe a dalších cvičeních.

Jak vybrat karimatku

Před výběrem vhodné karimatky je nutné odpovědět si na několik základních otázek. K nim patří, jak často, kde a kdy budete karimatku používat. Chcete karimatku využívat jen sporadicky, klidně sáhněte po levném pěnovém modelu. Naopak, pro časté využití se poohlédněte po karimatkách z kvalitní pěny (evamatky), případně po dražších nafukovacích a samonafukovacích karimatkách.

Podstatné je sledovat i využitelnost karimatky, některé jsou vhodné pouze na léto, jiné využijete během tří sezón od jara do podzimu a na trhu jsou i univerzální karimatky s celoročním využitím. Karimatka na náročnou vysokohorskou turistiku by měla být co nejlehčí, aby vám příliš nezatížila batoh. Pokud však cestujete autem a chcete přespat ve stanu (například na festivalu), můžete zvolit i těžší model, který vám během spánku poskytne komfort.

Samonafukovací kempingová karimatka

Při výběru zohledněte také terén, na kterém budete karimatku používat. Pokud se chystáte do oblasti, kde jsou skály, jehličí nebo pichlavá tráva, vhodnou volbou bude pěnová EVA karimatka. Samonafukovací nebo nafukovací by se na takovém povrchu mohly poškodit. Pro cestování v chladném počasí potřebujete karimatku, která má dobré tepelně izolační vlastnosti, toto vám nejlépe nabídnou samonafukovací a nafukovací karimatky, případně pěnová karimatka v kombinaci s alumatkou.

Co všechno ještě třeba sledovat před tím, než si koupíte karimatku? Zaměřte se na tepelný odpor, tloušťku, velikost, tvar, hmotnost, skladnost či odolnost. Ke každému parametru si řekneme něco blíže.

Tepelný odpor

Tepelný odpor je jedním z nejpodstatnějších kritérií při výběru. Označuje se písmenem R, resp. hodnotou R-value, a informuje o izolačních vlastnostech karimatky. V podstatě tato hodnota udává, kolik tepla karimatka odrazí zpět k tělu. Platí, že čím je hodnota R vyšší, tím podložka lépe izoluje.

Tepelný odpor může být v rozmezí od 1,0 (minimální izolace) do 9,5 (výborná izolace). Se stoupající hodnotou R-value stoupá zároveň i tloušťka a hmotnost karimatky. Tepelný koeficient závisí i na typu karimatky, její tloušťce či použitých materiálech.

Pokud hledáte karimatku na letní měsíce, vystačíte i s tou, která má menší izolační schopnost. Odmění se vám menší zátěží v batohu a lepší skladností. No pokud máte rádi zimní stanovačky, sáhněte po podložce s vysokým tepelným koeficientem.

Tloušťka

Tloušťku podložky volte podle vlastních potřeb, pokud máte například problémy s pohybovým aparátem, ledvinami nebo močovým měchýřem, případně jste náchylní na nachlazení, vhodnější je sáhnout po hrubší karimatce. Taková karimatka je pohodlnější, nebudete pod sebou cítit kamínky či různé nerovnosti, navíc má i lepší izolační vlastnosti.

Tloušťku byste měli volit i podle terénu, na kterém budete nejčastěji spát, tu třeba zohlednit nerovnosti, tvrdost povrchu, teplotu povrchu, riziko poškození karimatky a podobně. Nejtenčí izolační podložkou je alumatka s tloušťkou jen 3 milimetry. Pěnové polyetylenové karimatky jsou o něco silnější, obvykle mají od 5 milimetrů do 1,2 centimetru. Myslete však na to, že častějším používáním se jejich tloušťka zmenšuje.

Pěnová karimatka na túru

Pěnové evamatky jsou tlustší (cca 1,0 – 1,4 cm), díky čemuž se na nich pohodlněji leží, lépe izolují a jsou odolné vůči zničení. Za nejpohodlnější se považují samonafukovací karimatky o tloušťce 10 centimetrů, ocení je lidé s bolestmi zad nebo nemocnými ledvinami. Takové podložky jsou však neskladné a těžké, proto jsou vhodné pouze v tom případě, pokud je přenášíte autem. Pro běžné použití stačí samonafukovačky o tloušťce 2,5 až 3 cm. Klasické nafukovací karimatky mají zpravidla tloušťku od 5 do 10 cm, a tedy poskytují dostatek komfortu.

Velikost

Velikost karimatky, čili její délku i šířku byste měli přizpůsobit své postavě. Karimatku vybírejte tak, aby se vám na ní pohodlně leželo. Při spaní ve spacáku v natažené poloze by měly mít vaše nohy i hlava karimatku pod sebou.

Standardní velikost karimatky se pohybuje okolo 180 cm na délku a šířka bývá cca 60 cm. Taková karimatka je vhodná pro většinu osob s běžnou postavou. Vyšší lidé by se však měly poohlédnout po modelech s délkou nad 190 cm a pevnější osoby sáhnout po šířce nad 70 cm. K vaší výšce se doporučuje připočítat 15 cm, pokud tedy měříte 165 cm, karimatka s délkou 180 cm bude pro vás ideální volbou.

Výhodou pěnových karimatek a alumatek je možnost přizpůsobení. Jak jsme již uvedli, tyto karimatky lze zkrátit či zúžit podle vlastního uvážení a potřeb. Stačí na to dostatečně ostré nůžky, kterými karimatku odstřihnete do požadované velikosti.

Nafukovací a samonafukovací karimatky mají rozměr pevně daný a liší se od konkrétního modelu. Někteří výrobci nabízejí karimatky ve více verzích (např. small, medium, regular, large). Small je nejmenší karimatka, která je vhodná pro děti, medium ocení osoby menšího vzrůstu nebo větší děti, regular se doporučuje osobám s běžnou postavou a large je ideální pro vyšší či pevnější osoby. Na trhu existují i ​​speciální edice extra small, extra large nebo žena. Poslední jmenované jsou určeny ženám a většinou mají benefity navíc, jakými je extra zpevnění (izolace) v oblasti pánve/beder.

Přehledná tabulka velikostí:

Small do 120 cm děti
Medium 168 – 180 cm osoby menšího vzrůstu
Regular 183 – 187 cm běžné postavy
Large 196 – 198 cm vyšší a pevnější postavy

Tvar

Nejčastějším tvarem karimatek je obdélník. Při pěnových karimatkách a alumatkách si tvar můžete upravit nůžkami podle vašich představ. Při nafukovacích a samonafukovacích karimatkách se vedle obdélníku setkáte i s oválem, případně s anatomicky tvarovanými karimatkami, které jsou ve spodní části u nohou zúžené a mají zaoblené rohy. Tyto karimatky mají obvykle v oblasti trupu rovné hrany, aby se zmenšily mezery mezi jednotlivými podložkami. Některé modely samonafukovaček mají pro větší pohodlí integrovaný polštářek v oblasti hlavy.

Hmotnost

Hmotnost je důležitým parametrem, pokud chcete karimatku přenášet v batohu nebo v rukou na delší vzdálenosti. Nejlehčí jsou alumatky, které váží jen 100 g, o něco těžší jsou pěnové karimatky s váhou od 150 do 400 g (v závislosti na typu a velikosti).

Modrá alumatka

Standardní samonafukovací karimatky s šířkou 2,5 až 3 centimetry váží kolem 600 – 900 g. Ty pohodlnější mají obvykle tloušťku 10 cm a váží přes 1 kilogram, proto jsou ideální na přenášení autem. Nafukovací karimatky jsou lehčí než samonafukovací, ale zároveň těžší než alumatky nebo pěnové podložky. Nafukovačky váží kolem 300 až 500 g, čímž jsou jakousi zlatou střední cestou.

Skladnost

Skladnost karimatky souvisí s jejím přenášením, každou karimatku lze složit, aby se dala přenášet na túry či výlety. Pěnové karimatky se nejčastěji rolují a některé modely se dají složit podobně jako harmonika. Pěnové modely zůstávají i po srolování poměrně velké a do batohu se nevejdou. Většinou se přenášejí připevněny z vnější strany batohu, toto se však stává nevýhodou, pokud začne pršet a nasáknou vodou.

Nejtenčí a nejlehčí jsou alumatky, které se dají srolovat do malého balíčku, jednoduše je přenesete tam, kam potřebujete a aniž by zatížily vaši turistickou výstroj.

Samonafukovací karimatky se vkládají do speciálních obalů, které jsou součástí balení a skladnost závisí na jejich tloušťce. Čím je karimatka tlustší, tím je méně skladná. Typické karimatky o tloušťce od 2,5 do 5 cm se dají pohodlně smotat do balíčku, který se bez problémů vejde do batohu. Nafukovací karimatky jsou oproti samonafukovacím lehčí a sbalitelnější. Rozměry sbalených nafukovaček se liší podle velikosti a tloušťky. Pamatujte si, že karimatka by měla být ve složeném stavu kompaktní, abyste ji snadno mohli přenést v batohu nebo v ruce.

Odolnost

Levné varianty karimatek, k nimž patří zejména pěnová podložka z polyetylénu s polootevřenými póry, nejsou odolné vůči oděru nebo zatížení. Klasické pěnové karimatky o tloušťce od 5 do 12 milimetrů častým používáním zeslábnou, až se z nich stane "papír", pak ztrácejí svůj komfort i izolační vlastnosti, které jsou při těchto modelech již tak velmi nízké.

Karimatky z pěny s uzavřenými póry, takzvané evamatky, jsou kvalitnější a odolnější. Díky uzavřeným pórům nenasáknou vodu, proto se hodí i do vlhkého prostředí. Navíc jsou mnohem pevnější, což se odrazí na jejich delší životnosti. Evamatky o tloušťce 10 až 14 minilemtrov jsou téměř nezničitelné a ani při jejich případném poškození nedochází k nefunkčnosti podložky.

Skladnost červené samonafukovací karimatky

Při nafukovacích a samonafukovacích karimatkách hrozí propíchnutí, což je jejich největší nevýhodou. Tento druh karimatek je absolutně nevhodný na čerstvě posekané louky, kamenitý terén, skály nebo tam, kde je po zemi rozházené jehličí či větve.

Pokud si při spánku v přírodě nechcete zničit páteř, investujte do kvalitní karimatky. Levné varianty jsou vhodné pouze pro občasné a nouzové přespání párkrát do roka.

Záruka

Nejlevnější karimatky mají zpravidla standardní délku záruky v trvání dvou let. Výrobci kvalitních outdoorových karimatek poskytují i ​​prodloužené záruky, ty mohou mít 10 nebo 25 let a u některých modelů se setkáte dokonce s doživotní zárukou. Před koupí karimatky je vhodné se u prodejce informovat o možnosti reklamace nebo opravy. Pokud se karimatka po krátkém používání nepoškodila v důsledku nesprávného zacházení, mnohé obchody poskytují výměnu vadného kusu za nový.

Cena karimatek a oblíbené značky

Jednovrstvé karimatky seženete i za 70 korun, jde však o karimatky, které nejsou určeny pro outdoorové aktivity. V této cenové kategorii najdete karimatky vhodné na cvičení. Ideální jsou na aerobik, případně na jógu či další druhy cvičení. Takzvané alumatky, které jsou opatřeny ALU vrstvou, začínají také na částce pod 100 Kč. Jde však o tenké a jednoduché podložky, které vám nenabídnou žádnou přidanou hodnotu navíc. Výhodou karimatek s ALU vrstvou je zpětné odrážení vyzařovaného tepla z lidské těla.

Karimatky s cenovkou kolem 120 Kč jsou ideální na menší výlety v přírodě, využijete jejich například na pikniku, pláži, kempinku nebo jednoduše na toulkách v lese během letních měsíců, když si chcete odpočinout. S rostoucí cenou přibývají i funkce karimatky. Dražší karimatky se pyšní vysokou odolností před zničením (poškozením), jsou voděodolné, mají protiskluzový povrch či speciální izolační vlastnosti.

Mezi běžnými uživateli jsou oblíbené karimatky z cenové kategorie od 250 do 1 200 Kč. Najdete zde modely, které mají i třísezónní využití od jara do podzimu. Tyto karimatky se zpravidla snadno skládají i přenášejí a mají univerzální využití.

Ceny nejdražších karimatek mohou vyšplhat i několik tisíc korun, ty jsou však určeny pro náročné uživatelé, kteří tráví většinu času na túrách nebo expedicích. Expediční karimatky se snaží poskytnout nejlepší poměr v rámci rozměru, váhy a funkcí. Zpravidla uživatelé potěší nízkou váhou, vysokou mechanickou odolností a slušným tepelným komfortem i během zimních měsíců.

K oblíbeným výrobcům, kteří nabízejí kvalitní karimatky, patří Therm-a-Rest, Husky, Zajo, Spokey nebo Klymit. Dobré karimatky nabízejí i sportovní obchody Sportisimo nebo Decathlon, v těchto obchodech seženete karimatky za přijatelné ceny.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Před koupí, ale i po koupi karimatky se mnohým spotřebitelům vynořují různé otázky. Pokud vám náš článek neodpověděl na to, co jste hledali, zkuste si prohlédnout odpovědi na často kladené otázky.

Proč je výběr karimatky důležitý?

Někteří si myslí, že pokud mají kvalitní spací pytel, výběr karimatky již není tak důležitý. Toto je však omyl. Vhodná podložka vám zvýší komfort během spánku a oceníte i vyšší tepelnou izolaci. Je třeba si uvědomit, že spací pytel ani karimatka vás nehřeje, ale udržuje teplo, které je vyprodukováno vaším vlastním tělem. Po ulehnutí do spacího pytle se spodní část stlačí (pod váhou vašeho těla), čímž se sníží jeho izolační vlastnosti. Pokud však máte pod spacákem kvalitní karimatku, tento fakt nepocítíte.

Jaký je rozdíl mezi nafukovací a samonafukovací karimatkou?

Podstatný rozdíl mezi nafukovacími a samonafukovacími karimatkami tkví ve způsobu nafukování. Samonafukovací karimatky mají uvnitř speciální pěnový materiál s extrémně otevřenými póry. Pro nafouknutí stačí otevřít ventil a počkat, dokud karimatka do sebe natáhne vzduch. Pro celkové nafouknutí ji však musíte dofouknout ústy a potom uzavřít ventil. Nafukovací karimatka nemá uvnitř pěnu, a proto se celá nafukuje ústy. Někteří výrobci přidávají ke karimatkám nafukovací vak, který vám nafouknutí usnadní.

Jak nafouknout samonafukovací karimatku?

Karimatku položte na zem, rozprostřete ji a otevřete ventil. Karimatka začne do sebe táhnout vzduch, počkejte, dokud nedojde k částečnému nafouknutí, což může chvíli trvat. Následně karimatku nahustěte ústy a zavřete ventil.

Jak vyfouknout samonafukovací karimatku?

Princip funguje podobně jako při nafukování, a sice, že karimatce musíte ke konci trochu dopomoci. Otevřete ventil, přes který se začne vypouštět vzduch a následně poslední zbytky vzduchu vytisknete rukama. Karimatku je pak ideální zabalit do transportního obalu.

Jak správně skladovat samonafukovací karimatku?

Samonafukovacím karimatkám vadí vysoké teploty a přímé sluneční záření, proto je ideální skladovat je na tmavším místě. Při vystavení vysokým teplotám či slunečnímu záření by mohlo dojít k odlepování textilie od pěnové hmoty uvnitř, zaoblení části podložky či k dalším nežádoucím poškozením. Samonafukovačky proto nedoporučujeme skladovat v autě, které stojí na přímém slunci a podobně. Samonafukovačky skladujte s otevřeným ventilem v nafouknuté pozici, platí to doma i ve stanu. Při skladování karimatku nepřehýbejte, zvýšíte tím její životnost.

Čím ochráním nafukovačku před propíchnutím?

Pokud se bojíte propíchnutí nafukovací (samonafukovací) karimatky, částečným řešením je použití pěnové karimatky. Tu vložíte pod nafukovačku, čímž ji ochráníte a zároveň budete mít větší komfort. Kombinace pěnové karimatky a nafukovací karimatky však může zabrat více místa ve vašem batohu. Ideální ochranou nafukovacích karimatek je jejich pokládání na vhodné povrchy, kde nehrozí propíchnutí.

Na jaké povrchy nemám pokládat nafukovací karimatku?

Nafukovací a samonafukovací karimatky se nedoporučuje pokládat na ostré a nerovné povrchy. Vyhněte se čerstvě posekané trávě, kamínkům, skalnatému povrchu, větvím či spadanému jehličí.

Jak správně pokládat hlinikovou karimatku?

Alumatky se správně pokládají lesklou (hliníkovou) stranou nahoru a pěnou dolů. Hliník má totiž schopnost odrážet tělesné teplo zpět k člověku, a proto tím zvýšíte svůj tepelný komfort.

Jaké je správné skládání pěnových karimatek?

Klasické pěnové karimatky se rolují a následně je můžete přichytit gumičkami, aby nedocházelo k jejich otevírání. Některé pěnové karimatky se skládají podobně jako harmonika. Zde by měl platit princip skládání, že špinavou stranu budete pokládat na špinavou a čistou stranu na čistou.

Jak zachovám karimatku před zašpiněním?

Chcete karimatku ochránit před zašpiněním, je vhodné pod ni položit alumatku. Jak jsme uvedli v článku, alumatka jsou levnou záležitostí a koupíte je pod 100 Kč. Alumatka v kombinaci s karimatkou navíc zvýší váš teplotní komfort a díky nízké hmotnosti a malé tloušťce nebude ve vašem batohu přítěží.

Seženu na trhu i dětské karimatky?

Pěnové karimatky se vyrábějí v různých velikostech, ale k nejběžnější patří délka 180 cm a šířka 60 cm. Její velikost si však víte bez problémů upravit pomocí nůžek. Proto z ní snadno vytvoříte karimatku vhodnou pro dítě. Většina výrobců nabízí karimatky v univerzální velikosti, ale někteří vyrábějí podložky ve více variantách (small, regular, large atd.). To se týká zejména nafukovacích a samonafukovacích karimatek, při kterých se myslelo na lidi s útlou postavou, ale i na ty, kteří mají na druhé straně mohutnější postavu. Pokud tedy hledáte nafukovací/samonafukovací karimatku pro dítě, sáhněte po velikosti "small". Tato karimatka má zpravidla délku do 120 centimetrů.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 06.11.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek