Nejlepší videotelefony 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší videotelefony
- Co je videotelefon
- Jak vybírat videotelefon
- Typy videotelefonů
- Způsoby zapojení videotelefonu
- Důležité funkce videotelefonů
- Důležité parametry
- Jak nainstalovat videotelefon na rodinný dům
- Oblíbení výrobci a ceny videotelefonů
- Co říkají o videotelefonech recenze
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Chcete mít dokonalý přehled o každém pohybu u vašich dveří či brány? V tom případě byste se měli zamyslet nad pomocí videotelefonu, který v sobě spojuje funkci klasického zvonku, bezpečnostní kamery a otevírání dveří na dálku. Tak jako u většiny smart zařízení, není výběr nejjednodušší.
Pozornost a trochu hledání se však nepochybně vyplácejí. V následujících řádcích vám prozradíme vše podstatné.
Nejlepší videotelefony
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Urmet 1730/503 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Evolveo DoorPhone Ap1-2 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Emos Sada videotelefonu H2017 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Evolveo DoorPhone IK06 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Hikvision DS-KIS602 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Co je videotelefon
Videotelefon se skládá z dveřní jednotky, tedy zvonku s reproduktorem a kamerou, a vnitřního displeje, na kterém vidíte osobu stojící u dveří. Toto zařízení funguje na stejném principu jako klasický telefon v paneláku, přes který se hlasově spojíte s tím, kdo stojí u vchodu a pomocí tlačítka jej vpustíte dovnitř. Rozdíl spočívá zejména v tom, že dotyčného vidíte na monitoru ve vašem bytě. Některé modely videotelefonů nabízejí i možnost dálkového otevření nebo propojení s mobilním telefonem, na kterém můžete sledovat každý pohyb před vašimi dveřmi.
Jak vybírat videotelefon
Při výběru videotelefonu je třeba sledovat, o jaký typ se jedná, jaké má napájení a samozřejmě nepřehlédnout ani jeho konkrétní funkce. Určitě vám nedoporučujeme sáhnout po tom nejlevnějším. No a právě proto, že nejde o nejmenší investici, která si navíc v mnoha případech vyžaduje i zcela náročnou přípravu, třeba vybírat pečlivě. I drobné nedostatky, které se na začátku jeví jako zcela nepodstatné, se totiž časem mohou ukázat jako velký problém.
Typy videotelefonů
Videotelefony mohou mít různé napájení, design i funkce. K těmto parametrům se dostaneme níže, nejprve se však musíme podívat na 2 hlavní typy těchto zařízení, a to na analogové a IP, resp. digitální. Pro nezasvěcenou osobu se může tento rozdíl jevit jako nepodstatný, ve skutečnosti však rozhoduje o mnoha věcech, které ovlivňují další možnosti využívání videotelefonu, ale i na jeho samotnou instalaci.
Analogový videotelefon
Tuto technologii dnes mnozí považují za zastaralou, což je zčásti pravda. Právě proto většina novějších modelů patří do 2. skupiny. Analogový videtelefon funguje podobně jako klasická kamera, která přenáší obraz, zjednodušeně řečeno, přes kabel na obrazovku. To je důvod, proč k němu musíte natáhnout samostatný kabel, protože je jen málo pravděpodobné, že už takový u dveří máte.
Nevýhodou analogových videotelefonů je také menší počet funkcí. Propojení s aplikací, nebo dalším smart vybavením je téměř nemožné. Mínusem bývá také horší kvalita přenosového signálu. Jelikož jde o starší modely videotelefonů, bývají levnější, což je asi jejich jediná výhoda.
IP videotelefon
Tyto videotelefony mají vlastní IP adresu, proto se nazývají IP nebo digitální. Díky tomu ke dveřím nemusíte tahat kabely navíc. Dají se připojit FTB nebo UTP kabeláží s takzvaným PoE napájením (Power over Ethernet – laicky, v jednom kabelu je elektrická energie i internetový signál), ale také pouze prostřednictvím wifi. To je obrovská výhoda zejména tehdy, pokud už u dveří máte nataženou dvojkabeláž, kterou byl napájen klasický zvonek. Na ni připojíte videotelefon, jehož bude zásobovat elektřinou a přenos obrazu zajistí vaše domácí wifi síť.
Dalšími výhodami jsou pokrokovější funkce. Jelikož jde o moderní zařízení, není nejmenší problém s jejich propojením na mobilní aplikaci a jiné smart vybavení domácnosti (osvětlení zahrady, zavlažovací systém atd.).
Způsoby zapojení videotelefonu
Způsob napájení videotelefonů je jeden z nejzásadnějších parametrů. Dnes jsme si sice jaksi zvykli, že všechno funguje bezdrátově, což není vyloučeno ani při těchto zařízeních, drtivá většina z nich je však napájena tradičně, tedy přes starý dobrý elektrický kabel. No a ten, resp. ty se musí nacházet přímo u vašich dveří, brány či jiného vstupu, při kterém chcete videotelefon používat.
Bohužel, právě nutnost zásahu do elektroinstalace mnoha lidí odradí nebo sáhnou po bezdrátovém zařízení. Ano, tahání nové kabeláže vyžaduje čas i finance, při troše plánování a hlavně při správném výběru to však nemusí být až tak komplikované.
Videotelefon napájen ze sítě
Pokud se rozhodnete pro videotelefon napájený ze sítě, musíte myslet na to, co vám dovoluje vaše elektroinstalace. I na skutečně starých domech nejčastěji natrefíte na 2 kabely vedoucí ke dveřím, na které byl připojen obyčejný zvonek. Na takový typ kabeláže lze připojit pouze dvouvodičové videotelefony. Zejména novější modely však mohou mít mnohem více vstupů, nejčastěji 4 nebo 8. Proto se musíte rozhodnout, zda jste ochotni ubrat na vašich požadavcích, například z hlediska množství funkcí, nebo se raději pustíte do tažení nové elektroinstalace.
Bezdrátový videotelefon
Po tomto řešení sahá téměř každý, kdo nemá u dveří žádné kabely a nechce tahat ani žádné nové. Bezdrátové videotelefony však mohou být v konečném důsledku více nepraktické jako praktické. V první řadě jsou napájeny přes baterie (např. 18650 Li-Ion, C 1,5 V), které musíte dobíjet či vyměňovat. Častým problémem bývá také frekvenční rozsah a vzdálenost přenosu, která se běžně pohybuje mezi 100 až 500 metry.
Tak např. videotelefony s frekvenčním rozsahem 2,4 GHz by měl signál ve venkovním prostředí přenést až na vzdálenost 500 m. Avšak pozor, tento údaj je většinou uváděn v nezastavěných prostorách, což znamená, že stěny ve vašem domě nebo budovy na pozemku mohou vzdálenost podstatně zkracovat. Vnitřní LCD monitor bývá součástí bezdrátových videotelefonů spíše zřídka, což platí i o funkci odemykání dveří na dálku. Většinou jsou propojeny jen přes wifi a aplikaci, takže návštěvníka vidíte přes mobil či tablet, a to kdekoliv.
Důležité funkce videotelefonů
Videotelefony mohou disponovat celou řadou funkcí. Základem je přenos obrazu a zvuku. Kromě toho se dá však jen těžko říct, co patří k jejich základním a co již k jakýmsi doplňkovým funkcím. Proto vám představíme všechny možné schopnosti videotelefonů, na které byste se při výběru měli zaměřit. Pamatujte, že žádné z nich nerozhodují o kvalitě jako takové. Jde spíše o to, co vyhovuje vám a co přesně od tohoto zařízení očekáváte.
Videotelefon s wifi
Většina dražších, resp. novějších videotelefonů disponuje funkcí propojení s wifi, přičemž je úplně jedno, zda jde o zařízení napájené ze sítě nebo ty s vlastní baterií. Pozor, analogové videotelefony touto funkcí nedisponují, protože nedokáží obraz přenášet přes wifi, jen přes zmíněný kabel.
Videotelefony s wifi jsou nepochybně velmi praktické. Kromě toho, že víte přímo přes internetovou síť přenášet obraz, poskytují další možnosti jako propojení s mobilní aplikací či dalšími smart zařízeními. Na druhé straně musíte počítat s tím, že přenos obrazu a další funkce souvisí s kvalitou vašeho internetového signálu, který je zejména na vesnicích nebo jiných odlehlejších místech nejednou více než mizerný. Internetová síť je navíc neustále zatěžována videotelefonem, což se může odrazit na celkově nižší přenosové rychlosti.
Propojení videotelefonu s aplikací
Na to, abyste mohli videotelefon propojit s mobilní aplikací, musí mít možnost napojení na wifi. Pokud touto funkcí disponuje, je možné obraz z kamery u dveří sledovat přímo na mobilu, tabletu nebo notebooku, a to kdekoliv.
Některé aplikace umožňují i dálkový hovor či dokonce odemčení dveří. Ptáte se, kdy takovou funkci využijete? Tak například tehdy, když právě nejste doma a přijde kurýr, se kterým se už dobře znáte. Dohodnete se s ním přímo přes videotelefon a následně mu i otevřete dveře přes appku.
Kompatibilita s jinými zařízeními a systémy
To, že daný videotelefon disponuje možností připojení na wifi, a tedy i na jiné smart vybavení ještě neznamená, že ho budete moci propojit se vším i v praxi. Nemůžeme vám jmenovat všechny možné variace kompatibilních zařízení. Pokud však ve vašem domě používáte cokoliv smart, co chcete propojit s videotelefonem, ještě před koupí si ověřte právě kompatibilitu.
S čím vším můžete videotelefon propojit? Nejčastěji je to kamerový systém. Pokud někdo zazvoní u dveří, videotelefon zobrazí nejen záběr před dveří, ale i ty ze všech ostatních kamer. Přes skutečně pokrokové zařízení můžete ovládat dokonce vaše venkovní osvětlení nebo polévání trávníku.
Videotelefon s nahráváním
Každý kvalitnější videotelefon by měl disponovat funkcí zaznamenávání krátkého videa nebo alespoň fotografií. Takto si můžete po příchodu domů nebo přímo na telefonu (v případě, kdy je zařízení propojené přes aplikaci) prohlédnout záznamy o tom, kdo zvonil na dveře během vaší nepřítomnosti.
Videotelefon s nahráváním může mít integrovanou paměť, která je schopna uchovat fixní počet snímků nebo má možnost vložení SD karty. V prvním případě si všimněte kapacitu paměti, ve druhém takříkajíc "největší" možnou SD kartu, kterou můžete použít. Dražší modely s wifi se většinou dají propojit i s cloudem.
Automatická detekce pohybu
Automatická detekce pohybu, PIR, skrytá kamera, senzor pohybu nebo takzvaný antivandal je funkce, která zapne kameru i tehdy, když nikdo na vaše dveře nezazvoní, pouze se k nim přiblíží. Snímky si můžete přehrát po příchodu domů, při některých zařízeních je možné využít i bezpečnostní aplikaci.
Ta funguje na různých principech, většinou však dotyčnou osobu vyfotí nebo nahraje, pošle příslušné upozornění na váš telefon a vy si můžete prohlédnout daný snímek. Některé aplikace mají i funkci automatické detekce návštěv. Videotelefon na základě obrysů či pohybů sám posoudí, zda jde o kurýra nebo zloděje. Na základě toho vám pošle upozornění s červeným vykřičníkem nebo zeleným smajlíkem.
Videotelefon s kódovou klávesnicí a RFID čtečkou
Ano, pokrokovější modely videotelefonů mohou zastoupit i bezpečnostní kódovací systém. Jsou vybaveny klávesnicí, na níž naťukat váš PIN a dveře se otevřou až poté. Takový systém lze využít i v kancelářích, skladech nebo na jiných podobných místech. Abyste mohli videotelefon s kódovou klávesnicí využít, vaše dveře musí být vybaveny elektromagnetickým zámkem. Pokud byste se rozhodli váš domov kódovat až po koupi videotelefonu, můžete si k němu kódovací klávesnici dokoupit i dodatečně. Pozor, daný model s ní musí být kompatibilní.
Dalším praktickým doplňkem je RFID čtečka čipů. Ta funguje stejně jako na moderních dveřích v bytových domech. K videotelefonu přiložíte čip a dveře se otevřou. Tento systém je vhodný i pro kanceláře nebo paneláky, protože přístup je možné vytvořit více osobám.
Funkce automatického otevírání dveří
Pro jistotu vám připomeneme, že pokud chcete využívat možnost automatického otevírání dveří, musíte vlastnit elektromagnetický zámek. Je to logické, při všem tom vybírání však na to zapomenout můžete. Funkcí otevírání dveří přímo z vašeho bytu mohou disponovat bezdrátové i klasické videotelefony. Jak jsme si řekli, některé modely mají tuto možnost funkční také přes aplikaci. Základem je, aby daný kousek obsahoval modul pro připojení elektromagnetického zámku, se kterým musí být navíc kompatibilní. Většinou jde o 4-vodičové videotelefony.
Důležité parametry
Ať už má videotelefon wifi, je napájen ze sítě nebo má vlastní baterii, některé funkce jsou stejné vždy, resp. mohou být rozdílné, jejich výběr se však nijak neliší. Právě k nim se dostaneme v nejbližších řádcích. Na rozdíl od jednotlivých funkcí, při kterých hrají hlavní roli zejména vaše požadavky, není v případě konkrétních parametrů nad čím polemizovat.
Displej videotelefonu
Drtivá většina videotelefonů má 5- až 7-palcový displej. U levnějších kousků se setkáte i s 4,3 palcovými verzemi. Displeje bývají zpravidla dotykový, v podstatě vypadají úplně stejně jako tablet. Na některých se však mohou nacházet i klasické tlačítka, kterými otevřete dveře nebo spustíte audio hovor. Na stěnu se dají připojit různě. Nejčastěji se setkáte s obyčejnými hmoždinkami nebo samostatným rámem, do kterého displej pouze vložíte.
Úhel kamery
Kamera na videotelefonu by měla snímat co největší prostor, a to ve všech směrech. Za zcela postačující můžeme označit širokoúhlou kameru s 180 ° úhlem. Takto široké zorné pole zvyknou mít zejména dražší modely. Širší záběr je samozřejmě jen plusem. Jakýsi lepší průměr je 70 až 90 ° vertikálně i horizontálně, za průměr až mírný podprůměr, který už však nemusí být vyhovující, jsou videotelefony s 45 – 50 ° úhlem. Pozitivní funkcí je také možnost korekce směru záběru. Takové nastavení je většinou možné zrealizovat v 20 až 30 °.
Rozlišení kamery
Mnoho lidí se spoléhá na to, že displej videotelefonu není velký, proto kvalita obrazu nehraje žádnou roli. Věřte však, že hraje. V tomto směru je rozhodující rozlišení kamery, které je uváděno v pixelech nebo megapixelech. No a to může být matoucí. Nebudeme vás zatěžovat všemi možnými rozlišeními, se kterými se setkáte při videotelefonech. Stačí, když se budete orientovat podle následujících parametrů, které posuzujeme vzhledem k 5- až 7-palcový displej:
- 720 p je ekvivalentem k 0,9 Mpx – více než dostačující rozlišení
- 480 p nebo 0,3 Mpx – hraniční rozlišení
- 240 p/0,07 Mpx – nedostatečné rozlišení
Osvětlení – noční vidění
Pokud se nad vašimi vchodovými dveřmi nenachází osvětlení s fotobuňkou, měli byste přemýšlet nad videotelefonem s nočním viděním nebo takzvaným LED přísvitem, i když je pravda, že touto funkcí disponuje drtivá většina produktů. Všimněte si hlavně to, do jaké vzdálenosti vidí videotelefon ve tmě. Levnější modely to zvládnou pouze do 150 cm, ty dražší klidně i do několika metrů.
Materiál, design a provedení
Od vyladěných kousků, které vypadají jako z budoucnosti, až po masivnější kovové skříňky s ne nejkrásnějším designem. Videotelefony mohou vypadat skutečně všelijak. Pokud i nepatříte k lidem, kteří si potrpí na design, vzhled videotelefonu byste neměli podceňovat. Použitý materiál souvisí s jeho případným poškozením a celkové provedení zas s ochranou proti vodě a nečistotám.
Z hlediska materiálu sáhněte nepochybně po odolných a pevných kouscích. Ideální je hliník nebo jiná nerezová ocel. Levné videotelefony jsou nejednou vyrobeny z obyčejného plastu, což určitě není nejlepší řešení, protože tento materiál nedokáže odolávat jako vlivům počasí, tak ani mechanickému poškození.
Odolnost vůči vodě, nečistotám a mechanickému poškození
Při výběru nepřehlédněte údaje o odolnosti vůči vodě, nečistotám a mechanickému poškození. Minimem je IP54, což znamená, že kryt daného zařízení je částečně prachotěsný a odolný vůči stříkající vodě ve všech směrech. Ideální je však až IP66 – prachotěsný kryt odolný vůči intenzivně tryskající vodě. Dále si všimněte označení IK, které hovoří o odolnosti vůči mechanickému poškození, resp. nárazu. Nejdražší modely disponují IK10, což je nejvyšší číslo. Naopak IK1 označuje nejnižší možnou odolnost.
Jak nainstalovat videotelefon na rodinný dům
Možná si řeknete, že instalace nemá s výběrem nic společného. Při videotelefonech to není úplně tak. Jak jsme si vysvětlili hned na začátku, v první řadě je nutné vyřešit napájení, tedy elektroinstalaci. V tomto směru vám radíme, abyste tento úkol svěřili vždy do rukou seriózní elektrikářské firmy. Narychlo natažený kabel bez chráničky, který vede přímo pod chodníkem, to můžeme označit za odfláknutou robotu, která se vám nakonec nemusí vyplatit.
Druhým krokem při instalaci videotelefonu na rodinný dům je jeho samotná montáž na fasádu. I v tomto případě platí, že je lepší oslovit odborníka, který se specializuje vysloveně na kamerové systémy a jiné smart zařízení. Chytrý zedník sice může odvést dobrou práci z hlediska funkčnosti, což už však nemusí platit o estetice a praktičnosti.
Ptáte se, jaké máte možnosti při montáži videotelefonu? Mnohé. Můžete ho osadit do rámu, připevnit přímo na stěnu nebo ho do ní zapustit. K videotelefonu si můžete dokoupit i stříšku nebo ochrannou kovovou mřížku, která slouží jako prevence před krádeží, ale i mechanickým poškozením. Aby však váš nový smart zaměstnanec nepůsobil jako pěst na oko, je třeba všechno sladit a samotnou montáž promyslet od prvního po poslední krok.
Oblíbení výrobci a ceny videotelefonů
Naťukali jste si právě do vyhledávače slovo "videotelefon"? Tak jistě víte, že neexistuje jeden ani dva, ale desítky výrobců a že tato zařízení stojí 2 000, ale i 25 000 Kč. Pokusíme se vám v tomto zmatku udělat přehled. Začneme cenou, která je téměř vždy přímo úměrná kvalitě. Čím dražší videotelefon, tím pokrokovější funkce, více možností propojení s dalšími zařízeními, bezporuchový provoz a delší životnost, ale i náročnější instalace. Videotelefony za 2 000 Kč budou určitě fungovat, mohou mít problémy s přenosem obrazu, nedostačujícím zorným polem nebo odolností vůči vodě a prachu. Při výměně po roce tedy vaše úspora už nemusí být až taková úsporná.
Přesuňme se k ověřeným výrobcům, kteří nabízejí sice trochu dražší, ale spolehlivé videotelefony. Všichni patří ke skutečné špičce, proto nebudeme řešit kvalitu, ale konkrétní nabídku a samozřejmě i cenu.
Videotelefon Legrand
V nabídce Legrand se nacházejí videotelefony do rodinných i panelových domů (převážně dvouvodičové), které mají vysokou ochranu proti vodě, nečistotám i mechanickému poškození (IP54, IK10). Videotelefony Legrand jsou příznačné většími, 7-palcovými displeji, kamerami s širokým záběrem a vysloveně futuristickým designem. Jejich cena je vyšší, nejlevnější modely pro rodinné domy stojí 6 000, ty nejdražší až více než 15 000 Kč.
Videotelefon Emos
Videotelefony Emos můžeme popsat jako rozumný poměr mezi cenou a kvalitou. Nabídka prodejce je poměrně široká. Natrefíte v ní na kousky za 3 200 až 7 500 Kč. Na výběr máte modely s 1 nebo 2 displeji, většími i menšími kamerami, či ty s možností nahrávání, ale i ty bez ní. Videotelefony Emos mají celkem příznačný design, který nemusí vyhovovat všem. Dveřní jednotka je robustnější a připomíná spíše klasický zvonek. Jednoduše, žádná hudba budoucnosti.
Videotelefon DoorBird
Videotelefony DoorBird jsou z hlediska designu jakýmsi kompromisem mezi klasikou a sci-fi. Z hlediska poměru ceny a kvality jsou považovány za tu nejlepší volbu ze všech značek. Jejich ceny se pohybují mezi 6 000 až 15 000 Kč, přičemž nejdražší modely disponují asi nejširšími možnostmi propojení s dalšími smart spotřebiči. Jejich výhodou je také připojení na 2 kabely a možnost propojení s wifi i aplikací.
Co říkají o videotelefonech recenze
Při prohlížení recenzí o videotelefonech jsme se nezaměřovaly na konkrétní modely, ale spíše na jejich využití jako takové. Drtivá většina spotřebitelů si videotelefony pochvaluje. Samozřejmě, najdou se i tací, kteří je vnímají jako zbytečnost za hodně peněz. Porovnávají je s klasickou kamerou namontovanou nad dveřmi, která má zčásti podobné funkce, ale je podstatně levnější.
Při našem malém průzkumu jsme poměrně často narazili na stejné doporučení, a to, že pokud chcete videotelefon, měli byste určitě přemýšlet nad modely napájenými se sítě. Nepraktické měnění baterií a problémy se signálem se totiž při těch bezdrátových zmiňují poměrně často.
Nejlepší videotelefony
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Urmet 1730/503 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Evolveo DoorPhone Ap1-2 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Emos Sada videotelefonu H2017 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Evolveo DoorPhone IK06 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Hikvision DS-KIS602 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Je videotelefon před zákonem totéž jako kamerový systém a dá se instalovat i do paneláku? Na závěr pro vás máme několik častých otázek a odpovědí v souvislosti s tímto smart spotřebičem.
Dá se videotelefon namontovat i do bytového domu?
Jak je to s videotelefonem a legislativou?
K jakým nejčastějším chybám dochází při výběru a montáži videotelefonu?
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek