Nejlepší food procesory 2024 – recenze, test, srovnání

Přemýšleli jste někdy, jak se zorientovat v záplavě kuchynyských pomocníků, kterých najdete v nabídkách e-shopů?

Malý food processor

Dnes vám představíme část z nich, které se nazývají food processor a poradíme vám, podle jakých kritérií si ten správný vybrat.

Nejlepší food processory

Názov Hodnotenie Detail
Bosch MC812M844   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Artisan Food Processor   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
KitchenAid 5KFP0719EAC   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Gorenje SBR 1000 BE   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Concept RM3300   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Food processory – recenze

Food processor sice toho v kuchyni nezvládne tolik jako klasický kuchyňský robot, avšak ušetří vám množství místa a pomůže alespoň se základními úkony. Např. se sekáním, strouháním, krájením, mixováním či šleháním. Pokud si nevíte z bohaté nabídky vybrat, viz naše recenze. Možná mezi nimi natrefíte na model, který vás zaujme.

Kuchyňský robot nebo food processor?

Běžný kuchyňský robot je vybaven odnímatelnou nádobou, nad kterou se nachází výklopné rameno s příslušným nástrojem. Tím může být např. smetáček, šlehače nebo hnětač těsta. Právě na tyto činnosti je kuchyňský robot primárně zkonstruován i když mnohé modely jsou osazeny dalšími výstupními hřídeli. K nim lze připojit další příslušenství a obohatit tak jeho funkce.

Food processor je určen především na sekání, strouhání, krájení, mixování či šlehání. Samozřejmě, silnější modely zvládnou např. i zamícháme těsto, ale jejich kapacita je menší.

Food processor je vybaven základnou s výstupním hřídelem motoru ve vrchní části. Právě na vrchní část se připojují různé druhy nádob (na sekání, na mixované apod.) S vlastním hřídelem. Na ten se pak nasazují jednotlivé části příslušenství podle toho, jakou činnost právě chcete s food processor vykonávat.

Food Processor často disponují nižším výkonem než kuchyňské roboty s ramenem. Roboty ho potřebují, aby si poradili např. s hustším těstem či vyšším množstvím surovin v objemné nádobě.

Nevýhodou robotů s ramenem však je, že zabírají mnoho místa a jsou těžší než food processory. Food processory zase nabízejí ztížený přístup do nádoby kvůli překážející hřídeli s nástroji, díky kterému jsou i náročnější na čištění.

Příkon food processoru

Udává se ve wattech a platí, že čím je vyšší, tím je food processor silnější – zvládne tedy náročnější úkoly a poradí si s vyšším množstvím surovin. Při těchto zařízeních začíná příkon někde na úrovni 600 W – s ním zvládnete nasekat zeleninu a podobné jednoduché úkoly.

Zapnutý biely food processor

Součástí silnějších food processor s příkonem kolem 800 W už bývá i mixér, přičemž tato zařízení si poradí např. is rozmixováním ovoce či zeleniny na smoothie.

Výkon nejsilnějších food processor přesahuje 1 000 W, v tom případě jde již o zařízení s bohatým příslušenstvím, které jsou univerzálními pomocníky v kuchyni a zvládnou toho skutečně dost, včetně hnětení těsta.

Objem nádoby

Na rozdíl od kuchyňského robota s ramenem, food processor disponují jednou nebo více nádobami s menším objemem.

Při největších a nejvýkonnějších modelech se středem s objemem až 4 l u hlavní nádobě. S tímto objemem připravíte suroviny i pro vícečlennou rodinu. Nejmenší modely disponují objemem cca 1 l, ty využijete, pokud vaříte či pečete pro 1 - 2 osoby.

Menší nádoby se hodí v případě, že často zpracováváte malá množství surovin. Ty by se ve velké nádobě tak dobře nepromíchají.

Funkce a příslušenství

Základní funkcí food processor je sekání. Najdete v nich nástavce na hrubší sekání zeleniny - např. mrkev, celer či petržel na polévku, dále také nástavce na strouhání např. jablek do koláče nebo brambor do placek.

Sekání ořechů ve food processoru

Sekat můžete také najemno – např. ořechy či hořkou čokoládu do koláčů a mnohé modely disponují i speciálním sekacími nástavci, např. na hranolky, bylinky apod.

Ve výbavě pokročilejších modelů pak najdete i nástavce na hnětení těsta, nádobu s noži na mixování zeleniny nebo ovoce do smoothie nápojů, případně lis na citrusy.

Někteří výrobci to řeší způsobem, že k zařízení přibalí pouze malé množství příslušenství, čímž zredukují jeho cenu. Další příslušenství k food processor si pak můžete dokupovat individuálně podle potřeby.

Další parametry a funkce food processoru

  • Regulace rychlosti – Čím více stupňů má, tím přesněji víte suroviny zpracovat. Např. pokud chcete posekat ořechy na větší kousky, zvolte menší rychlost. Některé food processor nabízejí pouze dvě rychlosti, lepší modely až 10. Rychlost lze nastavovat otočným ovladačem nebo tlačítky.
  • Pulzní režim – Při stisknutí příslušného tlačítka máte okamžitě k dispozici maximální otáčky bez nastavování rychlosti.
  • Displej - Najdete ho jen výjimečně na těch dražších modelech. Může zobrazovat zvolený rychlostní stupeň nebo čas zbývající do ukončení činnosti.
  • Tepelná pojistka – Vypne motor food processor při přetížení (např. při dlouhotrvajícím hnětení příliš hustého cesta). Je vratná, takže jakmile motor vychladne, pojistka sepne a vy můžete zařízení opět používat.
  • Bezpečnostní pojistka – Nedovolí spustit food processor, dokud není správně nasazena příslušná nádoba nebo její kryt. Zabrání tak tomu, abyste při obsluze nechtěně zranili.

Značka a cena food processoru

Nejlevnější food processor koupíte už za více než 1 800 Kč, disponují však pouze několika funkcemi. Za kvalitní multifunkční model dáte alespoň 5 000 Kč, přičemž cena těch nejdražších může přesáhnout i 15 000 Kč.

Šedý food processor

Co se týče značek, nejpopulárnější jsou KitchenAid, Sage, Russel Hobbs, Bosch či Kenwood. Zajímavou volbou je i food processor Lidl, který občas najdete v nabídce řetězce Lidl za mimořádně zajímavou cenu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Food processor nenajdete v každé kuchyni. Většina lidí totiž upřednostňuje kuchyňské roboty, které zvládnou to, co food processor, avšak ve větším množství a často i s něčím navíc. Food processor však má své opodstatnění. Pokud si nejste jisti, zda se vám hodí, odpovězte si na několik základních otázek.

Vyplatí se investovat do food processore? Nenahradí ho tyčový mixér spolu s kuchyňským robotem?

Food processor je v podstatě robot bez ramene, proto ho klasický kuchyňský robot s tyčovým mixérem plně nahradí. Food processor vám však zabere méně místa v kuchyni a pokud nepeče velmi často, je vhodnější než klasický kuchyňský robot.

Co všechno zvládne nasekat food processor?

Přístroj si poradí se sekáním tvrdých i měkkých potravin. Můžete do něj dát ořechy, ovoce, zeleninu, ryby, maso, ale i přísady do marinád, salátových dresinků a majonéz.

Mohou se ve food processoru zpracovávat i horké přísady?

Nedoporučujeme to. Tekutiny nechte před zpracováním vychladnout na pokojovou teplotu. Teplo z přísad by totiž mohlo poškodit těsnění.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 17.01.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek