Nejlepší bezdrátové nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání

Bezdrátové nabíjení získává na popularitě. Pokud vlastníte zařízení, které podporuje tuto technologii, je na čase, abyste si pořídili kvalitní a dostatečně výkonnou bezdrátovou nabíječku.

Jak vybrat bezdrátovou nabíječku

V našem návodu na výběr vás provedeme nejdůležitějšími parametry, poradíme vám s jejím správným používáním a neopomeneme ani hlavní výhody a nevýhody této stále populárnější alternativy nabíjení.

Nejlepší bezdrátové nabíječky

Názov Hodnotenie Detail
Apple MHXH3ZM/A   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Epico 3v1   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Swissten Wireless nabíječka 3v1   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
AlzaPower WF220   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Axagon WDC-P10T   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Bezdrátové nabíječky – recenze

Převážná část našeho návodu na výběr bezdrátových nabíječek bude zaměřena na obecné parametry, které je při nákupu této elektroniky třeba zohlednit. Abychom vám ve výběru pomohli ještě o něco víc, připravili jsme si pro vás i recenze několika zajímavých modelů.

Jak funguje bezdrátová nabíječka

Jak funguje bezdrátová nabíječka? V prapodstatě velmi jednoduše, konkrétně, na principu elektromagnetické indukce nebo tzv. indukčního nabíjení. Uvnitř nabíječky jsou ukryty indukční cívky (plní úlohu vysílače), které kolem sebe vytvářejí elektromagnetické pole. Aby byl váš smartphone schopen tuto energii "pohltit", musí mít v sobě také zabudovanou indukční cívku z mědi, která plní roli přijímače. Ve chvíli, kdy telefon položíte na nabíječku, cívka v jejím nitru vytvoří elektromagnetické pole, které přijímač v telefonu přemění na stejnosměrný DC proud pro jeho baterii.

Jak vybrat bezdrátovou nabíječku

Při výběru bezdrátové nabíječky je třeba zohlednit několik důležitých faktorů. K základním parametrům patří typ a design nabíječky, její kompatibilita s bezdrátově dobíjecími zařízeními, příkon/výkon, který souvisí zejména s rychlostí nabíjení, počet i druh vstupů/výstupů a v neposlední řadě její funkce a doplňky.

Typy bezdrátových nabíječek

Existuje několik druhů bezdrátových nabíječek, které se od sebe liší buď designem, nebo způsobem napájení. Při výběru je třeba zohlednit všechny tyto parametry, včetně designu, který má přímý vliv na praktickou stránku využití této elektroniky. V následujících řádcích se tedy postupně podíváme na rozdělení bezdrátových nabíječek podle provedení a způsobu napájení.

Typy bezdrátových nabíječek podle designu

Bezdrátové nabíječky jsou běžně dostupné v 2 základních provedeních:

 • Nabíjecí podložky: Zpravidla mají tvar kruhu, můžete však narazit i na jiný design. Tyto nabíječky prostřednictvím kabelu zapojíte do zásuvky a položíte na rovnou podložku. Mobil nebo jiné wireless zařízení je tedy během nabíjení položené naležato, což je zároveň asi největší nevýhodou tohoto řešení – pokud chcete během dobíjení s telefonem něco dělat nebo na něm sledovat film, musí zůstat v této ležící poloze. Samozřejmě, pokud jej nadzvednete, přerušíte proces nabíjení. Výhodou dobíjecích podložek jsou zejména kompaktní rozměry – nevyžadují mnoho místa.
 • Stojanové nabíječky: Jak napovídá jejich název, jde o stojan, který váš smartphone "drží" v částečně svislém úhlu. V této poloze se s ním pracuje o něco jednodušeji, do jisté míry je to však i individuální záležitost. Stojanové nabíječky bývají o něco rozměrnější, proto zaberou více prostoru a je ideální, pokud jim najdete stále místo.
 • Jakousi podkategorií výše zmíněných nabíjecích podložek jsou bezdrátové nabíječky, které "zapustíte" přímo do speciálního výřezu v stole či jiné rovné podložce. Jde o velmi designové a praktické řešení, které však vyžaduje náročnější instalaci. Další podskupinou jsou speciální obaly na smartphone, které jsou něčím mezi bezdrátovou nabíječkou a powerbankou. Zpravidla nemají příliš velkou kapacitu a jejich kompatibilita je velmi omezená.

Bezdrátová nabíjecí podložka

TIP: O tom, jaký design a provedení bezdrátové nabíječky bude vyhovovat vám, se musíte rozhodnout, logicky, vy sami. Myslete zejména na to, zda budete do vašeho smartphonu během dobíjení neustále "ťukat", a pokud ano, tak která z poloh je pro vás pohodlnější.

Typy bezdrátových nabíječek podle způsobu napájení

Určitě víte, že každou bezdrátovou nabíječku musíte zapojit přes kabel do elektrické zásuvky. V tomto směru známe 2, resp. 3 typy nabíječek, a to:

 • Klasické bezdrátové nabíječky, které pomocí kabelu a vhodného adaptéru zapojíte do jakékoli klasické elektrické zásuvky, jsou určeny k použití v domácnosti, kanceláří či jiných interiérech.
 • Bezdrátová nabíječka do auta je speciálním typem tohoto zařízení, které je konstruováno pro použití v automobilu. V tomto případě nabíječku zapojíte přímo do autozásuvky.
 • Do 3. kategorie patří bezdrátové powerbanky, které však nejsou nabíječkami v pravém slova smyslu. Pro úplnost informací vám však o nich nemůžeme neříct.

Kompatibilita bezdrátových nabíječek

Momentálně se dostáváme k extrémně důležitému parametru, ke kompatibilitě dané bezdrátové nabíječky. Jedna z prvních otázek, kterou si nepochybně položí i mnozí z vás, je, zda je možné prostřednictvím jakékoli bezdrátové nabíječky nabít jakýkoli mobilní telefon (popřípadě jiné wireless zařízení).

Krátká odpověď zní, "ano", protože drtivá většina nejvýznamnějších výrobců nabíječek i bezdrátově dobíjecích smartphonů (Apple, Samsung, Asus, Google, HTC, Huawei, LG Electronics, Motorola Mobility, Nokia, BlackBerry, Xiaomi, Sony) v současnosti využívá standard Qi.

INFO: Slovíčko Qi pochází z čínštiny. V překladu znamená "tok energie".

Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že vámi vybranou nabíječkou dobijete váš telefon, nepřehlédněte údaj o tom, zda obě tato zařízení podporují standard Qi. V minulosti bylo totiž poměrně běžné, že kompatibilita smartphonů s bezdrátovými nabíječkami "nefungovala" ani v rámci Qi standardu. Dnes by se něco podobného nemělo stávat, pokud si však pořídíte "bezejmennou" nebo velmi starou bezdrátovou nabíječku, její kompatibilitu si pro jistotu ověřte "dvakrát".

TIP: Mnozí výrobci/prodejci v popisu daných nabíječek uvádějí i jejich kompatibilitu s konkrétními smartphony. Tyto údaje jsou jistě užitečné, nezapomeňte však, že se mohou časem měnit.

Pokud patříte k milovníkům technologických vychytávek, popřemýšlejte nad koupí nabíječky a smartphonu od stejného výrobce. Mnozí z nich totiž tento způsob nabíjení vylepšili i o speciální aplikace, prostřednictvím kterých můžete obyčejnou nabíječku přeměnit na LED lampu či budík.

INFO: Další technologií bezdrátového nabíjení, na kterou však v současnosti natrefíte méně často, je např. standard PowerMat od společnosti Duracell.

Příkon/výkon bezdrátové nabíječky

Bezdrátové nabíjení z hlediska rychlosti stále nedohonilo to "drátové". Pro lepší představu, 5 W bezdrátová nabíječka dobije telefon za cca 3 – 4 hod., 5 W drátová nabíječka již za 2 – 2,5 hod. V tomto bodě se nám výběr nabíječky začíná mírně zamotávat. Rychlost bezdrátového nabíjení totiž ovlivňuje výkon nabíječky, ale také funkce, které podporuje váš smartphone.

Bezdrátová stojanová nabíječka

INFO: Rychlost bezdrátového nabíjení smartphonů a jiné elektroniky závisí také na následujících faktorech: teplota vzduchu, stav nabití baterie ve chvíli, kdy je vložena do nabíječky, bod, ve kterém je zařízení umístěno na nabíječce, věk a stav baterie.

Bezdrátové nabíječky jsou podle výkonu ve wattech rozděleny do několika kategorií. Většina současných nabíječek poskytuje výkon od 5 do 15, výjimečně až do 18 W. Aby však bylo nabíjení vašeho smartphonu opravdu rychlejší, musí i on sám podporovat funkci rychlého nabíjení. V překladu, pokud si koupíte 15 W bezdrátovou nabíječku, kterou budete nabíjet smartphone bez podpory rychlého nabíjení, jeho nabíjení nebude o nic rychlejší.

INFO: Telefony od Apple zpravidla podporují 7,5 W, ty od Samsung 10 W a vyšší rychlonabíjení.

I přesto, že vlastníte "pomalejší" smartphone, vám určitě doporučujeme sáhnout po nabíječce s vyšším výkonem, resp. s podporou rychlého nabíjení (od 10 W výše). Můžete jí totiž bez obav nabíjet zařízení, které nepodporují vyšší nabíjecí výkon. Pokud si v budoucnu koupíte jiný model s podporou této funkce, budete vlastnit dostatečně výkonnou nabíječku.

INFO: Nabíječkou s nižším výkonem můžete bez obav nabíjet i telefon s podporou rychlého nabíjení, které však bude probíhat pomaleji.

Konektor a adaptér pro nabíjení bezdrátové nabíječky

Bezdrátová nabíječka bezdrátově pouze dobíjí, ne se nabíjí. Proto ji musíte "vecpat" do elektrické zásuvky. Při výběru proto nepřehlédněte:

 • Typ konektoru (portu/vstupu): Standardně se setkáte s USB-A, USB-C nebo microUSB vstupy, není však vyloučeno, že natrefíte i na modely se specifickým portem (nejčastěji při méně známých značkách). USB-A, USB-C i microUSB vstupy jsou nepochybně lepším řešením. Pokud náhodou ztratíte originální kabel, můžete použít kterýkoli z těch, které se vám povalují doma. Případně si jeden vhodný dokoupíte za pár korun.
 • Kabel: Součástí drtivé většiny nabíječek je i samotný kabel. Zaměřte se zejména na délku. Jako takové pohodlí při umísťování nabíječky vám poskytnou kabely s délkou od 1 m výše.
 • Adaptér: Kabel z nabíječky vede do adaptéru, a ten zas do zásuvky. Při výběru nabíječky si všimněte, zda je adaptér její součástí. Pokud si ho budete muset dokoupit samostatně, nezapomeňte na výběr vhodného typu, resp. na výběr adaptéru s příslušným napětím – 10 W bezdrátová nabíječka připojena do 5 W adaptéru bude váš telefon dobíjet max. 5 W "rychlostí".
 • Počet nabíjených zařízení: Některé nabíječky slouží pouze k nabíjení 1 zařízení, na jiné jich můžete naskládat i více. Tento údaj určitě nepřehlédněte. Byla by škoda vyhodit peníze za model, ve kterém musíte všechny telefony v domácnosti dobíjet pouze postupně.

Bezdrátová podložka na nabíjení telefonu

Detaily, které se vyplatí nepřehlédnout

Bezdrátové nabíječky mohou, ale i nemusí být vybaveny různými doplňky, jako je LED indikátor či výstupy k nabíjení klasické "drátové" elektroniky, mohou podporovat mnohé zajímavé funkce a disponovat praktickými vlastnostmi, např. protiskluzovou podložkou. Všechny tyto, na oko, detaily, jsou však při výběru zásadní. Kromě nich nepřehlédněte ani údaje o rozměrech a hmotnosti daného modelu.

 • Rozměry: Jsou důležité zejména z hlediska kompatibility. Pokud budete chtít přes příliš maličkou nabíječku dobít příliš velký telefon, můžete narazit na problém – telefon se do ní prostě nevejde. Na rozměry se dívejte i z hlediska umístění nabíječky.
 • Hmotnost: Bezdrátové nabíječky slouží převážně k používání v domácnosti/kanceláři, jejich hmotnost proto není rozhodující. Pozor si dejte jen na příliš lehké stojanové modely, které mohou mít horší stabilitu. Nepsané pravidlo zní, že nabíječka by měla být těžší než váš telefon.
 • "Bonusové" výstupy: Na některých bezdrátových nabíječkách se nacházejí také výstupy (nejčastěji USB-A a USB-C), přes které můžete nabíjet zařízení bez podpory bezdrátového nabíjení.
 • Chlazení: Každá kvalitní nabíječka by měla být vybavena dostatečně silným ventilátorem, aby nedocházelo k jejímu přehřívání. Při výběru si dejte pozor, aby nebyl ventilátor příliš hlučný, což je nepříjemné zejména během nočního nabíjení.
 • Duální cívka: Počet a způsob umístění cívek rozhoduje o tom, zda můžete na danou nabíječku telefon položit na výšku i na šířku nebo pouze na výšku/pouze na šířku. Výrobci vám často neprozradí přesné rozmístění cívek, pokud však natrefíte na pojem "duální cívka", víte, že smartphone v dané nabíječce nabijete tak i onak.
 • Protiskluzová podložka: Určitě doporučujeme sáhnout po nabíječce s protiskluzovou úpravou na její spodní straně.
 • Bezpečnostní funkce: Každá kvalitní bezdrátová nabíječka musí být vybavena ochranou proti přepětí, přebití a přehřátí.
 • Nabíjení telefonu v pouzdře: Při nabíječkách byste měli najít údaj o možnosti nabíjení telefonu s krytem či bez něj. Pokud u daného modelu lze telefon dobíjet s krytem, ​​všimněte si informaci o jeho max. tloušťce. Nepsaným standardem jsou 3 – 3,5 mm, na trhu jsou však dostupné i nabíječky, které zvládnou nabíjení smartphonu v 5 mm tlustém krytu.
 • LED indikátor stavu nabíjení: Poskytne vám orientační přehled o stavu dobití baterie v telefonu. Nejde o nezbytnost, jelikož tuto informaci uvidíte i přímo na jeho displeji, díky LED indikátoru však budete mít přehled o nabíjení i na dálku.
 • Tlačítko ON/OFF: Nabíječka sice může zůstat "zapnuta" neustále, z hlediska bezpečnosti ji však někteří z vás budou chtít určitě vypnout. Pokud se na ní nachází tlačítko ON/OFF, tento úkon bude o něco jednodušší. Stojanovou bezdrátovou nabíječku můžete navíc využít i jako stojánek na telefon (např. pro sledování videí). V takovém případě je tlačítko ON/OFF velmi praktické. Pokud nebudete chtít telefon zároveň dobíjet, nabíječku musíte vypojit ze sítě.
 • Automatické vypnutí: Aby nedocházelo ke zbytečnému přetěžování baterie v dobíjení zařízení, některé nabíječky disponují funkcí automatického vypnutí po skončení nabíjení.

Bezdrátové nabíjení – ano, či ne?

Bezdrátové nabíjení smartphonů je aktuálně zcela normální záležitostí. Jde o pokročilou technologii, která prošla dlouhou cestu. I když se může na první pohled zdát, že tato technologie nemá žádnou chybičku krásy, ve skutečnosti se na ní najdou i nějaké ty negativa. Předtím, než se pustíte do vybírání bezdrátové nabíječky, resp. ještě předtím, než si pořídíte bezdrátově nabíjecí smartphone, byste proto měli zhodnotit všechny výhody a nevýhody této alternativy.

Výhody bezdrátového nabíjení

Výhody bezdrátových nabíječek

 • Pohodlí: Nepochybnou výhodou bezdrátového nabíjení je pohodlí. Nemusíte neustále hledat nebo rozmotávat kabely (o jejich skladování raději ani nebude mluvit) a adaptér, uvolňovat místo v zásuvce a následně kontrolovat, zda jste během spánku telefon omylem neodpojili.
 • Kompatibilita: Vlastníte více různých telefonů, které mají rozdílné porty na dobíjení? Asi tušíte, kam míříme. Ano, při používání vhodné bezdrátové nabíječky nemusíte vybírat ten správný kabel a adaptér. Každý z vašich XY mobilů jednoduše položíte na nabíječku a můžete si jít po svém. Úplnými výherci jsou ti, kteří vlastní i jinou wireless elektroniku.
 • Multinabíjení: I tato výhoda platí zejména pro majitele více smartphonů, ale také pro vícečetné domácnosti. Přes některé bezdrátové nabíječky totiž můžete nabíjet více zařízení současně. Jen si představte ten pořádek, když vyhodíte všechny kabely. Nemluvě o tom, že přes nabíječku můžete spolu s vašimi telefony opět nabíjet i další bezdrátová zařízení (tablety, hodinky...).

Nevýhody bezdrátových nabíječek

 • Rychlost nabíjení: I když mnohé novější bezdrátové nabíječky dokážou telefon či jiné zařízení nabít docela rychle, v porovnání s klasickou "drátovou" nabíječkou je proces nabíjení stále o něco pomalejší.
 • 100 % bez kabelů to nepůjde: Bezdrátové nabíječky nejsou na 100 % bezdrátové, neboť ony samotné musí být prostřednictvím kabelu zapojeny do elektrické zásuvky. Z tohoto důvodu budete při nabíjení přece jen omezení. Navíc, na rozdíl od klasické nabíječky, kterou můžete "vecpat" kdekoliv, budete na bezdrátovou nabíječku potřebovat trošku více místa.
 • Odvykačka od telefonu: Když telefon napojíte přes klasickou nabíječku do sítě, můžete do něj vesele ťukat dále. Při bezdrátovém nabíjení však musí být v neustálém a přímém kontaktu s nabíječkou. Když telefon nadzvednete, přerušíte jeho nabíjení. Tato alternativa proto nemusí vyhovovat těm, kteří bez telefonu nevydrží ani sekundu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

V souvislosti s bezdrátovými nabíječkami se vede nekonečné množství diskusí o jejich správném používání, kompatibilitě s konkrétními smartphony a jinou wireless elektronikou atd. Proto jsme se pokusili dobrat k pravdě a odpovídat vám na několik častých spotřebitelských otázek.

Musí být smartphone umístěn přímo na/v bezdrátové nabíječce?

Je pravda, že v současnosti existují výrobci, kteří se snaží vymyslet způsob bezdrátového nabíjení na dálku. Prozatím však platí, že každý smartphone či jiná elektronika musí být umístěna přímo na bezdrátové nabíječce.

Je používání bezdrátové nabíječky škodlivé pro baterii smartphonu?

Na toto tvrzení, resp. polemiku, natrefíte velmi často. Kvalita všech baterií se začne po určitém počtu nabíjecích cyklů (vybíjení a nabíjení telefonu) snižovat, ať už jejich nabíjíte drátově nebo bezdrátově. Kritizovanou stránkou bezdrátového nabíjení je však způsob, jakým probíhají tyto cykly. Ve zkratce, při bezdrátovém nabíjení zůstává baterie telefonu v neustálém chodu, protože jí elektřina prochází takříkajíc bez přestávky. Technologie Qi je však údajně naprosto bezpečná a vaši baterii v telefonu neznehodnocuje o nic víc než klasická drátová nabíječka.

Má bezdrátové nabíjení negativní vliv na zdraví?

Ne, nemá. Průměrná indukční bezdrátová nabíječka vytváří takové slabé a "malé" pole, že v praxi nemá jako poškodit lidské zdraví.

Mohu při bezdrátovém nabíjení "přebít" telefon?

Ne, nemůžete. Každý telefon se nabije na max. 100%. Pokud ho však budete v nabíječce nechávat pravidelně podstatně déle, časem může dojít k oslabení jeho baterie. To však platí nejen pro bezdrátové, ale i drátové nabíjení.

Mohu telefon přes bezdrátovou nabíječku nabíjet i,s obalem?

Můžete i ne. Obal na telefon nesmí být příliš hrubý. To by mohlo mít na nabíjení opravdu výrazný vliv. Doporučujeme, abyste se vyhnuli používání kovových obalů. Naopak, tenčí obaly ze silikonu, gumy, plastu či kůže nabíjení přes bezdrátovou nabíječku zásadně neovlivní.

Je normální, že se smartphone v bezdrátové nabíječce prohřívá?

Ano. Při bezdrátovém nabíjení okolo smartphonu neustále proudí elektrická energie. Samozřejmě, neměl by být vysloveně vařící.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.4%)
Datum publikování: 29.04.2021
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek