Nejlepší žebříky 2024 – recenze, test, srovnání

Nebojte se, výběr žebříku není žádná atomová věda a nemusíte se bát, že byste se na vytoužené místo mimo váš dosah nedostali. Nabídka žebříků se však za poslední roky znásobila a už to není jen o jednoduchých žebřících či štaflích. Každý žebřík dnes plní určité funkce a je určen pro konkrétní druh práce. Nemluvě o materiálech a kvalitě, kterou dané žebříky oplývají. Pokud se tedy chystáte na nákup žebříku, vyplatí se znát parametry, které kvalitní žebřík bezpodmínečně musí splňovat.

Jak vybrat žebřík?

Potřebujete dosáhnout na horní poličku v spíži, vyměnit lustrovou žárovku v obývacím pokoji nebo se chystáte malovat, možná je třeba vyčistit okap nebo jdete obírat úrodu ze stromů či dělat podzimní střih v jejich korunách. Na každý účel je možné použít konkrétní žebřík a přesně to si při výběru musíte uvědomit i vy. Neexistuje zcela univerzální žebřík, který ideálně splní všechny vaše požadavky. Abyste se při výběru neztratily, poznejte raději, jaké typy žebříků na trhu jsou, jaký žebřík je vhodný na malování a jaký pro změnu na kutilství kolem domu či do zahrady.

Nejlepší žebříky

Názov Hodnotenie Detail
Proteco 3x9   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Schůdky ALD40 Drabest   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Venbos Hobby 3x11   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
G21 GA TZ11 3,2 M   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Venbos MiniMax 2102 1x2   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Žebříky – recenze

Ať už přemýšlíte nad teleskopickým nebo multifunkčním hliníkovým žebříkem, měli byste se při výběru zaměřit také na zkušenosti uživatelů. Přestože žebřík dobře vypadá a slibuje dobré příslušenství, nemusí být jeho využití velké. Podívali jsme se na několik oblíbených modelů žebříků, doufáme, že vám naše recenze s výběrem pomohou.

Hobby nebo profesionál?

Právě v prvním kroku je třeba zvážit samotný účel použití. A tady se dostáváme k prvnímu dělení. Žebřík budete využívat jako hobby domácí kutil pro drobnější práce okolo domu nebo jste profesionál, řemeslník či mistr, který žebřík bude využívat pravidelně na pracovní účely? Pokud budete využívat žebřík jako kutil, stačí, když se porozhlédnete po hobby kategorii žebříků a nebudete cenovou politiku tlačit do extrému.

Zvažte, zda potřebujete žebřík do bytu – domu pro výměnu žárovek, mytí oken nebo opravu fasády, čištění okapu, zda jej využijete i v zahradě pro sklizní úrody a stříhání stromů. Je rozdíl skladovat v bytě štafle, malé oboustranné žebříky nebo výsuvné třídílné konstrukce. Určitě tedy velký výsuvný žebřík s plošinou nebudete skladovat v bytě. Proto uvažujte prakticky a berte v úvahu využití žebříku v exteriéru nebo v interiéru.

V případě profesionálních žebříků už bude důležité myslet na všechny parametry, ale roli stejně sehrává i samotný účel žebříku.

Materiál žebříků

Doba ručně a svépomocí pozbíjaných žebříků ze dřeva se už dávno skončila a dnes je dřevo jako materiál při výrobě žebříků na ústupu. Dřevěné žebříky jsou sice levnější, ale jejich nevýhodou je vyšší hmotnost, horší odolnost, kratší životnost a rovněž obvykle jde o jednoduché žebříky, dvoudílné nebo malířské štafle, kterými se do vyšších výšek i tak nedostanete.

Hliníkový dvoudílný žebřík s lankem

Dominantním materiálem se na trhu stal hliník. Výhodou je jeho nízká hmotnost, vysoká odolnost a v neposlední řadě i variabilita, kterou tento materiál nabízí. Překvapivě jsou mnohé modely, které jsou i cenově dostupné. Díky variabilitě na trhu najdete štafle, malé schůdky, jednoduché, ale i dvoudílné či třídílné žebříky. Vzácné nejsou ani žebříky vyrobeny z oceli. Pochopitelně však třeba počítat s vyšší hmotností kvůli robustnější konstrukci. Velkým pozitivem je však bezpochyby životnost a ještě lepší stabilita.

Typy žebříků

V obchodech natrefíte na různé typy žebříků. Nejen co se týče výrobců či barev, ale především jde o samotnou konstrukci. Od klasických jednostranných žebříků až po třídílné s výsuvným můstkem či zábradlím. Před výběrem zohledněte především vaše potřeby a účel, na jaký bude žebřík používán.

Jednoduchý žebřík

S tímto typem žebříku se už většina lidí určitě setkala. Klasická kovová, dřevěná nebo hliníková konstrukce s několika příčkami. Jejich počet závisí od samotné výšky žebříku. Jeho nevýhodou je, že je vždy nutné ho o něco opřít. Buď o strom, fasádu, nebo jiný pevný a stabilní podklad. Při jeho používání je riziko úrazu vyšší, jelikož nejde o samonosnou konstrukci.

Dvoudílný žebřík s lankem – Áčko

Klasický žebřík do A. Mnozí dávají i pojmenování štafle. V tomto případě však platí, že dvoudílný žebřík bývá zpravidla větší než např. malířské štafle. Jde o žebřík, který se skládá ze dvou částí, přičemž příčky mohou být pouze na jedné nebo na obou stranách. Spojený je nahoře dvěma částmi a ve spodní části jsou pro lepší stabilitu textilní popruhy. Nemusí se o nic opírat, stabilita je lepší. Rovněž může jít o dřevěné, hliníkové nebo ocelové provedení.

Třídílný výsuvný žebřík

V tomto případě dřevěné konstrukce najdete jen zřídka. Obvykle jde o hliníkové nebo ocelové konstrukce, aby byla zajištěna co nejvyšší stabilita. Zpravidla jde o nejuniverzálnější žebříky a velmi oblíbené. Jejich variabilita je jejich nejsilnější stránkou. Díky výsuvné konstrukci se dostanete opravdu vysoko. V klasické poloze dostanete tradiční áčko a třetí díl vám umožní navýšit dosah. O zajištění žebříku se starají kovové – hliníkové klíny. Ve spodní části jsou textilní popruhy.

Třídílný výsuvný žebřík

Štafle

Tradiční štafle rovněž zřejmě zná každý. Své uplatnění najdou v bytě či domě u běžných prací. Výměna žárovky, úklid, mytí oken či malování nebo drobné kutilské práce. V tomto případě je třeba hovořit o štaflích s menšími rozměry, nejde o dvoudílné – áčkové žebříky. Opět může být konstrukce řešena jednostranným žebříkem nebo může jít o oboustranné provedení s příčkami na obou stranách. Konstrukčně lze najít levnější dřevěné modely, ale stejně tak ocelové nebo hliníkové provedení.

Teleskopický žebřík

Za teleskopický by se dal považovat každý žebřík, který má výsuvnou konstrukci. V tomto segmentu je však řeč o teleskopických žebřících menších rozměrů, které se vejdou doslova pod postel či do skříně. Vyrobené jsou buď to z hliníku, nebo odolného PVC plastu. Takové žebříky se pohodlně vejdou i do auta. Výhodou je nízká hmotnost a rychlé složení – rozložení. Najdete však i teleskopické modely s dosahem kolem 5 metrů.

Kloubový žebřík s plošinou

Jak je již z názvu zřejmé, výhodou jsou právě klouby, které konstrukce využívá pro lepší variabilitu. Nejčastěji jde o hliníkové žebříky, které disponují možností vytvořit stabilní plošinu. Na první pohled jde o klasický žebřík do A. Využívají ho především řemeslníci, protože díky kloubům z něj lze udělat i jednoduché lešení. Zároveň je tento typ žebříku poměrně skladný, ačkoli se skládá z několika částí.

Schody

Jde o maličké typy žebříků, které disponují třemi až pěti příčkami, které mohou být plné, v takovém případě je žebřík neskladný nebo může jít o širší příčky, které jsou kompaktní. Jejich výhodou jsou právě široké nášlapné plochy. Nejsou stavěné na práci ve výškách, ale spíše plní opěrnou funkci. Například v knihovnách či firemních archivech.

Hliníkové schody

Výška žebříku

Na výšku žebříku je třeba se dívat komplexně a samotnou výšku lze rozdělit na tři základní parametry. Prvním výškovým parametrem, který je třeba si všímat, je celková délka žebříku. Při celkové délce však nejde o prakticky využitelnou výšku. Pokud je tedy výška žebříku, nezáleží, zda jde o jednoduchý nebo vícedílný žebřík, například 8 metrů, využitelná výška je o 20 až 30 procent nižší.

Tím se dostáváme k druhému výškovému parametru, a tím je opěrná výška. Při používání je žebřík zpravidla pod úhlem 65 až 75 stupňů. Žebřík může dotýkat pevné plochy nebo je v poloze áčka. Taková poloha je vyhodnocena jako bezpečná a i proto třeba počítat, že pokud je celková délka 5 metrů, využitelná výška bude o 10 až 20 cm nižší.

Pokud je řeč o práci s žebříkem, třetím výškovým parametrem je pracovní výška. Standardně jde o výšku, do které dosáhne průměrně vysoký člověk. Pokud tedy máte plochu, kde potřebujete dosáhnout do výšky 4 metry, nepotřebujete žebřík se stejnou délkou. Postačí vám žebřík s délkou okolo 3,20 metru. Pracovní výška se v případě žebříků definuje na základě třetí příčky shora.

Šířka žebříku – příčky

Šířky příček a rozestupy mezi nimi musí – měly by dodržovat standardizované normy stanovené Evropskou unií. Šířka příčky by se měla vždy pohybovat (nášlapná plocha) okolo hranice minimálně 22 – 30 mm. Příčky – patra by od sebe neměly být vzdáleny na více než 25 až 30 cm. Především, pokud jde o žebříky větších rozměrů.

Hmotnost žebříku

Hmotnost žebříku se v mnohém odvíjí od samotné konstrukce, materiálů i velikosti žebříku. Nejlehčí jsou plastové teleskopické žebříky. Mezi poměrně kompaktní lze řadit i hliníkové štafle nebo menší dřevěné štafle. Hliníkové žebříky jsou poměrně lehké. Samozřejmě, závisí na celkové délce. Nejvyšší hmotností oplývají ocelové žebříky či žebříky kloubové s plošinou. Větší hmotnost mají i střechařské žebříky.

Schůdky – štafle

Evropská bezpečnostní norma

Jde o legislativní předpis nařízený Evropskou unií. Evropská norma EN 131 (1-3) jasně definuje, jaké normy musí kvalitní – bezpečný žebřík splňovat:

  • Minimální povolená tloušťka použitého materiálu nesmí být tenčí než 1,2 mm.
  • Světlá šířka žebříku musí být minimálně 28 cm a vnější šířka minimálně 34 cm.
  • Průřez příčky by měl být v minimální hodnotě 20 x 20 mm.
  • Vzdálenost mezi jednotlivými příčkami (schůdky) by měla být v každém místě jednotná a měla by být na úrovni minimálně 250 mm a maximálně 300 mm.
  • Výška nášlapu (první schod) je doporučená v minimální výši jedné poloviny z odstupů příčky.
  • Nosnost na jednu příčku musí být minimálně 150 kg.

Příslušenství a další vybavení

Při práci s žebříkem, především pokud jde o profesionální žebříky, lze narazit i na další zajímavé vybavení, které vám může práci výrazně usnadnit. Řeč je například o nášlapné plošině, kterou lze přichytit na jednotlivé příčky, rozšířit tak nášlapnou plochu. Střechaři často využívají kovové upevňovací háky s kolečky pro efektivnější pohyb na střeše.

Při jednoduchých žebřících se využívají fasádní opěrky, kterými lze opřít žebřík o zeď a neušpinit ji a ani nepoškodit. Pokud pracujete na měkkém podkladu (promočená tráva), praktické jsou patky s hrotem, kterými se připevní konce žebříku a zlepší se tak celková stabilita. Na kluzkém povrchu pro změnu lze použít protiskluzové patky. Praktické jsou i V profily a odvalovací profily v případě, že se chcete opírat o žebřík. Speciální adaptéry zajistí, že žebřík o sloup upevníte a získáte tak lepší stabilitu.

Cena žebříku a oblíbené značky

Kolik si máte ve vašem rozpočtu připravit? Rozhodně nečekejte, že vás koupě žebříku má zruinovat. Pro základní použití do bytu a domácnosti, štafle nebo menší dvoudílné žebříky z hliníku nebo dřeva koupíte již od 750 Kč. Pokud půjdeme k základním kategoriím jednoduchých žebříků nebo dvoudílných – áčkových žebříků, připravte si částku kolem 1 200 – 2 000 Kč. Kolem hranice 2 500 Kč už seženete kvalitní třídílné žebříky.

Áčkový dřevěný žebřík na malování

Kvalitnější profesionální žebříky s výsuvnou konstrukcí, nejčastěji hliníkové konstrukce, koupíte do 3 700 Kč. Jde o rozumný poměr mezi kvalitou a cenou. Vyšší cenové třídy nad 3 700 Kč jsou již v mnohém ohledu nabízeny s příslušenstvím, například držákem na auto, upevňovacími patkami a podobně. Rovněž jde o žebříky s nadstandardní výškou a nosností.

Výrobců je na trhu nespočet, ale za zmínku určitě stojí značky žebříků G21, Alve, Elkop, Venbos nebo méně známé Proteco, které se orientuje na složitější konstrukce žebříků pro řemeslné využití.

Jak žebřík správně používat?

Základem pro správné používání žebříku je bezpečnost. Práce ve výškách je vždy nebezpečná a proto opatrnosti nikdy není dost. První zásadou je zvážit, na jakém podkladě má být žebřík postaven. Pevný podklad je ideální, pokud však je podklad měkký nebo rozmočený, najděte mu takovou polohu, aby byl žebřík v opřeném či rozloženém stavu co nejvíce stabilní. Případně použijte kotvící patky. Ideální však je, pokud se žebřík opírá o pevné plochy.

Při rozkládacích žebřících by A profil měl být vždy rozložen na plnou šířku. Textilní popruhy musí být napnuté. Rovněž dbejte na správný úhel sklonu, zejména v případě jednoduchých žebříků.

Při práci na žebříku musíme rozlišovat jednoduché a komplikované práce, ale stále jde o fakt, že při práci ve výšce je třeba na bezpečnost myslet vždy. Dbejte na správnou obuv s protiskluzovou podrážkou. Nikdy na žebřík nelezte v pantoflích. Podrážka musí být pevná a noha stabilně zafixována. Na žebřík vždy vystupujte čelem ke konstrukci, nikdy ne naopak. Překračovat byste neměli ani maximální užitnou hmotnost žebříku.

Doporučuje se vystupovat na maximálně třetí příčku shora při práci na žebříku. Při žebřících s vyšším dosahem, které se skládají z více částí, maximálně na pátou příčku shora.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Žebřík se doma mít rozhodně vyplatí. Při výměně světla, malování, ale i úklidu jde o neocenitelného pomocníka. Abychom vám výběr ještě více usnadnili, odpověděli jsme na časté otázky zájemců o koupi žebříku.

Jaký je rozdíl mezi hobby a profesionálním žebříkem?

Obvykle jsou hobby žebříky vyráběny ze svařovaných profilů, přičemž svary mají na každé straně stejnou tloušťku. Profi žebříky mají extrudovaný profil, kratší a více namáhané strany mají silnější stěny než ty delší. Žebřík je pevnější, ale i těžší.

Jako žebřík správně postavit?

Žebřík by měl stát na rovném a nepohyblivém podkladu. Dbejte o to, aby se neklouzal. Příčky a stupně žebříku musí být vodorovně, aby při stání na něm nedošlo k překlopení na jednu stranu.

Jakou výšku žebříku potřebuji?

To závisí na tom, na co žebřík budete používat. Je třeba si všímat opěrnou a pracovní výšku žebříku. Opěrná výška je cca o 10-20 cm menší než samotná délka žebříku, protože žebřík se ke zdi staví pod úhlem 70-80 ° (jednoduché žebříky). Pracovní výška vám prozradí výšku, do které dosáhne průměrně vysoký člověk, když stojí na 3. příčce shora.

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 31.08.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek