Nejlepší posilovací gumy 2024 – recenze, test, srovnání

Posilovací gumy ani expandéry na první pohled pro mnohé nevypadají jako ty nejsexy cvičební pomůcky. Pravda je však taková, že jsou velmi levné a neskutečně multifunkční. Můžete je využít při silovém, kondičním či strečinkovém tréninku, ale i rehabilitačních cvičeních a zlepšování stability.

Jak vybrat posilovací gumu?

Podívejte se na to, jak vybrat ten nejlepší expandér či posilovací gumu pro váš druh tréninku.

Nejlepší posilovací gumy a expandéry

Názov Hodnotenie Detail
SM systém Elastické lano   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Kine-MAX   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
BeastPink Resistance Set   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Domyos Training Band 45 kg   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
GymBeam DuoBand   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Posilovací gumy a expandéry – recenze

Nechce se vám řešit každý parametr nebo s cvičením pouze začínáte a nevíte správně zhodnotit vaše požadavky na ideální typ této cvičební pomůcky? V tom případě určitě oceníte naše recenze na posilovací gumy a expandéry, ve kterých se podíváme na plusy i mínusy konkrétních kousků a bez zdlouhavých návodů vám prozradíme i to, pro koho jsou vhodnou volbou.

Co je to ten expandér a odporová guma na cvičení?

Hned na začátku si musíme udělat pořádek v pojmech a dojmech. Já, jako odchovanec pedagogické školy, kde byla terminologie v rámci "tělesné výchovy", a tedy i jakéhokoli sportu brána velmi vážně, vím, že názvy gumový expandér a odporová guma označují rozdílné cvičební pomůcky.

Bohužel, podstatná část prodejců v tom nemá jasno... ale že vůbec. Pod názvem expandér si u nich můžete koupit gumu a expandér je zas nazýván například jako gumový posilovač. Takže, při nákupu si v první řadě proveďte jasno v tom, kterou z těchto cvičebních pomůcek potřebujete. No a přesně v tomto se vám pokusím poradit co nejlépe.

Expandér versus posilovací gumy na cvičení

Jelikož jde o 2 samostatné cvičební pomůcky, výběr bude v některých bodech mírně rozdílný, v některých zas úplně stejný. Proto se nejprve podíváme na hlavní rozdíly mezi posilovacími gumami a expandery a okrajově i na jiné, velmi podobné cvičební pomůcky. V další části návodu si řekneme o nejdůležitějších parametrech při výběru každé z nich.

Posilovací gumy na cvičení

Posilovací nebo odporové gumy jsou velmi jednoduché cvičební pomůcky. Jde o gumový pás, který může mít různou délku, šířku, elasticitu a míru odporu. Na jeho konci se nikdy nenachází rukojeť! Dalším typem posilovacích gum jsou ty se spojenými konci (LOPP band). Princip cvičení s odporovou gumou je taktéž velice jednoduchý. Při jejím natažení klade odpor, čímž natahujete a posilujete vaše svaly. Posilovací gumy můžete využít při procvičování celého tělo a při mnoha specifických druzích cvičení (Pilates, jóga atd.)

Pilates cvičení s odporovou gumou

Expandér na cvičení

Hlavním rozdílem mezi gumami a expandéry na cvičení je, že expandéry mají rukojeti, které jsou upevněny na koncích gumového pásu, lanka nebo pružiny. Délka, tloušťka, odpor a tvar expandérů může být také různý. Ve srovnání s gumami bývají o něco dražší. Z hlediska využití se o nich dočtete, že jsou vhodné hlavně na procvičování horní poloviny těla, ve skutečnosti je však můžete využít i při posilování či přetahování nohou, páteře a dalších oblastí.

Hybrid gumy a expandéry

Při průzkumu jednotlivých e-shopů jsem narazila i na jakési křížence těchto 2 cvičebních pomůcek. Na první pohled vypadají jako úplně obyčejná a plochá guma, která je však spojena na koncích a vytváří 2 flexibilní rukojeti. Na tyto cvičební pomůcky natrefíte i pod názvem "gumové pásy". Toto označení také není úplně přesné, ale prosím!

Odporové lana

Odporové lano, někdy nazývané také jako odporový expandér, je ve srovnání s předchozími typy cvičebních pomůcek podstatně delší (cca 7 m). Jde o gumové lano, nejčastěji obalené textilní "chráničkou", které má na koncích kulaté kovové úchyty. Na ty lze připevnit různé typy rukojetí, ale i bederní pás či kotníkový popruh. Odporové lana slouží zejména na silový trénink. Velmi často se používají tak, že jeden konec připevníte o sloup, druhý o váš pás a "taháte" směrem vpřed.

Posilovací tyče s gumou

Princip cvičení s posilovací tyčí s gumou je v podstatě velmi podobný jako u pomůcek zmíněných výše. Na tyč lze připevnit 2 kratší gumové pásy nebo 1 delší odporové lano. To můžete samozřejmě odpojit a využívat bez tyče. I tato pomůcka slouží k procvičení celého těla.

Jak vybrat posilovací gumy na cvičení

Pokud jste se rozhodli, že posilovací guma je právě to, co potřebujete, začněte výběrem toho správného typu. Něco jsme si naznačili již výše, nyní se však podíváme na jednotlivé typy cvičebních gum trochu blíž. Hned, jak budete mít jasno v této části výběru, se můžete pustit do jednotlivých parametrů.

  • Klasický gumový pás: Jde o plochý gumový pás s různou šířkou a délkou. Můžete jej využívat bez omezení na všechny možné cvičení.
  • Cvičební guma se spojenými konci – LOOP BAND: Guma má tvar kruhu, je vhodná pro vytvoření přídavného odporu při cvicích, jako je "cyklistika" či unožování vleže i ve stoje, je ideální na trénink stability (např. výskoky z dřepu, přičemž si gumou obepnete stehna) a technický trénink.
  • Cvičební guma se systémem propojených smyček: Má stejné využití jako klasická guma, po její celé délce se však nacházejí smyčky, do kterých můžete provléknout zápěstí nebo kotníky.

Odpor cvičebních gum

Odpor cvičební gumy je nejdůležitějším parametrem. Gumy s různou mírou odporu jsou většinou odlišeny i barvou. Nedoporučuji vám však, abyste se orientovali pouze na základě barvy, protože každý výrobce může gumy označovat jinak. Narazila jsem například na žluté gumy, které byly přes jeden e-shop prodávané jako nejsilnější a přes druhý jako nejslabší.

Cvičení s posilovací gumou

TIP: Pokud by se vám do ruky dostala cvičební guma, kterou jste si nekupovali sami, takže se nemáte jako dobrat k informacím o míře odporu, můžete se orientovat i podle její šířky a tloušťky. Platí, že úzké a tenké gumy mají většinou menší odpor.

Při každé cvičební gumě najdete 2 údaje o jejím odporu, a to spodní a horní hranici odporu. Spodní hranici odporu dosáhnete při jejím mírnějším, tu horní při silnějším roztažení.

  • Nejslabší gumy s odporem cca 2 – 27 kg (červené): Slouží na zvyšování mobility a flexibility, tedy na protahování svalstva. Využijete je hlavně při rozcvičce nebo kompenzačních cvicích.
  • Gumy s odporem 4,5 – 27 kg (světlemodré): Využití je téměř totožné, rozdílný je pouze jejich nejnižší odpor.
  • Gumy s odporem 6 – 29,5 kg (černé): Jejich celkový rozsah je jen o něco větší, takže i tyto gumy využijete zejména při rozcvičce na zvýšení flexibility. Tyto gumy jsou považovány za nejuniverzálnější, protože s nimi mohou cvičit ženy, muži i děti. Kromě rozcvičky je můžete využít i při mrtvém tahu, dřepech či benchpress na tzv. přídavný odpor.
  • Gumy s odporem 11 – 36 kg (růžové): Jde již po poměrně tuhé gumy, které jsou vhodným doplňkem k mnohým cvikům (přídavný odpor při kliknutí, benchpress, dřepy, kliky, dipy, shyby atd.). Gumy s tímto rozsahem odporu ocení zejména méně fyzicky zdatné osoby a také "lehčí" ženy.
  • Středně tuhé gumy s odporem 13 – 41 kg (fialové): I v tomto případě jde o zcela univerzální gumy, které jsou vhodné pro protahování těla, ale i jako doplňkový odpor při všelijakých typech cviků pro trochu fyzicky zdatnější lidi, nebo ty, kteří mají vyšší hmotnost.
  • Tuhé gumy s odporem 22 – 55 kg (zelené): Ještě stále nejde o maximální odpor, který vám může guma klást, při cvičení vám však dá zabrat celkem parádně. Tuhé gumy využijete hlavně při silových cvičeních, ne při rozcvičce. Můžete je využít například i při cvicích na žebřinách.
  • Gumy s odporem 27 – 69 kg (tmavomodré): Zde se dostáváme do světa, který není vhodný pro začátečníky. Gumy s takovým rozsahem odporu již kladou skutečně silný odpor. Oceníte je převážně při silovém, kondičním a technickém tréninku i spalování tuku.
  • Extrémně tuhé gumy s odporem 31 – 77 kg (oranžové): Pokud vám nestačí žádná z předešlých gum, nebo pokud vážíte více než 100 kg, sáhněte po této alternativě. I nejtužší gumy využijete zejména při silovém, kondičním a redukčním tréninku. Pozor, pokud vážíte 50 kg, vyberte si něco méně tuhé.

Délka a šířka cvičebních gum

Klasické gumové pásy na cvičení mají délku od 80 cm do 5 m. Dokonce si můžete koupit rolku, která má několik desítek metrů, a gumu rozstříhat na několik kousků. Tradiční Loop bandy, tedy gumy spojeny do kruhu, mají délku 30 cm. Jsou vhodné na cviky, při kterých budete využívat pouze části vašeho těla. Pokud si chcete loop band upevnit o sloup či žebřinu a protáhnout kolem pasu, budete potřebovat delší model.

Cvičební gumy mohou mít šířku pouze něco kolem 2, ale i větší než 15 cm. Šířku gumy byste si měli vybrat podle toho, jaké cviky s ní chcete vykonávat. Např. pokud plánujete cvičit na žebřinách, oceníte užší model, který jednodušší uvážete o jednotlivé příčky. Úzké gumy vás však mohou řezat na dlaních nebo jiných částech těla. Na cviky bez jiných pomůcek a s vlastní váhou těla jsou proto lepší ty širší.

Materiál cvičebních gum

Gumy jsou nejčastěji vyráběny z latexu, textilu, nylonu či spandexu. Většinou se v nich nachází také přídavek polyesteru či jiného "méně pružného" materiálu. Není možné říci, který z těchto materiálů je nejlepší. Všechny jsou příznačné vysokou elasticitou i odolností.

Dřepy s posilovací gumou

Latex může způsobovat problémy těm, kteří na něj mají alergii. Ostatní čistě "gumové" materiály zas nejsou nejpříjemnější při přímém kontaktu se zpocenou pokožkou. S textilní gumou tento problém mít nebudete, může se však opotřebovat o něco rychleji.

Nosnost cvičebních gum

S gumami můžete cvičit i tak, že jejich upevníte o žebřin, hrazdu či jiný pevný bod, uchopíte jejich konce nebo si je omotáte kolem pasu a, doslova se do nich zavěsíte celou váhou vašeho těla. Pokud máte něco takového v plánu, při koupi si nezapomeňte všimnout údaj o maximální nosnosti dané gumy. Většinou platí pravidlo, že kousky s větší mírou odporu mají i vyšší nosnost.

Jak vybrat expandér

Jak jsme si řekli na začátku, expandér poznáte podle toho, že má na obou stranách rukojeti. I při koupi tohoto sportovního náčiní začněte výběrem správného typu. Kromě klasických expandérů, které slouží k procvičování horní a dolní části těla, známe ještě několik alternativ s poněkud odlišnými vlastnostmi a využitím.

Nastavitelný expandér

Nastavitelné expandéry mohou být gumové nebo pružinové. Mezi rukojeťmi je upnutých několik samostatných strun, které je možné podle potřeby odebírat nebo přidávat, čímž upravíte odpor expandéru. Tyto modely se proto dají označit za velmi univerzální cvičební pomůcky.

Posilovací pružiny (pružinový expandér)

Mezi 2 rukojeťmi se místo gumového pásu, lana či strun nacházejí kovové pružiny. Ty mohou, ale i nemusí být zaobalené do textilie či gumy. Pružinový expander využijete úplně stejně jako ten z gumy. Kovové pružiny však většinou kladou větší odpor, což není 100% pravidlem, a jsou o něco odolnější. Tyto kousky zvyknou být nastavitelné, pružiny z nich tedy můžete odebírat nebo je naopak přidávat.

"8-čkový" expandér

Toto je poněkud speciální typ expandéru, který je určen hlavně na procvičování horní části těla. Nic vám nebrání v tom, abyste s ním cvičili i "s nohama", bylo by to však trochu komplikované. Jde o pevnou gumovou strunu, která je "smotaná" do tvaru ležící 8-čky. Na její krajích se nacházejí rukojeti, za které expandér chytíte, a můžete cvičit. Tyto modely bývají o něco kratší, většinou mají cca 30 – 40 cm.

Expandér s počítadlem

Expandéry s počítadlem mohou pomoci těm, kteří potřebují mít o tréninku dokonalý přehled nebo jejich průběžné "počítání" jejich výkonu motivuje k ještě lepšímu výkonu. LCD počítadlo většinou najdete na 8-čkových modelech. Nachází se ve středu, tedy na jejich překřížené části, a zobrazuje počet natažení expandéru.

Cvičení s expandérem

Nejdůležitější parametry při výběru expandéru

Nejdůležitější parametr, tedy míra odporu, je stejný u expandérů i posilovacích gum. Této "kapitole" se proto nebudeme věnovat duplicitně. Stejné jsou i použité materiály, ze kterých jsou vyrobeny gumové pásy či struny. Rozdílná je především délka expandéru a také typ jeho úchytů.

  • Délka strun na cvičení: Expandéry bývají ve srovnání s gumami o něco kratší. Mají od 40 do 130 cm. Kratší modely jsou vhodné zejména na procvičování horní části těla, ty déle můžete využít i při cvicích s nohama.
  • Průměr strun: Při expandérech najdete údaj o průměru strun, například 0,7 či 2 cm. Průměr strun většinou souvisí s mírou odporu – hrubší jsou tužší.
  • Typ strun: Struny mohou být duté nebo plné. Popravdě, z hlediska funkčnosti mezi nimi není příliš velký rozdíl, ty plné však zvyknou mít větší míru odporu.

Rukojeti:

  • Rukojeti mohou být plastové, pěnové nebo textilní. Ty z plastu jsou odolnější a méně náchylné na opotřebení, když se vám však zpotí ruce, nemusí se držet nejpohodlněji (kloužou se).
  • Pěnové rukojeti jsou určitě pohodlnější a přirozeně protiskluzové, časem se však mohou opotřebit – pěna se začne rozpadat.
  • Textilní rukojeti mnozí pokládají za nejpohodlnější. Když si je omotáte kolem zápěstí či kotníků, nebudou vás tlačit ani se klouzat. Textil se však může časem také opotřebovat.
  • Důležitý je i tvar rukojetí. Většinou jsou kulaté, trojúhelníkové nebo rovné (obyčejné ručky), narazit však můžete i na jiné alternativy. Tvar rukojeti byste si měli vybrat podle toho, co padne do ruky lépe vám.
  • Speciálním typem expandérů jsou ty s odnímatelnými rukojeťmi. Jde o jednu silnější strunu, která má na koncích závity. Takto si můžete rukojeti vyměňovat podle druhu cvičení nebo podle toho, co vám vyhovuje více.

Cena expandérů a posilovacích gum

Expandéry mohou stát 70, ale i 2 000 Kč. Jejich cena se liší v závislosti na kvalitě, ale i konkrétním typu. Expandéry pružinové, nastavitelné a ty s odnímatelnými držadly zvyknou stát víc. Naopak základní gumové modely jsou levnější. Samozřejmě, musíte počítat s tím, že pokud si pořídíte kousek z Číny za necelých 120 kč, nevydrží tolik, jako profesionální expandér za několik stovek korun.

No a kolik stojí posilovací gumy? Hmm, těžká otázka. Cenové rozpětí se totiž začíná na 50 a končí na 1 000 Kč. Některé gumy mohou stát dokonce i více. I v tomto případě byste měli investovat do kvality a sáhnout po gumě za alespoň 250 Kč.

Jak cvičit s posilovací gumou a expandérem + tipy na cviky

Předtím, než se pustíte do tréninku s posilovací gumou či expandérem, byste měli vědět, na co přesně bude váš trénink zaměřen – síla, fyzička, výdrž, stabilita, flexibilita? Nezapomínejte ani na vaši současnou fyzickou kondici. V následujících řádcích jsem si pro vás připravila několik tipů na konkrétní cviky, které zvládnou i začátečníci.

Předpokládám, že ti zkušenější už dávno vědí, jak na to. A ještě jedno zlaté pravidlo. Aby byl trénink co nejefektivnější, každý cvik byste měli opakovat 10- až 25-krát po 2 až 5 sériích. Počet opakování a sérií přizpůsobte vaší úrovni a cíli tréninku.

Bezpečnostní pravidla při cvičení s gumou a expandérem

  • Před každým cvičením gumu či expandér důkladně zkontrolujte. Pokud na nich najdete i jen náznak poškození (protržení, zjevně unavený materiál atd.), nepoužívejte je. Během cvičení by mohli, doslova, vstřelit a nepříjemně vás zranit.
  • Nikdy nepoužívejte model s vyšší mírou odporu, jakou jste schopni reálně "utáhnout". Natažená pevná guma, která vám vstřelí rovnou do obličeje, opravdu není bezpečnou zábavou.
  • Pokud cvičíte více vedle sebe, dodržujte dostatečné rozestupy. Puštěná guma či expandér totiž může ublížit i vašemu "sousedovi".
  • Pokud s touto pomůckou cvičíte tak, že ji upevníte o žebřiny či sloup, a následně se na ni zavěsíte celou nebo podstatnou částí váhy vašeho těla, nezapomeňte si důkladně zkontrolovat informaci o její maximální nosnosti!!!

Cviky s posilovací gumou

Dřepy (vhodné i pro expandér)

  1. Gumu uchyťte do obou dlaní
  2. Přetáhněte ji zezadu přes ramena – ruce jsou pokrčené v loktech, dlaně se nacházejí nad rameny
  3. Na gumu se postavte s mírně rozkročenýma nohama (ideálně, na šířku ramen)
  4. Udělejte dřep, postavte se, udělejte dřep...
  • Obměna: Pokud by vás gumy k zemi táhly až příliš, ruce nedržte nad rameny, ale překřížené na hrudi.

Cvičení s posilovací gumou

Benchpress – tlaky vleže (vhodné i pro expandér)

  1. Gumu položte na tvrdou a rovnou podložku
  2. Lehněte si do jejího středu
  3. Uchopte oba konce gumy
  4. Ruce připažte a pokrčte v loktech
  5. Ruce zvedejte silou směrem nahoru, dokud budou zcela natažené, a následně je silou spusťte zpět k tělu
  • Obměna č. 1: Uchopte konce gumy, na níž ležíte, rozpažte ruce a silou předpažujte, dokud se ruce setkají přímo nad vaší tváří.
  • Obměna č. 2 – upažování a předpažování vstoje: Postavte se do středu gumy, nohy mějte u sebe, konce gumy uchopte do dlaní a ruky silou upažujte až nad hlavu nebo předpaží v úrovni hrudníku.

GLUT Bridge – zvedání pánve

  1. Lehněte si na záda na rovnou a pevnou podložku
  2. Nohy pokrčte v kolenou v úhlu 90 ° a ruce položte podél těla
  3. Pokud používáte loop band se spojenými konci, pouze si ho jednoduše navlečte na stehna – těsně nad kolena, klasickou gumu svažte na koncích
  4. Začněte pomalu a silou zvedat zadek směrem od podložky až do jejich úplného natažení
  5. V této poloze vydržte asi 5 s a vraťte se do výchozí polohy

Pozor: Nohy a zadek mějte co nejvíce zpevněné, neuvolňujte je ani při spouštění.

Boční kroky s gumou

  1. Loop band nebo svázanou gumu omotejte těsně nad vašimi kotníky
  2. Guma by měla být dlouhá max. 30 cm, pokud máte delší nohy, může mít i o 10 cm více
  3. Ruce si dejte v bok
  4. Nohy mírně pokrčte v kolenou
  5. Udělejte několik "širokých" kroků do pravé a následně i do levé strany

Kick back

  1. Sedněte si na rovnou a pevnou podložku s nohama nataženýma před vámi
  2. Z gumy vytvořte kruh nebo použijte delší loop band
  3. Gumu "přetáhněte" přes vaše chodidla a kolem celého těla – kruh se nachází kolem vašeho těla
  4. Gumu uchopte oběma rukama těsně při vašem dříku a silou je zapažujte

Pozor: Při tomto cviku byste měli být obutí v botách s dostatečně pevnou podrážkou.

Cviky s expandérem

Obrácené zkracovačky

  1. Sedněte si na pevnou a rovnou podložku
  2. Expandér omotejte kolem chodidel a rukama uchopte oba jeho konce
  3. Hřbet přesuňte dozadu a nohy zvedněte nad podložku (cca do 20 – 30 cm výšky)
  4. Dlaně, v nichž držíte rukojeti expandéru, držte v úrovni břicha
  5. Proveďte několik krátkých pohybů dopředu a dozadu – něco na styl sklapovaček

Posilovací cviky s expandérem

Rozpažování ve stoje

  1. Postavte se s nohama rozkročenýma doširoka
  2. Expandér uchopte do obou dlaní
  3. Dlaně spojte přesně uprostřed hrudníku a následně ruky rozpažte nejvíce, jak můžete
  • Obměna: Chcete-li tento cvik procvičovat náročněji a zároveň jím i protáhnout svaly na rukou a páteři, po rozpažení rukou je silou tahejte až za záda.

Kolmé přítahy

  1. Postavte se na střed expandéru, nohy rozkročte na šířku ramen a jeho konce uchopte do dlaní
  2. Mírně se přehněte směrem dolů – záda držte narovnaná
  3. Mírně se pokrčte v kolenou a expandér táhněte silou směrem nahoru – vaše lokty se musí dostat až za záda, kde vytvoří 90 ° úhel

Přítahy vleže

  1. Expandér upevněte o žebřiny, stroj na posilování, rám postele nebo jiný pevný a dostatečně odolný bod – uvažte ho přesně uprostřed
  2. Umístěte ho do takové výšky, aby se nacházel asi 20 – 30 cm nad vaším tělem vleže
  3. Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou, vzpažte ruce a oba konce expandéru uchopte do dlaní
  4. Ruce nyní silou táhněte směrem vpřed – měli byste je dostat až do úrovně vašeho dříku, následně je silou opět narovnejte – vzpažte nad hlavu

Natahování a posilování kotníku

  1. Jeden konec expandéru pomocí smyčky upevněte o pevný bod (např. žebřiny, postel)
  2. Sedněte si oproti tomuto "pevnému bodu"
  3. Nohy narovnejte před sebe
  4. Přes druhou rukojeť provlékněte váš kotník
  5. Kotník nyní silou táhněte směrem k tělu a následně jej silou narovnejte směrem od těla (přepněte špičku)

Výhody cvičení s posilovacími gumami a expandery

  • Můžete je využít při silovém i kondičním tréninku
  • Jsou vhodné na trénink stability, techniky, výdrže a spalování tuku
  • Můžete si s nimi rozcvičit každý sval na vašem těle
  • Slouží i jako doplňková zátěž u některých klasických cviků (dřepy, unožování vleže, cyklistika, skoky atd.)
  • Jsou ideální pro začátečníky i pokročilé, zdatné i méně zdatné, staré i mladé lidi
  • Gumy a expandéry do jisté míry zastoupí činky, ale i jiné posilovací přístroje (např. benchpress)
  • Jsou využitelné i při různých specifických technikách, například při józe, pilates, aerobiku, kompenzačních či zdravotních cvičeních

Péče o posilovací gumy a expandéry

Při péči je úplně jedno, jestli jste si pořídili gumu, expandér nebo jinou elastickou pomůcku na cvičení. Údržba není ani v jednom případě náročná, může však vašemu sportovnímu náčiní podstatně prodloužit životnost.

  • Gumové a latexové modely můžete pravidelně po cvičení opláchnout pod vlažnou vodou. Vyhněte se používání čisticího prostředku, který může způsobit rychlejší opotřebení materiálu.
  • Textilní modely můžete čas od času vyprat, resp. je to víc než nutné, neboť do sebe nasají pot. Perte je ve vlažné vodě s použitím neagresivního pracího prostředku a zásadně ručně.
  • Gumy ani expandéry nenechávejte ve vlhkém či nadměrně suchém prostředí. Takové vnější vlivy způsobují opotřebení materiálu. Určitě je nenechávejte ani na přímo slunci či dešti.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Chcete se pustit do procvičování SM System, stále nevíte, zda je pro vás lepší guma nebo expandér, nebo přemýšlíte nad tím, jak opravit ten, který máte doma? Věřím, že odpovědi na tyto otázky najdete v následujících řádcích.

Expandér či posilovací guma – která z těchto pomůcek je univerzálnější?

Na to se nedá odpovědět přesně, ale z klasické posilovací gumy (rovného pásu) můžete vytvořit kruh svázáním její konců i improvizovaný expandér vytvořením smyček na obou jejích koncích.

Dá se opravit poškozená cvičební guma a expandér?

Bohužel, pokud se vám podaří gumu či expandér natrhnout, nebo jinak poškodit, velké šance na jejich opravu neexistují. Jelikož nejde o ty nejdražší pomůcky, raději se poohlédněte po nové.

Mohu s gumou nebo expandérem cvičit i SM System?

Můžete to zkusit, ale elastické lana na SM System jsou speciálním výrobkem, který je navržen přesně pro tento účel. Lana mají fixní délku, která se pohybuje v rozmezí od 210 do 240 cm, a průměr 6 – 8 mm. Lana na SM System jsou příznačné i typem rukojetí, které jsou zásadně textilní.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 30.11.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek