Nejlepší čerpadla 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Připravili jsme pro vás srovnávací test čerpadel. Vychází z údajů, které jsme sesbírali z různých zdrojů dostupných na internetu. Věříme, že vám tak dokážeme ušetřit spoustu času a odborně vám poradíme.

Jak vybrat čerpadlo

V tabulce se nacházejí TOP modely, které patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejkvalitnější produkty na našem trhu.

Nejlepší zahradní čerpadla

Názov Hodnotenie Detail
Elpumps JPV 2000 B   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Metabo P 2000 G   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Elpumps JPV 1300   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Gardena 5000/5 Comfort   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Kärcher BP 7 Home & Garden   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší kalová čerpadla

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO Drain 20000 HD   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Güde GS 4003 P 94638   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Fieldmann FVC 4001 EK   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Elpumps Neptun   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Kärcher SP 3 Dirt   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Čerpadla – recenze

Existuje několik typů čerpadel, každé se hodí na něco jiného. V návodu se dozvíte jejich rozdělení i to, jak si čerpadlo vybrat. Abyste měli kompletní informace, nabízíme vám i krátké recenze několika modelů různých druhů čerpadel.

Jak vybrat čerpadlo

Výběr čerpadla určitě není jednoduchý, musíte při něm zohlednit nejen typ vody, ale například i frekvenci čerpání či hloubku místa. Nabídka čerpadel je natolik pestrá, že bez určení přesných parametrů je náročné se v ní zorientovat. Přihlížet však třeba i na výkon, lehkost instalace či cenu. Jak tedy postupovat při výběru správného čerpadla?

Typ vody

Jednou z prvních otázek, na ktoré si třeba odpovědět, je to, jakou vodu chcete čerpat. Bez vhodného čerpadla se často na zahradě či v domě neobejdete. Musíte si určit, jakou vodu ním budete čerpat – pitnou, dešťovou, užitkovou nebo splaškovou?

V případě čerpání vody z jiných než podzemních zdrojů, berte ohled na stupeň znečištění vody. Pokud ji chcete čerpat z podzemních zdrojů, potřebovat budete ponorné čerpadlo nebo povrchové odstředivé čerpadlo.

Čerpadlo vody

Pokud chcete čerpat užitkovou či dešťovou vodu, doplňte zařízení o sací koš, který zabrání vstupu různých malých částic (například listy či tráva).

Na čerpání splaškové vody jsou vhodná litinová a nerezová čerpadla, pokud je velmi znečištěná, budete potřebovat čerpadlo s řezacím zařízením, které dokáže hrubé znečištění rozdrtit a následně vyčerpat.

Nerezová čerpadla jsou vhodné pro stále použití, při občasném se obejdete i s plastovým čerpadlem.

Dělení čerpadel

Čerpadla se z technického hlediska dělí na dva základní druhy – odstředivá (hydrodynamická) a objemová (hydrostatická). Na čerpání čisté i znečištěné vody je vhodné odstředivé čerpadlo, které dosahuje vysoké průtoky. Použít jej můžete na zavlažování, zásobování vodou z vrtu, odvodňování i přečerpávání.

Objemová čerpadla se používají zejména při menších průtocích a vyšších tlacích. Do této skupiny se řadí pístové, membránové či lamelové čerpadla.

Zahradní povrchová čerpadla

Nejvhodnější na zalévání jsou zahradní povrchové čerpadla, a to díky dostatečnému průtoku a výtlaku. Na výběr máte mezi elektrickým a benzínovým motorem. Použití takových čerpadel je jednoduché – stačí je umístit nad čerpanou vodu. Povrchové nasávací čerpadla jsou snadno přenosné a jsou vhodné k čerpání čisté užitkové vody z bazénů, nádrží, studní.

Zahradní povrchové čerpadlo

Vodu nasávají sací hadicí a vytlačují ji výtlačnou hadicí, dokážou ji čerpat až z hloubky 7 metrů. V případě delší nečinnosti třeba do komory čerpadla nalít vodu, abyste zajistili jeho bezchybné fungování.

Hlubinná čerpadla

Na odčerpání vody z větší hloubky slouží tlaková ponorná čerpadla. Hlubinná čerpadla dokáží vodu vyčerpat až z hloubky 90 metrů. Určeny jsou na čistou vodu s příměsí pevných částí (40 mg/m3). V případě, že budete čerpat velké objemy vody a v dosahu nemáte elektrický proud, pořiďte si čerpadlo s benzínovým motorem.

Kalová čerpadla

Používají se především na čerpání splašků a kalů, proto mají speciální konstrukci vyrobenou z odolných materiálů. Hustý kal s příměsí odpadů jim vůbec nepřekáží. Mohou obsahovat řezací zařízení, které všechny pevné části rozdrtí.

Vodní čerpadlo přípojka na hadici

Část kalových čerpadel, která je určena k čerpání abrazivních kapalin, je odolná vůči obrušování oběžného kola i ostatních částí čerpadla.

Umístění čerpadel

Umístění čerpadel závisí na typu a způsobu využití. Povrchová čerpadla by měly být na dobře větraném místě. Čerpadla vybavená elektronikou nesmí být umístěny ve vlhkém prostředí. Kalová čerpadla se spouštějí přímo do nádoby, septiku či studny vždy pod hladinu vody, instalované mohou být natrvalo. Hlubinné čerpadla se instalují přímo na dno vrtu, proudová čerpadla či domácí vodárny se zas instalují natrvalo přímo do domu.

Čerpadla jsou konstruovány tak, aby nepotřebovaly údržbu. Výjimkou jsou pouze povrchová čerpadla, které je třeba během zimy chránit před mrazem. Pokud víte, že nebudete čerpadlo používat delší dobu, raději ho dobře vyčistěte a odložte.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nabídka čerpadel je poměrně pestrá, proto nemusí být výběr, pokud nevíte, co přesně hledáte, jednoduchý. Výběru by měl předcházet průzkum a otázky ohledně praktického využití. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě. Pokud jste se nedozvěděli vše, co jste potřebovali, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Kdy potřebuji chladící plášť na čerpadlo?

Chladicí plášť budete potřebovat, pokud plánujete nainstalovat čerpadlo do kopané studny, hodláte ho instalovat naležato, případně budete dávat čerpadlo do otevřené vodní nádrže.

Čerpadlo na 230 V nebo 400 V? Co je pro mě lepší?

Pro běžné použití doporučujeme zvolit raději čerpadlo na 230 V. Provoz 400 V motoru je totiž o něco náročnější – je nutná vhodná motorová ochrana.

Co dělat, aby čerpadlo vydrželo co nejdéle?

Určitě se vyhněte provozu nasucho, protože motor nebude mít co chladit. Čerpadlu neprospívá mráz, během zimy proto dbejte o to, aby nedošlo k jeho zamrznutí. Měli byste dodržovat maximální hloubku ponoru, jinak může tlak vody na těsnící prvky způsobit zaplavení motoru. Klasické vodní čerpadlo třeba čistit od písku a jílu.

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 20.12.2019
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek