Nejlepší nafukovací postele 2024 – recenze, test, srovnání

Nafukovací postele a matrace jsou nepochybně pohodlnější alternativou k obyčejným karimatkám nebo pověstným nafukovačkám. Můžete je využít ve stanu, autě či v pokoji pro hosty. Zamysleli jste se však někdy nad tím, jak vybrat tu nejlepší nafukovací postel?

Jak vybrat nafukovací postel?

Pokud ne, pokusíme se vám trošku otevřít oči a poradit, jak na to.

Nejlepší nafukovací postele/matrace

Názov Hodnotenie Detail
Intex Twin   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Naturehike C25   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Intex Classic Downy Blue   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
King Camp   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bestway Air Bed Klasik   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nafukovací postele a matrace – recenze

Jste zastáncem názoru, že je lepší jednou vyzkoušet než stokrát číst? To i my. Proto vám přinášíme naše recenze na nafukovací postele a matrace, které vám, alespoň v to věříme, pomohou se lépe zorientovat při výběru.

Jak vybrat nejlepší nafukovací postel

Tloušťka, nosnost, rozměry, váha, materiál, odolnost, povrchová úprava, ale i to, jak budete nafukovací postel využívat, to vše má přímý vliv na její výběr. V následujících řádcích vás postupně provedeme těmi nejdůležitějšími aspekty, které je třeba zvážit před konečnou koupí vaší nové nafukovací postele.

Rozměry a skladnost

Nafukovací postele mohou mít různé rozměry. Za klasickou délku můžeme při jednomístných modelech považovat 170 až 180 cm. Pokud jste vyšší, určitě se poohlédněte po kouscích s délkou 190 cm a více. Důležitá je také šířka, která se při jednotlivých postelích podstatně liší. Standardizovaná šířka normálních jednomístných matrací je 90 cm. To je zároveň rozměr, který člověku během spánku poskytuje dostatek prostoru a pohodlí. Nafukovací postele však mohou být podstatně užší. Není ničím neobvyklým, že "nafukovačka" do stanu má šířku pouhých 60 cm.

Při výběru nezapomeňte ani rozměry sbalené nafukovací postele, a to zejména tehdy, když se ji chystáte využívat na cestách. V tomto směru je důležitá i váha, která se pohybuje v rozmezí od 1 do 10 kg. Vysoké postele s hrubšími stěnami a většími rozměry jsou, logicky, podstatně těžší. Ty tenoučké a maličké většinou neváží více než 1 až 2 kg.

Tloušťka

Tloušťka nafukovacích postelí patří k těm parametrům, na které byste se měli zaměřit hned v začátcích výběru. V tomto směru platí jedno pravidlo: "Hrubší postel je nepochybně pohodlnější". Udrží váš výš nad zemí a také riziko jejího sfouknutí během noci se minimalizuje. Modely s tloušťkou pod 20 cm jsou tenké, takže pokud si na ně lehne osoba s vyšší váhou, může velmi snadno skončit na podlaze. 20 až 30 cm tlusté postele jsou jakýmsi průměrem, který by vám měl poskytnout dostatečný komfort. Pokud hledáte postel, kterou budete využívat pravidelně nebo jako dočasnou náhradu za postel normální, tak se poohlédněte po takové tloušťce nad 40 cm.

Nafukování nafukovací postele pomocí pumpy

Nosnost

Nosnost nafukovací postele je velmi důležitá. Pokud ji neodhadnete správně, tak se vzbudíte na zemi. Postel v lepším případě pouze sfoukne, v tom horším praskne. Jednomístné postele mají většinou nosnost okolo 130 – 136 kg, což je pro "běžného" člověka dostačující. Pokud však vážíte více než 100 kg, měli byste si pořídit model s vyšší nosností. Dvoumístné postele toho zvládnou přirozeně víc. Jejich nosnost se pohybuje okolo 220 až 270 kg, tedy alespoň by měla.

Materiál a povrchová úprava

Téměř všechny nafukovací postele jsou vyrobeny z polyuretanu, polyvinylchloridu (PVC) nebo vinylu. Ani jeden z těchto materiálů nemůžeme označit za nevhodný. Všechny jsou pevné a odolné vůči mechanickému poškození. Při výběru si určitě všimněte informaci o tom, zda daná postel spadá do kategorie BPA či PCF FREE. V překladu, neobsahuje nebezpečné látky.

Povrchová úprava je právě ta část nafukovací postele, která rozhoduje o vašem pohodlí. Nejčastěji se setkáte se semišem nebo velurem. Oba materiály jsou velmi příjemné na dotek. Další důležitý povrch se nachází na spodní části postele. Ta by měla být protiskluzová a ideálně i nepromokavá. Při výběru si všimněte také údaj o možnostech jejího čištění. Některé kousky můžete celé ponořit do vody a pořádně je pískování, některé pouze občasně přetřít vlhkým hadrem.

Odolnost

Zpevněná základna, výztuže po bocích nebo celém obvodu, to jsou detaily, které stojí za lepší odolností nafukovací postele. Po nafouknutí jsou tyto modely přirozeně tužší a stabilnější. Rozhodujícím parametrem je také tloušťka stěn, která odpovídá za pevnost nafukovací postele. Bohužel, jen málokterý výrobce tento údaj uvádí přímo v popisu produktu. V tomto směru vám můžeme tedy poradit pouze jedno, a to, abyste zapojili vlastní odhad. Postele, které už na první pohled působí pevně, většinou i pevnější opravdu jsou.

Výběr nafukovací postele v obchodě

Tvarování

Další částí povrchové úpravy je tvarování postele. Levnější modely jsou úplné rovné, maximálně na nich najdete několik vypouklých částí na okrajích či po obvodu. Na celé ploše dražších nafukovacích postelí se většinou nacházejí vzduchové kapsy. Bohužel, s ergonomickým tvarováním a zdravým spánkem nemají společné téměř nic. Alespoň náznak tvarování na vrchní části postele vám však dá do jisté míry pocit, že spíte na té normální.

Dalším příjemným doplňkem nafukovacích postelí je zabudovaný polštář. Jde o rovnou vyvýšenou část na horní straně, tedy v té části, kde budete mít hlavu. A pokud si neumíte představit spánek s oporou za hlavou, tak si pořiďte nafukovací postel s čelem. Jelikož tyto modely patří k dražším, bývají i tlustší, pevnější a stabilnější.

Co ještě zvážit před koupí nafukovací postele

Parametry, kterých není mnoho, máme za sebou. Při výběru nafukovací postele byste však měli zvážit i další aspekty, a to zejména její konečné využití. Tuto formu spaní lidé nejčastěji využívají při kempování, přespávání v autě, ale i jako dočasné řešení v domácnosti, například při rekonstrukcích nebo jako náhradu za postel pro hosty. V závislosti na konkrétním způsobu využití je třeba zohlednit konkrétní detaily.

Nafukovací postel pro dva

Pokud na nafukovací posteli hodláte spát ve dvojici, je dobré přemýšlet nad modelem pro 2 osoby. Samozřejmě, můžete to vyřešit i spojením 2 samostatných kousků, smiřte se však s tím, že se budou neustále rozpojovat. Věřte, ani propojení jednou velkou plachtou s gumičkami tento problém nevyřeší.

Při nákupu nafukovací postele pro dva se dívejte hlavně na nosnost, ne na rozměry. Ty jsou totiž různé, například (š x d) 140 x 90, 157 x 203, 152 x 203, 138 x 197, 185 x 205 cm. Mnohokrát se navíc neliší od rozměrů jednomístných prostornějších postelí. Za minimální nosnost lze považovat 220 kg, kvalitnější modely však zvládnou i váhu přes 270 kg.

Nafukovací matrace do auta

Při koupi nafukovací matrace do auta se soustřeďte především na její rozměry, ale i rozměry samotného automobilu. Jinak řečeno, matrace by neměla být prohnutá, takže se do kufru či na zadní sedadla musí pěkně vejít. Jeho váhu nemusíte velmi řešit. Vždyť ho přece budete převážet v autě.

Nafukovací matrace do auta

Kromě univerzálních modelů můžete sáhnout i po variabilních matracích do auta na spaní. Jsou specifické tvarem, který kopíruje kufr po sklopení zadních sedadel. Kromě toho mají vyvýšené boční okraje. Větší modely pokryjí celou plochu kufru, většinou mají rozměry kolem 180 x 130 cm, stojí cca 2 200 Kč a jsou určeny zejména pro použití v SUV a COMBI.

Pokud máte sedan, nebo pokud budete v autě spát o samotě, můžete sáhnout po jiném typu matrace, který položíte na zadní sedadla. Na jeho spodní části se nacházejí 2 samostatné vystupující části, které nafouknete spolu s ním. Slouží k tomu, aby vyplnili volný prostor před sedadly (ten, kde máte při sezení nohy) a zároveň matraci podepřeli. Jejich cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.

INFO: K oběma typům zmíněných matrací většinou dostanete i 12 V kompresor vhodný pro napojení do auta.

Nafukovací matrace do stanu

Když si budete kupovat nafukovací matraci do stanu, myslete především na roční období, ve kterém ji budete používat a také na její váhu i rozměry. V první řadě je nutné ji pohodlně nacpat do stanu. V řadě druhém, pokud chcete matraci nosit v batohu i během túry, nemůžete sáhnout po modelu s váhou 10 kg. Za maximálně přijatelnou hmotnost se dají považovat 3 kg.

Nafukovací matrace do stanu musí být vhodná pro použití v exteriéru. Základem je nepromokavá povrchová úprava, a to zejména ze spodní strany, která by měla být také protiskluzová. Velmi příjemným detailem je originální taška – obal, do které postel pohodlně sbalíte během transportu.

Na jaře a podzim jsou ideální matrace s tloušťkou minimálně nad 10 cm. Během horkého léta vám postačí i tenčí modely, minimem jsou však 3 cm. Menší tloušťka je totiž ekvivalentem ke karimatce. Do pozornosti vám dáváme i jednu specialitku, kterou je nafukovací lůžko na kempink, které nafouknete pouze po obvodu. Plocha na ležení je vyplněna popruhy. Na ty umístěte například karimatku. Tímto řešením získáte velmi lehkou postel (nafukovací lůžka většinou váží do 4 kg) s poměrně velkou tloušťkou (cca nad 25 cm).

Nafukovací matrace do vody

Nafukovací matrace do vody jsou samostatnou kategorií. Pozor, ty určené na spaní nesmíte za žádných okolností používat při koupání! Při jejich výběru se dívejte zejména na odolnost materiálu a vaše pohodlí. Kromě pověstných nafukovaček si dnes můžete vybírat i z speciálních vodních modelů.

Nafukovací matrace do vody pro dva

Prvním z nich je nafukovací matrace se síťkou, která se nafoukne pouze po obvodu. Uprostřed se nachází síťka, takže ležíte přímo ve vodě. Některé kousky jsou tvořeny pouze 2 nafukovacími válci na stranách, přičemž síťka visí volně mezi nimi.

Druhou vychytávkou jsou nafukovací vaky, které připomínají populární, no podstatně větší a podlhovastejší tulivaky. Tyto kousky však využijete i při lenošení na pláži nebo v obývacím pokoji. Jejich cena přitom není vysoká. Nejlevnější nafukovací vaky si koupíte již za 300 Kč. Samozřejmě, nejsou vhodné pro regulární spaní.

Jak vybrat pumpu na nafukovací postel

Výběr pumpy je také velmi důležitý. Každou jednu postel můžete nafouknout klasickou ruční nebo nožní pumpou a také pomocí elektrického kompresoru. Všechny z těchto způsobů mají přitom své plusy i mínusy, na které se hned podíváme.

TIP: Abyste nafukovací postel neprefoukli, je dobré používat pumpu s tlakoměrem. Údaj o tom, na jaký tlak je vhodné nafouknout danou postel, byste měli najít v návodu k použití.

  • Ruční pumpa na matraci: Efektivní, no celkem náročný způsob, při kterém prověříte vaši kondičku. Výhodou je nízká cena. Ruční pumpu na matraci koupíte již od 70 kč.
  • Nožní pumpa: Jde o lepší řešení, protože je méně fyzicky náročné. Nožní pumpy jsou však o něco dražší. Stojí od 140 do 300 Kč.
  • Elektrický kompresor: Nejjednodušší způsob nafukování matrací a postelí. Kompresor s výkonem, který je postačující pro nafouknutí postele, stojí 140 až 370 Kč. Největším úskalím této alternativy je nutnost připojení na elektřinu, což není praktické hlavně mimo domov. Vhodným řešením do outdoorových podmínek jsou dobíjecí kompresory. Ty stojí okolo 500-750 Kč.

TIP: Abyste mohli nafukovací postel pohodlně nafouknout, musí být vybavena zpětným ventilem. Ten najdete na téměř každém modelu, ty extrémně nekvalitní však mohou být výjimkou.

Nenafukovací alternativy k nafukovacím postelím

Pokud se nechcete s nafukováním postele trápit vůbec, existuje několik šikovných řešení, a to matrace s kompresorem nebo samonafukovací matrace. Pro zajímavost si řekneme více i o takzvaných antidekubitních postelích, které však nejsou zcela ideální na kemping nebo spaní na zemi.

Matrace s kompresorem

V matraci s kompresorem je zabudovaný, jak jinak, kompresor. Díky tomu na jeho nafouknutí nepotřebujete žádné další pomůcky. Takové matrace jsou dražší. Orientačně, jednomístný model nekoupíte pod 600 Kč. Při výběru těchto modelů se podívejte zejména na rychlost nafoukaní, která se běžně pohybuje mezi 3 až 5 minutami. Největší nevýhodou matrací s kompresorem je nutnost jejich připojení do elektrické zásuvky, na kemping tedy nejsou až tak vhodné.

Zelená samonafukovací matrace

Samonafukovací matrace

Samonafukovací matrace jsou dostupné v tloušťkách od 2,5 do cca 16 cm. Za obecně postačující minimum jsou přitom považovány modely s tloušťkou 3,8 cm. Ty tenčí se totiž v zásadě neliší od obyčejné karimatky. Pokud hledáte ekvivalent k vyšší nafukovací posteli, tak pak sáhněte určitě po modelech s tloušťkou nad 15 cm.

Pokud čekáte, že samonafukovací matrace funguje na stejném principu, jaký jste viděli ve filmu, kde člověk unikající z potápějící se lodi potáhne šňůrku na záchranném člunu a on je během několika sekund připravený k akci, musíme vás zklamat. Tyto matrace vyberete z obalu, otevřete ventil, položíte je na rovnou plochu a čekáte. V jejich nitru se nachází speciální pěna, která do sebe nasává vzduch. Samonafukovací matrace se navíc sama nafoukne pouze do 70 až 80% z celkové tloušťky. O zbytek se musí postarat vaše plíce a ústa.

Antidekubitní matrace

Nepleťte si jí s matrací se zabudovaným kompresorem. Antidekubitní matrace je zdravotnickým prostředkem pro dlouhodobě ležící lidi. Většinou má trubkový profil a slouží k předcházení vzniku proleženin. K matraci připojíte kompresor, který ho průběžně dofouká, díky čemuž pod váhou těla nevznikají prohnuté místa. I když mluvíme spíše o zdravotnickém prostředku, která stojí kolem 5 000 Kč, nikdo nezakazuje využívat takovou matraci i na "obyčejné" spaní.

Oblíbené značky a orientační ceny nafukovacích postelí

Nafukovací postele najdete v nabídce mnoha obchodů samozřejmě existuje i mnoho různých značek. My jsme pro vás vybrali 1 prodejce a 1 výrobce, kteří nás zaujaly cenami, kvalitou a bohatou nabídkou nafukovacích postelí.

Nafukovací matrace Intex

Nafukovací matrace Intex patří oprávněně ke špičce. Modely této značky najdete u mnoha prodejců za ceny od 220 do 2 800 Kč. Specifikem postelí od Intex je velmi pěkný design a využívání dvouvrstvé konstrukce spolu se stabilizačními nylonovými vlákny Fiber-Tech®. Díky tomu je můžeme označit za velmi pevné, odolné a pohodlné. Jinak řečeno, mluvíme o skutečné kvalitě. Intex nabízí i mnoho zajímavých kousků, jako jsou nafukovací postele s tloušťkou nad 80 cm či modely s čelem.

Hnědé nafukovací matrace ve stanu

Nafukovací postele Decathlon

Prodejce Decathlon jsme vybrali zejména kvůli nízkým cenám a širokému výběru. Co se týče kvality, tak ta je taková, jako u většiny výrobků od tohoto prodejce. Ve zkratce, průměrná kvalita za málo peněz. V Decathlonu najdete klasické nafukovací postele, ale i speciální kousky, jako jsou zmíněné samonafukovací karimatky či nafukovací kempingové lůžka. Nejlevnější model tu koupíte za 300, nejdražší za cca 2 500 Kč.

Jak správně používat nafukovací postel

Možná jste právě získali pocit, že z vás děláme blázny. Ne, neděláme, jen vás chceme upozornit na několik drobností, kterými můžete podstatně prodloužit životnost vaší nafukovací postele.

  1. Správne nafouknutí

To, že je postel nafouknutá správně, zjistíte tak, že si na ni sednete. V této chvíli by se měl váš zadek nacházet opravdu blízko země. Když si na ni následně lehnete, tlak se přirozeně rozloží na celou plochu. Postel proto pěkně vztáhne a vy budete ležet ve správné poloze. Pokud je i při sezení postel extrémně pevná, znamená to, že jste ji, tzv. prefoukli, no a to je chyba! Takovým způsobem dojde velmi rychle k únavě materiálu a postupnému uvolňování spojů i ventilů.

  1. Správne používání

Nafukovací postel musí být položena na co nejrovnějším a nejhladším povrchu. Při kempování se nevyhnete nerovnostem, mnohdy i velmi ostrým předmětům, jako jsou kameny či kořeny. V takovém případě byste měli pod postel umístit karimatku, která ji alespoň zčásti ochrání. Při používání nafukovacího postele v přírodě se vyhněte také její umístění v kopci.

  1. Správná péče

Než postel sfouknete a odložíte, ji vždy omyjte, přičemž se držte návodu, který uvádí výrobce. Následně ji nechte důkladně proschnout. Postel byste měli skladovat srolovanou, ideálně v obalu. Vhodné je suché a tmavé místo se stálou teplotou. Syntetické materiály totiž nemají rádi přímé sluneční žiarene ani výkyvy teplot.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Co dělat, když je nafukovací postel poškozena a je takový způsob spaní vůbec zdravý? Několik odpovědí na několik častých dotazů vám přinášíme v následujících řádcích.

Dá se opravit poškozená nafukovací postel?

Ano, dá. Budete na to potřebovat lepidlo na nafukovací postel a také speciální záplaty.

Co dělat, když postel během spánku nadměrně sfoukla?

Nejprve je třeba zjistit, v čem je problém. Může jít o poškození v podobě trhliny nebo mini dírky, netěsnící ventil, přílišné nafouknutí, nesprávné umístění, opotřebení materiálu nebo nedodržení maximální nosnosti. Když vyloučíte všechny z těchto možností, obraťte se na prodejce s reklamací.

Je spánek na nafukovací posteli zdravý?

Ne tak úplně. Pokud ji budete využívat jen krátkodobě, nic strašného vám nehrozí. Nahradit nafukovací postelí tu normální natrvalo však určitě není dobrým řešením.

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 18.09.2020
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek