Nejlepší pokosové pily 2024 – recenze, test, zkušenosti

Průřezy desek, fošen, hranolů nebo trámů. Pro přesný úhlový nebo tvarovaný řez poslouží právě pokosová pila. Nejde však jen o dřevo, pokosová pila zvládne řezání i jiných materiálů, jako plast či kov. Běžně se toto nářadí využívá při řezání plastových či kovových trubek. Jak si pokosovou pilu vybrat? Které značky jsou v daném segmentu nejlepší?

Jak vybrat pokosovou pilu?

Stolové pily, kotoučové pily, přímočaré pily či řetězové pily. Nářadí, které slouží k řezání materiálů, je na trhu opravdu hojně. Do této kategorie patří i pokosová a zkracovací pila. Svým specifickým názvem často způsobuje zmatek, protože většina méně zkušených hobby mistrů neví přesně určit, k čemu by taková pila měla být určena. Její využití je přitom opravdu široké a využít lze její schopnosti u mnoha projektů ať už pracujete s dřevem, kovem nebo plastem.

Nejlepší pokosové pily

Názov Hodnotenie Detail
Scheppach HM 254   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Proteco 51.01-PP-1800-P   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Makita LS1219L   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Metabo KGS 216 M   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Güde GRK 3034.1 BSL   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Pokosové pily – recenze

Pokosovou pilu si většina mistrů nekupuje do své dílny často. Je třeba si samozřejmě všímat různé parametry, někdy ani ty nepomohou a člověk se při výběru cítí ztracený. Vyzkoušeli jsme několik mezi uživateli oblíbených modelů a připravili pro vás recenze. Doufáme, že vám budou při rozhodování nápomocné.

Čemu slouží pokosová pila?

Odříznout, zarovnat či zkrátit. To jsou ty úkony, které dokáže realizovat kvalitní pokosová pila. Především, pokud potřebujete řezat a zkracovat řezaný materiál pod úhlem. Pokosová pila se velmi často využívá především na stavbách, ale stejně tak se může její pomoc hodit i při běžnějších kutilských pracích v domácnosti.

Jejím úkolem je především čisté a na milimetr přesné řezy. Využít ji lze například při pokládání podlahy, kdy je třeba realizovat velmi přesné a čisté řezy. Řezání parket, desek, fošen, hranolů, trámů, kovových či plastových trubek není pro pokosovou pilu žádný problém. A proč pokosová pila? Pokos je v zásadě výsledek úhlového řezu, který vám umožní materiál řezat tak, že šikmým řezem se postaráte o to, aby bylo možné materiál spojit. Případně vám umožňuje vytvářet drážky pod požadovaným úhlem.

Dělení pokosových pil podle účelu

V tomto případě je dělení jednoduché. Toto nářadí můžeme řadit do kategorie hobby pokosových pil a následně do kategorie profesionálních pokosových pil. Pokud začneme od hobby nářadí, určené bude pro méně náročné kutily, kteří hledají levnější a méně složité modely. Jejich řezy jsou o něco méně přesné, často nedisponují takovým výkonem a chybí jim některé doplňkové funkce.

Naopak, profesionální pokosové pily jsou již zařízením, které zajišťuje maximálně přesný řez pod přesným úhlem. Samozřejmě, vyšší je cena i hmotnost. Takové modely dokonce často disponují i ​​pracovním stolem nebo platformou, na níž se profesionálním mistrům pracuje mnohem lépe. Prezentují se i vyšším výkonem a nabízejí bohatší příslušenství či více doplňkových funkcí.

Řezání dřevěných hranolů pomocí pokosové pily

Z hlediska pohonu lze zakoupit si klasické elektrické pokosové pily, které pro svůj chod vyžadují elektrický zdroj energie. Méně oblíbené jsou akumulátorové pokosové pily. Disponují však menším výkonem. Praktické jsou na místech, kde není přístup k přívodu elektrické energie. Z hlediska poměru ceny, výkonu a kvality vám však doporučujeme tradiční řešení, elektrické pokosové pily.

Konstrukce ramene

Důležitou částí pokosové pily je právě rameno, které se nepřímo stará o přesný a tvarovaný řez. Existují dva typy ramen, které ovlivňují vlastnosti daného přístroje.

Pokosové pily bez radiálního ramene

Pokosové pily, které nemají radiální rameno, jsou určeny pro jednodušší a méně náročné práce. Disponují menší hloubkou a délkou řezu. Stejně tak je toto rameno sklopitelné, no nelze pohybovat řezacím mechanismem vpřed. Nedokáže řezat a drážkovat širší materiály.

Pokosové pily s radiálním ramenem

Díky radiálnímu ramenu dokáže pokosová pila řezat přesněji a také má větší rozsah délky a hloubky řezu. Díky ramenu lze pohybovat řezacím agregátem vpřed, čímž se výrazně prodlužuje délka řezu. Je možné tak řezat širší a delší materiály. Větší je i průměr řezu. Díky radiálnímu ramenu lze materiál drážkovat a dělat i zářezy. Mezi pokosové pily se řadí i tzv. kapovací pila. Ta umožňuje provádět řezy pod úhlem ve dvou rovinách.

Výkon pily

Základními parametry, které vám prozradí více o výkonu pokosové pily jsou příkon a otáčky. Silný elektromotor nikdy není na škodu. Pokud má pokosová pila příkon menší než 1 200 W, nemusí to automaticky znamenat, že je výkon nedostatečný, ale rozhodne se zaměřte na modely, jejichž příkon je více než 1 200 W. Ideální, aby motor dosahoval příkon alespoň 1 500 W.

Hobby pokosová pila

Druhým parametrem jsou otáčky, které přímo souvisejí s výkonem elektromotoru, avšak do jisté míry i s průměrem kotouče. Ideální je, pokud má pokosová pila rozsah více než 3 000 otáček za minutu. Více otáček je praktických především při řezání tvrdších nebo hrubších materiálů. Pochopitelně, zkušené mistry potěší především fakt, že práce s výkonnější pokosovou pilou je rychlejší a šichta skončí dříve.

Průměr kotouče

Právě od něj závisejí i další parametry, jako délka a hloubka řezu. Rozhodně si však zajistěte takovou pokosovou pilu, která vás při práci nebude omezovat. Nemusíte se obávat, čímž je průměr kotouče větší, tím je někdy menší počet otáček. Neznamená to však, že by to bylo vysloveně špatně. Větší kotouč totiž nevyžaduje takový točivý moment, protože provede stejný nebo větší objem práce než pokosová pila s menším kotoučem a vyššími otáčkami. Klasický průměr kotoučů se pohybuje okolo 200 až 330 mm. Najdou se však i profesionální modely s větším průměrem kotoučů.

Parametry řezu (hloubka, délka, úhel)

Při koupi je třeba si všímat dva odlišné údaje. Výrobci udávají hodnoty hloubky a délky řezu ve dvou úrovních. Tím prvním je hloubka a délka řezu pod úhlem 90 ° a tím druhým, stejné údaje, ale pod úhlem 45 °, což je základní poloha před polohováním ramene. Kolmé řezy při 90 ° dosahují obvykle od 50 do 120 mm, při 45 ° úhlu je to v rozmezí od 30 do 100 mm. Samotná délka řezu se model od modelu liší. Závisí také na možnosti posuvu.

Kotouč pokosové pily

Polohu kotouče lze měnit ve třech osách. V případě úhlu řezu jde o horizontální a vertikální nastavení osy. Natáčení pily je buď to manuálně podle osy, nebo jej lze nastavit přímo na zařízení prostřednictvím tlačítek (dražší modely).

Hmotnost pokosové pily

Nečekejte právě nejlehčí váhy. Často jde o masivní konstrukce, kde jsou použity pevné a odolné materiály. Zařízení musí disponovat silou a přirozeně i kvalitní konstrukcí. Hmotnost pokosové pily se může pohybovat okolo hranice 10 kg. Profesionální modely klidně mohou vážit i přes 25 kg, tehdy mají obvykle i vlastní platformou, může jít tedy o stolovou pokosovou pilu.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnosti není nikdy dost, zvláště pokud pracujete s nástroji, které dokáží věci řezat. Aby na to nedoplatili vaše končetiny, pokosová pila disponuje několika bezpečnostními prvky. Prvním je ochranný kryt kotouče, který kryje kotouč, což snižuje riziko případného úrazu. Chybět by neměla ani tepelná pojistka v případě přetížení motoru. V rámci bezpečnosti byste neměli zapomínat ani na ochranné prvky, jakými jsou brýle, pořádná obuv a pracovní rukavice.

Doplňkové funkce

  • Odsávání – piliny, prach či jiné nečistoty, které se při řezání tvoří jako odpad. Právě vysávání je funkce, která tento problém s přehledem odstraní. Existují pily, které mají k dispozici adaptér pro připojení externího průmyslového vysavače. Případně má pokosová pila vlastní sběrný koš.
  • Pracovní stůl – potěší především mistry, kteří pracují s pokosovou pilou velice často. Pracovní stůl je při práci totiž pohodlnější a šetříte při něm svou páteř a kolena. Daní je vyšší hmotnost a horší kompaktnost při přenášení.

Pokosová pila na pracovním stole

  • Laser – přesný řez je jednou z domén, kterou tato zařízení přinášejí. Pravítko pro podélný řez v podobě laseru je velmi praktické.
  • Posuv – kotouč je umístěn na kolejnicích a lze jej posouvat směrem k sobě. Potřebné tak je, aby byl kotouč s motorem uložený na posuvném rameni. Dokážete tak řezat opravdu široké a dlouhé materiály.

Kvalitní značky

Definovat kvalitu je někdy velmi náročné. V tomto segmentu je však možné najít několik zástupců, jejichž spolehlivost a garance kvality je ověřena zákazníky, jejich zkušenostmi a časem. Ačkoli někdy může cenu právě značka navýšit, vyplatí se pár korun navíc si připlatit. Přece jen nejde o značkové a neznačkové tričko. Populární jsou pokosové pily značky Makita, rovněž pokosové pily Metabo, zkracovací a pokosové pily Bosch či Milwaukee (vyšší cena).

Investovat do kvality můžete i v případě značek, jako Scheppach, DeWalt, Güde, Hecht nebo Hitachi. V nabídce naleznete i produkty výrobců Einhell nebo Extol. Jejich spolehlivosti se rovněž obávat nemusíte. Mezi populární hobby značky patří produkty od výrobců jako Parkside nebo AEG.

Cena pokosové pily

A kolik za pokosovou pilu zaplatíte? Opět závisí cenová hladina na několika faktorech a také vašich individuálních požadavcích. Pokud to není nutné, pokosovou pilu pro domácího kutila seženete již kolem hranice 2 500 Kč. Níže bychom už s rozpočtem určitě nechodili. Lépe vybavené modely, s vyšší kvalitou materiálů či výkonem, vás vyjdou na 3 700 až 6 200 Kč. No a profesionální modely, určené pro profesionální kutily, truhláře, obkladače, podlaháře, dostanete v rozmezí od 12 000 do 25 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Hodí se vám pokosová pila do dílny? Při výběru by vás možná mohly zajímat i odpovědi na časté otázky ze strany spotřebitelů.

Mohu pokosovou pilou řezat i železo?

Ano, pokosová pila je určena i na řezání kovových materiálů, jako nerez, ocel, měď či hliník. Potřebné je však zajistit si speciální kotouče s předepsaným průměrem, které jsou pro tento účel vyráběné. Platí, že pro řezání silnějších materiálů se doporučují kotouče s většími zuby. Pro tenčí materiály se naopak doporučují zuby menší.

Je možné zvětšit/zmenšit průměr řezu?

Výrobcem je vždy předepsán průměr kotouče, případně rozsah, který lze v případě pokosové pily používat. Nedoporučuje se používat řezací kotouče, jejichž rozměry nejsou výrobcem předepsány, riskovat můžete technickou poruchu nebo zvýšíte riziko úrazu.

Nahradí AKU pokosová pila plnohodnotně elektrickou?

Dnešní akumulátory ve spojení s elektromotory dokážou produkovat dostatečně vysoký výkon, aby se vyrovnaly síťovým přístrojem. Zcela však nahradit elektrickou pokosovou pilu nedokáže, a to především z hlediska pracovního zatížení, výdrže akumulátoru a celkového poměru ceny a výkonu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 19.08.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek