Nejlepší mini notebooky/netbooky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Mini notebook je jakousi podkategorií v rámci klasických notebooků. Většina potenciálních zájemců si s největší pravděpodobností představí notebook, ale s menšími rozměry. V zásadě je tato představa správná. Nicméně, aby bylo naprosto jasné, co za zařízení přesně mini notebook je, v našem průvodci si představíme podstatné rozdíly a vysvětlíme základní vlastnosti mini notebooků. Rovněž vám poradíme, jak si mini notebook vybrat.

Jak vybrat mini notebook?

Jako první je třeba si vysvětlit samotný pojem. Mini notebook totiž není jediným pojmenováním, které se v praxi používá. Často a možná i častěji se setkáte s pojmem netbook. Pokud bychom hledali rozdíl mezi mini notebookem a netbookem, zřejmě bychom tvrdě narazili, v zásadě je jediným rozdílem pouze to, jak výrobce svůj konkrétní model nazve. Rozdíl samotný bychom mohli hledat až mezi klasickým notebookem (laptop) a právě mini notebookem (netbook). Pojďme si tedy blíže objasnit, proč by se právě mini laptop mohl stát součástí vaší technologické výbavy.

Nejlepší mini notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo IdeaPad Duet 3   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Asus CM3 CM3000DVA-HT0080   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Acer Chromebook 311   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Acer Chromebook Spin 513   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Umax VisionBook 12WRX   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Notebook – charakteristika

V dnešní době moderních technologií je možná až banální představovat zařízení, jakým je právě notebook. Přesto, notebook je typem osobního počítače, který disponuje kompletním hardwarovým vybavením. Ne však externím, všechny hardwarové prvky jsou integrovány včetně monitoru, klávesnice, počítačové myši (touchpadu) nebo reproduktorů.

Součástí zařízení je akumulátor s rozličnou kapacitou, který zařízení napájí a zajišťuje jeho chod. Díky tomu, že zařízení nemusí být neustále připojeno do elektrické sítě jako klasický desktop – stolní počítač, jde o přenosný počítač. Velikost displeje se pohybuje v průměru od 13 do 18 palců, případně více. Hmotnost notebooku byla kdysi na úrovni 5 až 6 kg. Dnes jsou běžné notebooky s hmotností okolo 2 až 4 kg díky použitým materiálům.

Při noteboocích rovněž natrefíte na jednotlivé podkategorie, které se zaměřují na účel používání. Standardní kancelářský notebook, herní notebook nebo notebook určený pro profesionální grafické účely. V zásadě z toho vyplývá i to, že notebooky disponují různým výkonem. Vždy však budou výkonnější než menší mini notebooky. Výhodou notebooků je rovněž vysoká úroveň konektivity. Různé vstupy a výstupy – USB, 3,5 mm Jack, HDMI, VGA, Display port, čtečka paměťových karet, Ethernet vstup a jiné. Připojíte i externí hardware – reproduktory, myš a jiné. Obvykle nechybí ani CD-ROM mechanika.

Výhody

 • Vyšší výkon (procesor, RAM, grafika)
 • Větší displej
 • Lepší konektivita
 • Výběr podle účelu použití

Nevýhody

 • Větší rozměry
 • Vyšší hmotnost

Mini notebook – charakteristika

Mini notebook nebo netbook, jak se zvykne tomuto typu osobního počítače říkat, je menším typem notebooku. V zásadě je tedy jeho účel a funkcionalita založená na stejném principu. Nicméně, odlišnost je ve více parametrech. Netbook je specifickým druhem osobního počítače. Především co se velikosti, výkonnosti a funkcionality týká.

Práce na mini notebooku

Netbook je stejně jako notebook vybaven integrovaným hardwarem a rovněž pro svůj chod využívá nabíjecí akumulátor. Na rozdíl od notebooků je výdrž baterie vyšší, někdy i násobně. Provedené je to například úhlopříčkou displeje. Ta se pohybuje v rozmezí 7 až 12 palců. Displej je tedy menší. Hmotnost mini notebooků je na úrovni 1 až 2 kg. Existují rovněž ultra lehké netbooky s extrémně nízkou hmotností pod 1 kg.

Prioritně se však netbook nedělí podle účelu. Určený je především na prohlížení internetu, úpravu dokumentů nebo k provádění méně náročných operací. Výkonem se totiž nejvýkonnější netbooky nepřibližují k nejvýkonnějším notebookům. Používají se méně výkonné procesory.

Z hlediska funkcionality je často omezený počet USB vstupů a výstupů. Absentuje rovněž možnost integrované CD-ROM mechaniky. Moderní a inovativní netbooky z hlediska konstrukce například disponují oddělitelnou konstrukcí – můžete displej odpojit od klávesnice a používat jej jako tablet. Tato řešení jsou však cenově nákladnější.

Výhody

 • Kompaktní rozměry
 • Nižší hmotnost
 • Cenová dostupnost
 • Rozložitelná konstrukce
 • Delší výdrž baterie

Nevýhody

 • Slabší výkon
 • Horší konektivita
 • Absence CD-ROM mechaniky

Proč si vybrat mini notebook?

Výše jsme zmínili, že mini laptop je specifickým druhem osobního počítače. Nevyhledávají ho hráči ani profesionální grafici. Netbook je určen klientele, která vyžaduje více než smartphone či tablet, ale méně než rozměrný klasický notebook. Mini notebook je takovou zlatou střední cestou. A to i z pohledu funkcionality, výkonu a rozměrů.

Právě menší rozměry jsou nejčastějším argumentem, proč se potenciální zájemce zajímá právě o tento druh počítače. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Netbook je velmi skladným zařízením, které se snadno přenáší a je ideální na cesty. Pro studenty, obchodních manažerů či dealerů.

Mini notebook má kompaktní rozměry

Disponuje stejně jako notebook plnohodnotným operačním systémem, takže zvládá všechny potřebné operace a spustíte na něm všechny podporované aplikace a programy. Určený je především pro prohlížení internetových stránek nebo na zpracování dokumentů a práci s nimi. Mnohé mini notebooky jsou také cenově velmi dostupné a proto se stávají volbou číslo jedna pro mnohé studenty, ale i firmy a jejich pracovníků. Pokud byste se tedy zamýšleli, proč si vybrat netbook a ne notebook, bude to kvůli praktičnosti, skladnosti a v neposlední řadě i efektivnosti, kterou toto šikovné zařízení uživateli přináší.

Důležité parametry výběru

Pokud se rozhodnete pro koupi mini notebooku – netbooku, určitě je správně se seznámit s parametry, které jsou pro vás důležité. Významně vám mohou pomoci se zorientovat v této kategorii osobních počítačů. Podobně jako u notebooků si je třeba všímat výkon, velikost úhlopříčky, operační systém a další technické parametry, platí to i při této menší alternativě. Které parametry si při výběru třeba všímat?

 • Velikost displeje
 • Procesor a počet jader
 • Operační systém
 • Pevný disk
 • Operační paměť - RAM
 • Grafická karta
 • Konektivita a kompatibilita
 • Kapacita a výdrž baterie
 • Hmotnost a rozměry
 • Cena a oblíbení výrobci

Velikost displeje – úhlopříčka

Pokud byste na první pohled chtěli rozpoznat notebook od netbooku, velikost displeje je přesně tím parametrům. Platí pravidlo, že všechno, co má více než 12 palců je v zásadě notebookem. Z toho vyplývá, že vše, co má méně než 12 palců se v praxi považuje za mini notebook. Pokud byste toužili po skutečně kompaktním mini laptopu, pak můžete sáhnout po modelech s úhlopříčkou okolo 7 až 10 palců.

Otázkou je, co vyhovuje vám osobně a jaké jsou vaše preference. Pokud má být netbook náhradou tabletu, pak se zřejmě při výběru zaměříte právě na menší úhlopříčky. Naopak, pokud je vaším cílem přiblížit se uživatelsky k notebooku, ohlížet se budete po úhlopříčkách 11 až 12 palců. Od velikosti úhlopříčky se odvíjí také rozlišení displeje – 1 366 x 768 px, 1 920 x 1 080 px...

V souvislosti s displejem a srovnání s tabletem zmíníme i to, že samotná konstrukce může být v případě některých modelů oddělitelná. Samostatná část je tedy displej a zbytek klávesnice a touchpad. Takové zařízení pak víte využívat jako tablet.

Operační systém

Software je důležitou součástí každého osobního počítače. Sám o sobě by totiž nedokázal netbook jednotlivé komponenty správně a efektivně využít. Operační systém je v zásadě mozkem všech integrovaných součástek zařízení. Nejznámější a ve světě nejrozšířenější jsou operační systému od společnosti Microsoft. Konkrétně jde o Windows. Záleží jen na tom, jaká verze je podporována. Windows 8, Windows 8.1 nebo Windows 10 S, Windows 10 PRO a podobně.

Klávesnice mini notebooku

Pokud náhodou nepatříte mezi fanoušky Microsoftu, lovit možná budete ve vodách konkurenčního Linuxu, který má rovněž různé generace. No a zapomenout nemůžeme pochopitelně ani na Mac OS od americké značky Apple. Pokud byste usilovně hledali, našli byste rovněž mini notebooky s operačním systémem Android, který však v tomto segmentu není takový populární.

Procesor a počet jader

Pokud by byla řeč o stolních počítačích nebo noteboocích, procesor, počet jader i jejich frekvence by z hlediska výkonu hrály velmi důležitou roli. V případě netbooků však výkon není prioritním atributem, ale rozhodně nechcete, aby váš netbook nestíhal, mrzl nebo byl zpomalen. Je proto logické, že čím máte procesor výkonnější, tím rychleji váš netbook pracuje.

Samotnou rychlost procesoru ovlivňuje jeho frekvence. Frekvence se udává v GHz a v zásadě čím je vyšší, tím je vyšší i výkon, ale ovlivňuje to i počet jader. V případě netbooků je počet jader 2 až 4. Více do těchto zařízení nedostanete. Frekvence procesoru se zase pohybuje od 1,1 GHz až po 2,6 GHz. Je však třeba otevřeně přiznat, že pokud budete vybírat z netbooků a chcete mít jistotu, že systém bude jako tak svižný, vybírejte z netbooků s frekvencí alespoň 1,4 GHz a více. Méně pouze pokud jsou jádra čtyři.

Nejčastěji se vyskytujícími procesory v případě netbooků jsou procesory Intel Pentium, Intel Celeron, Intel Celeron Quad-Core nebo Intel Atom. Vzácněji natrefíte na Intel Core i3 nebo Intel Core i5 či dokonce na procesory od AMD.

Pevný disk

V případě netbooků nečekejte velkokapacitní HDD nebo SSD disky. Rozhodně se nemohou kapacitou úložiště rovnat s notebooky. Každopádně, netbook může být vybaven klasickým HDD diskem (flash paměť) s kapacitou od 64 do 250 GB. Pouze opravdu výjimečně najdete modely s větší kapacitou úložiště. Podobně jako notebooky či stolní počítače, i netbook může kombinovat dva druhy disků. Vybaven může být například 120 GB HDD a také může zároveň disponovat 32 GB SSD diskem.

SSD disky jsou rychlejší, nefungují na mechanickém principu jako klasický pevný disk. SSD disky mají vyšší přenosovou rychlost a bez mechanických součástek jsou méně náchylné na poškození, ale jsou i dražší. V případě netbooků se využívá i eMMC paměť, což je kompromis mezi HDD a SSD. Tato alternativa je však levnější než SSD disk.

Operační paměť – RAM

Operační paměť známá také pod zkratkou RAM slouží k dočasnému ukládání všech dat, úkonů a operací, které jsou na počítači uživatelem prováděny. V případě netbooků se pohybuje operační paměť na úrovni 1 GB či 4 GB. Výjimečně se najdou i modely s operační pamětí 8 GB. V stolních počítačů či notebooků určených na hraní, programování či pro profesionální účely se využívají paměti RAM – 16 GB, 32 GB nebo až 64 GB. V rámci pokroku se využívají DDR3 RAM nebo rychlejší a novější DDR4 RAM. U výrobců netbooků najdete obě varianty.

Mini notebook s operačním systémem Windows

Grafická karta

V případě mini notebooků je grafická karta méně důležitým prvkem. Nejčastěji jde o integrovanou grafickou kartu. V případě PC sestav se uživatelé často řídí benchmarkem, a tedy hodnocením grafických karet. V případě netbooků grafické karty nemohou být samostatné, vždy jsou integrovány přímo na základní desce. Nelze je tedy vyměnit nebo upgradovat.

Výrobci grafických karet jsou společnosti jako Intel, Ati Radeon, Quadro nebo GeForce. U netbooků, které jsou například vybaveny procesorem od Intel, bude na základní desce integrovaná grafika Intel HD Graphics nebo Intel UHD Graphics s odlišným číselným označením. Takové zařízení však není určeno pro profesionální střih videa nebo na hraní her, proto grafická výkonnost není nijak zvlášť oslnivá.

Konektivita a kompatibilita

Jisté je, že CD/DVD-ROM mechaniku v případě netbooků určitě nečekejte. Zakoupit si můžete maximálně externí. Co však nesmí chybět, jsou USB porty. A to alespoň dva, ideálně s rozhraním USB 3.0. Praktický může být i reverzibilní USB-C. Potěší HDMI vstup pro propojení s dataprojektorem nebo dalším monitorem.

Některé modely jsou vybaveny také čtečkou paměťových karet Micro SD. Velmi vítaný je i vstup pro sluchátka – 3,5 mm Jack konektor. No a pochopitelně nesmí chybět WiFi a Bluetooth. Již téměř samozřejmostí je například zabudovaná webkamera.

Kapacita a výdrž baterie

Zatímco u mnoha notebooků je vzácností výdrž baterie okolo 4 hodin, u netbooků se přes tuto hranici lze přehoupnout snadno. Výhodou těchto zařízení je menší energetická náročnost a také díky menším rozměrům, nižšímu výkonu a menšímu displeji je výdrž okolo 8 až 15 hodin. Samozřejmě, záleží i na činnosti, na kterou je zařízení využívané nejčastěji. Baterie jsou často jedinou vyměnitelnou součástkou v případě mini laptopu. Zařízení se pochopitelně dobíjí přes adaptér za pomoci USB rozhraní nebo speciálního napájecího konektoru.

Hmotnost a rozměry

Tyto technické parametry jsou právě doménou většiny netbooků. Výrobci se předhánějí v tom, který netbook bude lehčí. Používané jsou různé materiály, které šetří na samotných gramech. V průměru se hmotnost pohybuje od 1 do 2 kg. Najdou se i modely, jejichž konstrukce váží skutečně pod 1 kg. Rozměry jsou v mnohém závislé na velikosti displeje, tedy od jeho úhlopříčky. Dnes se však vše snaží vývojáři dělat menší, štíhlejší a zároveň s dostatečnou dávkou komfortu.

Cena a oblíbení výrobci

Jedním z parametrů, které při výběru hrají důležitou roli, je určitě cena. A ta je v rámci srovnání konkurence s ostatními osobními počítači a dokonce i tablety ve prospěch netbooků. Mini notebook si dokážete v obchodě obstarat už od 4 000 Kč. Levnější alternativy jsou již tak trochu rizikem. I v případě těch nejlevnějších mini notebooků však neočekávejte žádné zázraky. Nabídnou nejslabší procesor, menší úložiště a také rychlost a svižnost systému může mít své limity.

Další cenovou hladinou jsou netbooky v cenové relaci 4 000 až 6 200 Kč. Takové modely jsou již pro většinou uživatelů uspokojující i z hlediska výkonnosti. Setkáte se s rychlejším procesorem a vyšší frekvencí jader. V cenovém pásmu od 6 200 do 12 500 Kč už koupíte opravdu výkonné netbooky, se kterými si bohatě vystačíte. Samozřejmě, s cenou se vyškrábete i výše. V případě Apple MacBook se klidně přehoupnete i přes hranici 37 000 Kč.

Mezi populární a oblíbené výrobce, kteří v daném segmentu nabízejí ověřenou kvalitu, určitě patří i zmíněný Apple, ale ne každý musí být věrným fanouškem této značky. Především s ohledem na cenu, ačkoli kvalitou je mini notebook Apple nepochybně na vysoké úrovni. Mini notebook Lenovo nebo Asus rozhodně nejsou rovněž špatnou volbou. Mezi velmi oblíbené patří i mini laptopy značky HP nebo Acer.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nedozvěděli jste se o mini noteboocích všechno, co jste potřebovali? V odpovědích na časté dotazy spotřebitelů najdete další doplňující informace.

Je mini notebook – netbook vhodný pro studenta?

Ano, je. V první řadě však je třeba zvážit, pro jaké účely student potřebuje netbook využívat. Pokud jde o úpravu dokumentů, psaní poznámek, surfování po internetu či používání jednoduchých aplikací a nenáročných her, netbook je ideální volbou pro studenta. Nejen z hlediska využitelnosti při výuce, ale také z hlediska kompaktních rozměrů a nízké pořizovací ceny. Pokud však student požaduje vysoký výkon pro grafické či střihové programy, lepším řešením bude výkonnější notebook.

Je výdrž baterie netbooku větší než v případě klasického notebooku?

Výdrž baterie u mini notebooků je často násobně vyšší než v případě i těch nejlepších notebooků. Ačkoliv by se někteří zájemci mohli domnívat, že notebooky disponují lepší výdrží baterie, protože do nich může být umístěna větší baterie, není to tak. Mini notebooky jsou energeticky méně náročné. Disponují menším displejem, slabším procesorem či grafikou. Baterie je tak energeticky mnohem méně zatěžována. Průměrná výdrž baterie u netbooků je kolem 12 hodin. U notebooků to není ani polovina, kolem 4-5 hodin.

Má netbook CD-ROM mechaniku?

Ne, mini notebook nedisponuje z hlediska konektivity CD-ROM mechanikou. Důvodem je především konstrukční hledisko. Možné je však připojit externí CR-ROM mechaniku.

Disponují netbooky ventilátorem nebo nějakým druhem chlazení?

Vše závisí na konkrétním modelu. Mnohé modely však nedisponují žádným mechanickým ventilátorem, který by součástky ochlazoval. Samotné komponenty jsou však namáhány mnohem méně a riziko přehřátí je menší. Odvod tepla je řešen jinak. Najdou se však i netbooky, které chlazením disponují.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 18.11.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek