Nejlepší teplovzdušné ventilátory 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Teplovzdušné ventilátory jsou zajímavým způsobem vytápění, který vám pomůže vytopit menší místnost, jestli o něco zvýšit teplotu v té středně velké. Oproti jiným způsobem vytápění však mají i několik nevýhod.

Jak vybrat teplovzdušný ventilátor?

Prozradíme vám více o jejich vlastnostech, poradíme, jak si teplovzdušný ventilátor vybrat a představíme vám pár oblíbených modelů.

Nejlepší teplovzdušné ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
Rohnson R-8063   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Black+Decker BXSH1500E   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Clatronic HL 3762   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Hightower Heat   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Siguro HS-K500W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Teplovzdušné ventilátory – recenze

Teplovzdušný ventilátor vám poskytne rychlé teplo vždy, když se potřebujete zahřát. Vyzkoušeli jsme za vás několik modelů. Který z nich obstál v našem testu nejlépe?

Vyhřejí rovnoměrně, ale teplo neudrží

Teplovzdušné ventilátory se skládají z ohřívacího tělesa a ventilátoru, který rozfoukal ohřátý vzduch po místnosti. Díky tomu dokáží místnost vyhřát rovnoměrně, jelikož se však ohřátý vzduch mísí se studeným, na dosažení tepelné pohody v místnosti musíte poměrně dlouho čekat.

Teplovzdušné ventilátory nedokáží vyrobené teplo akumulovat – jakmile je vypnete, teplota v místnosti začne rychle klesat. Jejich nevýhodou také je, že víří prach, takže s nimi mohou mít problém alergici a astmatici.

Teplovzdušné ventilátory ohřívá vzduch rovnoměrně

Alternativou k nim jsou sálavé ohřívače, které teplo vyzařují v podobě infračerveného záření. To absorbují těla lidí, živočichů či okolní předměty, a až z nich se následně ohřívá okolní vzduch. Sálavé ohřívače proto dokáží vyvolat okamžitý pocit tepla, k dosažení tepelné pohody jim stačí menší výkon a jsou tím pádem o něco účinnější.

Teplovzdušné ventilátory se tedy hodí spíše na vyhřívání malých místností, případně jako doplňkový zdroj vytápění do středně velkých či velkých místností.

Základem je topné těleso

V teplovzdušných ventilátorech využívají výrobci dva druhy topných těles:

  • Odporové – je tvořeno spirálou z odporového drátu, která se zahřívá na velmi vysokou teplotu. Teplo z drátu je následně rozfukované ventilátorem. Kvůli vysoké teplotě se může z ohřívače šířit nepříjemný zápach, který vzniká propalováním prachu. Tyto ohřívače také intenzivně víří prach, protože těleso musí být ochlazovány intenzivním proudem vzduchu.
  • Keramické – pracuje s nižší teplotou jako odporové topné těleso. Zabírá větší plochu, nemusí tedy být ofukovány tak intenzivně, díky čemuž ohřívače s keramickým tělesem nevíří tolik prachu jako ty s odporovým drátem a jsou zpravidla o něco tišší.

Topné těleso teplovzdušného ventilátoru

Co se týče výkonu teplovzdušného ventilátoru, ten se obvykle pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 000 W. Na trhu najdete i topidla s nižším výkonem (např. i 600 W), ty jsou však prakticky nepoužitelné, snad s výjimkou velmi malých místností, jako např. WC.

Volba výkonu závisí na velikosti místnosti a také od úrovně její tepelné izolace. V případě nezateplených místností se staršími okny sáhněte po nejsilnějším dostupném ohřívači. Do menších místností (např. koupelna) vám postačí výkon cca 1 000 W.

Teplotu nastavíte termostatem

Mnohé teplovzdušné ventilátory jsou vybaveny termostaty, které dokáží v místnosti udržet nastavenou teplotu. Termostat může být mechanický (ovládán otočným kolečkem) případně elektronický (ovládaný tlačítky). Mnohé modely s termostatem jsou vybaveny tzv. ochranou proti zamrznutí. Ta bude v místnosti udržovat teplotu cca 5 °C, díky čemuž ochrání předměty v místnosti před mrazem při minimální spotřebě energie.

I pro ty nejlevnější modely zpravidla platí, že mají výkon nastavitelný alespoň mechanickými tlačítky, kterými můžete zapínat a vypínat jednotlivé topná tělesa (čímž se výkon sníží nebo zvýší).

Ovládání teplovzdušného ventilátoru

Ty lepší ohřívače jsou vybaveny i tlačítky pro nastavení rychlosti proudění vzduchu či ovládání dalších funkcí, nebo dokonce displejem, který zobrazuje aktuální teplotu nebo provozní stavy.

Některé teplovzdušné ventilátory mají ohřev vypínatelný, takže je můžete použít jako ventilátory i v létě, kdy vám pomohou rozproudit vzduch v místnosti bez jeho ohřívání.

Pozor na vlhké prostory

Pokud uvažujete o ohřívání koupelny pomocí teplovzdušného ventilátoru, dejte si pozor na jeho tzv. krytí a také umístění. Ne každý je totiž vhodný do vlhkých prostorů. Odolnost vůči vlhkosti vyjadřuje tzv. stupeň krytí elektrospotřebičů, který se skládá ze zkratky IP a dvouciferného čísla.

Do 60 cm od vany nebo nekrytého sprchového koutu byste měli umístit teplovzdušný ventilátor nejméně s krytím IP 34. Při umístění dále se už zvýšené krytí nevyžaduje, každopádně si vhodnost do vlhkých prostorů ověřte v návodu k použití.

Teplovzdušné ventilátory mohou disponovat různými funkcemi

Pokud máte starou elektroinstalaci bez proudových chráničů, pro zvýšení bezpečnosti byste měli zásuvku s ohřívačem ochránit doplňkovým proudovým chráničem v podobě adaptéru nebo zásuvky, ve které je zabudován.

Další parametry a funkce ohřívačů

  • Oscilace – po aktivaci této funkce se bude ventilátor otáčet zleva doprava a zpět, aby tak rovnoměrně rozložil ohřátý vzduch v místnosti.
  • Časovač – umožní vám na ventilátoru nastavit čas, po jehož uplynutí se zařízení automaticky vypne. To se hodí např. v noci, protože při spánku nepotřebujete tak vysokou teplotu jako během dne.
  • Vzduchový filtr – některé teplovzdušné ventilátory jsou vybaveny vzduchovými filtry, které zachytí prach a nečistoty ve vzduchu. Oproti ohřívačům bez filtru znepříjemňují život alergikům a astmatikům v minimální míře.
  • Ochrana proti přehřátí – má podobu tepelné pojistky, která teplovzdušný ventilátor vypne v případě jeho přehřátí a zabrání tím propálení ohřívacího tělesa, popřípadě roztavení okolních materiálů – což může způsobit požár. Ventilátor se může přehřát např. pokud jej omylem přikryjete nebo umístníte do těsného prostoru, kde vzduch nemá možnost proudit.
  • Ochrana proti převrhnutí – zabezpečuje ji náklonový spínač, který zařízení vypne, pokud se příliš nakloní nebo převrhne. V tom případě by ventilátor mohl způsobit požár nadměrným působením tepla např. na koberec či podlahu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Teplovzdušný ventilátor je vhodný pro vytápění menších místností či zvýšení teploty ve středně velkých pokojích. Na plnohodnotné topení ho asi nepoužijete, jako doplňkové topení však postačí. Ještě před jeho koupí byste si měli odpovědět na několik otázek.

Je teplovzdušný ventilátor hlučný?

To závisí na konkrétním modelu. Jelikož jsou teplovzdušné ventilátory vybaveny ventilátorem, třeba počítat s tím, že úplně tiché nebudou. Údaj o hlučnosti by měl být vždy uveden v popisu produktu, resp. v příbalovém letáku.

Teplovzdušný ventilátor s topným tělesem nebo s keramickými články? Který je lepší?

Pokud vám to finance dovolí, investujte raději do ohřívače s keramickým topným tělesem. Je o 30% úspornější než modely s klasickou spirálou, podává vysoký výkon a zabezpečuje konstantní ohřev.

Mají všechny teplovzdušné ventilátory vzduchový filtr?

Ne, nemají. Disponují ním pouze dražší modely. Ve vzduchovém filtru se zachycují různé mikročástice, hrubší nečistoty a topné těleso tak ohřívá pouze očištěný vzduch. Pro alergiky a astmatiky je proto vhodnější volbou.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 26.05.2017
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek