Nejlepší drtiče kuchyňského odpadu 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Drtič odpadu používali již Flintstoneovi, ale i přesto ještě ani dnes není zcela běžným vybavením našich kuchyní. OK, dejme srandičky stranou, i když "normální" drtič funguje skutečně na stejném principu jako prehistorické prasátko sedící pod umyvadlem.

Jak vybrat drtič kuchyňského odpadu

Podívejte se, jak tento pomocník funguje, jaké jsou jeho výhody, proč nad jeho koupí vyplatí přemýšlet a čím vším ho můžete "krmit".

Nejlepší drtiče kuchyňského odpadu

Názov Hodnotenie Detail
In Sink Erator ISE M 200   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Waste King2000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Titan T-560 Economy PRO   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
EcoMaster Heavy Duty Plus   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Titan T-600 Standard PRO   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Seznamte se s drtičem kuchyňského odpadu

Drtič odpadu se upevňuje přímo pod výtokový otvor dřezu, tedy na místo, kde se klasicky nachází sifon. Veškerý rozložitelný odpad, který spolu s vodou spláchnete, se dostane do komory tohoto zařízení, kde je rozemletý na drobné kousky. Ty mohou putovat dále s vodou do odpadního potrubí a následně do samotné kanalizace.

Drtič musí být připojen na elektřinu, není však aktivní neustále. Zapnete ho jen tehdy, když do dřezu vylijete (vysypete) něco tuhé. Nemusíte se tedy obávat extrémně zvýšených nákladů na elektřinu. Drtič je navíc velmi úsporné zařízení. Ve vypnutém režimu zastoupí roli sifonu, umyvadlo tedy můžete i nadále využívat na mytí nádobí a jiné klasické činnosti.

Výhody drtiče kuchyňského odpadu

Ekologičtí nadšenci, kteří si dosud mysleli, že drtičem můžete kuchyňský odpad rozdrobit a ten pak kompostovat, jsou možná trošku zklamáni. Jak vidíte, odpad putuje přímo do kanalizace. Přesto můžeme toto zařízení označit za poměrně ekologickou, avšak i ekonomickou a praktickou domácí pomůcku.

 • Zbytky jídla se do sifonu dostanou i tehdy, když dáváte maximální pozor. V první řadě ho mohou, resp. časem ho nepochybně ucpou. Velmi nepříjemný je také zápach zkaženého jídla, nemluvě o tom, že skladovat plesnivé kousky masa v domácnosti není zdravé. Zbytky jídla však nedělají dobrotu ani v samotné kanalizaci. Jsou lákadlem zejména pro krysy a jako určitě víte, tato zvířátka dokáží při přemnožení lidské populaci způsobit nemalé komplikace.
 • Drtič vám pomůže i ušetřit. Věděli jste, že pokud nekompostujeme, tak rozložitelné zbytky z kuchyně zvětšují objem vašeho komunálního odpadu až o 40%? Když si vezmeme v úvahu, že od aktuálního roku se poplatky za odpad zvyšují v každém městě i obci, trochu méně přeplněný koš není k zahození, že?
 • No a nakonec tu máme i praktickou stránku. Místo toho, abyste museli při škrábání brambor skákat od linky ke koši a potom k umyvadlu, stačí vše pěkně naházet do umyvadla, zapnout drtič, spláchnout vodou a je poupratované. A ještě jeden bonus. Zbytky jídla z talířů také nemusíte před mytím čistit.

Co patří do drtiče odpadu

Do drtiče kuchyňského odpadu lze vhazovat jakýkoliv v přírodě rozložitelný odpad z kuchyně, a to jak ten rostlinný, tak i živočišný. Samozřejmě, nepatří do něj žádné plasty, kovy či kameny a ani některé potraviny, kterých však není mnoho. To, jak velké kusy odpadu můžete do drtiče nasypat, záleží jen na velikosti otvoru ve vašem dřezu a jeho výkonu.

Co patří do drtiče kuchyňského odpadu?

Do drtiče odpadu patří

 • Čerstvé slupky z ovoce a zeleniny
 • Všechny druhy masa včetně kostí, šlach a chrupavek
 • Zelenina a ovoce (tvrdé i měkké druhy)
 • Skořápky z ořechů a vajec
 • Chléb – suchý i čerstvý
 • Bylinky
 • Rýže a luštěniny
 • Kávová sedlina
 • Pecky z ovoce a zeleniny
 • Čajové sáčky i sypaný čaj
 • Párátka, kapesníky, toaletní papír
 • Zelený odpad: např. květiny, menší množství trávy, plevele

POZOR: Podle některých zdrojů byste do drtiče odpadu neměly házet ani kávovou sedlinu, rýži a chléb, tedy nic, co do sebe nasává vodu. Někteří výrobci však tyto potraviny označují za vhodné na drcení. Proto si tyto informace ověřte raději přímo při koupi nebo v příslušném návodu k obsluze.

Do drtiče nepatří

 • Houbičky, hadry a drátěnky
 • Igelitové sáčky, hliníkové fólie, alobal
 • Kůže, plátno, textil, plsť
 • Guma
 • Jakékoliv tkaničky
 • Cokoli z kovu, plastu a jiného nepřírodních materiálu
 • Některé potraviny: celer, listy artyčoky, chřest, slupky z cibule a kukuřice, sýry, tuky a oleje (ty byste neměli vylévat ani do dřezu bez drtiče)

POZOR: Drtič odpadu si poradí i s některými odpady, které však nejsou rozložitelné, proto je do něj nikdy neházejte. Jde například o cigaretové nedopalky, které jsou až ze čtyř pětin tvořené acetátem celulózy, tedy formou plastu, který není rozložitelný.

Příprava před montáží drtiče

Příprava před montáží tohoto zařízení je někdy náročnější než jeho samotná montáž. Nemějte strach, drtič odpadu by se měl dát bez menších problémů nasadit téměř pod každé umyvadlo, existuje však několik drobností, při kterých mohou vzniknout menší komplikace. Vše, co si vyjmenujeme níže, si proto ověřte vždy dopředu, ideálně ještě před koupí drtiče. Jinak ho budete muset vyměnit nebo rozbourat polovinu kuchyně.

Průměr odtokového otvoru ve dřezu

Průměr odtokového otvoru v umyvadle musí být minimálně 9 cm. V současnosti jde o běžné rozměry, problém však může nastat, když používáte ještě skutečně starý dřez. Některé materiály lze i nařezat a otvor zvětšit, někdy vás však výměna celého dřezu může vyjít levněji.

Princip fungování drtiče kuchyňského odpadu

Odpadní trubka

Odpadní trubka, která je ve stěně a vede do kanalizace, je jedním z nejdůležitějších faktorů, protože její případné přizpůsobení může být časově i finančně náročné.

 • Průměr trubky nemusíte řešit, ten bude s drtičem korespondovat vždy. Problém by mohl nastat pouze tehdy, pokud z vašeho umyvadla vede odpadní trukba s průměrem menším než 40 mm, což je nepravděpodobné, nebo při koupi průmyslového drtiče.
 • Aby mohl drtič pracovat správně, trubka se musí nacházet vždy pod ním. Jinak by v drtící komoře zůstávala voda.
 • To, zda je pod vaším dřezem na drtič dostatek místa, zjistíte tak, že změříte vzdálenost od dna dřezu po střed odpadní trouby. Minimum je 16 cm.

Napájení na elektrický proud

Drtiče odpadu fungují na klasických 220 až 240 V. Do elektrické zásuvky jejich napojíte pomocí obyčejného přívodního kabelu, proto se v blízkosti musí nacházet zásuvka. Pokud ji nemáte přímo pod dřezem, elektřinu musíte přitáhnout blíže k umyvadlu. O tom, jaká z možností je nejvýhodnější právě ve vaší kuchyni, byste se měli poradit přímo s elektrikářem.

Dostatečný odtok vody

Abyste zjistili, zda je vaše umyvadlo vhodné pro montáž drtiče, odzkoušejte, zda máte dostatečně rychlý odtok vody. Zacpěte umyvadlo, napusťte ho asi do poloviny a vodu nechte odtéci. Pokud se ztrácí rychle, je vše v pořádku. Pokud se vám odtékání zdá až příliš pomalé, drtič nemusí fungovat podle vašich představ. Tento parametr byste si však měli nechat ověřit někým, kdo se dané problematice skutečně rozumí. Pomalejší odtékání vody může být způsobeno například i ucpaným sifonem.

Jak namontovat drtič odpadu

Samotná montáž drtiče odpadu není náročná. Stačí, když se budete držet přibaleného návodu. Pokud jste úplným technickým antitalentom, zeptejte se přímo v prodejně nebo oslovte šikovnějšího souseda, popřípadě instalatéra. Drtič se montuje přímo na dřez, na jeho spodní část se připojí vnitřní plastová odpadní trouba (teď, když drtič nemáte, je napojena na sifon a vede do odpadní trubky ve zdi), zapojí se do zásuvky a v podstatě máte hotovo. Nezapomeňte také na otvor na spínač.

Jak namontovat drtič odpadu

Jak používat drtič odpadu

Správným používáním drtiče mu prodloužíte životnost a předejdete zbytečným poruchám. Není to nic komplikované, stačí si dát pozor na několik drobností.

 • Při drcení musíte vždy zapnout vodu, aby se tuhý odpad roztrhl.
 • Používejte studenou vodu, teplá je zbytečností, navíc si takto můžete ucpat odtok, protože mastnota okamžitě odteče z drtiče do vnitřní odpadní trubky.
 • Do drtiče najednou nevhazujte velké množství odpadu.
 • Pokud nezvyknete jíst hodně masa, a tudíž nemáte ani hodně odpadu v podobě kostí, alespoň jednou za čas byste v drtiči měli rozemlít i něco tvrdší (např. větší ovocné pecky). Tvrdým materiálem se drtič pročišťuje.
 • Když do umyvadla vyléváte vařící vodu, vždy zapněte kohoutek se studenou. Teplotní šoky způsobují únavu materiálu, která se projeví na drobných trhlinách. Ty časem drtič zcela zničí. Horká voda není dobrá ani pro ochrannou manžetu.
 • Do drtiče nikdy nelijte žádné chemické přípravky na uvolnění odtoku. Pokud se vám trubky ucpou, přípravek musíte aplikovat až za drtičem – chemikálie ním nesmí nikdy projít.
 • Při mytí nádobí používejte i víceúčelovou zátku nebo klasické sítko. Tak zabráníte tomu, aby vám do drtiče spadla menší lžička nebo jiný tuhý předmět.

Jak pečovat o drtič odpadu

Drtiče nevyžadují žádnou speciální údržbu. Pokud ucítíte nepříjemný zápach, stačí do umyvadla vhodit něco voňavé, například citrónovou kůru nebo výrazně aromatické bylinky. Abyste předešli usazování nečistot na stěnách drtící nádoby, můžete ji jednou za čas naplnit ledem a solí. Bez toho, abyste zapínali vodu, nechte drtič chvilku běžet. Pravidelnou pozornost vyžaduje jen ochranná manžeta, kterou je třeba umýt ze spodní strany.

POZOR: V případě jakékoliv poruchy byste měli oslovit instalatéra.

Jak si vybrat drtič odpadu

Drtiče kuchyňského odpadu mají různý výkon, velikost, spotřebu, cenu či hlučnost. V první řadě byste si měli vybírat neporuchové a kvalitní spotřebiče s dlouhou zárukou, které nebudete muset vyměnit po pololetí. Určitě však myslete i na jakési subjektivní preference, které vám používání drtiče zpříjemní a zjednoduší. Toto jsou ty nejdůležitější parametry, které je třeba si všímat při výběru drtiče kuchyňského odpadu.

Konstrukce motoru a výkon

Druh motoru a výkon daného drtiče rozhodují o tom, jak rychle a jaké množství odpadu dokáže rozemlít najednou, jak rychle po zapnutí začne pracovat a jak dlouho může běžet bez přestávky. Pro domácí použití postačují spotřebiče s příkonem okolo 500 W a motorem s permanentním magnetem, který funguje při vysokých otáčkách (2 600 – 2 800/min.). Jejich výhodou je okamžité rozjetí a velmi rychlé zpracování dopadu. Proto existuje menší riziko jejich ucpání nebo zaseknutí. Tyto drtiče jsou přirozeně menší a lehčí, můžete je proto namontovat i pod tenkostěnné dřezy a do skutečně malých skříněk. Mínusem je jejich slabší výkon, nemohou běžet nepřetržitě, a pokud je budete přetěžovat, motor můžete zadřít.

Výkonný drtič kuchyňského odpadu

Výkonnější drtiče odpadu, které jsou určeny přednostně pro restaurace či hotely a které stojí i několik tisíc korun, využívají silnější, ale pomalejší indukční motor a vyšší příkon. Pracují při otáčkách okolo 1 500 – 1 700/min., proto mají pomalejší rozběh, na druhé straně je můžete nechat zapnuté nepřetržitě dlouhou dobu. Jsou větší, těžší a mají delší životnost i spotřebu.

Drtící komora a drticí segmenty

Drtící komora nebo nádoba je v podstatě jednou z nejdůležitějších částí drtiče. Putuje do ní veškerý odpad a zároveň je na tomto místě i rozdrcený. Rozhodující je zejména použitý materiál, který se liší od výrobku k výrobku. Nádoba v kvalitním drtiči musí být nerezavějící, pevná a ideálně i odhlučněná. Všechny tyto parametry splňuje například směs polyesteru a polyamidu, který je plněný sklem. Tento materiál je navíc lehký a tlumí zvuk. O něco méně kvalitní, avšak stále postačující je i obyčejný nerezavějící plech. Poměrně často se setkáte také se smaltovanými drtícími komorami, které nemůžeme označit za vysloveně nevhodné, jejich problémem však je, že se smalt časem opotřebuje a nádoba může začít rezavět.

TIP: Velikost drtící nádoby není při domácím použití až taková podstatná. V menších drtičů má většinou objem okolo 1 l, ve větších okolo 2 litrů.

V drtící komoře se nacházejí takzvané drticí segmenty, které odpad sekají na drobné kousky. I při nich je rozhodující hlavně materiál. Vhodná je například klasická nerezová nebo niklová ocel. Na dražších, hlavně průmyslových drtičů se setkáte i s lopatkami z nástrojářské oceli. Jde o velmi odolný a kvalitní materiál, za který si však i patřičně připlatíte.

Ochranná manžeta

Drtící komoru s dřezem propojuje hrdlo, ve kterém se nachází gumová ochranná manžeta (lapač nečistot). Tato součástka drtič v podstatě uzavírá, díky čemuž z něj nevylietava zpět do dřezu odpad spolu s vodou. Manžeta se průběžně zanáší ze spodní strany, proto ji musíte občasně vyčistit. Z tohoto důvodu jsou praktické drtiče s vyjímatelnou manžetou, kterou jednoduše vytáhnete, umyjete a vložíte zpět. Kvalitu manžety nemusíte extrémně řešit. Tato součástka je vyrobena z gumy, takže žádné zázraky nečekejte. Navíc se dá jednoduše vyměnit. Cena nové manžety se pohybuje okolo 250 Kč.

Ochranná manžeta drtiče odpadu

Způsob vypnutí a zapnutí

Drtič lze zapínat a vypínat několika způsoby. Může se to zdát jako detail, ve skutečnosti však není, protože různé typy tlačítek mají různé napájení a také montáž.

 • Pneutlačítko je nejčastěji používaným vypínačem. Jeho montáž, ovládání i napájení patří k nejjednodušším. Pneutlačítko je obyčejný knoflík, který se nachází na rovné části linky. Pro jeho instalaci stačí v blízkosti dřezu vyříznout otvor. V rámci napájení na elektrický proud nevyžaduje žádné úpravy. Hlavní výhodou je jeho nenápadnost a snadné používání.
 • Druhou možností je tzv. nožní spínač. Jde o stejné zařízení, které používají zubaři při zvedání křesla. Má vlastní baterii, proto nepotřebuje žádné samostatné napájení. Podobně fungují i ​​dálkové bezdrátové spínače.
 • Drtič může být ovládáný prostřednictvím klasického kolečkového vypínače, který umístíte na stěnu v blízkosti dřezu. V tomto případě se drtič zapojí přímo do el. zásuvky pod dřezem, která však musí být upravena pro tento účel. Proto je na instalaci drtiče třeba myslet ještě před montáží celé kuchyňské linky. Pokud byste se rozhodli pro dodatečné úpravy, bylo by to náročné jak finančně, tak i časově.

Cena drtiče na kuchyňský odpad

Orientační cena drtičů určených pro domácí použití začíná na cca 4 000 a končí na 15 000 Kč. Dražší zařízení jsou vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů, mají větší nádobu, vyšší výkon a jsou méně poruchové. Při výběru byste si měli určitě všímat i certifikaci. CE, tedy certifikát dle evropské normy, a certifikát ISO jsou zárukou kvality.

Užitečné doplňkové funkce

 • Odrušovací filtr: Filtr slouží ke snížení hlučnosti drtiče během jeho provozu, najdete ho spíše na dražších modelech. Pozor, není ekvivalentem k zmiňované ochranné manžetě.
 • Dodatečný vstup: Slouží k připojení dalších hadic, například z myčky. Pokud se na drtiči nachází, připojení další hadice lze uskutečnit bez větších zásahů do odpadního potrubí a kutilských dovedností. Takový zásah však nelze provést vždy.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O drtičů byste nyní měli vědět snad všechno. Na závěr vám ještě zodpovíme pár často kladených otázek, které souvisí zejména se spotřebou, provozem a vaším pohodlím.

Je drtič hlučný?

Provozní hlučnost drtičů se pohybuje mezi 60 až 90 dB. Drcení tvrdšího odpadu, například kostí, je vždy o něco hlučnější.

Jaké jsou náklady na provoz drtiče?

Pri 4-členné rodině se zvýší denní spotřeba vody v průměru o 5 litrů, spotřeba elektřiny o 0,050 kWh.

Zvyknou se drtiče často kazit?

Kvalitní zařízení, se kterým zacházíte správně, se nemá proč zkazit ani po letech používání. Nejčastějším problémem bývá koroze. Drtič mohou poškodit i vpadlé lžičky a jiné kovové předměty.

Speciální tip, který již není dostupný

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 29.05.2020
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek