Nejlepší odsávačky mléka 2024 – recenze, test, srovnání

Mateřské mléko je to nejzdravější, co může matka svému dítěti dát. Kojení se však ne vždy vyvíjí podle představ, a proto je dobré mít v záloze vyhlédnuté prostředky, které by v tom mohly pomoci. Jedním z nich je i odsávačka na mléko.

Jak vybrat odsávačku na mléko

Poradíme vám, jaké parametry byste při výběru odsávačky měli sledovat.

Nejlepší elektrické odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Medela Swing Flex   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
TrueLife Nutrio BP Electric   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Zopa Comfy   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Canpol babies EasyStart   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bayby BBP 1010   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší manuálné odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Bayby BBP 1000   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Medela Harmony Light   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nip First Moments Manual   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Tommee Tippee Made For Me   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Philips Avent Natural   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Odsávačky mléka – recenze

Odsávačku mléka ocení každá maminka. Samozřejmě, nejvhodnější je klasické kojení, ale ne vždy to jde. Někdy není dítě schopné sát, maminka občas potřebuje něco vyřídit a musí si odběhnout na delší dobu, případně se jí vytvořilo příliš mnoho mléka a potřebuje se přebytečného mléka zbavit. Důvodů, proč mít doma odsávačku je tedy několik. Vybrat si raději elektrickou, či manuální? Je vhodnější odsávačka Avent, Medela, Philips či BabyOno? Připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů odsávaček, abychom vám pomohli se v problematice zorientovat co nejvíce. Budeme rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích pod článkem a pomůžete tak dalším maminkám při výběru nejlepší odsávačky mléka.

Je potřebná odsávačka na mléko?

V první řadě je nutné zodpovědět si otázku, zda vůbec potřebujete odsávačku na mléko a pokud ano, tak konkrétně kdy. Bohužel, před porodem se to nedá určit a zjistíte to už jen během kojení. Před porodem tedy můžete počítat s tím, že odsávačka na mléko není nezbytná, ale bude dobré, pokud si o ní nastudujete a když ji budete reálně potřebovat, tak víte, jak na to.

V některých případech se stává, že po porodu je matka odloučená od dítěte a tehdy dochází k problémům s laktací, čili v prsou matky se netvoří mléko. Odsávačka zaručí to, aby měla maminka dostatek mléka a dítě dostalo svou stravu. Další komplikací může být to, že dítě z různých zdravotních důvodů není schopno sát mléko z prsů a přesně tehdy vám padne vhod odsávačka.

Odsávačka na mléko - áno či ne?

Kontakt matky s dítětem je důležitý, a proto byste se o přirozené kojení bez pomůcek měly dostatečně snažit. Pokud to nejde, tak ho krmte laktačními pomůckami nebo lžičkou, aby zcela neztratilo sací reflex. Pomocí odsávačky si umíte udělat i zásobu mléka, pokud byste museli odejít z domu.

Jaké typy odsávaček existují?

Při výběru konkrétních modelů narazíte na 2 alternativy – jsou jimi manuální odsávačky a elektrické odsávačky. Pochopitelně, oba typy mají svá specifika, takže pojďme na ně.

Manuální odsávačky na mléko

Manuální odsávačka bude vyhovovat spíše ženám, které ji nebudou používat pravidelně a budou chtít jen rozběhnout laktaci nebo uvolnit přeplněné prsy. Na občasné používání jsou vhodné proto, že při manipulaci musíte využívat vaši sílu a to může být někdy poměrně náročné a při pravidelném využívání nekomfortní.

Další nevýhodou je to, že nejsou příliš šetrné k prsům, takže pokud máte podrážděné bradavky, tak tímto směrem cesta určitě nevede. Na druhé straně, negativa kompenzují dobrou cenou a tichým provozem jen s minimálním zvukem.

Manuální odsávačka na mléko

Dělí se do tří kategorií:

  • Balónkové: Vhodné pro ženy, které nemají problém s tvorbou mléka. Jsou cenově dostupné a poměrně výkonné.
  • Pákové: Pákové odsávačky jsou na pomezí manuálních a elektrických. Jsou velmi efektivní.
  • Pístové: Nabízejí příznivý poměr mezi cenou a výkonem s tím, že jsou vhodné spíše na občasné používání.

Elektrické odsávačky na mléko

Elektrickou variantu odsávaček na mléko doporučujeme maminkám, jejichž dítě absolvovalo předčasný porod nebo byly matka s dítětem po porodu odloučené. Dokáží dobře nastartovat proces laktace, jejich použití je velmi komfortní a nenáročné. K tomu všemu dokážete nasát více mléka než manuálním způsobem.

S kvalitou však roste cena a tato přímá úměrnost platí i zde. Kromě vyšší ceny musíte počítat i se zvýšeným hlukem, protože jde o elektronické zařízení. Ve srovnání s manuálními odsávačkami jsou sice těžší, ale jejich ovládání je o dost jednodušší.

Elektrická odsávačka na mléko

Jaké parametry sledovat?

Kromě konkrétního typu odsávačky je dobré dbát i na další parametry, které se týkají spíše elektrických verzí.

Způsob odsávání

Při elektrických odsávačkách se setkáte se dvěma možnými způsoby odsávání:

  • Jednofázové: K prsem nejsou příliš šetrné a z tohoto důvodu byste je měli používat jen občasně. Rovněž jsou vhodné zejména pro ty ženy, které nemají problém s tvorbou mléka.
  • Dvoufázové: Pokud máte potíže s tvorbou mléka, tak přesně tohle je volba pro vás. K bradavkám jsou velmi jemné a šetrné. Svůj přívlastek nesou proto, že se snaží důvěrně napodobit sání jako od dítěte. V první fázi stimulují prs a až v druhé fázi z něj reálně odsávají mléko. Pokud musíte odsávat několikrát za den, tak určitě volte tyto modely.

Jeden nebo dva prsy?

Sortiment modelů je skutečně bohatý a existují i ​​takové odsávačky, které si můžete připnout na oba prsy najednou. To využijete zejména v těch případech, pokud vaše dítě potřebuje velké množství mléka nebo odsáváte často a tím pádem vám připojení na oba prsy značně usnadní tento proces.

 Odsávačka na mléko s připojením na oba prsy

Doplňková výbava

No a pro zvýšený komfort používání je příjemně, pokud daný typ odsávačky nabízí i nějaké příslušenství. V některých baleních najdete sáčky na uskladnění mateřského mléka, láhev, vložky do podprsenky nebo mast na podrážděné bradavky. Užitečná je také taštička na odsávačku v případě cestování.

Cena a oblíbené značky

No a v neposlední řadě je faktorem vždy i cena. Největší rozdíly v ceně jsou samozřejmě mezi manuálními a elektrickými odsávačkami, ale jak jsme již zmínili výše, tak při pravidelném odsávání se manuální modely opravdu nedoporučují.

Cenové hranice se dají rozdělit do tří stupňů:

  • 200 až 1 100 Kč: Za tuto cenu koupíte jednoduché manuální odsávačky (nejčastěji pákové) určené pro příležitostné používání.
  • 1 100 až 2 100 Kč: V této ceně najdete manuální i elektrické odsávačky s tím, že manuální mohou mít funkci dvoufázového odsávání. Stejně tak jsou na trhu i odsávačky, které kombinují manuální a elektrický chod.
  • 2 100 a více: Nejkvalitnější odsávačky, obvykle elektrické. Použitelné na oba prsy najednou, velmi komfortní k bradavkám.

Co se týče nejrozšířenějších značek, tak lidé nejčastěji kupují od výrobců jako Philips Avent, Medela, Baby Nova, Baby Ono a další jiné. Vždy je dobré přečíst si recenze a porovnat si ceny například přes portál Heureka.cz.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak se říká, nikdo učený z nebe nespadl. Správně si vybrat a umět odsávačku používat bez toho, abyste se o tom co jen trochu informovali, prostě není možné. Chceme vám s výběrem pomoci co nejvíce, proto jsme se rozhodli na vaše nejčastější otázky odpovědět. Pokud jste nenašli odpověď na to, co vás zajímá, klidně nám napište do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Jakou velikost prsních nástavců si mám pořídit?

Výběr správné velikosti je důležitý, protože pokud bude nástavec příliš malý, případně příliš velký, mohlo by být odsávání nepohodlné až bolestivé. Ještě před koupí odsávačky se informujte, zda obsahuje odsávačka několik velikostí prsních nástavců, resp. zda se dají doobjednat. Velikost zjistíte tak, že si změříte průměr bradavky od základny a k tomu připočtete ještě 4 mm.

Mám elektrickou odsávačku mléka. Co když vypadne elektřina?

Většina elektrických odsávaček funguje nejen na elektřinu, ale i na baterie. Pokud vámi vybraný model funguje pouze na elektřinu, měli byste si pro jistotu pořídit i ruční odsávačku mateřského mléka.

Jak dlouho odsávání trvá?

Závisí to na tom, zda si vyberete manuální nebo elektrickou odsávačku. S manuální vám odsávání mléka z jednoho prsu potrvá cca 10 – 15 min. S elektrickou odsávačkou je to samozřejmě rychlejší. Chcete-li čas odsávání zkrátit co nejvíce, poohlédněte se po elektronické odsávačce, která vám umožní odsávat z obou prsů najednou.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek