Nejlepší odsávačky mléka 2020 – recenze, testy, zkušenosti

Mateřské mléko je to nejzdravější, co může matka svému dítěti dát. Kojení se však ne vždy vyvíjí podle představ, a proto je dobré mít v záloze vyhlédnuté prostředky, které by v tom mohly pomoci. Jedním z nich je i odsávačka na mléko.

Jak vybrat odsávačku na mléko

Poradíme vám, jaké parametry byste při výběru odsávačky měli sledovat.

Nejlepší elektrické odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Philips Avent Natural   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Medela Swing Calma   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tommee Tippee C2N   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Medela Swing Maxi Starter set   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Zopa Comfy   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší manuálné odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Medela Harmony Light   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Philips Avent Natural   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bayby BBP 1000   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Nuk Jolie   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
TrueLife Nutrio BPZobrazit produkt

Je potřebná odsávačka na mléko?

V první řadě je nutné zodpovědět si otázku, zda vůbec potřebujete odsávačku na mléko a pokud ano, tak konkrétně kdy. Bohužel, před porodem se to nedá určit a zjistíte to už jen během kojení. Před porodem tedy můžete počítat s tím, že odsávačka na mléko není nezbytná, ale bude dobré, pokud si o ní nastudujete a když ji budete reálně potřebovat, tak víte, jak na to.

V některých případech se stává, že po porodu je matka odloučená od dítěte a tehdy dochází k problémům s laktací, čili v prsou matky se netvoří mléko. Odsávačka zaručí to, aby měla maminka dostatek mléka a dítě dostalo svou stravu. Další komplikací může být to, že dítě z různých zdravotních důvodů není schopno sát mléko z prsů a přesně tehdy vám padne vhod odsávačka.

Odsávačka na mléko - áno či ne?

Kontakt matky s dítětem je důležitý, a proto byste se o přirozené kojení bez pomůcek měly dostatečně snažit. Pokud to nejde, tak ho krmte laktačními pomůckami nebo lžičkou, aby zcela neztratilo sací reflex. Pomocí odsávačky si umíte udělat i zásobu mléka, pokud byste museli odejít z domu.

Jaké typy odsávaček existují?

Při výběru konkrétních modelů narazíte na 2 alternativy – jsou jimi manuální odsávačky a elektrické odsávačky. Pochopitelně, oba typy mají svá specifika, takže pojďme na ně.

Manuální odsávačky na mléko

Manuální odsávačka bude vyhovovat spíše ženám, které ji nebudou používat pravidelně a budou chtít jen rozběhnout laktaci nebo uvolnit přeplněné prsy. Na občasné používání jsou vhodné proto, že při manipulaci musíte využívat vaši sílu a to může být někdy poměrně náročné a při pravidelném využívání nekomfortní.

Další nevýhodou je to, že nejsou příliš šetrné k prsům, takže pokud máte podrážděné bradavky, tak tímto směrem cesta určitě nevede. Na druhé straně, negativa kompenzují dobrou cenou a tichým provozem jen s minimálním zvukem.

Manuální odsávačka na mléko

Dělí se do tří kategorií:

  • Balónkové: Vhodné pro ženy, které nemají problém s tvorbou mléka. Jsou cenově dostupné a poměrně výkonné.
  • Pákové: Pákové odsávačky jsou na pomezí manuálních a elektrických. Jsou velmi efektivní.
  • Pístové: Nabízejí příznivý poměr mezi cenou a výkonem s tím, že jsou vhodné spíše na občasné používání.

Elektrické odsávačky na mléko

Elektrickou variantu odsávaček na mléko doporučujeme maminkám, jejichž dítě absolvovalo předčasný porod nebo byly matka s dítětem po porodu odloučené. Dokáží dobře nastartovat proces laktace, jejich použití je velmi komfortní a nenáročné. K tomu všemu dokážete nasát více mléka než manuálním způsobem.

S kvalitou však roste cena a tato přímá úměrnost platí i zde. Kromě vyšší ceny musíte počítat i se zvýšeným hlukem, protože jde o elektronické zařízení. Ve srovnání s manuálními odsávačkami jsou sice těžší, ale jejich ovládání je o dost jednodušší.

Elektrická odsávačka na mléko

Jaké parametry sledovat?

Kromě konkrétního typu odsávačky je dobré dbát i na další parametry, které se týkají spíše elektrických verzí.

Způsob odsávání

Při elektrických odsávačkách se setkáte se dvěma možnými způsoby odsávání:

  • Jednofázové: K prsem nejsou příliš šetrné a z tohoto důvodu byste je měli používat jen občasně. Rovněž jsou vhodné zejména pro ty ženy, které nemají problém s tvorbou mléka.
  • Dvoufázové: Pokud máte potíže s tvorbou mléka, tak přesně tohle je volba pro vás. K bradavkám jsou velmi jemné a šetrné. Svůj přívlastek nesou proto, že se snaží důvěrně napodobit sání jako od dítěte. V první fázi stimulují prs a až v druhé fázi z něj reálně odsávají mléko. Pokud musíte odsávat několikrát za den, tak určitě volte tyto modely.

Jeden nebo dva prsy?

Sortiment modelů je skutečně bohatý a existují i ​​takové odsávačky, které si můžete připnout na oba prsy najednou. To využijete zejména v těch případech, pokud vaše dítě potřebuje velké množství mléka nebo odsáváte často a tím pádem vám připojení na oba prsy značně usnadní tento proces.

 Odsávačka na mléko s připojením na oba prsy

Doplňková výbava

No a pro zvýšený komfort používání je příjemně, pokud daný typ odsávačky nabízí i nějaké příslušenství. V některých baleních najdete sáčky na uskladnění mateřského mléka, láhev, vložky do podprsenky nebo mast na podrážděné bradavky. Užitečná je také taštička na odsávačku v případě cestování.

Cena a oblíbené značky

No a v neposlední řadě je faktorem vždy i cena. Největší rozdíly v ceně jsou samozřejmě mezi manuálními a elektrickými odsávačkami, ale jak jsme již zmínili výše, tak při pravidelném odsávání se manuální modely opravdu nedoporučují.

Cenové hranice se dají rozdělit do tří stupňů:

  • 200 až 1 100 Kč: Za tuto cenu koupíte jednoduché manuální odsávačky (nejčastěji pákové) určené pro příležitostné používání.
  • 1 100 až 2 100 Kč: V této ceně najdete manuální i elektrické odsávačky s tím, že manuální mohou mít funkci dvoufázového odsávání. Stejně tak jsou na trhu i odsávačky, které kombinují manuální a elektrický chod.
  • 2 100 a více: Nejkvalitnější odsávačky, obvykle elektrické. Použitelné na oba prsy najednou, velmi komfortní k bradavkám.

Co se týče nejrozšířenějších značek, tak lidé nejčastěji kupují od výrobců jako Philips Avent, Medela, Baby Nova, Baby Ono a další jiné. Vždy je dobré přečíst si recenze a porovnat si ceny například přes portál Heureka.cz.

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 15.01.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář