Nejlepší koše na prádlo 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud nevíte, kam odkládat špinavé prádlo do doby, dokud ho dáte vyprat, sáhněte po praktickém koši na prádlo. Už vás nemusí trápit nevkusně rozházené oblečení po pokoji, protože koš ho skvěle skryje a navíc má i dekorativní funkci.

Jak vybrat koš na prádlo?

V minulosti se koše na prádlo vyráběly především z proutí, ale dnes je výběr široký. Běžně dostupné jsou plastové, nerezové či látkové koše. Vedle nich se však do popředí znovu tlačí koše z přírodních materiálů. Bambusový či ratanový koš na odkládání špinavého prádla je funkční a zároveň esteticky přitažlivý.

Při správném zacházení s košem má tento domácí pomocník prakticky neomezenou životnost. Náklady na jeho pořízení nejsou extrémně vysoké, ale přesto je vhodné před koupí popřemýšlet a nesáhnout hned po prvním koši, na který natrefíte v obchodě.

Kam koš na prádlo umístit, jak ho vybrat a co vše sledovat a zvážit před jeho koupí, čemuž se při používání koše vyhnout nebo kde ho koupit? To vše a ještě více se dozvíte v našem článku.

Nejlepší koše na prádlo

Názov Hodnotenie Detail
Rotho Country 55 l   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Curver Style Ratan 60 l   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Tontarelli Arianna   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Tescoma Fancy Home   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bamboo Koš na špinavé prádlo   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Koše na prádlo – recenze

Na trhu je množství kvalitních košů, které jsou určeny k odkládání prádla do doby, dokud ho dáte prát. Vybírat můžete z množství tvarů, velikostí, barev i materiálů. Aby bylo vaše rozhodování, po kterém koši na prádlo sáhnout, snadnější, připravili jsme pro vás pět tipů na koše, které se u spotřebitelů těší oblibě a uživatelé je považují za kvalitní a praktické výrobky.

Účel koše na prádlo

Koš na prádlo je skvělým pomocníkem, díky kterému ukryjete špinavé oblečení do doby, dokud ho dáte prát. Jde o praktickou věc, která se může stát estetickou součástí interiéru, pokud sáhnete po modelu, který bude ladit s okolím. Jelikož ho budete často využívat, doporučuje se sáhnout po odolné konstrukci s jednoduchým víkem, které víte snadno a rychle otevírat i zavírat.

Tohoto praktického pomocníka využijete i při manipulaci s čerstvě vypraným prádlem. Můžete mít v domácnosti několik košů, jeden používat na špinavé prádlo a druhý koš na čisté prádlo. Pokud chcete jen jeden koš, nezapomeňte ho pravidelně čistit. Z hygienických důvodů do koše nikdy nevkládejte čisté prádlo bez předchozího důkladného vyčištění.

Kam umístit koš na prádlo

Koš na prádlo by měl být umístěn co nejblíže k pračce. Usnadní vám to přenášení špinavého prádla, kterou pak jednoduše hodíte do bubnu pračky. Pokud v koupelně nemáte dostatek prostoru, za vhodné místo se považuje i chodba, kterou prochází každý člen domácnosti.

Plastový koš na špinavé prádlo

Alternativou je šatník nebo ložnice, do které zamíříte po příchodu z práce, abyste se převlékli. Věci, které potřebujete vyprat, hodíte během převlékání do koše na špinavé prádlo. V případě, že máte doma větší děti, koš na prádlo můžete umístit i do jejich dětského pokoje, budou ho mít vždy v dosahu a vy si můžete být jisti, že špinavé oblečení nezůstane rozházené po místnosti, ale skončí v koši. Ačkoli je to praktické, protože máte koš při převlékání se po ruce, z hygienických důvodů se špinavé prádlo nedoporučuje skladovat v místnosti, ve které spíte. Stejně by se prádlo neměla skladovat ve skříni s čistým oblečením. Přesto někteří designéři navrhují šatní skříně tak, že je v nich vyhrazený prostor i pro koš na prádlo. Za nejlepší místo se však nadále považuje koupelna.

Proč je koupelna nejideálnějším místem

Je to zejména z praktických a hygienických důvodů. Pračka je v dosahu, s košem proto nemusíte projít celý byt či dům. Naplněný koš totiž může vážit několik kilogramů a pokud nemá kolečka, jeho přenášení může být obtížné. Modernější nábytek do koupelen je často vybaven integrovanými vyklápěcími koši, není to však pravidlo. Pokud máte integrovaný koš na prádlo ve skříňce, nemusíte řešit, jaký koš koupit a ani to, kam ho umístit. Od toho, kam koš umístíte, se bude odvíjet výběr materiálu. Prostředí je rozhodující, protože v koupelně potřebujete koš, který bude odolný proti vlhku i teplu.

Kdy koš na prádlo neumísťovat při pračku

V některých bytech či domech je pračka instalována do kuchyňské linky. Tam špinavé prádlo z hygienických důvodů rozhodně nepatří, a proto je lepší zvolit například chodbu nebo šatník. Koš na prádlo by v kuchyni nepůsobil přitažlivě a navíc by zabíral zbytečné místo. Koš volně postavený u kuchyňské linky (nebo přímo ve skříňce linky) je z hygienických i estetických důvodů neúnosný a každého, kdo by ho spatřil, by přešla chuť na jídlo.

Jak vybrat vhodný koš na prádlo

Přestože je koš jednoduché zařízení, před jeho koupí třeba sledovat určité parametry. Abyste byli s výběrem spokojeni, sledujte velikost a objem koše, výrobní materiál, lehkost údržby, mobilitu, odolnost konstrukce, design či multifunkčnost koše. K jednotlivým parametrům si řekneme něco blíže.

Velikost

Velikost koše na prádlo vybírejte podle počtu členů domácnosti, ale i podle toho, v jakých časových intervalech plánujete prát. Rozměry koše jsou důležité, protože jistě nechcete, aby byl koš naplněn tak, že vám bude špinavé prádlo z něj vypadávat na zem. Jinou velikost koše zvolíte, pokud bydlíte sami, případně jste dvojice, a jinou vyberete při početnější rodině s více dětmi. Pokud máte malé děti, je předpoklad, že pračka bude velmi často v provozu. Při výběru koše si všímejte nejen rozměr, ale i jeho objem. Budete tak mít představu, kolik šatstva koš přibližně pojme.

Proutěný koš na prádlo

Velikost koše musíte přizpůsobit i místnosti, ve které bude umístěn. Do koupelny, ve které zápasíte s nedostatkem místa, jsou vhodné úzké koše na prádlo. Namísto širokého a nízkého koše zvolte koš úzký a vysoký, případně si vyberte rohový koš na prádlo. Podle velikosti a prostoru ho můžete umístit na zem nebo zavěsit na stěnu. Pokud máte pračku s bočním plněním, v úvahu připadá také umístění koše na vrch pračky.

Pokud disponujete větším prostorem, můžete si zakoupit několik košů na prádlo a před praním třídit oblečení podle barev, intenzity znečištění nebo podle teploty praní. Ušetří vám to množství práce, kterou byste museli převést při pračce, a v konečně důsledku i čas.

Materiál

V nabídce obchodů najdete koše na prádlo z různých materiálů. Ke klasice patří plastový, nerezový či látkový koš na prádlo. Stále častěji do domácností proniká takzvaný venkovský styl, který je nadčasový. Kromě toho, že koš splní svůj účel, je i pěkným doplňkem interiéru. K oblíbeným košům patří dřevěný, bambusový či ratanový koš na prádlo. Dřevěné koše na prádlo přinesou do vašeho domova kousek přírody.

Při výběru materiálu nezapomeňte na to, že prádlo by mělo dýchat, proto je vhodné, pokud jsou na koši otvory, přes které může proudit vzduch. Otvory by měly být umístěny tak, aby nepůsobily rušivě. Vzdušnost koše je při špinavém prádle důležitým kritériem z hlediska hygieny.

Myslete také na údržbu, protože se do koše vkládá špinavé prádlo, je nutné udržovat ho v čistém stavu. Plastové nebo nerezové koše se snadno myjí, stačí vám na to vlhký hadřík. Při látkových koších je vhodné, pokud jsou potahy snímatelné a dají se prát v pračce nebo ručně. Chcete esteticky přitažlivější a romanticky působící koš na prádlo z bambusu nebo ratanu, dbejte na to, aby měl uvnitř speciální kapsu, která se dá vyjmout a následně jednoduše vyprat.

Mobilita

Před koupí si promyslete, jestli budete v koši prádlo jen skladovat nebo ho v něm přenášet přímo k pračce. V tom druhém případě je vhodné sáhnout po koši na prádlo na kolečkách. Výrazně vám usnadní přenášení doplna naloženého koše, který může vážit několik kilogramů. Pokud bydlíte v domě a musíte s košem chodit po schodech, sáhněte po nižším koši na prádlo, který má praktické úchyty, pomocí kterých ho hravě přenesete na potřebné místo. Při skladování samotného koše ve chvílích, kdy ho nebudete potřebovat, se hodí skládací koš na prádlo. Bez problémů ho odložíte například do skříňky a v případě potřeby rozložíte a začnete znovu používat.

Bambusový koš na prádlo s látkovým vnitřkem

Konstrukce

Konstrukce koše by měla být odolná a platí to zejména v případě, pokud jej umístíte do koupelny. Koš musí odolávat vlhku i teplu. Sáhnout se vám vyplatí po plastovém nebo nerezovém koši, který dokáže vnějším vlivům skvěle odolávat. Na trhu se setkáte s různými tvary, převládají kostky a kvádry, případně koše ve tvaru válce nebo rohové koše na prádlo.

Koš by měl mít víko, které lze snadno otevírat i zavírat a jak jsme již zmínili, pro cirkulaci vzduchu je ideální, pokud má nenápadné otvory, přes které může proudit vzduch, čímž je zajištěno, že prádlo bude dýchat.

Kromě košů s jedním odkládacím prostorem existují i ​​koše s odděleným prostorem. Dvojitý či trojitý koš na prádlo vám dovolí třídit oblečení ještě předtím, než ho vložíte do pračky. Můžete tak oddělit tmavé oděvy od bledých, jednobarevné oblečení od barevného, ​​případně prádlo roztřídit podle teploty praní či podle intenzity znečištění. Při páčce už nemusíte nic třídit a ušetří vám to čas. Dělený koš na prádlo je tak funkčním řešením, po kterém se vyplatí sáhnout vždy, pokud vám to dovolí prostory. Dělené koše jsou totiž rozměrově větší než klasické koše s jedním odkládacím prostorem.

Design

Koš na prádlo by neměl být vystaven na viditelném místě, pokud ho však chcete mít na očích, investuje do propracovanějšího koše, který bude esteticky přitažlivý a barevně i designově bude ladit s okolím. Při plastových koších máte na výběr z množství barevných alternativ, proto byste neměli mít problém s výběrem. Luxusnějším dojmem působí dřevěné koše na prádlo a především ty, které jsou vyrobeny z ratanu.

Při výběru můžete vsadit na strohou jednoduchost nebo propracované kousky, se kterými se vyhráli designéři. Díky širokému sortimentu v obchodech natrefíte na obě varianty. Třeba myslet na to, že atraktivní vzhled při tomto výrobku není nejhlavnější, podstatná je funkčnost a praktičnost výrobku. Různé barvy, tvary, materiály či motivy dokáží z koše na prádlo udělat elegantní doplněk interiéru. Pro zachování estetického dojmu vždy volte koš, který má vrchní víko nebo stahovací šňůrky, aby nebylo vidět, co je uvnitř koše.

Multifunkčnost

Běžně dostupné jsou koše dva v jednom, které využijete na odkládání špinavého prádla a rovněž na krátkodobé sezení. Sedací koš na prádlo se tak stává multifunkčním pomocníkem a pokud je součástí koupelny, můžete jej využít například při kosmetickém stolku, kde bude plnit funkci taburetky. Kvůli sezení je nutné všímat si materiály, ze kterých byl koš vyroben a také maximální nosnost. Při dlouhodobém zatěžování vyšší vahou může koš popraskat. Pokud koš nechcete umístit v blízkosti pračky, vhodnější je sáhnout po takovém, který se dá snadno přenášet. Na snadné přenášení slouží kolečka nebo pohodlné a dostatečně pevné úchyty.

Bílý plastový koš na prádlo

Co musí koš na prádlo splňovat

Abyste byli s košem na prádlo spokojeni, musí mít vyhovující rozměry i tvar. Je ideální, pokud se dá snadno přenášet z místa na místo, můžete ho otírat vlhkým hadříkem nebo jeho plátěný vnitřek prát v pračce. Dobrému koši nechybí vrchní víko, případné stahovací šňůrky (látkový koš), aby nebyly na očích špinavé věci, které jsou v něm odložené. Koš na prádlo musí být prodyšný, protože oblečení potřebuje dýchat, dokud se dostane do pračky. Odolné koše, které vydrží prakticky neomezený čas, jsou vyrobeny z plastu nebo nerezové oceli. Esteticky přitažlivé koše na prádlo jsou zas ze dřeva, proutí nebo látky. Základem správné vybraného koše je postačující objem a snadná manipulace.

Kde koupit koš na prádlo

Koše na prádlo koupíte v každém dobrém kamenném či internetovém obchodě, který nabízí doplňky do domácnosti. Bohatý sortiment košů je i v běžných obchodech a e-shopech se smíšeným zbožím. Pokud se nemůžete rozhodnout, kde koš na prádlo koupit, poohlédněte se na portálu Heureka.

Nejlevnější koše na prádlo jsou plastové a můžete si je pořídit za částku méně než 300 Kč. V tomto případě jde o malé koše s menším objemem, které nemají víko, a tak jsou vhodnější pro přenášení prádla. Na skladování prádla volte koše s věkem.

S přibývající částkou přibývají výrobní materiály. O málo dražší než plastové koše jsou látkové verze, mnohé z nich se dají i poskládat, a tak je v případě potřeby bez problémů uskladníte do doby, než je budete chtít znovu použít. Mezi spotřebiteli se těší oblibě cenová kategorie od 300 do 600 Kč. Bohatý výběr tvarů, barev a materiálů je zárukou toho, že si vybere každý. Kvalitní dřevěné koše, které plní nejen praktickou, ale i estetickou funkci, koupíte od 750 do 1 200 Kč.

Samozřejmě, tady cena košů na prádlo nekončí a může se vyšplhat na více než 2 500 Kč. V tomto případě jde o luxusní a propracované koše z prvotřídních materiálů, které mají dlouhou životnost i praktické využití, ale hlavně jsou skvělým designovým doplňkem interiéru. U dražších košů převládá dřevo, jehož používání je nadčasové.

Čemu se vyhnout

Mnozí si myslí, že používání koše na prádlo nemá žádná pravidla. Jsou však na omylu, protože pokud se koš nebude používat správně, prádlo vám může i po vyprání smrdět, případně se vám v koši začne tvořit plíseň, což je absolutně nežádoucí. Na co si dát při používání koše pozor, abyste byli s výsledným praním spokojeni? To se dočtete v následujících řádcích.

Plný proutěný koš na prádlo

Koš přizpůsobte prostředí

Mnozí mají koš na prádlo umístěný v koupelně, kde se přirozeně tvoří vlhkost. Proto je nutné zvolit koš z takového materiálu, který dostatečně dýchá, aby se vám uvnitř nezačala tvořit plíseň. Ta se pak snadno přenese i na oblečení, co určitě nechcete. Do koupelny jsou z tohoto důvodu vhodné především nerezové a plastové koše na prádlo, které mají dostatečný počet otvorů, aby byla zajištěna optimální cirkulace vzduchu.

Mokré prádlo do koše nepatří

Do koše na špinavé prádlo v žádném případě neházejte mokré a ani vlhké oblečení. I v tomto případě hrozí plíseň. Vlhké prostředí koupelny totiž může velmi rychle způsobit plesnivění prádla. Plíseň je obtížně odstranitelná a navíc je nebezpečná pro lidský organismus. Mokré nebo propocené oblečení proto nechte nejprve pořádně vyschnout a až poté ho hoďte do koše na prádlo, případně jej hned hoďte do bubnu pračky a vyperte. Při zpoceném oblečení stačí zvolit krátký a šetrný prací program na 30 minut při nižších teplotách. Vyšší teploty nastavte pouze v případě, že je oblečení nadmíru zašpiněné.

Koš není na dlouhodobé odkládání

Přestože do koše špinavé prádlo jednoduše odložíte, neměli byste ji tam nechávat příliš dlouho. I když se vám do praní často nechce, třeba se překonat. Za optimální dobu, během níž může být špinavé prádlo odložené v koši, se považuje jeden týden a maximálně jsou to dva týdny. Pokud necháte prádlo v koši déle, pot, mastnota i jakákoliv jiná špína půjdou odstranit mnohem hůř, než kdybyste oblečení hned nebo v krátké době po zašpinění vyprali.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

V často kladených otázkách spotřebitelů vám odpovíme například na to, zda může být koš na odkládání špinavého prádla důvodem páchnoucí prádla. Poradíme vám, co dělat v případě, že oblečení chytlo plíseň a odpovíme i na několik dalších otázek.

Jaký koš je nejideálnější do koupelny?

Koš na odkládání špinavého prádla, který chcete umístit do koupelny, musí být vyroben z materiálů odolných vlhku a vodě. Takovými jsou plastové či nerezové koše, které mají dlouhou životnost a dají se koupit za velmi sympatické ceny.

Mohu koš namísto koupelny umístit do ložnice?

Koš lze umístit kamkoliv, avšak pro praktičnost se doporučuje dát ho co nejblíže k pračce, abyste oděvy nemuseli přenášet. Pokud ho z jakékoliv důvodu nechcete mít v koupelně, do ložnice vybírejte takový, který nebude působit rušivě. Je vhodné, pokud vizuální stránka i barvy ladí s okolním nábytkem. Při vhodném výběru se koš stane designovým doplňkem vašeho pokoje.

Může být koš důvodem páchnoucí prádla?

Většina si myslí, že důvodem páchnoucí prádla je pračka, ale ne vždy je to pravidlem. Občas za to může právě koš na odkládání špinavého oblečení. Pokud do koše házíte mokré nebo vlhké oděvy, může začít plesnivět koš i samotné šatstvo.

Co dělat, pokud prádlo zapáchá?

Pokud oblečení plíseň už chytilo, namočte ho přes noc do vodní lázně z vlažné vody s octem. To, že oblečení po vyprání občas páchne, není nic výjimečného. Při nejbližším praní zvolte vyšší teplotu a do pračky přidejte k běžnému pracímu prostředku lžíci octa a sáček jedlé sody. Plesnivý koš vyměňte za nový a nezapomínejte, že mokré oblečení do koše na odkládání špinavého prádla nepatří.

Existují multifunkční koše na špinavé prádlo?

Na trhu najdete i multifunkční koše na prádlo, které se dají využít například jako taburetka. Kromě toho, že skvěle v nich skryjete špinavé oblečení, můžete je využívat na občasné sezení. V tomto případě sledujte výrobní materiál a hlavně maximální nosnost koše.

Který materiál je nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý materiál má své plusy i mínusy. Látkové koše lze zpravidla prát v pračce nebo ručně, plastové či nerezové koše zas stačí otírat vlhkým hadříkem. Horší údržbu mají jen dřevěné nebo proutěné koše, které jsou vyrobeny například z bambusu, ratanu a podobně. Dřevo je citlivé na vlhko a obtížněji se čistí, u dřevěných košů proto vybírejte takové, které mají uvnitř vyjímatelnou textilní vložku, kterou lze vyprat v pračce nebo ručně. Co se týče životnosti, koše vám dokáží při správném zacházení sloužit mnoho let.

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 02.02.2021
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek