Nejlepší rotopedy 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Rotoped je jedna z nejčastějších forem aerobního tréninku. Velkou oblibu v domácnostech si zasloužil pro svou jednoduchost a hlavně pro širokou škálu využití. Výhodou je nenáročnost pohybu a celkové pohodlí při cyklistice. Pokud jste se rozhodli pro nákup rotopedu, v první řadě si zvažte, kdo bude rotoped využívat. Potřebujete univerzální rotoped pro celou rodinu na kondiční cvičení, nebo pro náročný trénink aktivního sportovce? Jaké bude vaše využívání rotopedu? Každodenní tréninky, nebo jen občasné, víkendové cvičení? Zvažujete nákup pro staršího člověka na udržení kondice, nebo na rehabilitační účely? Podle náročnosti využití si víte zvážit, zda budete investovat do výborně vybaveného rotopedu vhodného na náročné tréninky nebo vám postačí některý z kvalitních základních modelů.

Cvičení na rotopedu

Abychom vám s výběrem rotopedu pomohli, přinášíme vám výsledky testu rotopedů, které jsme sesbírali po internetu. Přečetli jsme desítky recenzí, stovky diskusí a komentářů. Výsledkem je tento žebříček nejlepších rotopedů, který odrážejí i nestranné názory odborníků a zároveň reálné zkušenosti běžné uživatele.

Nejlepší rotopedy

Názov Hodnotenie Detail
Tunturi E50   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
HouseFit Tiro 100 iTrain   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hop-Sport HS-015H Vox   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Domyos Essential   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
inSPORTline Klegan   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Rotopedy – recenze

Cvičení na rotopedu je na první pohled nenáročnou činností. Jde však o přístroj, se kterým si zlepšíte fyzickou kondici a procvičíte svaly na nohách i v nepříznivém počasí. Vybrali jsme pro vás několik rotopedů, které zaujmou svými funkcemi i cenou.

Jak vybrat rotoped

Rotopedy, tedy stacionární kola, patří do řady užitečných domácích fitness strojů a jejich přítomnost oceníte zejména v zimním období nebo obecně při nepříznivém počasí, neboť umožňují cvičit z pohodlí domova. Je to skvělá pomůcka při nabývání fyzické kondice a tréninku dolních partií, avšak před samotnou koupí byste měli dohlédnout na body vyjmenované v tomto článku.

Co jsou to rotopedy a pro koho slouží?

Na úvod si řekněme, pro koho rotopedy slouží ačímž se odlišují od cyklotrenažérů nebo spinningových kol. Tyto dva jmenované typy jsou určeny spíše pro pokročilé nebo profesionální cyklisty/sportovce, a proto je důležité ujistit se, co kupujeme.

Rotoped

Rotopedy vás dokáží dostat do dobré fyzické kondice, ale jsou přizpůsobeny tak, aby vyhovovaly seniorům, začátečníkům aslouží také lidem po operacích jako prostředek rehabilitace. Voproti eliptickým trenažérem zabírají méně místa, ale poskytují jen trénink nohou.

Kdo bude na něm cvičit a jak často?

Vprvní řadě si musíte ujasnit, zda si rotoped kupujete jen pro vlastní použití, nebo na něm bude cvičit i někdo jiný. Vpřípadě více uživatelů musíme počítat stím, že vytíženost stroje může narůst klidně i trojnásobně a je možné, že to výkonově nebude zvládat. Je třeba si citlivě promyslet, jaké zátěži plánujete stacionární kolo vystavit. Klasické domácí trenažéry jsou obvykle stavěny na trénink 6 hodin týdně.

Jaká je výška a hmotnost cvičících?

Druhá otázka úzce souvisí stou první. Přizpůsobit rotoped své výšce je jeden znejdůležitějších kroků na cestě za pohodlným cvičením. Dobrý prodejci zvyknou udávat do jaké výšky je jejich zboží vhodný, vpřípadě kamenných obchodů vám stímto problémem určitě pomohou.

Domácí rotoped

Co se týče nosnosti, ta začíná od 100 kg, ale jak je u strojů na cvičení dobrým zvykem, je dobré nechat si rezervu – čím větší, tím lépe. To znamená, že pokud vážíte 100 kilo, tak si určitě nekupujte trenažér s nosností 100 kilo a raději se poohlédněte po takovém, který unese alespoň 120 kilo. Při větší rezervě šetříte celý stroj a tím pádem i jeho životnost. Na trhu najdete i robustní stroje s nosností do 180 kg.

Setrvačník

Při této součástce se sleduje hmotnost, která se obvykle začíná na váze 4-5 kg Pokud plánujete cvičit pravidelně, tak vám tato hmotnost vůbec nebude vyhovovat, protože budete nabírat na síle a tím pádem budete potřebovat větší odpor, který vám už váš trenažér nebude schopen dát.

Ideální váha zátěžového kola, tedy setrvačníku, by měla být 8 kg. V takovém případě si budete jisti, že váš rotoped bude mít plynulý chod a zároveň vám poskytne dostatečnou zátěž při tréninku. Setrvačník však není jediný faktor ovlivňující zátěž při cvičení a tím se plynule přesouváme k další podstatné věci.

Brzdné systémy

Co se stacionárních kol týká, existují dva brzdné systémy – magnetický a indukční. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody.

  • Magnetický: Nachází se u většiny rotopedů. Funguje na principu kovového setrvačníku, vedle kterého je z jedné strany magnet – ten se změnou intenzity zátěže přibližuje nebo vzdaluje. Zaručuje tichý chod a dlouhou životnost.
  • Indukční: Tento brzdný systém je momentálně nejlepší na trhu. Je tichý a především má vyšší rozsah intenzity zátěže, což znamená, že i při lehčím setrvačníku si můžete nastavit poměrně vysoký odpor. Rotopedy s takovým systémem mívají více než 30 stupňů zátěže.

Rám a stavba rotopedu

I rám má velký vliv na celkovou cenu a proto byste se ve své cenové hladině měli dívat na co nejpohodlnější a nejsilnější konstrukci. Co to však v praxi znamená?

Displej rotopedu

Rotoped by měl mít široké stabilizátory, které zaručí stabilitu a jistotu při cvičení. Další důležitou věc je nastavení sedla – to by mělo dát nastavit horizontálně i vertikálně, aby vyhovovalo i více lidem. Nízká nástupní hrana zajistí, aby se na stroj nastupovalo pohodlně i pro starší osoby. No a samozřejmostí je pevný rám a vysoká nosnost.

Počítač

Počítač patří mezi základní vybavení dnešních rotopedů a rozeznáváme dva druhy:

  • Manuálně ovládané rotopedy: Při tomto typu počítač ukazuje základní hodnoty jako je čas, rychlost či spálené kalorie. Pokud stroj nemusí zapojen do elektřiny, tak počítač funguje na baterky (doporučujeme kvalitní alkalické).
  • Elektronicky ovládané rotopedy: U elektronicky ovládaných se přes počítač nastavuje zátěž. Displej bývá obvykle větší, podsvícený, zobrazuje více údajů a nabízí více programů. Všechna rozšíření se následně odrazí na ceně.

Montáž, servis a záruka

Sice se při koupi rotopedu dodává i potřebné nářadí na jeho montáž, ne každý je mistr vtomto oboru, aproto si pro jistotu zjistěte, zda váš prodejce nabízí i montáž. Budete tak mít jistotu, že je stroj postaven správně.

Co se týče záruky, tak minimální je 2 roky, přičemž některé značky nabízejí i déle, někdy doživotní. Vpřípadě poruch stroje si ověřte, zda prodejce nabízí servis přímo uzákazníka. Tím se vyhnete balení těžkého rotopedu azaslání jej zpět na prodejnu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jak vybrat rotoped poradí recenze, testy a hodnocení

Jak vybrat rotoped poradí recenze, testy a hodnocení

Na trhu je velké množství rotopedů v různých cenových hladinách a  s  různými parametry.   Možná si řeknete, zajdu do sportovního obchodu a  tam si nějaký vyberu.   V  lepším případě natrefíte na odborného prodejce, který vás seznámí s  parametry a  funkcemi modelů.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 11.08.2016
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek