Nejlepší elektrické krby a kamna 2023 – recenze, test, srovnání

Nemáte doma komín, ale přáli byste si mít krb? Pouvažujte nad elektrickým krbem – chybí mu sice autentický zvuk praskajícího dřeva, má však i řadu výhod.

Jak vybrat elektrický krb?

V článku vám prozradíme, které to jsou, představíme nejoblíbenější modely elektrických krbů a poradíme, jak si takový krb vybrat.

Nejlepší elektrické krby

Názov Hodnotenie Detail
Bomann EK 6023   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
G21 Fire Lofty   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Studio 5 Arc   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Igotherm Lugano   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Argo 191070186 Wave   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Elektrické krby – recenze

Elektrický krb možná nenabídne takový tepelný výkon než klasický krb, je však skvělou náhradou pro lidi, kteří po krbu touží, ale nemají doma komín. Hodí se do bytu i do domu, na stěnu i na podlahu. Přečtěte si naše recenze a vyberte si ten nejlepší model pro vaše potřeby.

Žádné praskající dřevo, ale ani žádné spaliny

Elektrické krby jsou v podstatě elektrické ohřívače s imitací klasického krbu. Můžete je tedy využít k vyhřívání místnosti, výkon krbů na pevné palivo ale nedosahují. Také si musíte dát pozor na účet za elektřinu – elektrický krb má vysokou spotřebu energie a vytápění elektřinou není zrovna nejlevnější.

Elektrický krb s černým rámem zavěšen v obýváku

Chybí jim také autentický zvuk praskajícího dřeva či reálný plamen. Na druhé straně, bez plamene nevypouštíte do ovzduší žádné spaliny a vašemu krbu také nemusí padnout za oběť žádné stromy.

Bez plamene se také nemusíte bát požáru od odskočené jiskry či v důsledku komína v nevyhovujícím stavu – ušetříte tak peníze, které byste jinak dali na jeho vybudování a pravidelné čištění.

Jak vybrat elektrický krb

Nejprve si třeba určit, o jaký typ elektrického krbu máte zájem, pak třeba popřemýšlet nad jeho výkonem a různými funkcemi. Poradíme vám, načež se třeba změřit.

Závěsné i volně stojící

Elektrické krby se vyrábějí v několika konstrukčních provedeních:

  • Nástěnné – jsou určeny pro montáž na stěnu, při položení volně na zem by spadly. Můžete je tedy použít jako dekoraci, např. namísto obrazu. Dávejte si při nich pozor zejména na hmotnost – tyto krby často váží i 15 kg. Hmotnosti přizpůsobte použity rozpěrky i šrouby, ty sice často bývají přibalené, ale ne vždy jsou dostatečně pevné v každém typu stěny.
  • Volně stojící – jde o elektrické krby, které můžete postavit na téměř libovolné místo, např. i do středu místnosti, aby ji vyhřívali rovnoměrně. Některé typy jsou sice určeny k postavení na zem, ale vyžadují i ​​připevnění ke zdi, aby nehrozilo, že je shodíte.
  • Vestavěné – jsou zkonstruovány tak, aby vyzařovaly teplo směrem dopředu a můžete je tak zabudovat do zdi. Patří sem např. i elektrický krb rohový.

Černý nástěnný elektrický krb

Při volbě umístění elektrického krbu si dávejte pozor na snadno hořlavé materiály, jako např. záclony, závěsy či nábytek. El. krb sice nevyužívá plamen, ale vyfukuje horký vzduch a při ucpání jeho výdechů by se mohl přehřát. Mnohé el. krby jsou sice vybaveny pojistkou proti přehřátí, ale jeden nikdy neví.

Výrobci spravidlia udávají min. doporučenou vzdálenost od těchto předmětů v desítkách centimetrů (vždy se raději držte konkrétních pokynů v návodu k použití).

Standardem je 2 000 W

Nejdůležitějším parametrem el. krbu je topný výkon. Jelikož krby jsou zpravidla napájeny z běžné 230 V zásuvky, jejich max. výkon je teoreticky omezen na max. 3 600 W. V praxi se ale setkáte s hodnotami v rozmezí 1 500 – 2 000 W, přičemž výkon je zpravidla možné regulovat v alespoň 2 stupních.

Některé modely jsou vybaveny i mechanickými či dokonce elektronickými termostaty s časovači, při kterých si můžete navolit týdenní program ohřívání.

Elektrický krb s dálkovým ovládáním

2 000 W krby jsou schopny pomalu vyhřát malou místnost, která však musí být dobře zateplená. V praxi je lidé využívají spíše jako dekoraci či doplňkový zdroj tepla než jako hlavní topné těleso.

Většina el. krbů je vybavena ventilátorem, který rozptyluje horký vzduch po místnosti a napomáhá tak udržet rovnoměrnou teplotu. Ventilátorů se nemusíte obávat, zpravidla jsou tiché.

Hoření bez plamene

Elektrické krby se nazývají krby, protože kromě fyzického tepla vám přinesou i teplo domova typické pro krby na pevná paliva. Plamen v nich sice nehoří, elektrický krb v obývacím pokoji navodí příjemnou atmosféru imitací hoření pomocí světelných efektů – některé jsou od těch klasických téměř k nerozeznání.

Černý vestavěný elektrický krb

Dobrý el. krb by ale měl mít světelné efekty vypínatelné se současně spuštěným vytápěním, aby vás nerušily při spaní či při sledování televize. U většiny modelů můžete efekty také ztlumit (nastavit jejich jas).

Naopak, na některých modelech najdete i vypínač ohřívání, díky kterému můžete použít elektrický krb i bez ohřevu.

Další parametry a funkce elektrických krbů

  • Ochrana proti přehřátí – má formu vratné tepelné pojistky, která při přehřátí (např. vlivem zakrytí krbu) odpojí krb od el. energie, čímž zabrání případnému roztavení ohřívacích těles či dokonce požáru. Po ochlazení můžete krb znovu spustit.
  • Dálkový ovladač – umožní vám ovládat výkon, jas světelných efektů či další funkce el. krbu, aniž byste museli vstát z pohovky, křesla či postele.
  • Studený na dotyk – el. krby s touto funkcí mají díky tepelné izolaci během vytápění na dotek chladný plášť, o který se vy, ani vaše děti nepopálíte.
  • Podsvícení – jde o rovnoměrné světelné pásy, vyzařující zpoza přední stěny krbu. Při mnoha krbech si můžete nastavit i barevný odstín podsvícení. Tyto světelné efekty vám mohou pomoci navodit příjemnou atmosféru, ne každému se však líbí.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Elektrický krb je vhodnou volbou pro každého, kdo touží po krbu, avšak nemá možnost, případně nechce mít doma krb s otevřeným ohněm. Při výběru nejlepšího elektrického krbu, který splní vaše potřeby a přání, třeba sledovat nejen parametry, ale i praktické využití. Třeba si odpovědět na několik jednoduchých otázek:

Elektrický nebo bio krb? Který je lepší?

To závisí na tom, co od krbu očekáváte. Elektrický krb pracuje na základě elektrického proudu, teplo vytváří topné těleso napájené elektřinou. Efekt plamenů tvoří soustava světel a led diod. Bio krb potřebuje ke svému provozu biolíh. Díky němu dosáhnete reálný plamen, který hřeje. Elektrický krb je bezúdržbový a je bezpečný pro provoz.

Jaké jsou největší výhody elektrického krbu?

Kromě minimální údržby a bezpečnosti jsou to malé náklady na provoz, žádný kouř, životnost i možnost celoročního použití.

Jaké značky doporučujete?

Chcete kvalitu, měli byste vybírat z modelů od ověřených výrobců. K takovým se řadí např. Klarstein či Dimplex.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy. Poradíme vám, jak vyměnit hrubé... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(87.4%)
Datum publikování: 01.06.2017
Datum poslední aktualizace: 21.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek