Black Friday Česko 2023 – Černý pátek, slevy, výprodeje

Slevy a výprodeje během Black Friday nebo Cyber Monday zdomácněly i v našich končinách. Tato období výprodejů a akčních nabídek jsou aktuálně během podzimní – zimní nákupní sezóny. Dokáže spotřebitel ušetřit nakupováním v tomto období? Jsou ceny opravdu výhodnější? Jak postupovat při nakupování během Black Friday?

Akce Černý pátek připadá v roce 2019 na 29. listopad

V článku se dozvíte všechny podstatné informace ke dnům výprodejů a také to, které obchody se plánují v aktuálním roce zapojit do těchto akcií.

Kdy bude Black Friday 2023?

Nejdůležitějším údajem, souvisejícím s touto akcí, je datum jejího konání. V roce 2023 připadá Black Friday na 24. listopad. Den, kdy obchody po celém světě zákazníky lákají na výprodeje, je trendem i u širokého spektra prodejců v České republice. Některé e-shopy upozorňují na start tohoto nákupního maratonu již několik týdnů předem, aby tak zákazníky upozornily, že se mohou těšit na speciální nabídky.

Jak dlouho trvá Black Friday?

Mnoho prodejců z různých segmentů své akční nabídky ve smyslu Black Friday avizuje již začátkem listopadu nebo v jeho první polovině. Právě v tomto období zákazníkům dávají avízo, kterým se jej snaží oslovit. Důležité je poznamenat, že ačkoli název Black Friday v sobě nese jeden konkrétní den, kterým je „pátek“, tato akce plná výprodejů trvá zpravidla více než jeden den.

Některé e-shopy ohlašují prodloužení této akce, takže budou mít svůj „černý pátek“ i během soboty nebo až do neděle. Výhodou je, že si svůj nákup můžete lépe promyslet, nevýhodou, že se může produkt, po kterém toužíte, vyprodat dříve, než se definitivně rozhodnete pro jeho nákup. Vždy záleží na prodejci samotném, někteří akci omezují na jeden nebo dva dny, jiní jen na pár hodin. No mnoho prodejců akci Black Friday spouští na týden či více. Produkty v akci následně pravidelně obměňují. Skladové zásoby mnoha e-shopů se během Black Friday rychle utrácejí, a to zejména v případě akčního zboží, o které je velký zájem – mobilní telefony, televizory, bezdrátová sluchátka, oblečení, drogerie, sportovní příslušenství a mnoho jiného.

Black Friday vs Cyber ​​Monday

Pondělí po Black Friday se nazývá Cyber ​​Monday. Během něj narazíte v řadě e-shopů na další výprodeje a výrazné slevy na produkty, které se nestihly během pátku či následujících dnů vyprodat. Často prodejci využívají toto pondělí k doprodeji zboží, které se neprodalo online nebo v kamenných prodejnách. Cyber ​​Monady není na fyzickém trhu ani v e-commerce ve střední Evropě natolik populární. Proto prodejci většinou prodlužují trvání akce Black Friday.

Prohlédněte si seznam eshopů, které se letos zapojují do známé nákupní akce. Přehled slev budeme v článku průběžně aktualizovat podle toho, jak budou obchodníci zveřejňovat své zvýhodněné nabídky, slevy a akce.

VIP slevy pouze pro vás

Co to Černý pátek vlastně je?

Termín Černý pátek se dostal do povědomí díky USA, kde Black Friday následuje po Dni díkůvzdání, který připadá v kalendáři vždy na 4. listopadový čtvrtek. V některých amerických státech je dokonce i tento den po díkůvzdání označován jako "den po Dni díkůvzdání" a státní zaměstnanci mají volno.

Termín vznikl v období 60. a 70. letech minulého století ve Philadelphii. Během pátku po Dni díkůvzdání byly totiž ulice a silnice plné lidí a aut. Během těchto dní doprava kvůli neobvyklému ruchu ve městě kolabovala. Ať už název Černý pátek (známý také ve spojení s krachem na burze v úplně jiné souvislosti) pramení v dopravním zmatku, když se lidé od příbuzných přesouvaly zpět do svých domů, nebo má něco společného s evidencí obchodníků, kteří si své ztráty (pro většinu obchodů to platí od ledna do listopadu) a zisky zaznamenávali do obchodní evidence v měsících ke konci roku červeným (ztráty) a černým inkoustem (zisky), souvisí s obdobím před Vánocemi, kdy se obchodem začíná mimořádně dařit.

Black Friday Česko 2019

Černý pátek je jakýmsi startem tohoto úspěšného období. Má velmi velkou odezvu u zákazníků, kteří jsou ochotni stát dlouhé hodiny v řadě ještě před otevřením obchodů nebo odečítají minuty spuštěním na e-shopech s připravenými kreditními kartami.

Černý pátek si od svého počátku prošel vývojem. Jelikož jde o jeden z nejrušnějších nákupních dní roku, obchodníci se rozhodli nákupní horečku využít a Černý pátek pořádají v našich končinách několikrát do roka. V Americe to běžné není, ale i tam už Černý pátek netrvá jen poslední listopadový pátek. Mnoho obchodníků s akciemi začíná již ve čtvrtek večer a často má slevy po celý víkend i déle.

Vzhledem k tomu, že v České republice několik obchodů nabízí slevy několikrát do roka, není v našich končinách listopadový Černý pátek až takový oblíbený jako v západních zemích. I tak je to však jedna z nejlepších příležitostí k nákupu vánočních dárků. Ceny jsou v mnoha obchodech výrazně nižší, obvykle do 80%.

Jak postupovat při nákupu v Black Friday?

Nepochybně, Black Friday je skvělá příležitost, jak můžete udělat několik výborných nákupů. Při nakupování byste se však určitě měli řídit několika zásadami, které vám pomohou nakoupit opravdu výhodně. V opačném případě se může stát, že na první pohled výhodný nákup se přemění na akciovou past.

 • Ověřte si cenu daného produktu ve více e-shopech, abyste zjistili, u kterého z nich je sleva nejvýraznější a reálná.
 • Porovnejte si cenu také v e-shopech nebo v kamenných prodejnách, které možná nejsou zapojeny do akce Black Friday. Některé e-shopy počítají výši slevy z zaváděcí nebo doporučené ceny spotřebiče/zboží výrobcem. Skutečná cena před akciovými dny však může být uměle vyšší a ta po slevě vůbec nemusí být tak výhodná.
 • Cenu produktu, který byste rádi koupili, byste si měli sledovat již několik dní předem, abyste věděli, z jaké ceny byla sleva vytvořena.
 • Během Black Friday se nejvíce vyplatí koupě starších modelů spotřebičů. Novinky si totiž pro větší poptávku drží cenu i během prodejních akcií. Starší modely mohou být přitom stejně kvalitní a výkonné.
 • Zkontrolujte si stav produktu. Nový, rozbalený nebo používaný? Dobrý prodejce tyto údaje přidává přímo k popisu produktu a i tehdy může být sleva ještě násobně výraznější. Na použité zboží či produkty s poškozeným obalem, přesto řádně funkční, bývá sleva vždy vyšší.
 • Informujte se, jestli prodejce nabízí další výhody, jako doprava zdarma, prodloužená záruka, dárek k nákupu nebo množstevní sleva.

Vyplatí se nakupovat, či ne?

Určitě vyplatí. Výhodný je nákup oblečení, obuvi, elektroniky, kosmetiky, nábytku či bytových doplňků. Nákup elektroniky se vyplatí hlavně, pokud netoužíte po nejnovějších modelech, které si obvykle drží vysokou cenu i během této akce. Výraznější slevy lze pozorovat v segmentech domácích potřeb i velkých a malých spotřebičů (myčky nádobí, pračky, kuchyňské roboty, mixéry, parní hrnce, automatické kávovary). Velké spotřebiče do domácnosti, které jsou praktické a nepodléhají designům či trendům, jsou během Black Friday výbornou volbou. Vyplatí se například i nákup softwaru nebo her.

Nákup oblečení online a obuvi během „černého pátku“ je také velmi lákavý, ale nakupování je poměrně náročné vzhledem k dostupnosti velikostí, barev a pod. Ty frekventované a oblíbené jsou zpravidla velmi rychle vyprodané, proto se nevyplatí s nákupem příliš váhat. Výraznější slevy během těchto dnů lze pozorovat i v segmentu nábytku a doplňků do domácnosti.

Nakupování během Black Friday 2019

Při nákupu si všímejte výšku slev. Většina prodejců uvádí výšku slev do 80%, neznamená to však, že sleva platí na veškeré zboží, který má v nabídce. Pokud se rozhodujete, jestli zboží koupit, vypočtěte si, kolik skutečně ušetříte. Koupit pračku, která původně stála 12 000 Kč, se slevou 20%, se vám vyplatí více než investovat do zastřihovače s původní cenou 1 200 Kč, který je v 30% slevě. Na první pohled platí, že 30% je více než 20%, ale při nákupu většího spotřebiče ušetříte v konečném důsledku více.

Černý pátek elektro

Každoročně je největším lákadlem během akce Černý pátek spotřební elektronika. A lze říci, že se nákup skutečně vyplatí. Novou pračku, sušičku, ledničku či televizor můžete získat i o polovinu levněji. Během akce se vyplatí sledovat také nabídku kávovarů, sporáků, ale např. i grilů. Kvůli elektronice třeba obvykle pořádně sáhnout do kapsy. Často jde o jednu z nejdražších položek na nákupním seznamu, proto se elektronika během Black Friday těší mimořádné oblibě.

Černý pátek mobily

Nejmodernější smartphony, nebo tlačítkový telefon? Ať už dáváte přednost jednomu či druhému, během Black Friday si můžete telefony koupit s výraznou slevou. Mega slevy jsou výborným způsobem, jak nakoupit výhodně vánoční či narozeninový dárek. Nejnovější telefon od Xiaomi, Huawei, Samsung, případně Apple? Sledujte nabídku obchodů s elektronikou.

Black Friday/Černý pátek nakupování online

Náš tip

Černý pátek parfémy

K oblíbeným prodejním produktem během akce Černý pátek patří parfémy, a to nejen dámské, ale i pánské. Pokud hledáte vhodný dárek pro manžela/manželku, přítele/přítelkyni, nebo si chcete udělat radost, během Black Friday je na nákup parfémů vhodná doba. Vůně různých značek (Armani, Balenciaga, DKNY, Kenzo, Chanel atd.) Jsou často v nabídce se slevou 20 a více %.

Náš tip

Černý pátek oblečení, obuv

Jelikož Černý pátek spouští vlnu vánočních nákupů a je předzvěstí přicházející zimy, nakoupit s výraznou slevou si můžete např. zimní kabát či zimní boty. Během posledního listopadového pátku se vyplatí poohlédnout i mezi značkovými teniskami a sportovními oděvy. Značkové kousky, po kterých toužíte, se totiž do slevy nedostávají velmi často.

Černý pátek slevy na oblečení

Výhody a nevýhody akce Black Friday

Při nakupování během takových akcií se vždy vyplatí držet určitých zásad, které vám mohou být během nákupu velmi nápomocné. Reálnost slev může být v některých případech poměrně zavádějící, proto je klíčové si ceny produktů v e-shopech srovnávat.

V minulosti bylo u prodejců trendem umělé navyšování cen a jejich následné zlevňování, což vytvářelo efekt obrovských slev. Tento trend je v posledním období, naštěstí, na ústupu. V posledních letech se průměrná hodnota obchodních slev během Black Friday pohybuje na úrovni 30 %. Skutečná sleva je v průměru nižší asi o 15 %. I na oko uměle vytvořené gigantické slevy se tak v mnoha případech přibližují k reálným slevám a ceny produktů jsou oproti standardní ceně nižší. Negativem přesto zůstává, že ceny v některých případech zůstávají nezměněny oproti reálné ceně.

 • Velká šance narazit na produkty se skutečně vysokou slevou.
 • Výraznější slevy na starší nebo loňské modely elektroniky, spotřebičů a jiného trendu podléhajícího zboží.
 • Nakupování online umožňuje produkty srovnávat a najít nejvýhodnější cenu.
 • Doprovodné akce – doprava zdarma, množstevní slevy, dárky k objednávce.
 • Rychle vyprodané zboží.
 • Delší doba doručování.
 • Riziko výskytu uměle vytvořených slev.
Hodnocení článku:
(82.4%)

Pulbikované dňa: 12.10.2023


Přidat komentář