Black Friday Česko 2020 – Černý pátek, slevy, výprodeje

I do ✅ České republiky se dostali fenomény ⭐ Černý pátek či Cyber ​​Monday. Co se ukrývá za těmito lákadly? Jak může spotřebitel ušetřit nákupem právě v takový den? Jsou tyto nabídky bez rizik nebo i za nimi skrývají menší nebo větší pasti šikovných obchodníků?

Akce Černý pátek připadá v roce 2019 na 29. listopad

V článku se dozvíte, na jaké výhodné akce se můžete těšit, ale i to, na co si dát pozor a jak nakoupit co nejvýhodněji.

Kdy bude Černý pátek 2020?

Nejdůležitějším údajem, souvisejícím s touto akcí, je datum jejího konání. V roce 2020 připadá Černý pátek na 27. listopad. Některé e-shopy avizují prodloužení této akce, takže budou mít svůj "černý pátek" i ve čtvrtek nebo až do neděle. Výhodou je, že si svůj nákup můžete lépe promyslet, nevýhodou, že se může produkt, po kterém toužíte vyprodat dříve, než se pro něj definitivně rozhodnete. Pokud toužíte po něčem konkrétním, měli byste si to pořídit raději hned. Skladové zásoby mnoha e-shopů se během Černého pátku rychle vyprázdní, a to zejména v případě, že jde zboží, které je každoročně velký zájem (např. televize či mobilní telefony).

Pondělí po Černém pátku se nazývá Cyber ​​Monday. Během něj narazíte v množství e-shopů na výprodeje a produkty, které se nestihli během pátku vyprodat.

Viz seznam eshopů, které se tento rok zapojují do známé nákupní akce. Přehled slev budeme průběžně aktualizovat podle toho, jak budou obchodníci zveřejňovat své akce.

VIP slevy pouze pro vás

Co to Černý pátek vlastně je?

Termín Černý pátek se dostal do povědomí díky USA, kde Black Friday následuje po Dni díkůvzdání, který připadá v kalendáři vždy na 4. listopadový čtvrtek. V některých amerických státech je dokonce i tento den po díkůvzdání označován jako "den po Dni díkůvzdání" a státní zaměstnanci mají volno.

Termín vznikl v období 60. a 70. letech minulého století ve Philadelphii. Během pátku po Dni díkůvzdání byly totiž ulice a silnice plné lidí a aut. Během těchto dní doprava kvůli neobvyklému ruchu ve městě kolabovala. Ať už název Černý pátek (známý také ve spojení s krachem na burze v úplně jiné souvislosti) pramení v dopravním zmatku, když se lidé od příbuzných přesouvaly zpět do svých domů, nebo má něco společného s evidencí obchodníků, kteří si své ztráty (pro většinu obchodů to platí od ledna do listopadu) a zisky zaznamenávali do obchodní evidence v měsících ke konci roku červeným (ztráty) a černým inkoustem (zisky), souvisí s obdobím před Vánocemi, kdy se obchodem začíná mimořádně dařit.

Black Friday Česko 2019

Černý pátek je jakýmsi startem tohoto úspěšného období. Má velmi velkou odezvu u zákazníků, kteří jsou ochotni stát dlouhé hodiny v řadě ještě před otevřením obchodů nebo odečítají minuty spuštěním na e-shopech s připravenými kreditními kartami.

Černý pátek si od svého počátku prošel vývojem. Jelikož jde o jeden z nejrušnějších nákupních dní roku, obchodníci se rozhodli nákupní horečku využít a Černý pátek pořádají v našich končinách několikrát do roka. V Americe to běžné není, ale i tam už Černý pátek netrvá jen poslední listopadový pátek. Mnoho obchodníků s akciemi začíná již ve čtvrtek večer a často má slevy po celý víkend i déle.

Vzhledem k tomu, že v České republice několik obchodů nabízí slevy několikrát do roka, není v našich končinách listopadový Černý pátek až takový oblíbený jako v západních zemích. I tak je to však jedna z nejlepších příležitostí k nákupu vánočních dárků. Ceny jsou v mnoha obchodech výrazně nižší, obvykle do 80%.

Jak postupovat při nákupu v Černý pátek?

Akce Černý pátek je výborná příležitost, jak udělat pár výborných nákupů. Stačí se jen držet následujících rad:

  • Ověřte si cenu i v jiných e-shopech nebo obchodech, které nejsou zapojeny do akce Černý pátek, nebo přímo na internetu si najděte prodejní cenu v rámci evropského trhu. Některé e-shopy počítají výši slevy z doporučené ceny spotřebiče/zboží. Skutečná predvýpredajová cena však může být jiná a ta po slevě pro vás vůbec nemusí být výhodná. Nabídku byste si měli podívat už několik dní předem a zjistit, kolik dané věci stojí.
  • Během Černý pátek se nejvíce vyplatí koupě starších modelů spotřebičů. Novinky si totiž kvůli větší poptávce drží cenu i během prodejních akcí. Starší modely mohou být přitom stejně kvalitní a výkonné.
  • Zkontrolujte si stav produktu. Nový nebo rozbalený, nabízen jako používaný apod. Dobrý prodejce tyto údaje přidává přímo k popisu produktu. Na rozbalené věci či ty s poškozeným obalem, ale 100% funkční, bývá vyšší sleva.
  • Zkuste se při nákupu poohlédnout ve více e-shopech, abyste získali to, po čem toužíte, skutečně za nejvýhodnější cenu.

Vyplatí se nakupovat, či ne?

Určitě vyplatí. Výhodný je nákup nábytku a bytových doplňků. Vyplatí se nákup elektroniky, pokud netoužíte po nejnovějším modelu a ověříte si dobře parametry. Domácí potřeby nebo spotřebiče do domácnosti, které jsou praktické a nepodléhají designem trendem, jsou během Černý pátek výbornou volbou. Vyplatí se např. i nákup softwaru nebo her, pokud jste vášnivý hráč.

Nakupování během Black Friday 2019

Při nákupu si všímejte výšku slev. Většina prodejců uvádí výšku slev do 80%, neznamená to však, že sleva platí na veškeré zboží, který má v nabídce. Pokud se rozhodujete, jestli zboží koupit, vypočtěte si, kolik skutečně ušetříte. Koupit pračku, která původně stála 12 000 Kč, se slevou 20%, se vám vyplatí více než investovat do zastřihovače s původní cenou 1 200 Kč, který je v 30% slevě. Na první pohled platí, že 30% je více než 20%, ale při nákupu většího spotřebiče ušetříte v konečném důsledku více.

Černý pátek elektro

Každoročně je největším lákadlem během akce Černý pátek spotřební elektronika. A lze říci, že se nákup skutečně vyplatí. Novou pračku, sušičku, ledničku či televizor můžete získat i o polovinu levněji. Během akce se vyplatí sledovat také nabídku kávovarů, sporáků, ale např. i grilů. Kvůli elektronice třeba obvykle pořádně sáhnout do kapsy. Často jde o jednu z nejdražších položek na nákupním seznamu, proto se elektronika během Black Friday těší mimořádné oblibě.

Černý pátek mobily

Nejmodernější smartphony, nebo tlačítkový telefon? Ať už dáváte přednost jednomu či druhému, během Black Friday si můžete telefony koupit s výraznou slevou. Mega slevy jsou výborným způsobem, jak nakoupit výhodně vánoční či narozeninový dárek. Nejnovější telefon od Xiaomi, Huawei, Samsung, případně Apple? Sledujte nabídku obchodů s elektronikou.

Black Friday/Černý pátek nakupování online

Náš tip

Černý pátek parfémy

K oblíbeným prodejním produktem během akce Černý pátek patří parfémy, a to nejen dámské, ale i pánské. Pokud hledáte vhodný dárek pro manžela/manželku, přítele/přítelkyni, nebo si chcete udělat radost, během Black Friday je na nákup parfémů vhodná doba. Vůně různých značek (Armani, Balenciaga, DKNY, Kenzo, Chanel atd.) Jsou často v nabídce se slevou 20 a více %.

Náš tip

Černý pátek oblečení, obuv

Jelikož Černý pátek spouští vlnu vánočních nákupů a je předzvěstí přicházející zimy, nakoupit s výraznou slevou si můžete např. zimní kabát či zimní boty. Během posledního listopadového pátku se vyplatí poohlédnout i mezi značkovými teniskami a sportovními oděvy. Značkové kousky, po kterých toužíte, se totiž do slevy nedostávají velmi často.

Černý pátek slevy na oblečení

Výhody a úskalí nákupní hysterie Black Friday

Největším lákadlem pro spotřebitele je nižší cena. Ta však může, ale také nemusí být až taková výhodná. Záleží na tom, jak daný produkt vidíte. Cena a % jsou hnacím motorem pro nakupující. Negativní stránkou je, že i po velkém Black Friday zůstávají některé ceny nezměněny a vy najednou zjistíte, že jste nic v akci nenakoupili.

I když je náš trh oproti zbytku světa malý, i Češi podlehli nákupní horečce. V Americe existuje skupina lidí, kteří nakupují pouze v tento den nebo týden kvůli výhodnosti. Počkají si na tu nejlepší nabídku během roku. Sledují ceny a vědí přesně, které zboží se vyplatí. V Česku ještě většina takovýmto způsobem nenakupuje, časem možná dojde k tomu, že bude český zákazník během delšího období cenu sledovat a udělá nákup v tom najpriaznvejšom období.

Černý pátek probíhá sice i v kamenných obchodech, množství zákazníků si zvyklo nakupovat během posledního listopadového pátku online. Jaké jsou výhody a nevýhody nákupu online?

  • Nakupování online je rychlé, bez stresů,
  • zákazník si může porovnat ceny zboží ve více e-shopech,
  • nemusí běhat po kamenných obchodech, nakoupí pomocí pár kliků.
  • Zboží si nemůžete "chytit do ruky" a osobně si ho prohlédnout,
  • doručení zboží trvá několik dní.
Hodnocení článku:
(82%)

Pulbikované dňa: 20.10.2020


Přidat komentář